İlber Ortaylı Gençleri Uyardı: "Kırsal Bölgelere Yerleşin, Tüketimden Kaçının"

Prof. Dr. İlber Ortaylı Kayseri'de katıldığı bir panelde önemli açıklamalarda bulundu. Ortaylı, hayata atılma aşamasında olan gençlere "Kırsal bölgelere yerleşin" tavsiyesinde bulundu...

Prof. Dr. İlber Ortaylı
Prof. Dr. İlber Ortaylı

Kayseri'de "İdame-i Hayat" konulu konferansa katılan Prof. Dr. İlber Ortaylı, 2. Dünya Savaşı'nın insanlığın hayat tarzında büyük değişimlere neden olduğunu söyledi. Bu dönemden sonra insanların artık diledikleri gibi yaşama krizi içerisine girdiklerine dikkat çeken Ortaylı,

İnsanlar tüketim istediler. Avrupa bile kendisini fakir hissetti. ABD'ye özendiler. Bu dönemde büyük göç oldu. Bu süreç Almanya'da on senede bitti. Fransa'da daha uzun sürdü. İngiltere bile gayri memnun insanların yaşadığı bir memleketti. Buralarda insanlar yaşamak istemiyorlardı, göç ediyorlardı.

Prof. Dr. İlber Ortaylı: Tüketimden Uzak Durun
Prof. Dr. İlber Ortaylı: Tüketimden Uzak Durun

Ortaylı, hızla artan tüketim sevdasının toplumları bambaşka yerlere götürdüğüne vurgu yaparak, sözlerine şöyle devam etti:

Yuva kurduğunuzda, çocuk büyüteceğiniz zaman büyük şehirlerde oturmayacak şekilde hayatınızı planlamanızı öneriyorum. Uygun küçük bölgelerde oturmak ve çalışmak için kırsal alanlara yerleşin. Dolayısıyla böyle bir planlama yapın. Evleneceğiz, pembe panjurlu evde oturacağız hayalinin dışında kırsal alanda oturacağız, çocuklarımız orada büyüyecek gibi bir proje artık romantik, komik bir yaklaşım değil, düpedüz hayatın gerçeği haline gelmiştir.

Prof. Dr. İlber Ortaylı: Kendi Başınıza Kalmayı Öğrenin
Prof. Dr. İlber Ortaylı: Kendi Başınıza Kalmayı Öğrenin

Gençlere okulları bittiğinde dünyayı gezmelerini, tanımalarını öneren İlber Ortaylı, şunları kaydetti:

Bizim milletin çok kötü bir alışkanlığı vardır. İnsan canlısı olmak iyidir fakat 24 saat insanlarla birlikte konuşmak anormal bir olaydır. Kendi başınıza kalmayı öğreneceksiniz. Buna meditasyon derler. Kabile gibi sabah akşam aynı insanlar, aynı manasız laflarla vakit geçirmek günümüze uygun bir davranış biçimi değildir.

Kaynak: AA

İlber Ortaylı Gençleri Uyardı: "Kırsal Bölgelere Yerleşin, Tüketimden Kaçının"
42
73
Görüşünü yaz

En İyi Erkek Görüşleri

 • anabasis

  Çok saygın bir öğretmen olan Cumhuriyet Tarihi hocamızın seneler önceki öngörüsü bu yöndeydi.
  Lakin bu göçler isteyerek oluşacak demişti. Büyük şehirlerin sağlık koşullarını etkilemesi ve mali yönden ferd'e ciddi efor sarfettirmesi, toplumda ciddi sorunlara neden oluyor. Şundan gayet eminim bugün değilse bile, yakın bir zamanda Tarımın önemi ortaya çıkacak. Toprak ve araziler elverişli hale getirilmeye, ekim ve yetiştirme faaliyetlerinin hız kazanmasına doğru bir yol izlenecek. Bu da kırsal kökenli toplum kesiminin memleketlerine dönmesine neden olacak. Olayın ilginç yönlerinden biri ise şudur; büyük şehirlerde çoğunluğu kırsal kökenler oluşturuyor. Neticede kırsallar değerlendirilecek. Bu hem iyi hem de yeni sorunlara kapı aralayacak derecededir.
  Sonuçta; şahsi ekonomik düşünce, ülke kalkınmasını yine gözardı edecektir.
  .
  İlber hocaya gelirsek, özellikle bu konu hakkında genç fikirlere öneride bulunması, bilinçli bir yerleşimin önünü açmak istemesindendir:)

 • Ragnar_Lodbrok

  Kisaca 'ziktiredin siz sehirli olma hayalini, zaten cogunuz sehirli olacak degilsiniz, adam gibi kasabali olun' demis kendisi.

