Berat Albayrak: Ekonomi Emin Adımlarla İlerliyor

Faruk Ayhan Utkan r

Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak
Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak

Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak, CNN Türk'te Hakan Çelik ile Hafta Sonu programına konuk oldu, gündeme ve ekonomiye ilişkin soruları yanıtladı.

Programın başında, tüm annelerin Anneler Günü'nü kutlayan Albayrak, annesiyle çok farklı duygusal bağı olduğunu söyledi. Albayrak, "Çok dramatik, Türk filmi gibi çocukluk geçirdiğim için annemle bağımız çok farklı oldu, bizim üzerimizde inanılmaz hakkı var. Ben annemin şahsında tüm Türkiye'deki annelerin Anneler Günü'nü kutluyorum, ellerinden, ayaklarından öpüyorum." dedi.

Türkiye'nin özellikle ekonomik anlamda çok tarihi bir dönemden geçtiğini, son 6 yılda ekonomik olarak "müthiş bir meydan okumayla karşı karşıya olduğunu" vurgulayan Albayrak, Gezi olayları, 17-25 Aralık süreci, 15 Temmuz darbe girişimi, terör sorunu gibi olayların sosyal, güvenlik ve siyasi alanda çok ağır etkileri olduğuna dikkati çekti. Albayrak, "Türkiye'nin farklı gerekçelerle çok yoğun bir ekonomik saldırıya da maruz kaldığı bir süreci yaşadık." diye konuştu.

Albayrak, geçen yıl ağustosta maruz kalınan ekonomik saldırı sonrasında Türkiye ekonomisinde yapısal dönüşüm ve güçlü finansman mimari ihtiyacını dile getirdiklerini hatırlattı. Albayrak, şöyle devam etti:

"İç piyasadaki dinamiklerin çok ağır bir şekilde yıpratıldığı bir dönemde, Yeni Ekonomi Programı (YEP) ile daha istikrarlı bir sürece girmek için adımlar atmaya başladık. Nitekim bugün geldiğimiz noktada faizler yüzde 20'lere indi ki hala yüksek, düşüyor ve düşecek. Bunun en öncül göstergelerini enflasyonda yaşıyoruz ki ilk 3-5 ay gıdanın, farklı kalemlerin enflasyona etkisiyle kademeli düşüşlerin daha yavaş da olsa en azından artışa sebebiyet vermediği bu dalgalanmalarla birlikte, özellikle önümüzdeki birkaç ayda çok daha keskin düşüşleri yaşayacağız çünkü enflasyondaki keskin düşüşler faizle birlikte çok daha güçlü bir dengelenme sürecini ortaya koyacak."

Albayrak, cari denge ve fazlada hızlı bir toparlanma sürecine girildiğini, gelecek dönemde dışardan finansman ihtiyacı kalmayacağını ifade etti.

İstihdam seferberliği çağrısına da değinen Albayrak, Mart ve Nisan aylarında sosyal güvenlik sistemine giriş noktasında istihdam artışının 520 bini geçtiğini açıkladı.

"Türkiye'nin verdiği refleks farklı oldu"

Son 6 yılda yaşananların dış faktörlerden bağımsız değerlendirilemeyeceğini belirten Albayrak, "Tüm tecrübe ve sınamalarla Türkiye her anlamda çok zor bir 6 yıldan geçti, sadece ekonomik değil ama her geçen gün bu çerçevede bu girdiğimiz tünelde adım adım sona doğru yaklaşıyoruz. Tünelin sonundaki ışık her geçen gün daha da büyümeye başladı. Çok net bir şekilde emin adımlarla buraya gidiyoruz. Türkiye ekonomik olarak her geçen gün olabilecek farklı müdahalelere karşı çok güçlü refleksler vermeye başladı. Ağustos, eylül ve ekim dengelenme süreci. Mart ayını yaşadık. Seçime 1 hafta kala çok enteresan bir süreç yaşadı Türkiye. Kurumsal olarak, ekonomik olarak verdiği refleks, toparlanma süreci çok farklı oldu. En basitinden bu hafta yaşadığımız, Türkiye'de ekonomiyle hiçbir ilişkisi olmayan bir çerçevede seçim sonuçları bahanesiyle farkı bir hareketlenme, dışardan farklı finansal kurumlar kaynaklı hareketlenme ama bütün bu aksiyonlara hızlı bir toparlanma, hızlı bir refleksle sürecin bu noktaya gelmesi." diye konuştu.

