Oyuncu Deniz Çakır'ın 6 Aydan 1 Yıla Kadar Hapsi İstendi

Deniz Çakır
Deniz Çakır

Oyuncu Deniz Çakır'ın, Beşiktaş'taki bir kafede bulunan bir kısmı başörtülü kadın müşterilere söylediği sözlerle, "halkın bir kesimini, sosyal, sınıf, din, mezhep, cinsiyet, bölge farklılığına dayanarak alenen aşağılama" suçunu işlediği iddiasıyla 6 aydan 1 yıla kadar hapisle cezalandırılması talep edildi.

Kafede oturan bir kısmı başörtülü 7 kadının, oyuncu Deniz Çakır'ın kendilerine hakaret içeren söylemlerde bulunduğu iddiasıyla suç duyurusunda bulunması üzerine, İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı'nca başlatılan soruşturma, "halkı kin ve düşmanlığa alenen tahrik etme" ve "özel hayatın gizliliğini ihlal etme" suçlarından takipsizlik kararı verilmesinin ardından, "halkın bir kesimini sosyal sınıf, din, mezhep, cinsiyet, bölge farklılığına dayanarak alenen aşağılama" suçundan sürdü.

Başsavcılıkça soruşturma sonunda hazırlanan iddianamede şikayetçi olan 4 kadının ismi "müşteki" olarak yer aldı.

İddianamede, 30 Aralık 2018'de, Beşiktaş'taki Zorlu Center alışveriş merkezinde yer alan bir kafede arkadaşlarıyla bulunan şüpheli Deniz Çakır ile yan taraftaki masada arkadaşlarıyla oturan 3 müşteki kadın arasında, kadınların Çakır'ın fotoğraflarını çektiğini düşünmeleri nedeniyle tartışma yaşandığı, kafe çalışanlarının da dahil olduğu tartışmada Çakır'ın müştekilere, "Atatürk var bu ülkede, Arabistan değil burası, sizin yeriniz burası değil, Arabistan'a gidin, İran'a gidin." dediği ileri sürüldü.

Soruşturma yürüten başsavcılıkça müştekilerin farklı tarihlerde beyanlarının alındığı ve olayın yaşandığı kafenin güvenlik kamera görüntülerinin incelendiği kaydedilen iddianamede, buna ilişkin detaylara yer verildi.

"Burası Arabistan mı?'yı kendi arkadaşlarıma dedim"

İddianamede, tanık beyanları ve şüpheli Çakır'ın ifadesi de yer aldı.

Çakır'ın ifadesinde, "görüntü çekilip çekilmemesiyle ilgili tartışma yaşandıktan sonra konunun kapandığı, kafeden ayrılırken herhangi bir tartışma ve olay çıkmadığı, kafeye girerken kadınlara alay eder tarzda mimik yapmadığı, tüm hayatı boyunca ayrımcılık yapılmasına karşı durduğu, müştekilerin iyi niyetli olmadığını düşündüğü, 'Arabistan' kelimesinin geçtiği tek cümlenin, kendi masasındaki arkadaşlarının duyacağı şekilde bir ses tonuyla, 'İçkili bir mekanda içtiğim içkiye, çektiğim fotoğrafa karışılıyor, yargılanarak bakılıyor. Burası Arabistan mı, burası Atatürk Türkiye'si.' şeklinde konuştuğu, bunu karşı tarafın duyacağı şekilde söylemediği ve atılı suçlamaları kabul etmediğine" yönelik beyanda bulunduğu dile getirildi.

Şüpheli Çakır'ın cep telefonu üzerinde fotoğraf ve video görüntülerine ilişkin bilirkişi incelemesi yaptırıldığı anlatılan iddianamede, 16 Ocak 2019 tarihli bilirkişi raporuna göre, "Zorlu Center'da çekilen 6 fotoğraf bulunduğu, fotoğrafların Çakır'ın iki kadınla çektiği selfie fotoğrafları olduğu, fotoğraflarda başkaca şahıs bulunmadığı, soruşturmaya konu tarih ve saatlerde silinmiş herhangi bir video ve fotoğraf dosyasına rastlanılmadığı"nın tespit edildiği vurgulandı.