  Insanlara bu tip tavsiyeler bizim memlekette verilemez maalesef, Anadolu tasrasi denilen yer en akilli insani bile zivanadan cikaracak, sacma sapan bir zihniyetin hukum surdugu bir cografya. Ege, Trakya disinda Anadolu'da yasanacak yer yok.

  Lakin su bizim milletin hep ayni insanlarla, ayni muhabbetleri cevirmesi olayi dogru, bak ben yurtdisindayim, hep yemek yedigim bir turk restorani var, icinde boyle 15 kadar turk mudavim var, her gun, her aksam ayni yerde oturup ayni muhabbetleri yapiyorlar.

  Sorsan soyleyecekleri de su: 'Haci tek basima napacam baska yerde, buraya geliyorum iste herkes tanidik'

En İyi Kız Görüşleri

 • Mermaidz

  illber ortaylı'yı severim ama hep bu konu da kendisine pek katılmıyorum. topluma akıl vermek yerine bir de yöneticilere söylese? ayrıca "gençlere okulları bittiğinde dünyayı gezmelerini, tanımalarını önerenen ilber ortaylı'ya şu söylemek isterim. yurtdışında yaşayanların en çulsuzu bile Türkiye'ye gelebilirken, Türkiye'de yaşayanların bir çoğu vize alamıyor. bunu çözecek olan da halk değil yöneticiler ilber bey. fikirlerinizin uygulanabilir hale gelmesi için bize değil yöneticilere söyleyin fikirlerinizi. onlarda bir çözüm yolu bulsunlar.

  • Sayın karşı cins, (Giriş cümlesi tuhaf oldu ya neyse) devlet tarımla ve hayvancılıkla uğraşmak isteyenlere karşılıksız para veriyor. Miktarı da bayağı iyi. İnsanları, hele hele gençleri üretime teşvik ediyor. Köydeki üretimin bizi kurtaracağını bas bas bağırıyor cumhurbaşkanı. Ama dur, senin gözün hataları, yanlışları görüyor; kulağın ise dedikoduları duyuyor. Tarafsızca araştır, o zaman devletin çok büyük bir karşılıksız destekte bulunduğunu ama talep olmadığını görürsün. Şehir hayatının renkli dünyası sizleri kör etmiş. Malum, bir şeyleri yargılarken bile gözünüz kör...

  • Hepsini Göster
  • Mermaidz

   Sığ düşünceni zaten yazmışsın bu yüzden seninle zaman kaybedemem. Sana bu kafanla hayatında başarılar diliyorum.

  • Anca hakaret. Yaşınız geçmiş 30'u, anca hakaret. Kabullendiğimi falan sanmanız da saçma. Yaşınıza bakılırsa bana sığ demeniz normalden sığ demenizi kabul ettiğim anlamı çıkıyorsa, bence ima ve laf çarpıtmayı bilmiyorsunuz demektir.
   Konuyu tamamen dar düşünmeye getiriyorsanız, demek ki diğer konularda bir geri çekilme var sizde.
   Sizinle bir derdim yok ama sizin benimle var belli ki. Örnek olmanızı isterdim bana ama örnek almam gerekirken ibret alıyorum sizden. Sağolun. Etrafınızdaki insanlara sabırlar diliyorum.

 • Muhendisolanressam

  Dediği doğru. Lakin hayatımızı idam ettirebilmemiz çok daha zor olacak. Nasil gecinecegiz mesela? Şimdi ki çiftçiler gibi üstümüzden gecinecekler yine. Ne anladım ben o işten. İmkan verilse amenna.

  • Üretim yapabilirsiniz ama metropollerdeki kazançları unutun. Zaten üretim yaptığınız için tüketim bedelleriniz epey azalacak yaşam kaliteniz artacak anlatılmak istenen budur

Senin görüşün nedir?

Senin görüşün nedir?

