Bedelli Askerlik Sürekli Hale Getiriliyor ve Yaş Sınırı Kalkıyor

Tugrul Turcan r

Bedelli Askerlik Sürekli Hale Getiriliyor ve Yaş Sınırı Kalkıyor

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'nın direktifi ile bir süredir üzerinde çalışmalar yürütülen yeni askerlik sisteminin nasıl uygulanacağı belli olmaya başladı...

Ankara kulislerinden sızan bilgilere göre; bedelli askerliğin sürekli hale getirilmesi, temel eğitimin bir ay ile sınırlandırılması gibi yenilikler var...

Bedelli askerlik, bundan sonra sistemin bir parçası olacak, bedelli askerlik yapmak isteyenler, bunun için bir aylık temel askerlik görevini yerine getirecek, temel askerlik eğitimi sadece bedelli askerler için değil, tüm diğer gruplar için de bir ay olarak planlanıyor...

Bedelli askerlikte yaş sınırı kalkıyor ve sürekli hale geliyor

Bedelli askerlik yapacaklar, o yıl için belirlenen bedeli ödeyecek ve daha önceki uygulamaların aksine yaş sınırı olmayacak. Bu konuda, askerlik görevini yapmak için konulan genel yaş sınırları (20) geçerli olacak. Bir aylık eğitimin son aşamasına gelenler o aşamada bedelliyi tercih edebilecekler. Bu sürenin sonunda parasını yatıran terhis olabilecek, bedelli askerliğin ücreti, her yıl yeniden belirlenecek.

Bedelli Askerlik Sürekli Hale Getiriliyor ve Yaş Sınırı Kalkıyor

Yedek Astsubaylık Sistemi

Yeni sistemde, üniversite mezunlarının, askerlik hizmetini yapmalarında üçüncü bir seçenekleri bulunacak. TSK, her dönem yedek subay ihtiyacını belirleyecek, bu ihtiyacın dışında kalan üniversite mezunları isterlerse 6 ay kısa dönem er olarak askerlik yapacak. Bu sisteme ilave olarak üçüncü bir seçenek de tasarlandı. Yedek astsubaylık sistemi getiriliyor... Yedek subay olamayan veya 6 ay er olarak askerlik yapmak istemeyenler isterlerse yedek astsubay olacak. Yedek astsubayların görev tanımları yapılacak ve yedek subaylardan daha az ücret alarak askerliklerini tamamlayabilecekler. Yedek astsubaylık süresi de yedek subaylarla aynı olacak. Bu süre şimdilik 12 ay olarak düşünülüyor.

Ücret ve Sigorta

Dövizli askerlik sisteminin mevcutta olduğu gibi uygulanmasına devam edilmesi planlanıyor. Lise mezunları için askerlik süresi 9 veya 12 ay olarak tartışılıyor. Bir mesleği olanlar veya meslek lisesi mezunlarına asgari ücret karşılığında askerde mesleklerini sürdürmeleri veya eğitim almaları olanağı sağlanacak, askerlik görevini yapanlara sağlanan genel sağlık sigortası, eş ve çocuklarını da kapsayacak.

Kaynak: DHA

Son Güncelleme: 7 Mar 2019 / 08:03
Bedelli Askerlik Sürekli Hale Getiriliyor ve Yaş Sınırı Kalkıyor
10
35
Görüşünü yaz

En İyi Erkek Görüşleri

 • cabukisim
  madem artık vatandaştan askerlik muafiyeti için para alınacak o zaman neden bu hala sadece erkeklerin yükümlülüğü olarak kalıyor?
  bir erkek bile bunu sorgulamaz, sonra erkekler bile "vay efendim kadınlar eziliyor, kadınlara ayrımcılık yapılıyor vs vs vs " diye bir sürü dırıldanma olur...
  şimdi askerlik erkek işidir diye düşünenlere soruyorum:
  1-madem askerlik erkek işi o zaman neden subay ve assubay olarak kadınların da orduya girmesine, bu işi meslek olarak seçmelerine izin veriliyor?
  2- Kızların askeri okullara alınması yasaklansa ve gerekçe olarak da "kadınlar askerliğe uygun değildir" denilse tüm kadınlar, feminist gruplar ayağa kalkmaz mı?
  3-madem bu vatan borcudur neden sadece erkekler ödüyor; neden sadece erkekler 1 yıl boyunca özgürlüklerini, veya maddi özgrlüklerini veya 1 sene çalışsalar ancak kazanabilecekleri paralarını; ve hatta yeri geldiğinde canlarını vermek zorunda? Kadınlar da o zaman 1 sene toplum hizmetinde çalışsınlar, özgürlükleri kısıtlı hapis gibi bir yerde kalsınlar 1 sene... var mı böyle bir talebi olan feminist kadın?
  Görüş hala geçerli mi?
  • melxia

   Tebrik ederim cok hakli bir konusma. Kendi adima utandigimin belirtmek isterim.

