Evde Kuruyan Cildini Anında Nemlendirmenin Sırrını Keşfet!
Kapat

Özel Okullara Giden Öğrenci Sayısı 1.5 Milyona Dayandı

Tugrul Turcan r
Özel Okullara Giden Öğrenci Sayısı 1.5 Milyona Dayandı

ÖZ-KUR-DER Yönetim Kurulu Üyesi Ahmet Çevik, "Türkiye genelinde 4 yıl önce 6 bin 710 olan özel okul sayısı, 11 bin 694'e çıktı. Bu okullara giden öğrenci sayısı ise 1 milyon 400 bini geçti." açıklamasında bulundu... Çevik, özel okul ve öğrenci sayısındaki artış hakkında değerlendirmelerde bulundu.

Tüm Özel Öğretim Kurslar, Hizmet İçi Eğitim Merkezleri, Dershaneler ve Etüt Eğitim Merkezleri Birliği Derneği (ÖZ-KUR-DER) Yönetim Kurulu Üyesi Ahmet Çevik, Türkiye genelinde 4 yıl önce 6 bin 710 olan özel okul sayısının, aradan geçen sürede yüzde 74 artarak 11 bin 694'e çıktığını, bu okullara giden öğrenci sayısının ise 1 milyon 400 bini geçtiğini bildirdi. Çevik, yaptığı açıklamada, eğitimin, toplumlar için önemine işaret ederek, özel okullara ilişkin değerlendirmelerde bulundu. Çevik, Türkiye genelinde 4 yıl önce 6 bin 710 olan özel okul sayısının, aradan geçen sürede yüzde 74 artarak 11 bin 694'e çıktığını, bu okullara giden öğrenci sayısının ise 1 milyon 400 bini geçtiğini bildirdi.

Özel Okullara Giden Öğrenci Sayısı 1.5 Milyona Dayandı

Devlet okullarında 15 milyon, özel okullarda yaklaşık 1.5 milyon öğrenci öğrenim görüyor...

Özel okulların sayısının artması ve resmi okullardaki öğrencilerin özel okullara geçmesiyle hem devlet okullarının kontenjan olarak biraz azaldığını hem de özel okullarda daha rekabetçi bir ortamın oluştuğunu ifade eden Çevik, bu sayede eğitim-öğretimde kalitenin arttığını savundu.

Özel okullaşma oranının yüzde 25'e ulaştığı gelişmiş ülkeler bulunduğuna işaret eden Çevik, "Türkiye, henüz onlara göre geride ama oran giderek artıyor." dedi. Şu anda özel okul sayısının toplam içindeki payının yüzde 15 civarında olduğunu, bu okulların büyük şehirlerde yoğunlaştığını ifade eden Çevik, devlet okullarında yaklaşık 15 milyon öğrencinin eğitim-öğretim görürken, özel okullardaki sayının ise 1,4 milyonu geçtiğini söyledi. Çevik, Türkiye'deki özel okullarda ortalama 65 kişinin istihdam edildiğini düşündüklerinde toplamda istihdam sayısının 750 bin kişiyi geçtiğini, bu rakamın çok önemli olduğunu vurguladı.

"Eğitimdeki rekabet kaliteyi artırıyor"

Ahmet Çevik, eğitim sektöründe ciddi bir rekabet olduğunu, bu rekabetin kaliteyi artırdığını belirterek, şu değerlendirmelerde bulundu...

Farklı sektörlerdeki rekabete bakıldığında eğitim alanındaki rekabetin çok daha erdemli olduğu söylenebilir. Rekabet, kaliteyi artıran bir unsurdur, özel okulların rekabeti kaliteyi artırıyor. Özel okulların bir ihtiyaç olduğunu düşünüyoruz. Biz eğitimciyiz. Yaptığımız iş insana dair... Bir kayıt daha fazla alacağız diye, biraz daha fazla kazanacağız diye temel amacımızdan uzaklaşamayız. Özel okullar, devlet okullarındaki eğitim kalitesinin de artmasını sağlamaktadır. Özel okullara öğrencilerin gitmesiyle devlet okullarındaki sınıf mevcutlarında da düşüşler olmaktadır. Bu da devlet okullarında verilen eğitimin kalitesini artırmaktadır.

Çevik, özel okulların doluluk oranının yüzde 52 civarında olduğunu, yüzde 48 boşluk bulunduğunu ifade ederek, eğitime harcanan paranın israf olarak görülmemesi gerektiğini, çocuklara bırakılacak en büyük mirasın onların eğitimi olduğunu söyledi.