Kızlar & Erkekler Ne Diyor

4071
 • Utangacınız

  Burada söylemek istediği, üretim. Bundan başka bir şey olamaz.
  Tüketiyoruz. Habire tüketiyoruz. Zamanımızı, kelimelerimizi, bedenimizi, nefesimizi boşa tüketiyoruz. Değerli olan onca vaktimizi bunları yaparak heba ediyoruz. Düşünmeyerek yaşıyoruz ve bu yüzden de hep aynı şeyleri yapıyoruz. Üretmenin önce beyinden başladığını bilmiyoruz.
  Etrafınıza bakın. Herkes birbirine benziyor, birbirine özeniyor ve aynı şekilde davranıyor. Farklı hiçbir şey kalmadı neredeyse. Farklı bir şey çıksa karşımıza, alışık olmadığımızdan dışlıyoruz. Aynı şeyleri yapa yapa beynimiz o kadar küçüldü ki, farklı bir şey görünce tepkisi onu yok etmek oluyor. Bu çok büyük bir yanlış.
  Size biri ''haydi köye yerleşelim'' dese, tepkiniz belli. Saçmalama, köyde ne yapacağız? Anca tatile giderim oraya. İşte bu kafa yapısı; şu anki hayatını, geleceğini ve ilerideki dünyada oluşacak toplumsal ve konumsal değişimleri düşünmeyen insanların kafa yapısı. Çoğumuzda var bu kafa yapısı.
  Sanıyor musunuz ki bu üretimden fazla olan tüketimin hep böyle devam edeceğini? Sanmayın. Harekete geçin. Toplumun farkedemediği şeyleri farkedin sonra topluma da farkettirin. Böyle böyle değişir, gelişir ve üretiriz. Başka şekilde olmaz.
  Köylere yerleşmekten kasıt budur. Üretmek için en müsait ortamlardır köylerler. O yeşillikler, sakinlik, sessizlik, doğayla ve hayvanlarla iç içe durum... İşte bu tür faktörler hem beyni çalıştırır hem de üretimi tetikler. İleride bu teknolojik kaynaklar tükendiğinde, yine o köylere döneceksiniz-döneceğiz. İleri görüşlü bir insan olan İlber Ortaylı'nın bu sözlerine kulağını o an açıp sonradan tamamen kapatanlar, pişman olacaksınız!

 • farzedelimki

  Toparlayın tahta bavulları hadi gidiyoz köye. Memlekette ekilip biçilecek alan mı kaldı? Hadi onu geçtim tohum mu kaldı, onuda boş verdim ekip biçecek imkan mı kaldı yaw hepsini at çöpe memlekette tat tuz mu kaldı? Şimdi sen dar paça italyan kesim kumaş pantolonla bacak bacak üstüne atıp nargile tüttüren güneş gözlüklü yakışıklıları ya da en büyük meziyeti 10 cm topukluyla cluplarda twerk yapmak olan güzel kızlarımızı topla sür tarlaya.. O iş bitti İlber hocam o tren kaçtı kusura bakma..

 • NetGeaR33

  Tabi, adam koca bir kütüphane derecesinde kitap okuyunca artık veri taşması yaşıyor, normaldir. Para var huzur var istediğin yerde yaşarsın, herkesi de kendin gibi sanırsın..

 • cchess

  Kırsal alana gidelim de sanki orada hayat bedava.
  İş, eğitim, sağlık standartları ne durumda bunu değerlendirmek lazım.
  Sen en iyi imkanlarda yaşamaya çalış ama insanlara en kötüsünü tavsiye et ne ala...

 • ortahalli1

  Zaten köyde yaşıyordum :D ama meslek gereği büyük şehirde durmak zorundayım. Bu üzücü. :( Emekli olunca köye geri dönerim artık. Kendimi böyle teselli edeyim bari.

 • Mokokocomolokkooo

  adam doğru söylüyo da şehrin havası lüksü insana cezbedici geliyo yoksa bende çok sıkılmış durumdayım istanbuldan ama gidipte iç anadoluda veya doğuda koyun güt deseler yapamam sevemem şehir hayatı daha konforlu çünkü dağda koyunla inekle kuzuyla onların pisliğiyle uğraşamam küçüklükten beri görmemişim çünkü öyle yetişmemişim neyse ya yorum çok uzun oldu umarım iletmek istediğim şeyi anlatabilmişimdir

 • NCC-1701

  Not: Hepiniz Ege'de bir sahil kasabasına yerleşmeyin. Köyünüze dönün.

 • ByDemokratt

  Hep derim köy değilde köy gibi bir yer biraz issiz şehirden uzak çiftlik evi gibi bir yer hayal etmişim.
  İlber Ortaylı zekası ile yine bir ders verdi adamı sevmem ama doğru söz yaklaşıma ne denir.
  Biz erkekler hazırız ama evlilik için bu hayatı kadınlar tercih etmezler.

 • mehcab

  Aslinda ulkenin parclanip isgaline hazir olum diyor ama kimse anlamiyor.. Yahudi udagi sakalli seytan kullari ne yapacak bakalim o zaman..