"Halkın bir kesimini alenen aşağılama"
Başsavcılığın, eylemin, "mensup olduğu dinin emir ve yasaklarına uygun davranmasından dolayı hakaret" suçu kapsamında kaldığı gerekçesiyle, "özel hayatın gizliliğini ihlal, halkı kin ve düşmanlığa alenen tahrik veya aşağılama" suçlarından takipsiz kararı verdiği hatırlatılan iddianamede, itiraz üzerine İstanbul 7. Sulh Ceza Hakimliği'nin 21 Şubat 2019'de takipsizlik kararının, 'halkı kin ve düşmanlığa alenen tahrik etme' suçu yönünden kaldırılmasına hükmettiği anımsatıldı.

İddianamede, şüpheli Deniz Çakır'ın söz konusu kafede yaşadığı tartışma sırasında müştekilere, "Atatürk var bu ülkede, Arabistan değil burası, sizin yeriniz burası değil, Arabistan'a gidin, İran'a gidin" ifadelerini kullandığı iddiasıyla, "halkın bir kesimini, sosyal, sınıf, din, mezhep, cinsiyet, bölge farklılığına dayanarak alenen aşağılama" suçundan 6 aydan 1 yıla kadar hapisle cezalandırılması talep edildi.

Oyuncu Deniz Çakır'ın 6 Aydan 1 Yıla Kadar Hapsi İstendi
36
24
Görüşünü yaz

En İyi Erkek Görüşleri

 • Ünlü olunca mı yargı oluyor anlamadım ki. Oyumculuk da sıfır o da apayrı bir konu.
  Bu olay zaten herkesin üzerinde yaşanıyor. Herkes yapıyor zaten. Onu giyme bunu yapma şuraya gitme ebesinin mmı ama yani yeter. Kadın erkek farketmez kimin ne giydiği umrumda değil zaten. Kültürel çeşitlilik farklı giyim gibi durumla oluşmazmı zaten. Bırakın valla bırakın kim ne giyiyorsa giysin. Herkes yumurta yemek zorunda imiş gibi bir şey bu. Ünlü olunca daha böyle V. I. P durumda olunuyor da mahkeme ayrıcalığı falan var. Biz yapsak yok yobaz, geri kafalı, cahil ama ünlü yapınca inşallah çıkar vardır bir bildiği falan yorumlar görüyorum. Instagram'da bu yorumlar karşıma çıkıyor. Hayır desteklediğiniz kişinin kendine hayrı yok makyajı Ctrl + Z yapsak 73 yaşında göstercek. Anlamıyorum zaten iki kelime ve kamera önünde durma ile boş yere para kazanıp o kadar insanın hakkını yiyor bari iki bakalım da desteklenecek insan mı?
  Haber gerçek ise yaptığı yanlış tabii ki, bu bir gerçek.

  Resmen özgür yaşamak için kendimi ekvatoral iklimin em dip yerlerinde orman kaçkını gibi salıcam yani.
  Lütfen soruyu soran kişi artılamasın. Kendisine garezim yok sadece kimse görüşleri okuyup düzgün fikir belirtip artılamaz oldu. sadece xper atmsi konumuna düştü...

  Son söz. Paranın her kapıyı açmadığını biraz biraz öğrendim ben şikayetlerini çekmelerini beklerdim okurken...

 • husso

  Benim bar bar gezip İslam'ın güzelliklerini anlatan türbanlı bacıma laf atmışlar demek !!!

