Atatürk Havalimanı'na Vedaya 1 Gün Kaldı (Kapanacak Yollar, 15 Gün Ücretsiz Ulaşım)

Atatürk Havalimanı'na Vedaya 1 Gün Kaldı (Kapanacak Yollar, 15 Gün Ücretsiz Ulaşım)

Türk Hava Yolları (THY) Basın Müşavirliğinden yapılan açıklamaya göre, küresel havacılık tarihinde dahi eşi benzeri görülmemiş taşınma operasyonu 45 saat sürecek ve 5 Nisan'da başlayacak taşınma 6 Nisan Cumartesi akşamı saat 23.59'da tamamlanacak.

"Büyük göç"ün planlanan şekilde başarıyla gerçekleşmesi için 6 Nisan sabahı saat 02.00 ila 14.00 arasında Atatürk Havalimanı ve İstanbul Havalimanı tüm tarifeli yolcu uçuşlarına kapatılacak.

Açıklamada görüşlerine yer verilen THY Yönetim Kurulu ve İcra Komitesi Başkanı İlker Aycı, taşınma operasyonuyla ilgili "Doğup büyüdüğümüz evimiz Atatürk Havalimanı'ndan ayrıldığımız için hüzünlüyüz, diğer tarafta ise dünyanın havacılık merkezi bizim evimiz olacağı için heyecanlıyız. İki gün sonra cuma günü başlayacak büyük taşınma ile yalnızca Türkiye'de değil, dünya sivil havacılığında büyük bir değişim olacak. İstanbul Havalimanı gökyüzünün rengini kırmızı-beyaz ile değiştirecek." ifadelerini kullandı.

İstanbul Havalimanı'ndan icra edilecek uçuşlar belirli bir planla kademeli olarak artırılacak.

"Büyük göç"te, Atatürk Havalimanı'ndan İstanbul Havalimanı'na yaklaşık 47 bin 300 ton ağırlığında malzeme taşınacak.

Yaklaşık 44 ton ağırlığındaki uçak çekme aparatlarından çok hassas aletlere kadar, 10 bin parçadan fazla malzemenin oluşturduğu bu yük 5 bin tır hacminde malzemeye eş değer olacak. Bu yükü taşıyacak tırların 45 saatte katedeceği mesafe ise 400 bin kilometre olarak hesaplanırken, tırlar dünyanın çevresini 10 kez dönmeye eş değer bir yol katedecek. Bu büyük operasyonda bin 800'den fazla çalışan görev alacak.

Taşınma sürecinde kapatılacak yollar

"Atatürk Havalimanı'ndan İstanbul Havalimanı'na gidiş istikameti, 5 Nisan saat 22.00'den itibaren 6 Nisan saat 10.00'a kadar, 12 saat boyunca, Yeşilyurt havuzlu kavşaktan başlayarak, Atatürk Havalimanı Caddesi, Mahmutbey Yeşilköy Bağlantı yolu (Basın Ekspres Caddesi), O-7 Kuzey Çevre Otoyolu (İCA İşletmesi), O-6 Kuzey Marmara Otoyolu'ndan İstanbul Havalimanı girişine kadar, 6 Nisan saat 10.00'dan saat 23.59'a kadar 14 saat boyunca, Yeşilyurt havuzlu kavşağından başlayarak, Atatürk Havalimanı yönünde, Atatürk Havalimanı Caddesi, Mahmutbey-Yeşilköy bağlantı yolu (Basın Ekspres Caddesi) Mahmutbey Kavşağı'na (Mall Of İstanbul Mevkisi) kadar, İstanbul Havalimanı'ndan Atatürk Havalimanı'na dönüş istikametinde, 6 Nisan saat 01.00'den itibaren aynı gün saat 10.00'a kadarki 9 saatlik süreçte, İstanbul Havalimanı'ndan başlayarak, O-6 Kuzey Marmara Otoyolu (Avrupa Otoyolu Yatırım ve İşletme AŞ), O-7 Kuzey Çevre Otoyolu, Mahmutbey-Yeşilköy bağlantı yolu (Basın Ekspres Caddesi) Yeşilyurt Havuzlu Kavşağa kadar, 5 Nisan saat 22.00'den başlayarak, O-7 Kuzey Çevre Otoyolu'nun Mahmutbey Kavşağı ile Reşadiye Kavşağı arasında kalan kesimi 24 saat boyunca kapatılacak.Yavuz Sultan Selim Köprüsünü kullanmak zorunda kalan tüm araç sınıflarının yolun trafiğe kapatıldığı 24 saat boyunca Fatih Sultan Mehmet Köprüsü'nden geçişine izin verilecek."

Uysal: 15 gün süreyle ücretsiz taşıma hizmeti sunulacak

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Mevlüt Uysal, Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Mehmet Cahit Turhan'ın katılımıyla İstanbul Havalimanı'na taşınma sürecine ilişkin düzenlenen basın toplantısının ardından gazetecilere açıklamalarda bulundu.

Mevlüt Uysal, Büyükşehir Belediyesi olarak taşınma sürecinde gerek lojistiğin sağlanması gerek yolların kapatılması ve açılmasına ilişkin işlemlerde bakanlıkla iş birliği içinde çalıştıklarını söyledi.