  • cabukisim

   @melxia yok utanmanı gerektirecek bir duurm yok. Erkekler bu yükü hiç mızırdanmadan çekiyor. ben de buna razıyım mevzu burada değil. Benim lafım eşitsizlikleri ortadan kaldırma kisvesi altında sadece kadının yüklendiği yükleri, kadınların karşılaştıkları zorlukları gündeme getiren, örneğin ülkede her sene öldürülen kadın sayısı öldürülen erkek sayısının üçte biri bile değilken kadın cinayetlerini özel bir sorun olarak dile getiren ve kadınların ezilmesine hatta katledilmesine örnek diye veren, yine aynı toplumun kadın-erkek ilişkilerinde kadına yüklediği "erkeğin otoritesine saygı göstermesi gerektiği yönündeki kuralını" kadınlar için utanç veya ikinci sınıflık olarak görenlerden değilsen kendi adına utanman gereken bir durum yok...

  • Rodeocu10

   yaşa be süpersin

 • Ateist_Türk
  Hiç beğenmedim bu yasayı. Halen daha eşitsizlik var. Halen daha kadınları üstün gören feminist, anaerkil bir sistem var. Neden erkekler zorunlu olarak 1 ay askerlik yapıyor da, kadınlar hiçbir şekilde askerliğe tabi tutulmuyor. Bu kabul edilemez. Askerlik iki cinsiyet için de aynı şekilde olmalı. Ya iki cinsiyet için de bu bedelli sistemi bu şekilde uygulanmalı ve kadınlar da bu zorunlu askerliğe tabi tutulmalı. Ya da iki cinsiyet için de tamamen isteğe bağlı askerlik olmalı. Şu anki sistemde yine erkeklere ayrımcılık var. Bir de yorumlara bakıyorum askerlik yapmayan kızlar bu konuda çıkan kanunları eleştiriyor. Sanki askerlik yapıyorlar da , oturdukları yerden konuşuyorlar. Ben bu sistemi hiç beğenmiyorum. Avrupada, Abd'de hiç böyle bir sistem yok.
  Görüş hala geçerli mi?
  • sorry123

   Avrupayı bilmem çünkü ülkeden ülkeye ayrılıyor. ABDde askerlik diye bişey yok. İsteyen olur onlar da fakir insanlar

En İyi Kız Görüşleri

 • canselcanım
  Askerlik öyle yapılıp gelinen bir şey olmamalı. Aynı eğitim sistemimizdeki gibi askerlik sistemimizde de çok ciddi aksaklıklar mevcut. Çöp kamyonunu çay kaşığı ile temizlemek gibi bir şey bu.
  Görüş hala geçerli mi?
 • louqoum
  Bozuk saat bile günde iki defa doğru işler. Erdoğanın bugüne kadar sigara yasağı dışında verdiği tek isabetli karar bu oldu.
  Görüş hala geçerli mi?

Diğer Görüşler İçin Aşağı Kaydır

Kızlar & Erkekler Ne Diyor

833
 • Iowax
  Zaten askerlik birçok kişi için ayakbağı idi. Çünkü askerlik sistemimiz öyle kötü bir haldeki aslanı kediye boğduruyorlar. Lise mezunu bile olmayan 20 yaşındaki bir velet uzun dönem askerlik yapıyor, çavuş olmuş, üniversite mezunu dışarıdaki hayatında servis müdürlüğü yapan, öğretmenlik yapan, akademisyen olan 25 - 30 yaşındaki insanlara çök-kalk-sürün diye emir verin üstüne beğenmezse ceza veriyor. Ki zaten askerde kısa dönem askerlik yapanları yani üniversitelileri sevmezler. Askerliğimi bir askeri kampta yaptım.(bilmeyenler için askerlerin yazın tatil yapmak için geldikleri motellerin olduğu tesisler, sadece asker aileleri burada uygun fiyata oda kiralayıp tatil yapabiliyorlar.) Burada bir abimiz vardı, kendisi bilinen bir üniversite de saygı duyulacak bir alanda doktorasını tamamlamış ve askere gelmiş. Bu insanı möh sorumlusu yaptılar. yani mıntıka özel harekatçı :D. tüm gün kampın içinde mıntıka temizliği yapan askerlerin başında duruyor, çöp poşedi, faraş kürek ile dolaşıyordu. bu hem o insanın aldığı eğitime hakaret, hem de ülke ekonomisine, ülke sanayisine zarar. bu insan askerliğini üniversitede, kendi bölümünde kamu hizmeti olarak yapsa hem ülke için hemde kendi için daha yararlı olur diye düşünüyorum.
 • adımcafer
  ben ordunun profesyonel olması taraftarıyım. askerlik bir meslektir 1 ayda 3 ayda doktor hakim öğretmen olunmadığı gibi asker de olunmaz. ha zorunlu askerlik hizmeti olacaksa da herkese eşit şartlar oluşturulmalı (kadınlar dahil) bu koşulda parası olan bedelli yapacak olmayan mecburi asker olacak. kendim de bedelliye başvurmuş olmama rağmen bedelli askerlik sistemini adaletli bulmuyorum, eğri oturalım doğru konuşalım.
 • Metalhead7
  2008 yılında çalıştığım bankanın müşterisi olan bir albay vardı, askerlik şubesi komutanıydı, ara sıra görüşürdüm, bana 11 sene önce şöyle demişti, genel kurmay bir süredir zorunlu askerlikle ilgili bir çalışma yapıyor ve 2019 senesinde zorunlu askerliği tamamen kaldırmayı planlıyor, sanırım bu durum onunla alakalı.
 • barraquda
  Para tatli geliyor hukumete.. ama sosyal sinif olusmaya basliyor farkinda degiller.. parasi olan kimse askere gitmez su an. Ayrimciligin tohumlaridir bu..
  • Önemsiz-biri