  Bildiğim kadarıyla olayın aslı şu ;

  "Başörtülü kadınlar alkol alan Deniz Çakır ve arkadaşlarının birbirlerinin fotoğraflarını çekerken kendi fotoğraflarının çekildiğinden şüphe duyup, “Bizim fotoğrafımızı çekiyorsunuz!” filan diyerek sözlü sataşmada bulunmuşlar. Sonra da kendilerine hizmet eden garsona alkol alan Çakır ve arkadaşlarından rahatsız olduklarını söyleyip masalarının değiştirilmesini istemişler.
  Bunun üzerine de Çakır onların da duyabileceği biçimde, “Benim ne içtiğime ne yediğime niçin karışılıyor! Burası Arabistan mı?” diyerek tepki göstermiş."

  Türbanlı, inançlı, dini bütün arkadaşlar bara gidip neden içki içenlere sataşmışlar? İlk önce bunun araştırılması lazım.

En İyi Kız Görüşleri

 • ozianna

  Ben bu düzenden tiksinmeye başldım artık. Türkiye öyle bir hale geldi ki kapalı bir kadınla artık münakaşa edilemiyor resmen hukuk kapalının yanında taraf tutar hale geldi. Mini etekli bir kıza saldırın uçan tekme atın kaşar deyin ceza yemezsiniz ama kapalıysa ceza. Yani devlet pozitif ayrımcılık yapıyor ve yargı resmen taraf tutuyor ki bu çok tiksinç bişey

  • Hayır münakaşanın kapalısı açığı yok. Farklı bir konudan dolayı sırf başı kapalı diye desteklenen bir kadın bir olay var mı? Varsa göster hepimiz görelim evet varmış diyelim. Direkt kapalı olduğu için münakaşaya girenleri de savunma bir zahmet. Sadece din değil insanların hiç bir değerine saygısızlık yapılmamalı. Yaşın doğruysa benden fazla görmüşsündür. Geçmişten günümüze mini etek giymiş bir kız saldırıya uğrar rahat 1 ay boyunca gündemde kalır ortalığı ayağa kaldırırlar. Ama baş örtülü bir kadın saldırıya uğrar en fazla 2 gün kalır gündemde sonra unutulur gider. Hep böyle olmuştur.
   Sadece bu olay üzerinden değerlendirmen yanlış çünkü burada konu ünlü olunca uzadı bu kadar. Yoksa çoktan kapanmıştı konu

  • @GS_Aras Hayır mini etekliye saldırınca sorun değil hep kapalıya saldırınca sorun oluyo

  • Ezbere konuşmak faydasız açalım arşivleri kontrol edelim görürüz. Geçen yıldan bir örnek; Başörtülü kadın minübüste saldırıya uğradı sebep başörtülü olmasıydı çekti başından aldı örtüsünü 2-3 gün sürdü sonra tek cümle görmedik hiç bir yerde. Yine geçen sene yine toplu taşıma aracında minili veya dekolteli öyle bişey saldırıya uğradı adamı 2 hafta boyunca aradılar buldular sorgulandı yargılandı yok bilmem ne oldu 3 hafta her gün sabah akşam haberi yapıldı.
   Bu tek örnek...
   İnanmıyorsan araştır her zaman böyle olmuştur
   Ve ayrıca başörtüsünü hedef almadığın sürece istediğin kadınla kavga edebilirsin kimse ayrımcılık yapmaz yapanı da görmedim.

 • RubyRouge

  Adalet aramayın ülkede. O üç tane sözde Müslüman olan kaşar Deniz Çakır ve arkadaşlarına sataşıyorlar, oturdukları mekan da alkollü bir mekan. Deniz hanım da haklı bir tepki veriyor. Madem beğenmiyorsun kendin niye içki içilen yerde oturuyorsun diye soran yok. Bıktık böyle ağızda Müslüman olanlardan

  • Işte bu kimseyi ilgilendirmez , isterse içki içer, isterse başörtüsünü aksesuar olarak takar hiç kimsenin başkasının giydiği şeye, dış görünüşüne laf etmeye hakkı yok ne olursa olsun

  • @Miavlayan kafa mı yapıyorsun? Niyeyse türbanlı istediğini yapıyor kimse karşılamıyor, o zaman o kadına da karışmayacaklar. Yok öyle her haltı yiyeyim ama ben türbanlıyım karışamazsın. Karışmayacaksın önce

Senin görüşün nedir?

