İstanbul Boğazı 6 Nisan Akşamı Kararacak

WWF Türkiye Genel Müdürü Aslı Pasinli
WWF Türkiye Genel Müdürü Aslı Pasinli

Doğal Hayatı Koruma Vakfının tüm dünyada iklim değişikliğine dikkati çekmek amacıyla düzenlendiği "Dünya Saati" etkinliği dolayısıyla 6 Nisan Cumartesi akşamı ışıklar bir saatliğine kapatılacak.

Doğal Hayatı Koruma Vakfı (World Wide Fund for Nature) Türkiye Genel Müdürü Aslı Pasinli, "Doğa kaybını tersine çevirmek ancak birlikte mümkün, bundan dolayı cumartesi akşamı yapılacak Dünya Saati etkinliğinde 20.30-21.30 saatleri arasında herkesi ışıklarını kapatmaya çağırıyoruz." dedi.

WWF'nin 2007'den bu yana tüm dünyada gerçekleştirdiği "Dünya Saati" etkinliği kapsamında, başta iklim değişikliği olmak üzere, dünyadaki çevre sorunlarına dikkati çekmek amacıyla yarın akşam ışıklar bir saatliğine kapatılacak.

WWF-Türkiye Genel Müdürü Aslı Pasinli, "Dünya Saati" etkinliğinin, 2007'den beri her yıl yapılan küresel bir eylem olduğunu açıkladı. Pasinli, geçen yıl İstanbul'dan Yeni Zelanda'ya, Paris'ten Paraguay'a, 7 kıta 135 ülkeden 2 milyar insan ve 3 binden fazla kurumun bu etkinliğe katıldığını dile getirdi. Herkesin doğa için bir saatini ayırması gerektiğinin altını çizen Pasinli, iklim değişikliğinin etkilerinin azaltılması için tüm dünyada cumartesi günü ışıkların kapatılmasının önemine işaret etti.

15 Temmuz Şehitler Köprüsü
15 Temmuz Şehitler Köprüsü

"İstanbul Boğazı'ndaki köprüler de ışıklarını kapatacak"

Pasinli, katılımın her geçen yıl katlanarak arttığına dikkati çekerek, sözlerini şöyle sürdürdü:

"Etkinliğin bu yılki teması 'Doğa ve İnsan için Yeni Bir Başlangıç.' Bu yıl Türkiye'de Ayasofya Müzesi, Edirne Selimiye Camii, Efes Antik Kenti, İstanbul Boğazı'ndaki köprüler, Rumeli Hisarı gibi pek çok yapının yanı sıra Bilgi Üniversitesi, Galatasaray Üniversitesi, Gazi Üniversitesi, İstanbul Teknik Üniversitesi, Koç Üniversitesi, Orta Doğu Teknik Üniversitesi ve Yaşar Üniversitesi gibi birçok kurum da ışıklarını kapatacak. Ayrıca Başakşehir Futbol Kulübü ve Fenerbahçe Kulübü de ışıkları kapatarak etkinliğe destek verecek. Dünya Saati etkinliği, www.dunyasaati.org adresi üzerinden kayıt yapılarak, çeşitli grup faaliyetleriyle desteklenebilecek."

Yavuz Sultan Selim Köprüsü
Yavuz Sultan Selim Köprüsü

"Herkesi ışıklarını kapatmaya çağırıyoruz"

Aslı Pasinli, Dünya Saati etkinliğine katılmak isteyenlerin "www.dunyasaati.org" adresine girerek, haritada işaretleyebileceklerini anlattı.

"Bu yıl ayrıca 'www.dunyasaati.org sitesini ziyaret edenler, karşılarına çıkan sembolik Boğaz Köprüsü'nde seçecekleri bir ışığı kendi adlarına kapatabilecekler." diyen Pasinli, cumartesi akşamı İstanbul Boğazı'ndaki köprülerin ışıklarının gerçekten kapatılacağını yineledi.

Pasinli, "Bu yılki Dünya Saati'nde doğa-insan ilişkisinde yeni bir başlangıç yapmak için siz de bir saatinizi ayırarak ilk adımı atabilirsiniz." çağrısında bulunarak, "Doğa kaybını tersine çevirmek ancak birlikte mümkün, bundan dolayı cumartesi akşamı 20.30-21.30 saatleri arasında herkesi ışıklarını kapatmaya çağırıyoruz." dedi.

İstanbul Boğazı 6 Nisan Akşamı Kararacak

Türkiye İş Bankası 100 binasında ve birçok diğer kurum ışıklarını kapatacak...

Türkiye genelinde cumartesi akşamı bir saatliğine ışıklarını kapatacak firmalar ve bina sayıları şöyle:

Mantosür 500, Türkiye İş Bankası 100, Uğur Okulları 137, Yapı Kredi 13, Royalcert Belgelendirme ve Gözetim Hizmetleri A.Ş 12, Qnb Finansbank A.Ş 10, Borusan Enbw Enerji 10, Tls Lojistik 11, Ck Enerji 100, Enka İnşaat ve Sanayi A.Ş. ve İştirakleri 25.

İstanbul Boğazı 6 Nisan Akşamı Kararacak
8
8
Görüşünü yaz

Senin görüşün nedir?

En İyi Erkek Görüşü

 • tabinükleer

  Çok keyifli bir farkındalık projesi bence. Keşke bu enerji tüketimi konusunda daha bilinçli bir toplum olsak. Poşet paralı oldu, insanlar ne yapacağını şaşırdı mesela, daha çok yolun başındayız bu konularda.

  Görüş hala geçerli mi?

En İyi Kız Görüşü

 • ilyess

  Işıkları kapatıp ellerinden telefonlarını düşürmeyecekler. Amaç güzel ama uygulayanlar bunu idrak edemedikçe anlamı olmayacak.

  Görüş hala geçerli mi?

Kızlar & Erkekler Ne Diyor

77
 • _kasımpatı_

  Haberi ilk gördüğümde Güneş tutulması var zannetmiştim :')

 • Centurion

  Pandalar bile şikayetçi değil iklim değişikliğinden. İnsanlara ne oluyor ki.

 • AynurVRR

  Bakalım nasıl olacak

 • çarliabinizzz_

  Çok önemli de bir şey değilmiş iyi bari

 • FiaLena

  Bence güzel bir farkındalık uygulaması olur.

 • Tamam.

 • Zamansızzzayarsızz

  Bakalim neler olacak

 • ArabaliKovboy

  Bılgı ıcın tesekkurler bu aksam olacak demek

 • Güzel farkındalık uygulaması

 • Juneess

  Farkındalık oluşturur

 • zeus25

  süper olur orda olmak isterdim

 • güzel bir farkındalık

 • eminediyar

  Ne güzel ama ben İstanbul'da degilim

 • Gizli Üye

  Kapatırız

Yükleniyor...