Çevik, "Çocuklarımız mutsuzsa bizim de mutlu olmamız mümkün değil, onların mutluluğunun yolu ise doğru eğitim ve onun için en doğru olan okuldan geçiyor. Bu yüzden velilerin okul tercihlerine dikkat etmesi gerekiyor." diye konuştu.

Özel Okullara Giden Öğrenci Sayısı 1.5 Milyona Dayandı

"Akademik başarı tek başına yeterli değil"

ÖZ-KUR-DER Yönetim Kurulu Üyesi Çevik, eğitimin, toplumların inşasında kritik bir noktada durduğunu vurgulayarak, Türkiye'nin geldiği noktada, eğitimde niceliksel anlamda önemli bir mesafe katedildiğini söyledi. Çevik, "Genel çerçevede bakarsak özel öğretim kurumları şu anda ülkemiz eğitim sisteminde önemli, değerli bir yere sahiptir. Bütün devlet okullarına da örnek olacak okullarımız var. Serbest piyasa koşulları çerçevesinde eğitim ve kalite odaklı özel okulların ayakta kalacağını öngörüyoruz." şeklinde konuştu. Yeni nesil eğitim modelinde akademik başarının gerekli olduğunu ancak tek başına yeterli olmayacağını savunan Çevik, şu ifadeleri kullandı...

Akademik başarıya ek olarak İngilizce, bilişim, spor, sanat ve kişisel gelişim gibi becerilerle de donatılması gerekiyor. Bunların yanı sıra etik, üretim, girişim, oyun ve oyunlaştırma, mutluluk, sevgi gibi bazı kavram ve değerlerle yetiştirilmesi gerekiyor. Akademik başarı gerekli ama tek başına yeterli değildir. Yeterli hale getirebilmek için diğer beceri ve değerler de gerekiyor

Son Güncelleme: 29 Nis 2019 / 04:04
Özel Okullara Giden Öğrenci Sayısı 1.5 Milyona Dayandı
9
12
Görüşünü yaz

En İyi Erkek Görüşleri

 • endmuhh
  özel üniversiteye gittim bende. artısı ne idi. hoca sana it muamelesi yapmıyor. aradıgında adamı buluyorsun dinliyor seni derdini anlatıyorsun randevu alıyorsun zamanı yoksa. laftan anlıyor mantıklı izah ile orta yolu buluyorsun. öğrencilerin seviyesi yüksek olmadıgından baskı hissetmiyorsun. okul birinciliği kolaylasıyor. ya da üst sıralar diyim. teknolojıden yararlandıkları için milenyum cagının nimetlerinden yararlanıyorsun. pc ler her yıl güncelleniyor. yemekhanesinde yemekler güzel oluyor. ekipmanlar vs temiz düzenli güzel yeni. yaşlı değilde daha genç calısanlar oluyor. sonra atraksiyon eglence vs oluyor. ama özel lise orta okul vs bilmiyorum tabi.
  Görüş hala geçerli mi?
 • beyoglu0707
  şimdi ben çocuğunu özel okula gönderip işlerim kötü diyenlere kızıyorum o zaman özel okula gönderme devlet okuluna gönder bunu diyen adam sonra bir bakıyorsun. cebinde 10 bin TL telefon almış büyük oğlu ise işsizim iş yok diyor halbuki iş var iş beğenmiyor eşi de para yok diyor eşine beyaz eşya televizyon çamaşır makinesi aldırıyor bide banka dan kredi çekiyorlar neyse bunları anlattım ülkenin hali bu özel okul sayısı arttı, ceb telefonları en pahalısından alındı
  Görüş hala geçerli mi?

En İyi Kız Görüşü

 • Gizli Üye
  Param olsa bende giderdim. Devlet cok kötü cunku. Özel ne kadar iyidir diyecegim ama aldiklari paranin karşılığını veriyorlardır. Özel ve devlette en sıkıntılı durum üniversite sınavı. Özel basıyor notları, devlettekilerde cebinden çıkıyormuş gibi not vermiyor adam akıllı. Iki sinavdan 90 almışım adam bana yine 90 verip ortalamamı bozmuyor. Hepsi boyle. Sonra hepimiz ayni üni sınavına giriyoruz. Özelde okuyanlar kafadan kac bin sıralama benden öndeler zaten diploma notundan dolayı. Onlara yetisebilmek için 5-6 soru daha fazla çözmem gerekiyor. Özelle devlet arasindaki uçurum duzeltilmedikce üni sınavında okul ortalaması alınmaması taraftarıyım.
  Görüş hala geçerli mi?