Senin görüşün nedir?

Kızlar & Erkekler Ne Diyor

3422
 • HilalNalbant

  adalet yerini bulmuş bu arada deniz çakırın başörtülü kadınlara yaptığı şeyin benzeri kuzenime yapıldı ne oldu anlatıym kuzenim başörtülü spor salonuna gitmiş spor salonunda ilk gün olunca kuzenim bu arada yeni insanlarla tanışıp arkadaş çevresi edinir ordaki bir kadına elini uzatmış merhaba ben merve demiş kadın ise kusura bakmayın kapalı kadınlarla el sıkışmam demiş

  • Avrupa'daki Hristiyanlar bile kapalılara daha çok saygı gösterirken bizim milletimizin bu şekilde davranması ironik. Türkiye'de yaşadığım dönemde o kadar çekiniyordum ki oruc tuttuğumu söylemeye, ramazanda namaz kıldığımı saklıyordum ya çünkü aşağılayıcı bakışlar eksik olmuyordu , Avrupa'dayim ve kendimi bu konuda cok daha özgür hissediyorum

  • Hepsini Göster
  • Ne kadar üzücü bir olay. Gercekten çok üzüldüm.
   Sırf bası kapali diye sinava alinmayan okula alınmayan ne cok olay oldu.. İşte bu zihniyet bizim güzel dinimizi islamımizi hep lekeliyor. Bunlar haçlı lardan daha tehlikelidirler

  • @Miavlayan evet ona söyledim herkes yapmaz sana öyle bir o kadın yaptı diye niye başını açıyorsun dedim ama 2. kez yapmasınlar diye açtı

 • Aynı duyarlılığın şort veya etek giyindiği için tecavüze uğrayan kadınlara da gösterilmesini temenni ediyorum. Deniz Çakır kendini çok iyi ifade etmiş. Sözüm sizin tabirinizle kapalılara veya açıklara değil. Zihniyetsizlere. Tecavüz edilip öldürülen kadınların hakları böyle savunulmadı nedense çünkü gerekçeleri "şort giyindi, alkollüydü" idi. Savcılık aynı duyarı onlara da göstersin.

 • Madem tesettüre hakaret var; din ve inançlara hakaret var... Neden tesettürsüz insanlara laf atan tesettürlülere ceza yok?

  Laiklik yasası olan şu ülkede yapılan şu ayrıma bak; rezalet ötesi garabet!

  • Bir müddet sayfamı boş bırakayım dedim hemen kokuşmuş akbaba gibi leş muhabbetine girmişsiniz gençler. Kusura bakmayın kaldırmak zorunda kaldım. Gidin etçil muhabbetinizi başka çöl baharına yapın.

   Kalkıp bir de n'alaksız editör muhabbetine girerler 😂 harbi Cem Yılmaz'ı geçtiniz be!

  • Kalkıp şimdi Cem Yılmaz'ı da güme götürmeyin hemen dztjfghs. Komiksiniz demek istedim yani 😂😂

 • beyoglu0707

  bunlar bile tartışma meselesi olmuş gündemimiz de bunlar çok yer ediyor ya biz medeniyet den ve çağdaşlıkdan söz etmeyelim önce birbirimizle barışmasını öğrenelim çünkü DÜNYANIN EN TUHAF ÜLKESİ TÜRKİYE başka da bir ülke de yok zaten Bugün 23 Nisan 100 geçmiş ATA Mızın bize bıraktığı ülkeye bak her türlü maddi zenginliklerimiz var ama insanlarımız cahil

 • Ritaçç

  Tesettürlü bayanlar neden bazılarının gözüne bu kadar batıyor anlamış değilim. Bende tesettürlüyüm ve bununla gurur duyuyorum. Keşke bana da Yallah Arabistan a diyen insanlar olsa. Arabistan da en azından Muhammed Mustafa ve izinden giden nice eşsiz sahabe var. Türkiye de ise Deniz Çakır gibi insanları kıyafetleriyle değerlendiren bazı aciz insanlar var. Bizler en azından bugün açık kıyafetler giyen kardeşlerimizi hor ve hakir görmüyoruz. Bu durumda kim yobaz acaba?

