'Çiftlik Bank' İddianamesi Kabul Edildi

Mehmet Aydın (Tosun)
Mehmet Aydın (Tosun)

Anadolu Cumhuriyet Başsavcılığınca Çiftlik Bank'a yönelik soruşturma sonunda 7'si firari, 11'i tutuklu 48 sanık hakkında hazırlanan 500 sayfalık iddianame, gönderildiği Anadolu 6. Ağır Ceza Mahkemesi heyeti tarafından değerlendirildi.

Mahkeme heyeti, aralarında Brezilya, Uruguay, KKTC ve ABD adli makamlarına yönelik iade talepnamesi düzenlenen firari Mehmet Aydın, Fatih Aydın, Osman Naim Kaya ve Cengiz Samur'un da bulunduğu 48 sanık ile 3 bin 762 müştekisi bulunan iddianameyi kabul etti. Kabul kararını veren mahkeme heyeti hazırladığı tensip tutanağında, duruşmaların 10-13-14-15-16-17 Mayıs tarihlerinde yapılmasına karar verdi.

Sanıklara rekor hapis cezası isteniyor

İddianamede, firari sanık Mehmet Aydın'ın internet üzerinden oynanan Çiftlik Bank oyununun ilk halinin yazılımını yaptırdığı ve oyunun, 31 Temmuz 2016'da internette kullanıma açıldığı belirtiliyor.

Başlangıçta tek başına eylemine başlayan sanık Aydın'ın, oyuncu ve yatırılan paraların artması ile organizasyona ihtiyaç duyarak akrabaları, daha önceden tanıdıkları kişilerin kendisiyle hareket etmesini sağlayıp, akabinde de piyasadan konunun uzmanı kişilerle anlaşıp onları da eylemine katılmaya ikna ederek ekonomik çıkar amacı güden suç örgütünü kurup yönetmeye başladığı bilgisi veriliyor.

'Çiftlik Bank' İddianamesi Kabul Edildi

Mehmet Aydın ve 17 sanık hakkında nitelikli dolandırıcılık suçundan işlem yapılacak...

İddianamede, aralarında firari Mehmet Aydın'ın da bulunduğu 18 sanık hakkında "suç işlemek amacıyla örgüt kurma ve yönetme" suçundan ikişer yıldan altışar yıla, "bilişim sistemlerini araç olarak kullanmak suretiyle nitelikli dolandırıcılık" suçundan 3 bin 762 kez üçer yıldan onar yıla, "ticari şirketlerin faaliyeti kapsamında nitelikli dolandırıcılık" suçundan yine 3 bin 762 kez üçer yıldan onar yıla, "suçtan kaynaklanan mal varlığı değerlerini aklama" suçundan da altışar yıldan 14'er yıla kadar hapis cezası isteniyor. İddianamede, bu kapsamda 18 örgüt yöneticisinin 22 bin 580'er yıldan 75 bin 260'ar yıla kadar hapisle cezalandırılması talep ediliyor. İddianamede, 23 sanığın da "suç işlemek amacıyla kurulan örgüte üye olma", "suçtan kaynaklanan mal varlığı değerlerini aklama" suçlarından dörder yıldan onar yıla kadar, 7 sanık hakkında ise "suç işlemek amacıyla kurulan örgüte yardım etme" ve "suçtan kaynaklanan mal varlığı değerlerini aklama" suçlarından dörder yıldan onar yıla kadar hapisle cezalandırılması isteniyor.

'Çiftlik Bank' İddianamesi Kabul Edildi
2
11
Görüşünü yaz

Senin görüşün nedir?

En İyi Erkek Görüşleri

 • Gizli Üye

  Verilen cezalar Türkiye'deki adalet sistemin ne kadar çöktüğü ve gülünç bir hale geldiğinin görüntüsüdür. Fazla ceza fazla adalet değildir. 3000 , 5000 hapis cezası mı olur? Böyle adalet mi olur. Ceza verilir 20 sene-30 sene verilir. Net olur ceza, ayrı ayrı suçlardan 3 sene , 5 sene 7 sene falan toplanır. 20-30 sene bir ceza olabilir. Türkiye'de suçluyu rehabilite etme değil, cezalandırma ve ve bu şekilde adaleti tesis etme düşüncesi hakim. Avrupada böyle bir adalet sistemi yok.

  Tabi ki cezasını çekecek, bir suç işlenmiş, ama böyle bir adalet anlayışı yanlış. Fazla cezayı fazla adaletmiş gibi 100 yıl, 1000 yıl gibi hapis cezalarının verilmesi bence doğru değil. Gelişmiş hiçbir ülkede böyle bir şey yok.

 • Ben tahminimi söyleyim: Bu kadar büyük ve kulçıksız vurgının arkasında ya siyasi, ya istşhbari bir bağlantı olmalıdır. Birileriyle paylaşılmıştır bu paralar ve İnterpol kararlarının işlemeyeceği bir devletçikte keyif çatar, o parayı yer. Asıl mallık bizim milkette. Kusa yoldan çok para kazanma hayali her zaman böyle sonuçlanır

En İyi Kız Görüşü

 • gizems0ylu

  O para bir gün bitecek ve Türkiye'ye geri dönecek. Bakalım o zaman ne olacak?

Kızlar & Erkekler Ne Diyor

19
 • Sokrates1977

  Turkiyeyi 27 yaşında bir genç dolandırmışsa,
  60 yaşında kişileri dolandırarak 50 milyonu 27 yaşında bir kişi çalmışsa,
  Ulkedeki kişilerin zekasına uzulurum.
  Tosun bildiğin deha

 • ERENCİCEK34

  Yalnız o değilde bu tiple okadar parayı nasıl kaptırdıniz ülkemizde bu kadar saf varken daha çok bu tarz olaylar çıkar 2kat trilyonla kaçtı yurtdışı na bitermi o para

 • Kayseri_Kemal

  O adamlar kimliği bile değiştirmiştir geçmiş olsun..

 • Epoch

  Adamda para var. Boşuna uğraşmış. Adam gider parayla vatandaşlığını alır türk vatandaşlığından da iltica eder tamam işte 😂

 • kodex_ll

  Memmet paraları eritti. Zaten bir süre sonra gezmekten sıkıldım deyip kendi gelip girecek içeriye.

 • Yurtdışından nasıl getirmeyi düşünüyorlar?

 • Adam Urugay'da Ferari ile spin atıyor :D

 • evlerdenırakbiri

  3 bin yıl hapis çekmez, kafaya sıkar içerde.

 • Hayırlısı oldu

 • Gizli Üye

  Çeksin cezasını hak ediyor

Yükleniyor...