   parası olan zaten gitmiyordu ki

  • barraquda

   Yas vs unsurlari vardi.. simdi tamamen serbest olacak..

 • ResmenFazia
  Keşke o da kalksa. Vatan millet sakarya edebiyatı yapanlar askerde temizlik, soğan patates soymak dışında da birşey yapmıyorlar. Yine bu edebiyatı yapan kesim de 15 Temmuz gecesi g*t korkusundan dışarı çıkamamıştı
  • ResmenFazia

   Mesaj gönderip küfredip engellemek ne kadar kolay. Cevapta veremiyorsun. Ben sizin gibi korkak değilim. Gittim Hakkaride terörün kucağında yapmışım askerliğimi. Ama klavye delikanlılarına birşey anlatamazsın tabi. Bunu yazdığım için küfredenlerle bankada bedelli için kuyruğa girenler aynı kişiler

 • Murat4416
  Bence 6 ay yaptiricaklar adam gibi egitim vericekler bizimkiler tuvalet temizliyo izmarit topluylo sen bu adamlari nasil savasa gondericen yarin birgun savas ciktigi zaman cagiricaklar bence en ideali 6 ay
 • nondeimea
  Profesyonel ordu taraftarıyım, kaç ana kuzusu cephede 1 aylık eğitimle şehit oldu, bedelliye gelince isteyen yapar isteyen yapmaz, silahı tutamayacak eller kalabalık bari yapmasın.
 • xKARAGÜLÜMx
  Adi köpek sen önce ağzını topla askerler gebermez ancak şehit olurlar. Ve gerizekalımal ben zaten askerim
 • XXlovesXY
  kadinlar yorum yapmasin aptallar sizi oturdugunuz yerden erkeklerin hayatlarina mudahale ediosunuz utanmadan
 • _король
  Sonunda doğrusunu yapıyorlar. Askerlik yaptığım dönemde firar eden edeneydi, yapmak istemeyen gitmesin askere arkadaş..
 • Gece1881
  Tayip iktidara geldi geleli 2 seyini beyeniyom 1 kapali alanlarda sigara icmeyi yasakladi 2 de bu a q. Ben Askerde kalmayi dusunuyorum benim gibi dusunen birsuru adam var bizim isimize gelir valla 12 yapacaktim mecbur. Ama simdi 9 ay yapacam her ay 600 kaat artı sikortam yaticak Allah bereket versin isi gucu rast gelsin
  • -_-Büşra-_-

   Askeri ödemeyi yapıyorsun diye duydum değişen bişi yok 🙂

  • Gece1881

   Olurmu bee eskiden para mi veriyolardi. Simdi her ay 600 lira maas arti sigortan yatiyoo

  • -_-Büşra-_-

   Babam ödemişti, eski sevgilimde ödedi.

  • Hepsini Göster
 • Şahsen hiç gitmeyi düşünmüyorum bakalım benim zamanıma kadar kalkar. Askerlik kalksın.
 • Nereyedüştümben
  Çok saçma
  Kimse kusura bakmasın ama üç taradı denizlerle 4 tarafı düşmanla çevrili şu mübarek şu değerli ülkenin insanlarını askerlikten soğutmak / uzaklaştırmak olmuyor mu bu anlamadım da ben
  • Bence zorunlu askerlik süresinin herkes için düz 1 yıl olması lazım kesinlikle