"Ekonomi emin adımlarla ilerliyor"

Türkiye'de son 8 ayda finansal mimaride önemli düzenlemeler yaptıklarına işaret eden Albayrak, dış faktörlerin ekonomiye etkisini minimize edecek adımlar attıklarını anlattı. Albayrak, ekonominin emin adımlarla ilerlediğini belirterek, enflasyon ve istihdam başta olmak üzere mikro ve makro anlamda olumlu bir dönem yaşanacağını ifade etti.

Türkiye'nin çözüm odaklı siyasete devam edeceğini bildiren Albayrak, saldırı ve baskılara rağmen toplum bilincinin yüksek olduğunu, 4 yıldan fazla sürecek seçimsiz dönemde hızlı adımlar atacaklarını aktardı.

"Doğu Akdeniz, Türkiye için çok önemli"

Albayrak, Doğu Akdeniz sondaj krizine ilişkin değerlendirmesinde, sürecin Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı yaptığı dönemde başladığını hatırlatarak, şunları kaydetti:

"Bölge coğrafyamıza baktığımızda ülkelerin neredeyse tamamı son dönemde artan bir keşif sürecine girmiş. Türkiye farklı bir yol izleyerek bu sürece girmeli. Kendi gemimiz, mühendisimiz, uzmanlarımız, insanımızla etkin bir ekip oluşturarak kendi kara sularımızda kendimiz kazma süreci başlattık. Akdeniz de kimsenin babasının gölü değil. Bizim kara sularımız var. KKTC'nin kendi kara suları var, orada bir devlet var. Türkiye'nin, Kuzey Kıbrıs'ın ortaya koyduğu güçlü bir irade var. Kendi kara sularımız, sonuna kadar bu mücadeleyi vermemiz lazım. Fatih gemimiz devreye girdi, bugünlerde Yavuz gemimiz de devreye girecek. Bilimsel gerçeklikle çok net söylüyorum ki 2020'lerin Türkiye'sinde, özellikle denizde ve karada enerji aramacılığı noktasında, petrol ve gaz noktasında çok sevinçli haberler duyacağız. Bunu 82 milyon vatandaşımız bilsin, istiyorum. Türkiye çok doğru adımlar attı, neden rahatsız oluyorsunuz? Türk toplumumun yaşadığı tecrübeler farkındalık düzeyini çok daha iyi noktalara taşıdı. Türkiye'nin dostluğunu kazanmak çok önemli. Doğu Akdeniz, Türkiye için çok önemli. Bize dikte ettirileni kabul edemeyiz."

Trump ile Beyaz Saray'da görüşme

ABD Başkanı Donald Trump ile Beyaz Saray'da yaptığı görüşmeye de değinen Albayrak, şöyle devam etti:

"Hem ülkemiz hem de Cumhurbaşkanımız açısından çok pozitif bir görüşme oldu. Birçok konunun farkında olduğuna vakıf olduk. Bir önceki başkanla oluşan, büyüyen sıkıntılardan muzdarip olduğunu gördük. İyi niyetli bir yaklaşımdı. Sorunlar yumağı var ama pozitif adımlar atmaya yönelik bir irade var. Çok önemli müzakereler ortaya koyduk. Heyetler arası görüşmelerimiz devam ediyor. Resme genel baktığımızda ülkemize ve Cumhurbaşkanımıza karşı derin sevgi ve muhabbetin sergilendiği, yapıcı, umutlu ve olumlu bir görüşme oldu."

Albayrak, Trump'ın Türkiye ziyaretiyle ilgili takvimin henüz net olmadığını belirterek, söz konusu ziyaretin temmuzda gerçekleşebileceğini söyledi.