 • Gastex

  Ee kazanamıyoruz ki yerli tohum yasaklanmış memlekette haberin yok galiba Hocam? 😄😄

  Ne ekip ne kazanıcaz biraz daha aydınlatın bizi 😊

 • NasreddinHoca

  Ben bu ifadeleri 10 yıldır zaten söylüyorum. Önümüzdeki 10-15 yıllık süreçte kent nüfusuna dahil entellektüel kesimin köylere kırsala gittiğini yerleştiğini sıklıkla göreceğiz.
  Kırsal araziler köy evleri müthiş prim yapıcak.

 • LegendFeel

  Hocam inanın çok haklısınız. İki çocuğumun daha kaliteli yaşaması ayrıca ekonomik nedenlerden dolayı İstanbul'dan eşimle birlikte yönetici olduğumuz pozisyonlardan istifa edip Safranbolu'ya taşınıyoruz.

  Sizin de görüşünüzü okuduğumda haklı olduğumuzu bir kez daha öğrenmiş oldum.

 • Social-Engineer

  Olmaz.

  İşe nasıl gidip geleceksin?
  Çocuklar iyi bir okula nasıl gidecek?

  Kırsalda market olmaz, doğalgaz olmaz, sağlık hizmeti olmaz..

  Tarım yaparak ancak günü kurtarırsın..

 • Aşık_biri

  Bana kalirsa Hoca Burda gizli mesaj veriyo ama. Goc etmeye hazirlanin diyo resmen AZ kaldi agzimiza edicek ler diyo

 • Haeso

  Ya bu adama hayranım. Hem bilgili hem de bilgisini kullanmayı bilen biri. Ayrıca çok haklı adam stres olmadan yaşamak için kırsal kesim en sağlıklı seçim olur.

 • canselcanım

  Haklı. Daha sakin bir ortam hepimize iyi gelir. Kalabalıklar çok yorucu oluyor.

  • O iş pek öyle değil kanks

  • msakin

   kesinlikle öyle ama bu hayatın çarkından kurtulmakta biraz yürek işi

  • Siz hiç anlamamışsınız be gulüm konunun sizinle alakası yok.

 • missqizemli

  Adam haklı gider bağ bahçede uğraşırım patatese 5 lira vereceğim e bahcemden toplar yerim hem vergiden kısarım hem cebimden

  • Sen mi kız, O narin ellerin ne olacak ya 😂😂

 • Muallime__

  Tam benim istediğim hayat tarzı... Fakat böyle bir insanla karşılaşmak günümüzde oldukça güç...

  • Evet kesinlikle , neyse ki yalnız ben düşünmüyormusum buda sevindirici bir gelişme!

  • Hepsini Göster
  • #ByDemokratt
   Hep derim köy değilde köy gibi bir yer biraz issiz şehirden uzak çiftlik evi gibi bir yer hayal etmişim.
   İlber Ortaylı zekası ile yine bir ders verdi adamı sevmem ama doğru söz yaklaşıma ne denir.
   Biz erkekler hazırız ama evlilik için bu hayatı kadınlar tercih etmezler.

 • Okan5111

  Ben kirsal bölgede kaliyorum şu an ne yapabilecek sosyal aktivite var nede hayat var ben sevemiyorum bu hayatı köyler zaten surekli olarak göc veriyor is alanı yok kirsal alanda kalan kısımda yaşlı kesim bende istiyorum dünyayı gezmek ama imkanim yok

  • Zaten kirsal hayat da kirsal hayat diye oten sehirlilere sorsan, cogu hayatinda bir senesini bile Anadolu Tasrasi denen, insani hayattan sogutacak yerde gecirmemistir.

 • SonÖküz

  Dün okumuştum bunu netten
  Kesinlikle doğru tespitler...

 • kirlak28

  Köyde yaşamayı çok seviyorum çok da istiyorum ama evlenince köyde kalmaya ikna edemiyorum hiç bir kızı kabuk eden olsa ev var bağ bahçe var herşey var sadece hatun yok

 • SCORPİON055

  İlber Hoca, boş konuşmaz, dünyanın hiç bir yerinde 50 sene önce 5.000.000 nüfuslu bir şehir şimdi 16/17/18.000.000 milyon nüfuslu olmaz.

 • Lovegood

  Üretimin merkezi olması açısından kırsal bölgelere yerleşmek tabi ki daha doğru doğal ve sağlıklı bir yaşam için katılıyorum 💫

 • rosaceous_

  Doğru söylüyor hep tüketiyoruz bigün üretmek için çabalamıyoruz.

  • hancerrr

   Ben kırsalda yaşıyorum çiftçilik yapıyorum gayette memnunum

 • Diyarbakır-Lı

  Para zaten dağdıda öneri bekliyordum dünyayı gezmek için çok teşekkür ederim hocam bunu neden akıl edemedik ki biz.