 • sedeferd

  İnsanların birbirlerine bu denli kin ve nefret beslemesini anlayamıyorum. Halbuki kimse kendi için yaşamaz. Kendine hizmet eden bir insan gördünüz mü? Hepimiz insanlık için birbirimiz için ortak bir çaba gösteriyoruz farkına varmadan. Adem ve Havva bunun en güzel örneğidir. Neden bir değil de iki insan yaratılmıştı? Adem olmasaydı Havva, Havva olmasaydı Adem de olmazdı. Bizler birbirimiz için yaratıldık. Ortak bir amacımız var bu kadar kin ve nefrete gerek yok. Dünya’yı sevgi kurtaracak 🙏.

 • Kara_gözlü

  Deniz Çakır a kurban olsunlar. Bahan3 aramasinlar kadına sırf solcu diye bunlar. Pi*c sürüleri sonuna kadar arkasındayız Deniz ÇAKİR in.✌#Denizyalnizdegil

 • Herkes birbirine karşı saygılı olmalı. Ben ateistim ve inanın ki kimsenin ne baş örtüsü ne de namazı, dini umrumda değil. Bana ne arkadaş bana ne!

  • Saygı diyorum gelip beni eksiliyorlar. İşte bu kafada olduktan sonra ilerleyemeyiz anladınız mı?

 • GS_Aras

  Örnek vermek için atıyorum sırf kolunda Atatürk dövmesi var diye dışladın birini git sende anıkabirde yat filan dedin!!! Nolurdu? Bu kadını destekleyen herkes senin için 1 yıl değil ömür boyu hapis isterlerdi :D Din, dini gereklilik, Atatürk ve Atatürkçülük... Bunlar toplumun ortak değerleridir karşılıklı saygılı olmak çok zor olmasa gerek. En kültürlü en zeki en çağdaş ve en özgürlükçü olduğunu iddia edenler bile bu cahilliğin içinde

 • barraquda

  irtica yapıyor diye kaç kişi içeri atıldı zamanında.. her kanalda irtica , irticacı kelimelerini ezberledik her gün.. şimdi tam tersi oluyor.. içeri girmesi saçma belki ama hakaretten para cezası vs almalı.. görüntüleri izledik , sataşan kendisi..

 • Norşin

  Bu zihniyet hep islamiyete zarar vermiştir. Allah ıslah etsin. Biz niye arabistana gidelim. Türkiye yüzde 99 u müslüman değilmi. Asıl bunu diyenler Avrupaya gitsin amerikaya gitsin.. orası görüş olarak onlara daha yakın. hickimse İslâma ve islamın kurallarına hakaret etme hakkı yoktur.

  • Inan Avrupa'da dinimize daha saygılılar

 • Kimse kimseden üstün değildir. Dolayısıyla kimseye kimseye hak etmediği halde hakaret edemez. O, bu ve şu diye ayrım yapılmamalı. kimse kimsenin giyim kuşamına karışmamalı ve adalet yerini bulmalı diyorum.

 • Sana ne arkadaş ye karışıyorsun milletin baş örtüsüne.. iyi olmuş

 • monster_3

  burası özgür bir ülke ister başı kapalı ister açık buna karışmak kimsenin haddine değil sanatçıların daha dikkatli olması nı beklerdim suçlular ceza almalı

 • Daha bu sabah 5 yaşındaki kız çocuğu tecavüz uğrayıp kanlar içinde apartman boşluğunda bulundu. Bunu yapanlara ceza yok ama aylardır bu kadınla uğraşılıyor ya. İşe bak.