"Döviz kurları eskisine göre vatandaşı az etkiliyor"

Döviz kurlarındaki dalgalanmanın vatandaş üzerindeki olumsuz etkisinin eskiye göre daha az olduğunu ifade eden Albayrak, daha yoğun Türk lirası merkezli bir süreç hedeflediklerini söyledi. Dalgalanmaların özellikle ithalat firmalarını etkilediğine işaret eden Albayrak, turizmde, tarımda, cari dengede çok daha pozitif bir sürece girildiğini kaydetti.

Reel sektörün son 8-10 aydır zor bir süreç geçirdiğine değinen Albayrak, sektörün daha rekabetçi olması noktasında vergi mimarisi için çalışmaların devam ettiğini, vergi konseyi ile bu çerçevede önemli adımlar attıklarını anlattı.

İmalat ve ihracatı destekleyecek paket

Albayrak, 3 kamu bankasıyla imalat ve ihracat sektörünü destekleyecek bir paket açıklayacaklarını belirterek, "Uzun vadeli, Türk lirası bazlı, düşük maliyetli, Türkiye'nin ithalata bağımlılığıyla ilgili sektörlerde üretim kapasitesini pozitif etkileyecek bir paketi mayıs, haziran gibi açıklayacağız. İthalatı düşürürken, ihracatı destekleyeceğiz. Finansal anlamda çok önemli adımlar attık, atıyoruz. Yakın dönemde ATM'lerin ortak işletilmesiyle ilgili lansmanımız olacak. Kamu bankalarımızla başlayacağız, özel bankalarımız da girmek istiyor. Ortak ATM işletmeciliğiyle 1 milyara yakın tasarruf sağlayacağız."

Tüm paydaşların memnun olduğu bir emeklilik mimarisi ortaya koyacaklarını dile getiren Albayrak, bu yıl emeklilik sisteminde reform niteliğinde değişimler gerçekleştireceklerini söyledi.

Albayrak, turizm sektöründe de rekor kırılacağına işaret ederek, "Bol döviz, bol gelir, bol istihdam süreci var. Ben çok rahatım, halkımızın da bu anlamda rahat olması lazım. Son dönemde oluşturulmaya çalışılan negatif algılara karşı gerçek resmi ortaya koymamız lazım." diye konuştu.

Son Güncelleme: 20 May 2019 / 04:05
Berat Albayrak: Ekonomi Emin Adımlarla İlerliyor
14
44
Görüşünü yaz

En İyi Kız Görüşleri

 • Ponçiknom
  Cnn Türk yayınında 7-8 dakika içinde "2020'li yılların ortasında enerji arama noktasında türkiye, buna inanıyorum ki, bilimsel veriler de bunu gösteriyor, müjdeli haberler duyacaktır" dedikten hemen sonra, "terörle en çok mücadele eden ülkeyiz", sonra "türkiye'nin dostu da düşmanı da olmak çok önemli", akabinde "1 çeyrekte bakın 4 çeyrek var sadece 1 çeyrekte %17 küçülme yaşadık" dedi. Arada "allah'ın izniyle, inşallah"lar çekti. Sonra 15 temmuzdan falan bahsetti
  dayanamayıp kapattım. Döviz kurundaki inanılmaz artışın neticesi olan cari açığın azalması durumundan övünerek bahsetmiş biz içeride ürettiğimiz için ithal etmiyor değiliz ki, biz satın alamadığımız için ithal etmiyoruz. Dolar ve euro'daki yükselişin tersine dönüp eski haline geldiği ilk an, ithalatın yine eski günlerdeki gibi cari açığı patlatacağını zaten biliyoruz. İçeride üretimin olmadığı ve yeterince desteklenmemesinin doğuracağı klasik bir netice bu. Ne yazık ki bundan çıkarılmış bir ders de yok. Yani görünen o.
  Neyse, Türkiye'de cari açığın fazlalığından yakınıldığı zamanlarda yetkili bir kişi çıkıp "paramız var ki ithal edebiliyoruz" diyebilmişti. Ne denir ki, gerçekten anlamıyorum. Anlamlandıramıyorum.
  Görüş hala geçerli mi?
 • Gizli Üye
  Amerikanın istediği emin adımlarla ilerliyor. Türkiye menfaatine kibrit çöpü kadar faydaları yok...
  Görüş hala geçerli mi?