 • Onüçüncüyağmur

  Seviyorum bu adamı ya. Özellikle yazının son kısmı resmen nokta atışı.

 • jakabo06

  Şöyle adamlar bir araya gelip parti kursalar da oy versek :)
  Ama bos islerle kendilerini mesgul edeceklerini sanmiyorum

 • cankızsevda

  çok doğru söylemiş. fazlasıyla haklı. ülkemizin düzelmesi için şehirlere tıkılmak yerine bir şeyler yapıp çabalamamız gerekiyor.

 • Evlimusmutlucocuklu

  Sadece lux harcamadan kacinarakta sehirde yasamak mumkun fazla abartmamak lazim.

 • pocomotoist

  Bir İlber Ortaylı
  Bir Canan Karatay
  alanında kusursuz denecek
  Türkiye'nin gururu isimler.

  • İlber Hoca konusunda sana itiraz etmem fakat Canan Karatay için katılmıyorum görüşüne.

  • Hepsini Göster
  • Her dediğini doğru ifade edemiyor
   ama her dediği doğru kadının. Onu
   söylediği kişi gerçekten sağlıksız.
   Belli bir kilonun üstü ne olursa olsun
   sağlıksızdır. Kas-Yağ oranı tabii ki önemli
   ama o zaman 200 kilo olalım, çoğu kas olsun
   mantığıyla sağlıklı olmamız gerekir ama olamayız
   işte. Kilo da önemli, kas-yağ oranı da önemli.

  • Bana pek doğru ifade edememe gibi gelmedi de neyse

 • Beyzade06

  Adamsın İlber hoca. Ama keşke şu söylediklerini gerçekleştirebilmek için gerekli olanları aileler de bir bilseler.

 • Youtuber63

  Kendisi niye köye gitmiyor. Bu nihat denen soytarının asgari ücretle geçinin lafıyla aunı mantık.

 • _Cambaz_

  Doğru demiş gene, yalnız kalabildiği kadar olgunlaşır bence insan

 • holistik

  Kırsal alana gidelim de ne yiyelim sayın hocam. iş yok. iş olmadan neyle idame olacağız

 • BERKAY123456

  Ülkemizde gelirler düşük olduğu için, şehir merkezlerinde ev fiyatları pahalı, kira ücretleri yüksek, kırsalda yaşayın demesi mantıklı aslında

 • coni_leeş

  hayaller Heidi nin yaşadığı çiftlik hayatı gerçekler suriyeli afgan ve pakistanlılarla dolu avcılar metrobüs :D

 • Düşünen_ceset

  Bu kafada birini bulsam herşey benim için çok kolaylaşacak ama maalesef insanlar gösteriş, rahatlık , catafat sevdasında birgün inşalla 🤗🍀

 • hlk__

  Hocam çok cahilsiniz ya böyle sey mi olur şaka şaka esas cahil olan bizleriz sizin kıymetinizi ne yazık ki yeterince bilemiyoruz

 • sekkiz

  Katılıyorum sayın hocama, tek başıma yaşıyorum bu gerçekten paha biçilemez bir şey.

 • farfan555

  Çok doğru demiş. Şehir hayatı, bu hayatın getirdiği stres çok baydı

 • msakin

  Ben denedim 2 yıl sonra tekrar kendimi İstanbul da buldum

 • Tersy

  Çok haklı, ben Kıbrıs'a yerleşmenin hesabı içindeyim.

 • Fkusna_Huy

  İlber hoca diyorsa ciddiye almak gerekir. İlber hoca boş konuşmaz

 • hatasızcoololmaz

  Gidin köye yerleşin, üretim felan yapın hocamız doğru söylüyor :)

 • OnLy_Justice34

  Çok haklı yumurta olmuş 1 lira, tavuk alır her sabah taze taze yumurta yerim

 • Gil-Galad

  adam haklı kırsalda kimsenin gürültüsünü çekmem daha dün gece kezonun tekiyle tartıştım

 • MagRipOgLu

  Adam çok haklı , ülkede herşeyi tüketiyoruz lakin ürtemiyor ve üretmiyoruz.

 • targutlu

  Adam haklı. Büyükşehirler karınca yuvası gibi oldu. Her yerde insan.

 • ggunesligunler

  Doğru söylüyor
  Evlenelim
  Eşimle beraber inşallah yapacağım.

 • canli34

  Adam haklı üreten bir ülkeden tüketen bir ülke olduk

Yükleniyor...