5G Yıl Sonunda Hizmete Giriyor

5G Yıl Sonunda Hizmete Giriyor

Ericsson Türkiye Genel Müdürü Işıl Yalçın, "5G teknolojisi ilk aşamalarda şehir merkezlerinde yüksek veri hızlarının ve düşük gecikmenin ihtiyaç olabileceği yerlerde görülecek." açıklamasında bulundu...

Ericsson Türkiye Genel Müdürü Işıl Yalçın, bilişim teknolojilerinde dünya devi Ericsson'un yaklaşık 130 yıldır Türkiye'de hizmet verdiğini söyledi. İlk olarak 1890 yılında Dolmabahçe Sarayı'nda kurulan santralle Türkiye'de çalışmaya başladıklarını ifade eden Yalçın, altyapı, santral kurulumu, yazılım, bakım hizmetleri başta olmak üzere telekomünikasyon sektörünün her alanında ülkeye hizmet verdiklerini bildirdi. Yalçın, Ericsson'un Türkiye'deki ofisinde çalışan 600'ü Ar-Ge alanında olmak üzere 790 personelin neredeyse tamamına yakınının Türk mühendislerden oluştuğunu dile getirdi.

Işıl Yalçın, "Bugün İstanbul, Ankara ve İzmir'de bulunan Ericsson Türkiye Ar-Ge ekibi, bilişim ve telekom teknolojileri alanında çeşitli yenilikçi faaliyetlerle hizmet veriyor. Bu merkezlerimizde, 35'i TÜBİTAK tarafından desteklenen 140'tan fazla Ar-Ge projesi hayata geçirildi. Ar-Ge merkezlerimizde Türk mühendisler tarafından geliştirilen yazılımlar 34 ülkeye ihraç ediliyor." dedi.

Ericsson'un Türkiye'yi araştırma yapılan 11'inci ülke seçtiğini anımsatan Yalçın, şöyle devam etti:

"Türkiye'de telekom alanında araştırma yapan ilk şirket Ericsson. Ericsson olarak oluşturduğumuz araştırma grubumuzdaki çalışanlar, 8-10 sene sonrasının teknolojisine çalışıyor. Şu anda doktora ve akademik düzeyde 10 eleman var. Bu sayıyı 25'e çıkaracağız. Çalışanların veya farklı üniversitelerden akademisyenlerin önerdikleri fikir üzerinde çalışma yapılıyor, daha sonra bu fikir ürüne veya yazılıma dönüşüyor. Öneriyi yapan kişinin adına da patent alınıyor."

Işıl Ylaçın
Işıl Ylaçın

"5G ile en önemli sorun güvenlik olacak"

Söz konusu grupta yapılan çalışmalarda, gelişen teknolojilere bağlı olarak güvenlik konusuna ağırlık verildiğini vurgulayan Yalçın, "5G teknolojisine geçilmesiyle en önemli sorun güvenlik olacak. Şebekelere sokulan tüm ekipmanların 3GPP standartlarına uyumu bu açıdan kritik önem taşıyor." diye konuştu. 5G teknolojisiyle insan hayatına daha fazla girecek "nesnelerin interneti"nin, dünyada 4G, Türkiye'de de 4,5G teknolojisiyle hali hazırda kullanıldığına işaret eden Yalçın, nesnelerin internetinin çok yüksek hız gerektirmeyen ve gecikme yaşanmasında sakınca bulunmayan fabrikalarda, evlerde, otoparklarda kullanım alanlarının olduğunu söyledi. Yalçın, Turkcell ile geçen yıl akıllı sulama çalışması yaptıklarına dikkati çekerek, bunun İspanya'nın Barselona şehrinde düzenlenen Mobil Dünya Kongresi 2018'de sergilendiğini ve çok ilgi gördüğünü bildirdi.

Ericsson'un İzmir 9 Eylül Üniversitesi bünyesinde de Ar-Ge çalışmaları yaptığını ifade eden Yalçın, burada yürütülen akıllı sera çalışmalarının Fas Telekom tarafından incelendiği bilgisini verdi.