Diğer Görüşler İçin Aşağı Kaydır

Kızlar & Erkekler Ne Diyor

810
 • Kayseri_Kemal
  Oran %10

  Ben çocukları okuldan alayım, çırak olsunlar.. Devletteki %90'ın içinden %10'a bile girseler, iyi bir yer kazanmak zor gibi.. Özel okullar doldurur iyi yerleri..
  Yine parası olanın gemisi yürüyecek.!
 • EvcilDana
  Ne Devletin İdeolojik sikindirik eğitim anlayışından hayır gelir bu ülkeye ne de üç beş kuruş Para kazanacağız diye kıytırık bir bina dikip okul açan Açgözlü işadamı tipinden hayır gelir
 • eylemsen
  Parayla alınan eğitimden de hayır gelmiyor. Öğrenciler öğretmenlere karşı maaşını ben veriyorum kafasında davranıyorlar malesef çok kötü bir durum.
 • Dybala16
  Devlet kendi okullarında eğitimi bitirdi en dibe vurdu nabsın insanlar çocukları'nın iyi bir eğitim almasını istiyorlar
 • Tersy
  Rekabet iyidir ama fiyatlar yüksek, bu kez zengin-yoksul farkı artıyor.
 • I_Run_Each_Team_2
  Ülkede kriz var diyorlar, millet çocuklarını özel okula gönderiyorlar jsskk
 • Centurion
  Bu ülkede eğitim zaten yok. Boşuna para vermek bana göre saçma.
 • Denizmaden
  Devlet okulları bir çok konuda yetersiz malesef
 • golgemialdimyanima
  normal yani paran varsa istediğini yaparsin
 • Yamuşşşş10
  Özel okulları sevmem ben
 • Mirays_94
  Parası olana kolay her şey tabi
 • halilmeryem13
  Para olduğu sürece bu sayı artar
 • irice45
  eğitimde ticarete döndü artık
 • MagRipOgLu
  Para var demek
 • Hadiamamadam2
  Millette para çok demekki😅
 • Gizli Üye
  Devlet okullarinda egitim yok ki lisede hocamız siz zaten matematikden anlamıyorsunuz defterde yazdıklarımi ezberleyin sınav yapacağım diyordu özel okulda ilgileniyorlar eğitim daha kaliteli velilerde çocuklarına yatırım yapıyor napsınlar
  • Damla_88

   Özel tam bir ticarethane sen hiç hayatında özele gitmemişsin belli 13 yaşında kardeşim var 7 ye gidiyor onun 23 Nisan gösterisini izlemeye gittik hiç kimse bize yüz vermedi ben de aynı okuldan mezunum (gelecek sene kardeşimi oradan alıcaz büyük ihtimalle ondan) selam veren bile olmadı orada okuyanlarda aşırııı şımarık ve çok bilmiş kendi kardeşimden görüyorum ben de devlete gittim ortaokulda o samimiyeti hiçbir yerde bulamazsın eskiden sabahtan akşama kadar oyun oynardık takılırdık (tamam liseden oyun oynamayı beklemiyorum) ama en azından samimiydik beraberdik gruplaşma diye bir şey yoktu 13 yaşındaki çocukları yaşıtlarını dışlarken üzülüyorum tamam devlette imkanlar kısıtlıydı ama istek ve heves vardı öğrencilerde özelde ne istek var ne samimiyet hepsini genellemiyorum ama birçoğu böyle ticarethane kısacası... 😔

  • Gizli Üye

   @Damla_88 Ben devlet okulunda ögretmenlik yaptım her devlet tabi ki bir değil ama inanın ögrencilerden hiç bir şey olmaz ögretmenler ders anlatmiyor kimse dinlemiyor habire kavga çıkartıyorlar

 • Gizli Üye

  Açgözlük ve ego olmasaydı, şimdi ne zenginlik vardı, ne de yoksulluk. Tamda sinsi kapitalizm donemindeyiz zengin dahada zengin oluyor yoksul dahada yoksul oluyor.
  • Damla_88

   Çok haklısın 👏🏻👏🏻😊

 • Gizli Üye
  Eğitim haktır, hak parayla satılmaz.
YÜKLENİYOR...