En İyi Erkek Görüşleri

 • Gizli Üye
  benim merak ettiğim herşey bu kadar iyiye gidiyorken neden uçtaki (yani vatandaş) alım gücünü kaybetmiş durumda? herşey neden %200 zamlandı? evet kabul edilen enflasyon oranları değil bilfiil muhatap olduğumuz satıcıların ürünlerindeki etiket fiyatları gerçek maalesef. hiç eksilemesin kimse boşuna, bu görüşüm herhangi bir parti ile ideoloji ile kesinlikle alakalı değil. bana satılan 100 TL'lik pantolon herkese aynı fiyata satışta. kimsin kimlerdensin olayı yok, Allah aşkına herkes oturup bir düşünsün değerlendirsin
  Görüş hala geçerli mi?
 • Hard_Tiger
  yalnız bunu iyi okuyun bakın burası gerçekten çok önemli bakın tam şu satır çok önemli konjestif ve konnektör etkilerle ılımlı ve paralize bir şekilde respektif yaklaşımlarla yani aslında burası da çok önemli 👐 ✋👋👌🖖 bakın burası da önemli keşke enerji bakanı kalsaydı
  Görüş hala geçerli mi?

Diğer Görüşler İçin Aşağı Kaydır

Kızlar & Erkekler Ne Diyor

1242
 • taurus3443
  Emin adımlarla ilerleyen birileri var ama ekonomi değil... Sayayım
  Erdoğan damadı berat albayrak
  Erdoğan damadı selçuk bayraktar
  Erdoğan ailesi
  Ve tabi Erdoğan
 • ismail04
  Nedense biz bir gelişme goremiyoruz. Köprü hastane belediye vs yapılıyor hepsi 10 15 sene şahısa verilecek üstüne üstlük hergun zamla uyaniyoruz. Devlet kendi parasıyla ne yapıyor o zaman? Nereye gidiyor bu paralar. İsmini bilmediğimiz vergiler ödüyoruz insanlar artık ekmek bulamayacak seviyeye geldi. Bunlar mı gelişmeler. Dolar euro altın vs almış başını gidiyor. Hakikaten gelişme var kazık üstüne kazık yiyiyoruz
 • Espadon34
  Evet emin adımlarla batmaya doğru gidiyor. Ne içiyorlarsa iyi kafa yapıyor bunlarda...
 • mastergreeneyes
  ya bu adam bızımle eglenıyor kaynatasıyla beraber.. ekonomı hızlı adımlarla duzelmeye dogru gıdıyor ne demek !
 • UltraBlack
  Kesin haftaya dolar yeni atak yapacak borsa iyice düşecek :) Allah rızası için konuşmayın sayın bakan o zaman ekonomi için daha hayırlı olur.
 • dreamliner61
  dalga geçiyorlar lan milltle yemin ediyorum dalga geçiyorlar !
  nereye gidiyor damat ekonomik hangi emin adımla gidiyor?
  dolar 6.24 benzin 7.25 çöp poşeti parayla herşey ateş pahası vergi üstüne vergi...
  kafan mı iyi la senin?
 • lKahin
  Tabi emin adımlarla ilerleyecek. Yaptığınız oyunlar birgün başınıza yıkıldığı zaman görüceğiz o adımları.
 • ERENCİCEK34
  Bu adam çıkınca herşey süper deniyormu birde tamam ülkemizde cahil insan çokta o kadarda değil kime ne anlatıyor 😂😁
 • gurbetci1993
  Aranan foto asgssgsgshgdd
 • ruletci03
  Doğru söylüyor 😀emin adımlarla çöküşe ilerliyor batırdılar çökmeye doğru ilerliyo
 • Bence hiçte emin adımlarla ilerlemiyor. Genç kesim işsiz okuyup iş bulamamak kadar kötü bir şey yok.
 • I_Run_Each_Team_2
  Çok güzel ilerliyor. Albayrak çıkıyor ekonomi çok güzel olduğundan bahsediyor doviz artıyor sjsjk
