Zorunlu Askerliğin Kaldırılması İçin Gerekli 5 Neden

1.Vatanseverlik duygusunun yok edilmesi

Askere gidenler çok iyi bilir.Arada bir kaç iyi komutan çıksa da bir çoğu devrecilikten tutun komutanların etrafındaki dalkavukluk yaparak öteki askerlere caka satanlara kadar sürekli stres gereksiz yere korku endişe yaşanmaktadır. Bu baskı altında insanlar kendi ailesi dışında hiçbir milliyetçi duygusunu içinde taşıyamamaktadır. Böylece askerlik sadece eziyet gereksiz zaman kaybı olarak hatıralarda kalmaktadır. Askerliğini yapıpta bir daha giderim diyecek yok denecek kadar azdır.

2.İnsan onurunu kişiliğinde kapanmaz tahribatlara yol açması

Özellikle cahil insanların okumuş insanlarla bir arada tutulması bu sorunun nedenidir. İnsan dengi olmayan hapisten çıkmış uyuşturucu bağımlısı tehlikeli işlerle kendine ve çevresine zarar vermiş kişilerle sözde Peygamber ocağında aynı ortamı paylaşmak zorunda kalınca disiplin sıkıntıları oluşuyor. Komutanlar her biri ortalama 350 kişilik koğuşlarda her askere özel ilgilenemediği için herkes kendi başının çaresine bakıyor. Teğmenler ve astsubayların kendini kanıtlamak için askerleri özellikle Üniversite okuyanları küçümsemesi saçma sapan nedenlerden dolayı gürlemesi duygusal olanları daha çok ezmeye çalışması insanın hayatı boyunca unutamayacağı felaketlere yol açıyor.

3.Sosyal adaletsizliklerden dolayı eleştirilere açılamaması

Herkes çok iyi biliyor zenginin çocuğu bedelli yapar yapamayan da güzel bir yerde telefonda birilerini devreye sokarak rahat bir askerlik hizmeti geçirir. Bunun canlı şahidi olarak şöyle anlatayım. Gariban bir kadın telefonda komutana oğlum çok üzülüyor ona iyi bakın dediğinde komutan kadına telefonda iyi konuşup arkasından küfürler savurmuş umursamamıştı. Aynı komutan akrabası kışlaya geldiğinde bana ona çok iyi bak yakınım olduğunu herkes bilsin demişti. Kasaları sandıkları kaldırırken birileri resmen geyik yapıyor gülüp eğleniyordu. Bu uzun dönem kısa dönem için fark etmiyordu.

4.İnsanın fıtratına yaratılışına aykırı olması

Bir insan ülkesini ailesini değerlerini sever ve korumak ister. Fakat dayatma ile kısacası zorla güzellik olmuyordu. Çoğu asker firar etme duygusu içinde morali son derece bozuk. Çünkü şartlar insanın yapısına aykırı. Hapishane ile tek farkı adının vatan borcu olması ve çarşı izinleri.

5.Her insanın farklı olması ve zorunlu olarak uyum sağlamaya çalışılması

Uzun dönem kısa dönem olayından daha fazlası bu. Düşünün değişik bir sürü insanla iç içesiniz. Çok farklı huyları olan ve sebepsiz yere düşmanlık yapacak kavga etmek için bile bahane arayacak tuhaf insanlar göreceksiniz. Neden ne istiyorsunuz diye sorsanız da işe yaramıyor çünkü o gün insanların eşit olmadığını anlıyorsunuz. Neden böyle oldu soruları yerine başınıza gelen her ne ise olduğu gibi kabul etmeye başlıyorsunuz. Kendi halinizde olsanız da bulaşmaya niyeti olan size bir şekilde rahatsızlık veriyor. Bunun karşılığını verecek imkanınız hem var hem yok. Eğer karşılık verirseniz askerliğiniz uzayabiliyor. Eğer beladan uzak durursanız eziyetiniz uzuyor. Komutana şikayet etmekte çoğu zaman işe yaramıyor. Çünkü onlarda bazen askerlerden çekiniyor ve sorunu üstünden atmak için sizi teselli etmeye çalışıyor.Demem o ki insanlarla uyum sağlamak ve uzlaşmak hiç kolay değil.


1|0
22

En İyi Kız Görüşü

 • - Bir erkek hayatının en verimli olabilecek çağlarında işi gücü bırakıp askere gidiyor. Zaman ve güç kaybı.

  - Herkes savaşmayı ve silahı sevecek diye bir kural yok. Sevmeyen birçok insan vardır eminim, zorla güzellik olmaz.

  - Zorunlu askerlik savaş sanatını öğretmekten uzak yüksek rütbelilerin gönüllü hizmetçiliğini yapmaktan başka bir şey değil.

  Bunları da ben ilave edeyim. Emeğinize sağlık, akılcı bir paylaşım olmuş.

  0|1
  0|0
  • Teşekkür ederim. İntahar olaylarına değinmek isterdim ama bu zaten belli olur diye yazmadım.

  • Hepsini Göster
  • Bizdeki adalet kağıt üzerinde. Parası olana işliyor.

  • haklısın.

En İyi Erkek Görüşü

 • 15 ay askerlik yaptım. Ne yaptıgımı sorsan tamamen amelelik. Özlediğim birşey yok.3-4 Kez askeri mahkemeye verdiler. Zor yırttım bitirdiğimde dünyaya yeniden gelmiş gibiydim.
  Ne olursa olsun üst dvrenle kavga edersen sen suclusun.
  Bayılana kadar eğitim veriyorlar. GÜneşin altında bekletiyorlar bayılanları eliyorlar. Hayvana bile böyle muamele yok.
  Hatta bayıldı diye kafa yiyen arkadaşım var Yüzbaşı rütbeli o... c den..
  Saçma sapan kurallar her gün düzenli traş yatagını düzelt botunu boya dişini fırcala. Artık öyle oluyorki kişisel temizligine bile zaman ayıramıyorsun.
  Çok seçkin bir birlikte yapmama ragmen kaç kere bela okudum bilmiyorum.

  0|1
  0|0
  • hastalıktan yüzü yeşil mor renge dönmüş şişmiş bir çocuk vardı komutana gidip biri hasta dediğimde nerde dedi. Birlikte çocuğun yanına geldik. Hiç unutmam zavallıyı kulağını kopartırcasına çekerek sürüklemişti.

  • Yazık ya yemin ediyorum cok yazık. İnsanı vatanından sogutuyorlar böyle kansız şerefsizler.

  • aynen öyle.

Senin görüşün nedir?

Kızlar Ne Diyor 1

Erkekler Ne Diyor 1

 • Hoş değil. Şimdi benim can sağlığım ne olacak? İstemiyorum. Ülkeyi sevmiyorum. Emeğine sağlık.

  0|1
  0|0
Yükleniyor...