5G Yıl Sonunda Hizmete Giriyor

"2019'un sonuna doğru 5G kullanılmaya başlanacak"

Yalçın, 5G'ye geçilmesiyle nesnelerin internetinin kullanılacağını ve şebekedeki hızın artacağını belirterek, böylece tıp, maden ocakları gibi düşük gecikme süresi isteyen kritik altyapılarda da bu teknolojinin kullanılacağını ifade etti. Yıl sonuna doğru 5G teknolojisinin, dar bantta kullanılmaya başlanacağını vurgulayan Yalçın, Ericsson olarak 2015'ten itibaren üretilen ve Türkiye genelinde kurdukları baz istasyonlarından sadece bir yazılım yüklemesiyle 5G hizmeti verebileceklerini kaydetti. Yalçın, spektrumu paylaşma özelliği bulunan 900 ve 1800 frekansının bir kısmında da 5G'nin kullanılabileceğine işaret ederek, bu teknolojinin kullanımının artmasına bağlı olarak kapasitede artış ihtiyacının da yükseleceğini dile getirdi.

5G teknolojisine hazırlık çalışmaları kapsamında bulut teknolojisine ilişkin çalışmaların hız kazandığına dikkati çeken Yalçın, "Türkiye'de 5G'ye geçiş zor olmayacak çünkü 4,5G ile hız gerektirmeyen yerlerde zaten bu teknoloji kullanılmaya başlandı. 5G teknolojisi ilk aşamalarda yüksek veri hızlarının ve düşük gecikmenin ihtiyaç duyulduğu yerlerde görülecek." değerlendirmesinde bulundu. Yalçın, 4,5G teknolojisiyle ihale edilen frekansların bir kısmının 5G teknolojisinde kullanılabileceğini ancak ihtiyacın artmasına bağlı olarak yeni bantlar için ihale yapılması gerektiğini söyledi.

5G Yıl Sonunda Hizmete Giriyor
9
10
Görüşünü yaz

Senin görüşün nedir?

En İyi Kız Görüşü

 • cemreyildirim

  Desenize iyice radyasyonda bogulacagiz bunlar bizim zararimiza farkindamisiniz bilmem ama radyasyondan hastaliklar çoğalıyor hastalik direncimiz düşüyor ve DNA miz bozuluyor bu yuzden engelli cocuklar meydana geliyor...

En İyi Erkek Görüşleri

 • beyoglu0707

  4 G yi bile hala kullanamayan yerler var 5g ne ki bide 1890 larda türkiye de telekomonikasyon mu vardı bir yanlışları var türkiye de o zamanları bırak telefonu radyo yoktu

 • Sabriyaman

  Ya olsa ne olur tr de kac kisi 4g yi adam gibi kullanabildi cogu kisi 4g kullandigini zannedip 3g kullanıyo

Kızlar & Erkekler Ne Diyor

88
 • gizems0ylu

  İnternet hızları 3G-4G-5G derken baya yükseliyor ama bu hız neden benim eve ulaşmıyor :D

 • ladysmithh

  Bu da demek oluyor ki aynı internet hizmetini alacağız fakat paketlerimiz daha hızlı bitecek :D

 • birucanbirdekacan

  Daha ihale ve dolayısıyla altyapı yatırımı yapılmadı. Gönül ister ki hemen 5G olsun, hayatımızı değiştirecek bir teknolojik devrimin önünü açar.

 • İyi bari ben daha 3G kullanıyorum.😂

  Hattımı değiştirmeye eriniyorum

 • SeyirciKuş

  Hayırlı olsun ama tehlikeli belçıka sar değerlerinden dolayı projeyi birsureligine durdurdu🙉🙊🙈

  • Yani T. C kobay ülke

  • djhdhtn

   Sar ne oluyordu?

  • Radrasyon değeri

  • Hepsini Göster
 • AntalyaliPrenses

  Benim modem zaten 5g

 • Akris

  5G herkese hayırlı olsun. Bu habere sevindim.

 • _GeceMavísí

  Sabırsızlıkla bekliyoruz.😂

 • djhdhtn

  Ben 3.5 G telefon kullanıyorum

 • Şimdiden 5g kullanıcılara hayırlı olsun.

 • Laledevri2029

  Biz direk 6 g ye geçicez 5 bize az gelir ☺️

 • Hayırlısı

 • Alfa80

  Dikkat edelim de bize girmesin 😉😁😁😁

 • Maria__Maria

  İyi güzel

 • Hayırlı olsun

 • Gizli Üye

  Değişik bilgiler

Yükleniyor...