 • çarliabinizzz_
  Kız çocukları için güzel haberleri bizimle paylaştığınız için teşekkürler
 • EsmerÇikileta
  Arkadaş 5 aydır gelecek diyor birtürlü gelemedi ne sistemmiş ya her sorulduğunda çalışmalar devam ediyor diyorlar ne çalışmaymış anlamadım gitti.
 • calışmanın detaylarını bilmiyorum ama askarleik egitimi olmalı temel egitim olmadan olmamalı herkese 1 ay saglam bir egitim lazım
 • engineerJR
  Tek amaç para. Tc tarihi boyunca devlet bu denli vatandaşının parasına göz dikmemişti
 • Oguzycll
  Biz bu vatan için dağlarda 15 ay görev yaptık.
  Bedelli bile yapma kuzum 21 gün çok size.
  Annenizle güne gidip evde mantı açın siz.
 • Sıla0607
  Askerliğin bir bedeli var mış ta bizim haberimiz yokmuş... çok yazık
  • sorry123

   Askerlik zaten genelde saçma bir şey. Savaşacak kimse değil sivil halkımız. Devlet bizi korumakla yükümlü biz değil . Ücretli askerler koruyor zaten genelde bizi. Sevindim bedellinin genelleşmesine. Çok istiyorsan kadın olarak da askerlik yapmalısın...

  • Robot askeri bol ya devletin seni korur devlet @soryy
   Boş yapmışsın oldukça

  • Sıla0607

   Sorry123 yaptığın yorumların geneli için ismin sorry zannedersem 😂

  • Hepsini Göster
 • PapatyaSevenKadın1_
  Askerlik, bedelli ile yapılamaz, yapılmamalı.!
  Her yiğit vatani görevini yapmalı.
  • engineerJR

   bir sus be

  • xKARAGÜLÜMx

   Nerden biliyosun askerliğini bedelli yapan birinin sivilde vatanımıza daha faydalı olmayacağını.

  • XXlovesXY

   salak git sen yap ozaman mecburmu elin oglu sen gotunu serip yayilirken dagda tasta gebermeye

  • Hepsini Göster
 • serdar4507
  hadi desene zengin çocukları yaşadı parayı veren düdüğü çalar misali yoksulların çocukları 12-6 ay, zenginler 21 gün :)
 • Habits
  Askerlik sisteminin profesyönel olmasından yanayım. Hayatında silah tutmamış insan da askere gidiyor, silah tutmuş da. Sportif de gidiyor, sportif olmayan da. Askerlik ve ordu böyle her elini sallayanın yapabilecğei bir görev değil normalde. Hal böyle olunca bir sürü acemi insan askerlik yapma durumunda kalıyor. Bedelli olayını da çok mantıklı bulmuyorum, hem çok para hem de fakir fukara para bulamayıp askerlik yapıyor belki yapmak istemeyecek ama parası olan 1 ay tatil gibi yapıp geliyor. Yine de kimseyi yargılamamak lazım hal böyle olunca herkesin kendi tercihi.
 • Essolart
  Bence güzel olmuş, en azından artık anneler neden benim oğlum diye ağlamaz
 • İşsizliği kaldırır ortadan hiç değilse ama günümüzde orduya güven kalmadı ne yazık ki.
 • süperbenn
  Olması gereken de tam olarak bu zaten.
 • yinemipilav
  Ben bu yasayı beğenenlerdenim.
 • MagRipOgLu
  Olmaması lazımdı !
 • Gucluoll
  Süper oldu
 • gamzeacar92
  Para lazım para
 • Hayırlısı olsun
 • Zamansızzayarsızzz
  Hayırlısı olsun
 • Poyrazmehmet
  Onunda içine ettiler paralı asker nedir yaa
 • mehmetgunduz578
  Eli ayağı tutan herkez keşke yapsa
 • BenFazlaKalmıcam
  Yaş sınırı kalıyorsa ilkokulda falan gönderirim 👍
 • aysima1357
  Sacma
 • hasandldl
  Bu dorumu
 • Menkıbe28
  Para lazım
 • Gizli Üye
  Bedelli askerlik mi
 • Gizli Üye
  Ülke bildiğin paralı askerliğe döndü bu insanlar hiç mi tarihten ders çıkarmaz
  • Ateist_Türk

   Sen neden askerlik yapmıyorsun peki gizli yorum yapan feminist kız.

  • Gizli Üye

   Sen dön benim yazdığım c0mlenin anlamınu bir daha dğşğn sonra bana laf at..

  • Gizli Üye

   Ayrıca hiç de feminist birisi değilim

  • Hepsini Göster
 • Gizli Üye
  Bedelli askerlik saçma olmuş herkes gidip vatani görevini yerine getirmeli ömür boyu değil sadece 1 yıl acıyorum bu bedelli yapanlara yazık
 • Gizli Üye
  Bedelli askerlikk
YÜKLENİYOR...