Wikileaks'in Kurucusu Julian Assange, Londra'da Tutuklandı

Wikileaks kurucusu Julian Assange, 2012'den beri sığındığı Ekvador'un Londra Büyükelçiliği'nde tutuklandı.

Londra polisinden yapılan duyuruda, Ekvador'un verdiği sığınma hakkını geri çekmesinin ardından Wikileaks kurucusu Julian Assange'ın bu ülkenin Londra'daki elçiliğinde gözaltına alındığı açıklanmıştı.

Açıklamada, Assange'ın "Mümkün olan en kısa sürede mahkemeye çıkarılana kadar Londra'daki bir polis karakolunda tutulacağı" belirtilmişti. 2012'den beri kaldığı Ekvador'un Londra Büyükelçiliğinde gözaltına alınan Wikileaks'in kurucusu Julian Assange, çıkarıldığı mahkemece tutuklandı.

Wikileaks ise Ekvador'un Assange'ın sığınma hakkını yasa dışı şekilde geri çektiğini iddia etti. Sitenin açıklamasında, "Assange elçilikten çıkmadı. Ekvador Büyükelçisi, İngiliz polisleri davet etti ve Assange anında gözaltına alındı." ifadesi kullanıldı.

İngiltere Dışişleri Bakanı Jeremy Hunt, Ekvador'a teşekkür etti...

İngiltere Dışişleri Bakanı Jeremy Hunt, Twitter hesabından, "Julian Assange bir kahraman değil. Kimse kanunların üstünde de değil. Yıllarca gerçeklerden kaçtı. Assange'ın adalete hesap vermesinin sağlanmasında gösterdikleri anlayış için Ekvador'a ve Başkan Lenin Moreno'ya teşekkür ederim." açıklamasında bulundu.

Julian Assange
Julian Assange

"Bundan sona ne olacağını mahkemeler belirleyecek"

İngiltere Dışişleri Bakanlığının Avrupa ve ABD'den Sorumlu Devlet Bakanı Alan Duncan, Assange'ın İngiltere'de adalete hesap vermesinin haklı olduğunu belirterek, "Bundan sona ne olacağına mahkemeler karar verecek." dedi.

İngiliz SkyNews’a bulunduğu değerlendirmede ise Duncan, Assange’ın ABD’ye iade edilip edilip edilmeyeceğine ilişkin soruya, "Her durumda bizim geniş çaplı politikamız bu. Bu durum Julian Assange için de geçerli. Eğer idam cezası ile karşı karşıya kalacaksa iade edilmeyecek." cevabını verdi.

Ana muhalefetteki İşçi Partisi de İçişleri Bakanı Sajid Javid'in bugün konuyla ilgili parlamentoda açıklama yapacağını duyurdu.

Assange'ın Ekvador vatandaşlığı da iptal edildi

Ekvador hükümetinden yapılan açıklamada, Ekvador'un Londra Büyükelçiliğinde gözaltına alınan Assange'a geçen yıl verilen vatandaşlığın iptal edildiği belirtildi.

Hükümet ayrıca Wikileaks'in destekçileri ve iki Rus bilgisayar korsanını, ülkeyi istikrarsızlaştırmaya çalışmakla suçladı.

Ekvador İçişleri Bakanı Maria Paula Romo da Wikileaks'in bir çalışanının eski Dışişleri Bakanı Ricardo Patino ile bu yıl Peru, İspanya ve Venezuela dahil birçok ülkeye seyahat ederek hükümeti zayıflatmaya teşebbüs ettiğini söyledi.

Romo, bu şahıs ve Ekvador'da çalışan iki Rus bilgisayar korsanının isimlerinin saatler içinde yargıya havale edileceğini kaydetti.

Assange, 2012'den beri büyükelçilikte bir odada yaşıyordu

ABD Dışişleri Bakanlığının çok sayıda yazışmasını İnternet sitesi aracılığıyla kamuoyuna duyuran ve tartışmalara neden olan 47 yaşındaki Assange, 2012'den beri Londra'nın Knightsbridge semtindeki Ekvador Büyükelçiliğinin bir odasında hayatını devam ettiriyordu.

İngiliz mahkemesi, Assange'ın 2010'da iki kadına tecavüzle suçlandığı İsveç'e iadesine karar vermişti.

Assange, hakkındaki iade kararının ardından Haziran 2012'de İsveç'e iadesi halinde ABD'ye gönderilme riski bulunduğu için Ekvador'un Londra Büyükelçiliğine sığınmış ve orda yaşamaya başlamıştı. İsveç mahkemesi, 2017'de Assange hakkındaki davaları düşürmüştü. Ekvador, Assange'ın siyasi iltica başvurusunu kabul etmiş ve vatandaşlık vermişti. Ekvador hükümeti tarafından Mart 2018'de yapılan açıklamada, sosyal medyadan gönderdiği mesajlarla ülkenin uluslararası ilişkilerini tehlikeye attığı için Assange'ın internet erişiminin kesildiğinin altı çizilmişti.

Wikileaks'in Kurucusu Julian Assange, Londra'da Tutuklandı
1
7
Görüşünü yaz

Senin görüşün nedir?

En İyi Erkek Görüşü

 • Gizli Üye

  Sizi gidi diktatörler sizi... Adam ülkelerin sırrını paylaşmış ne var bunda aaaa çok ayıp. Bak bizde Can dündar yaptı aynısını bizde hala kızıyoruz adamdan ne istiyorsunuz diye :D Avrupa ülkeleri bilgi sızdırıp sır paylaşanlara verdiğimiz cezalardan dolayı ülke yönetimine diktatör deyip özgürlükten dem vurmuyor muydu? Eeee salıverin gitsin adamı o zaman

  Görüş hala geçerli mi?

En İyi Kız Görüşü

 • Gizli Üye

  Bitti adam

  Görüş hala geçerli mi?

Kızlar & Erkekler Ne Diyor

06
 • barraquda

  Ingiltere dunyayi somuren üç ulkeden biri zaten.. kapali kapilar ardinda dunyadaki teroru destekliyor.. vehhabiliği ve daes orgutunu u sunu bunu kuran ulkedir ingiltere.. bu adam , bunlara baskaldirdigi icin harcanan biri bile olabilir belki. Ihtimal dahilinde yani.

 • Bunu ömür boyu hapis cezasına çarptırıp, yemek vermezler.

 • Bitti adam

 • asarlar bunu

 • Efendi5226

  Bitti adam

 • Simurgz

  Niye gözaltına alındı

Kızlardan En İyi Görüş seçilmiş, ancak hala görüşünü paylaşarak katkıda bulunabilirsin.

Yükleniyor...