MHP'den Subliminal Mesajlara Yönelik Kanun Değişikliği Teklifi (Çizgi Filmler, Bilgisayar Oyunları, Müzikler)

Faruk Ayhan Utkan r
MHP Konya Milletvekili Esin Kara
MHP Konya Milletvekili Esin Kara

MHP Konya Milletvekili Esin Kara, özellikle gençler ve çocukları etkileyen subliminal (bilinçaltı) mesajlara yönelik hazırladığı kanun değişikliği teklifini Türkiye Büyük Millet Meclisi Başkanlığı'na sundu.

MHP'li Kara'nın TBMM'ye sunduğu 'Küçükleri Muzır Neşriyattan Koruma Kanunu' ile bazı kanunlarda değişiklik yapılmasına dair kanun teklifinin gerekçesinde, toplumsal bozulmanın önüne geçilebilmesi için yazılı ve basılı materyallerde, televizyon yayınlarında, İnternet ortamında bulunan subliminal mesajların ya da açık olarak verilen olumsuz mesajların denetiminin arttırılması, bu tür kaynaklara ulaşımın engellenmesi ve cezai müeyyidelerin getirilmesi amaçlandığı vurgulandı. Teklifte, küresel boyutta tablet ve akıllı cep telefonlarının yaygın kullanılmasıyla insanlarda bağımlılık haline gelen dijital, sosyal medya ve oyunlarda tüm yaş gruplarını etkisi altına alan bir bağımlılık türü ortaya çıktığı kaydedilerek, şu ifadelere yer verildi:

Dijital ortamın etkisi ile toplumsal olarak yozlaşmanın yanında sanal alemde birçok tehlike hepimizi beklemektedir. Dijital ortamda verilen mesajlar kimi zaman açıktan, çoğu zamanda gizli ve doğrudan şuur altına yönelik, uzman olmayan kişilerin anlayamayacağı özellik ve şekillerde verilebilmektedir ki bu çoğunlukta olandır. Subliminal mesajlar kişinin bilinçaltına gönderilen gizli özellikte ve başka bir objenin içine normal insan algısı limitlerinin altında işaret ya da mesajların saklanması suretiyle fark edilmeden insanların bilinç altınlarını yönlendiren mesajlardır. Bu mesajlardan etkilenenler farkında olmadan bir gruba, bir milli ya da dini değere müzahir ya da düşmanlık düzeyinde hasım haline getirilebilmektedir. Hayatımızın her anında bilinçli olarak hazırlanmış ve gizlenmiş subliminal mesajlarla karşılaşmaktayız. Bu mesajlar kimi zaman Müslümanın seccadesindeki haç işareti olmakta ve ona secde ettirilmekte, kimi zaman İstanbul’un fethini veya Viyana kuşatmasını eleştiren bir figür olduğu gibi kaligrafik oyunlarla ayakkabılara, halılara işlenmiş-gizlenmiş Allah kelamı ve Peygamberimizi ifade eden figürler olabilmektedir. İnternet ortamındaki videolarda, çizgi filmlerde, bilgisayar oyunlarında milli ve dini kahramanlarımız yenilmesi, yok edilmesi gereken ve insanlığa zararlı şahsiyetler olarak yer almaktadır.

MHP'den Subliminal Mesajlara Yönelik Kanun Değişikliği Teklifi (Çizgi Filmler, Bilgisayar Oyunları, Müzikler)

Yakın zamanda dünyada oynanması yasaklanan dijital oyunların bir bölümünün çocuğun intihar etmesine sebep olan bilgisayar oyunları olduğu bilindiği ifade edilen kanun teklifinde, "Teknoloji ortamında bilinçaltı tehlikesi özellikle çocuk ve gençlerimiz üzerinde olumsuz etki oluşturarak, toplumsal yapımızı tahrip edecek düzeye gelmiş bulunmaktadır. Televizyon kanallarındaki çizgi filmler, bilgisayar oyunları, müzikler, görsel, işitsel ve yazılı-basılı materyallerle verilen subliminal mesajlarla başta çocuk ve gençlerimizin psikolojilerinin bozulması, mensubu olduğu toplumun temel değerlerine yabancılaştırılması, karşı hale getirilmesi hatta intihar ile sonuçlanan, toplumsal bozulmanın önüne geçilebilmesi için yazılı ve basılı materyallerde, televizyon yayınlarında, internet ortamında bulunan subliminal mesajların ya da açık olarak verilen olumsuz mesajların denetiminin arttırılması, bu tür kaynaklara ulaşımın engellenmesi ve cezai müeyyidelerin getirilmesi amaçlanmaktadır" görüşüne yer verildi.