  Bu adamı ekrandan alsınlar sjskk
 • Denizmaden
  Ekonomi falan bilmem de bu adamı çok seviyorum ya yerim
 • Akrebin_Gözü
  Ekonımi emin adımlarla mabadımıza doğru geliyor o kesin.
 • Oan75
  Milleti ne yerine koyuyorsunuz anlamıyorum ama şahsen bu durumdan utanıyorum.
 • Beauvais
  Ekonomi mi ilerliyormuş? Doğru dolar euro son sürat ilerliyor
 • Aminakodum
  Ben bu ekonomi bakanının alış veriş yaptığı Tekel bayisinin baya kaçak alkol sattığını ama malzemeyi iyi yapmış olacak ki bu kadar güzel halüsinasyon görmeye sebebiyet verdiğini düşünüyorum.
 • sakine007
  rivrivrvirvirvirivv.. gene boş konuşuyor papucumun dammaadı
 • XXkromozomlu
  Peki bundan ekonominin haberi var mı?
 • zupperzonick
  Ekonominin emin adımlarla kendi ceplerine doğru ilerlemediğinden nasıl emin olacağız peki?
 • Saw89
  bırak ya milleti yemeyin artık ekonomi iyiymiş hadi ordan
 • gül-diken
  Evet dibe doğru
 • zeytinli_poğaça
  Ekonomi emin adımlarla ilerliyor ama ne tarafa?
 • mlkmlk23
  Ama geri geri sayın bakan
 • ahmetkara-xyz
  Bende KS ye röportaj verdi sandım😀
 • FundaKoc1
  Ooo damat ferit konuştu hahahahaha
 • Ekoll59
  tabi tabi zeki müren de bizi görecekmi berat bey
 • simfiross
  Berat bu konuşmayı yaparken dolar 9 oldu ajxhahdh
 • Saturniidae
  Bu adamı seviyorum ya.
 • kscan30
  Çokomelli mi :D m k sa lağı
 • Tözel-Harekatçı
  Çokomeli yine fazla kaçırmış bu
 • Yurikoyork
  Tipinde meymenet yok beceriksizin.
 • __NiKaH_BoZaN_iMaM__
  Dolar pazartesi 7 lira açıklamadan sonra
 • imSOtired
  Çokomelli
 • ruzgarizm
  Valla sayenizde sizde olmasanız ne yapardık 🖕
 • Ekonomi kötü iyi gitmiyor
 • Eve_resttt
  Çokomelli 🤪
 • FCLeona
  Nereye? Toprağa mı?
 • xBadxgirlxx
  Dolar suratle ilerliyor beratcım
 • dogan22
  nereye doğru?
 • Arzu__000
  Hayırlısı
 • freedomandlive
  ucuyor ulke acık ara herkes menun halınden
 • kalitelicorap
  yüzsüz
 • MagRipOgLu
  Ne diyelim hayırlısı
 • pandomod
  Berat diyorsa doğrudur
 • missmurder
  Hayırlısı
 • scorpion80
  Biz geriliyoruz :)
 • Gizli Üye
  Kimse dikkate almıyor. Gerçekci değil
 • Gizli Üye
  Rte❤
 • Gizli Üye
  Şu siktgimi alsınlar görevden. bir boktan anladığı yok. Ag
 • Gizli Üye
  Kul hakkı yiyen bir kişi insan olmaz. Olamaz! her şey tepetaklak gitmişken hala ısrarla ekonomi iyiye gidiyor demek milleti enayi salak ve mal yerine koymak değil de nedir sorarım sizlere? hiç bir hükümet bunlar gibi olmadı ve hala bu adamları savunan sığırlarla bir arada yaşamak hiç adil değil..
 • Gizli Üye
  tipini si.
 • Gizli Üye
  Adam haklı emin adımlarla batmaya gidiyor demek istedi...
 • Gizli Üye
  Ete %115 zam
  una %95 zam
  süte %80 zam
  soğana%300 zam
  domatese %85 zam
  benzine %45 zam
  motorine %48 zam
  elektriğe %45 zam
  doğalgaza%55 zam
  tereyağına%120 zam
  tuv. kağıdına %135 zam
  En son sigara ve motorine zam geldi
  Oy aldıkça dahada zam yapıyor
YÜKLENİYOR...