Öğretmenlere Müjde! 2019-2020 Eğitim-Öğretim Yılının Detayları Belli Olmaya Başladı

Hakan Guray r
Öğretmenlere Müjde! 2019-2020 Eğitim-Öğretim Yılının Detayları Belli Olmaya Başladı

Gelecek eğitim öğretim döneminde kasım ve Nisan aylarında uygulanacak ara tatiller, öğretmenler için mesleki çalışma dönemi kabul edileceğinden ek ders ücretlerinde herhangi bir kesinti yapılmayacağı öğrenildi...

Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk tarafından açıklanan yeni eğitim-öğretim çalışma takvimi modelinin uygulanmasına ilişkin detayları gün yüzüne çıkmaya başladı. Buna göre, 13 haftalık yaz tatilinin iki haftasının Nisan ve kasım aylarında birer haftalık ara tatil olarak planlanmasını içeren yeni çalışma takvimi, 2019-2020 eğitim-öğretim yılı itibarıyla tüm okul türlerinde ve aynı anda uygulanmaya başlanacak. Takvime yönelik herhangi bir pilot uygulama olmayacak.

Mesleki çalışmalar yeniden düzenlenecek

Bakanlık, çalışma takvimi modeli doğrultusunda öğretmenlerin mesleki gelişimlerini de yeni baştan planlayacak. Buna göre, mesleki çalışmalar sene başı ve sene sonu olarak uygulanmaya devam edilecek fakat bunların bir kısmı ara tatillerde yapılmak üzere Bakanlıkça tekrar düzenlenecek. Bakanlık tarafından yayınlanacak mesleki çalışma takviminde tüm dönemlere ait çalışma alanları ve faaliyet planları yer alacak. Ayrıca şu an içinde bulunulan 2018-2019 eğitim öğretim yılı mesleki çalışma dönemi ve sene sonu işlemleri daha önce planlandığı şekilde yürütülecek. Yeni takvimin 2018-2019 eğitim yılı mesleki çalışma dönemine herhangi bir yansıması olmayacak.

Öğretmenler ara tatillerde ek ders ücretlerini almaya devam edecek

Yeni çalışma takvimine göre, 18-22 Kasım 2019 ile 6-10 Nisan 2020 tarihlerinde birer haftalık ara tatiller olacak ama bu süreçte öğretmenler okullarındaki görevlerine devam edecek. Ara tatillerin öğretmenler açısından en merak edilen kısımlarından birini oluşturan "Özlük haklarımızda bir kayıp olacak mı?" sorusu da Bakanlıkça açıklığa kavuşturuldu. Öğretmenlerin ara tatil dönemlerinde okullarda geçirdiği süreler ve yaptıkları çalışmalar, mesleki çalışma dönemi kabul edileceğinden ek ders ücretlerinde de herhangi bir kesinti yapılmayacak. Öte yandan öğretmenler, sömestr olarak bilinen, 20-31 Ocak 2020 tarihlerinde öğrencilerle birlikte ara tatile girecek.

Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk'un yarın tanıtacağı yeni ortaöğretim modeli, liselerde ders sayılarının azaltılması, "kariyer ofisleri"nin kurulması, 12'nci sınıflarda ders saatlerinin azaltılarak destek çalışmalarının getirilmesini içeren "reform" niteliğinde düzenlemeleri içeriyor. Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) yetkililerinden alınan bilgiye göre, Bakan Selçuk'un yarın İstanbul'da tanıtımını yapacağı ortaöğretim modeliyle liselerde yeni bir dönem başlayacak. Buna göre, ortaöğretimde ders sayıları azaltılacak, liselerde "kariyer ofisleri" oluşturulacak. 12'nci sınıflarda ders saatlerinin azaltılarak destek çalışmalarının getirilmesinin de planlandığı modelde, her öğrenci üniversitedeki gibi kendi istediği dersleri seçebilecek. Yeni lise sistemi ilk olarak 2020-2021 eğitim-öğretim yılında 9'uncu sınıflardan başlayacak ve kademeli bir geçiş süreci olacak.

12'nci sınıflar için yenilikçi dersler gelecek

MEB'in ortaöğretime yönelik yeni modelinde "bilgi kuramı" zorunlu ders haline gelecek. Derslerde yaparak, uygulayarak öğrenme ağırlık kazanacakken özellikle 12'nci sınıflar için yenilikçi dersler getirilecek.

Haziran ayında ders yerine "yaşam becerileri" etkinlikleri yapılacak

Yeni modele göre ayrıca öğrencilerin her alandan ders alabileceği dengeli bir ders çizelgesi oluşturulacak. Haziran aylarında dersler yerine proje sunumları, portfolyo hazırlıkları gibi yaşam becerileri etkinlikleri gerçekleştirilecek. Ortaöğretimde yeni modele ilişkin detaylar, yarın Bakan Selçuk tarafından açıklanacak.

Son Güncelleme: 25 May 2019 / 04:05
Öğretmenlere Müjde! 2019-2020 Eğitim-Öğretim Yılının Detayları Belli Olmaya Başladı
7
6
Görüşünü yaz

En İyi Kız Görüşü

 • saskinomayra
  Tüm veliler evde di mi? Tüm çocuklar ara tatile girince evlerinde ana babaları ile rahat rahat dinlenecekler di mi? Ya da çocuklar tatile girince çalışan velilere de tatil olacak tabii di mi? Veya sosyal devlet ilkesi gereği çocuklar tatil döneminde tam gün spor sanat vs etkinliklere katılacak, ders dışı aktiviteler yapacaklar ama veliler de rahat çalışabilecekler di mi? Yoksa tüm bunlar düşünülmeden yapılan bu ara tatillerin anlamını çözebilmek mümkün olmaz. Ne yapacağız biz?
  Görüş hala geçerli mi?

En İyi Erkek Görüşü

 • yokartıkbune
  Öğretmene müjde derken? Haberi okumadığınız belli eklenen yeni ara tatiller öğrencilere tatil öğretmenler ise o tarihte okulda seminerlere devam edecekler
  Görüş hala geçerli mi?

Diğer Görüşler İçin Aşağı Kaydır

Kızlar & Erkekler Ne Diyor

65
 • kudayay
  Mesleki liselerde reform şart. Acilen.
  Ders seçilmesi benim için veli olarak işime yaradı. Iyi bir haber.
  Yaşam becerileri kazandırmak güzel birşey ama bu müfredata öğretmenler hazır olacak mı?
 • Meraklı1melahat
  Ziya'cığım güzel şeyler düşünüyo da keşke işlevsel olsa bari mesela o seminerler boş beleş gereksiz zamsn kayıpları olmaz inşallah gerçekten verimli şeyler yapılır
 • Zamansızzzayarsızz
  1 haziran itibari ile hiç bir çocuk okula gitmek istemeyecek ve öğretmenler de göz yumacak her zaman ki gibi
 • I_Run_Each_Team_2
  Yine bu yeni eğitim sisteminde öğrenci mağdur olacak.
  Öğrencilerin hayalleri çalındıkça ülkemizde geriye gidecektir.
 • UltraBlack
  İnşallah hayırlı olur yıllardır yap boz tahtasına döndü sistem
 • süperbenn
  Mantıklı olan da buydu :)
 • mühürgözlü111
  Bence güzel düşünülmüş
 • Be_smart
  Bir çok özel okulda bu ara tatil vardı zaten..
 • MagRipOgLu
  Ara tatiller sıkıntı yaratacak
 • deryaazz
  Öğretmen değilim
 • thebattlegirl
  yine muhteşem bir siste geliyor
YÜKLENİYOR...