MHP'den Subliminal Mesajlara Yönelik Kanun Değişikliği Teklifi (Çizgi Filmler, Bilgisayar Oyunları, Müzikler)

Küçükleri Muzır Neşriyattan Koruma Kanunu’nun ilgili maddelerine, "Küçüklere açık ya da gizli olmak üzere zararlı bilinçaltı mesajlar veren basılı eserler de birinci fıkra kapsamında değerlendirilir”, “Çocukları ve yetişkinleri etkilemeye yönelik açıktan ya da gizli mesajların verilmesini amaçlayan internet ortamında yapılan yayınlar ve oyun programları”, “Televizyon ve radyo yayınlarında çocukları ve yetişkinleri etkilemeye yönelik açıktan ya da gizli mesajların verilmesi yasaktır” ibaresi eklenmesi teklif edildi.

Son Güncelleme: 25 May 2019 / 04:05
MHP'den Subliminal Mesajlara Yönelik Kanun Değişikliği Teklifi (Çizgi Filmler, Bilgisayar Oyunları, Müzikler)
2
7
Görüşünü yaz

En İyi Kız Görüşü

 • Gizli Üye
  Sizin stepne dün öcalana avukat izni getirtti. siz önce onu hazmedin. çoluk çocuğa da bulaşmayın mümkünse.

  İşsizlikten kendileri de ne yapacaklarını şaşırdılar. saydıkları subliminal örneklerin hepsi dengesiz yobaz bir ergenin seneler önce youtube sitesine koyduğu videodan alıntı :)
  Daha kendi sebeplerini bile bulamamışlar. ergen çalışmasını meclise taslak diye veriyorlar. güler misin ağlar mısın. maksat yedikleri yetim haklarını boş işlerle yutabilmek. haram zıkkım olsun.
  Görüş hala geçerli mi?

En İyi Erkek Görüşü

 • Gizli Üye
  Ulan bilinçaltı ile ilgili konuda kanun çıkarılır mı? Bozkurtluğu bırakıp at kafası oldu bunlar ya... Sübliminal savaş yasakla değil karşı tarafa vereceğin kontra mesajlarla yapılır...
  Görüş hala geçerli mi?

Diğer Görüşler İçin Aşağı Kaydır

Kızlar & Erkekler Ne Diyor

16
 • DiLaBah
  ya bir oyunumuz müziğimiz var onu da rahat bırakın. Halkı düşünüyosanız bunları değil mitingleri yasaklayın bakın halk bir anda nasıl gelişmeye başlıyo
 • OBELISK777
  Şeriat gelmediği sürece toplum düzelmez.
  Allah’ın kanunları ile insanoğlunun yaptığını kanunlar bir olabilir mi hiç?
 • emre505
  Ya bunlar da büyük sorun ama bu ülkede adalet yok önce bunun düzelmesi gerek. Kadına taciz edeni iki gün sonra salmayı askıya alıp şunları ilk sıraya koymak kadar saçma bir şey yok.
 • UltraBlack
  O kadar fazla ki hangisinin önüne geçeceksin. Sorun sadece bununla da bitmiyor insanların sosyal bağları da günden güne yok oluyor.
 • isimsizüye20
  youtube'dan video izleyip meclise kanun teklifi vermiş.
 • Danielrozalyo
  Faydalı bir bence 😔
 • MagRipOgLu
  Çok yerinde bir karar
YÜKLENİYOR...