 • yamaken

  tamam kadın haksız da asil suc isleyenler hayvanlara iskence edenler geziyor ortalıkta bunları iceri aliyor türkiye adaletin bu olması da maalesef saçma

 • mutsuzkız91

  Kuran Arabistan'a inmedi tatlım. Müslüman insanların orada tıkılıp kalmasına gerek yok

  • Eksilenmişin 😂

  • Hepsini Göster
  • @Albus_Dumbledore Elbette öyle zaten o yüzden Arabistan'a gidin deyip duruyorlar. Sadece orada yaşayan insanlar için inmedi yanii bizlerde bugün inanıp iman edebiliriz bunun için illaki Arap olmamız veya Arabistan'a gitmemize gerek yok. Teşekkür ederim bilgilendirme için

  • @Ksmagduru isimli arkadaşımız da bu görüş yorumu okumalı ben tam olarak bunu demek istemiştim.
   Pizza İtalya'dan geliyor diye yemek için İtalya'ya gitmeye gerek yok mesela bu da o mesele.

   Thank you for your anlayış :)

 • Para cezasına dönmezse Kafayı sıyırıp çıkar içerden."Kapalı"ceza evine girmeyecek heralde ne mutlu ona (!)

 • Centurion

  Kimse kimsenin hakkına girmiyor ise isteyen istediği şekilde giyinir, istediğini yapar. Her ne kadar tanrıcıları sevmesemde bu böyledir yani. Yapacak bir şey yok.

 • _Judge_

  Herkes haddini ve yerini bilmeli iyi olmuş veya olmamış diyemem. Ancak kimse kimsenin baş örtüsüne ve yaşam tarzına karışamaz.

 • aylin9876

  Onlarn ickili mekanda ne isi varmis peki. Kadin hakli bnce

 • missdarlene

  Tecavüz suçuna bulaşanların serbest kaldığı bir ülkede...

 • Hannebal1453

  Adalet yerini bulur inşallah yaptı çok yanlış kınıyorum.

 • Çok yerinde bir karar olmuş kimse bir başkasının giyimine karışamaz.

  • Siz o eksi koyanlar insanların birbirine saygı göstermesine karşısınız galiba. bence bir tedavi görün

 • mozerellaaa

  saçmalık Deniz Çakır çok iyi bir insan ve ayrımcılığa karşı bir insan

  • Bence de bende sizin gibi düşünüyorum inşaallah yanılmıyoruzdur

 • ülkemizin yarısı sövüyor zaten islamiyete türbanlılara günah keçisi deniz çakırmı oldu :D

 • arzugungorr

  Kadın gayet haklıydı bence

 • Kadın iyi demiş burası arabistan mı

 • Denizmaden

  Çürü içerde inşallah zındık köpek

 • zveri

  Alkollü mekanda ne işi varmış türbanlı bacıların

 • bu kadında çok güzel be

 • Neskuzusu

  Hak etti az bile.

 • ___burcu33___

  alçak ferhunde

 • girl_er

  Iyi olmus hapis cezasi alsın bence

 • FundaKoc1

  Yallah arabistana

 • isimzizlil

  İyi demiş

 • Hic sevmem bu kadini

 • Ülke iyice tımarhaneye döndü!

  • Aynen ülke üzerinde çok pis oyunlar dönüyor
   Ülkeyi karıştırmaya çalışıyorlar

 • yuuppiyask

  Serf yoksunu

 • Üzüldüm bu kadın için.

 • Kariyerini bitirdi ahmet kural gibi oldu

 • Az bile

 • Sakin olunya bişeyi yoktur

 • 6 aydan 1 yıla mı? Çok az bence.

 • muallimecik

  Adalet yerini bulmuş

 • irice45

  hertürlü ayrımcılıga karsıyız

 • Hilalarsln

  Hihi

 • bendeniz61

  Cezasını çeksin

 • ugurcan30

  Vay bee 😳😳

 • walker3434

  Adalet yerini bulur

Yükleniyor...