Taşınmanın problemsiz şekilde yapılması temennisinde bulunan Uysal, şunları kaydetti:

"Şu anda bütün tedbirler alındı. Gerek bakanlığımız gerek büyükşehir belediyemiz koordineli şekilde çalışıyor. Vatandaşımızın kafasındaki soru; 'Taşınma oldu ama uçaklara nasıl gideceğiz?' Kendileri araçları ile gelirse zaten mevcut otopark var. Toplu ulaşımla gelirse daha öncesinde Büyükşehir Belediyemiz tarafından yeni havalimanımıza güzergahlar belirlenmiş, hatları ve kalkış noktaları belirlenmiştir. 1. sınıf yolculuk yapabilecekleri Havaist şirketi kurulmuştur. İçinde Otobüs AŞ'nin de bulunduğu bir sistemle vatandaşımız sıkıntısız buraya ulaşabilecek."

Uysal, 29 Ekim'den bu yana Havaist'in İstanbul Havalimanı'nda yolcu taşıdığını hatırlatarak, 5 ayrı hattan bugüne kadar taşınan yolcu sayısının 115 bin civarında olduğunu belirtti.

Havalimanının tam kapasiteye geçmesiyle yeni dönemde bu sayının günlük ortalama 90-100 bine çıkacağına dikkati çeken Uysal, şu bilgileri verdi:

"Havaist araçlarının hem kalkış hem de sefer sayısı artırılabilir talebe göre. 15 ile 40 dakika arasında kalkış noktalarından hareket edilecek. Bir problem yaşamadan sıkıntı çözülmüş olacak. Bu süreç içinde İETT'nin Atatürk Havalimanı'ndan İstanbul Havalimanı'na direkt 15 gün süreyle ücretsiz taşıması var. Atatürk Havalimanı'na yanlışlıkla gelen birisi oradan rahatlıkla buraya gelebilecek. Bu geçici süreyle yanlış gelenler için yapıldığı için ücretsiz olacak. Ayrıca İstanbul'da İETT'nin 3 ayrı hattan, Havaist'in de 20 noktadan buraya seferleri olacak."

"Vatandaşlarımızdan anlayış bekliyoruz."

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Mevlüt Uysal, Havaist'in seferlerine, kalkış ve varış noktalarına, ücretlere ilişkin detaylı bilgilerin şirketin internet sitesinde yer aldığını, bir müddet sonra ise bilet alımı dahil tüm bilgilerin mobil uygulamada olacağını dile getirdi.

Taşınma esnasında ana arterlerin uzun süreli kapatılmasına ilişkin soru üzerine Uysal, "Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığımız ve valiliğimiz alternatif güzergahlara yönlendirmeleri yapacak. Nihayetinde olağanüstü bir durum, devamlı değil. Vatandaşlarımızdan bu konuda anlayış bekliyoruz." dedi.

Kaynak: AA

Atatürk Havalimanı'na Vedaya 1 Gün Kaldı (Kapanacak Yollar, 15 Gün Ücretsiz Ulaşım)
7
10
Görüşünü yaz

Senin Görüşün Nedir?

En İyi Erkek Görüşleri

 • Bayses

  Biz bursadayiz bizi pek alakadar etmiyor ama trafik çilesi çeken ler için şimdiden Allah yardımcıları olsun

  Görüş hala geçerli mi?
 • çarliabinizzz_

  İkisi de dursa ne olacak ki bence saçma karar yeni bir tane yapınca diğerini kapatmak

  Görüş hala geçerli mi?

En İyi Kız Görüşü

 • _küfürbazKız_

  İstanbulu ekrem Ekrem İmamoğlu kazandı neden kaldırılıyor iptal etsin

  Görüş hala geçerli mi?
  • thfainoust

   Onun elinde olan bir durum değil ki, siyasi kısmından çok ticari kısım daha ağır basıyor.

  • GS_Aras

   Alsın eline tel örgüyü parsellesin o halde istanbul'u :D Devlet karar alır belediye uygulamakla görevlidir.

Kızlar & Erkekler Ne Diyor

68
 • thfainoust

  Hepimize hayırlı olur inşallah, yeni başlangıçlar güzel geleceklere sebep olsun.

 • imamoğlu matbutayı alınca taşırdı neden acele ediliyor ki

 • arakne

  Hala kapanıyor olmasına inanamıyorum, hayırlısı olsun diyelim.

 • emrdidem

  Hayatımda gördüğüm en büyüleyici yerdi. Ama daha mükemmeli geliyor umarım güzel olur

 • AynurVRR

  Hayırlı olsun

 • Mirays_94

  Hayırlı olsun..

 • ArabaliKovboy

  hayırlısı dıyelım artık :)

 • Ruhugenç59

  Buralar çok sessiz olucak keske bizde gitseydik

 • Hayırlısı

 • Alpernvxs

  Bilgilendirme için teşekkürler ;)

 • dreamliner61

  en kolay taşınacak şey uçaklar olacak sanırım.

 • Mervex0t

  :) hayırlı olsun

 • Hypnoo

  Bilgilendirme içi teşekkürler

 • SudaTerleyenBalık1

  ulaşım 20 tl

YÜKLENİYOR...