Kemal Sunal'ın Ailesi Anayasa Mahkemesine Gidiyor

Türk sinemasının usta oyuncusu Kemal Sunal'ın filmlerinin telif haklarıyla ilgili ailesinin sürdürdüğü davalar Anayasa Mahkemesine taşınacak.

Kemal Sunal'ın Ailesi Anayasa Mahkemesine Gidiyor

Sunal ailesinin yaptığı yazılı açıklamada, Türk sinemasının usta oyuncusu Kemal Sunal'ın, 1970'li ve 1980'li yıllarda rol aldığı filmlerin yayın haklarıyla ilgili telif hakkı davaları devam ediyor.

Kendilerini ve sevenlerini üzen, Yapımcıların haksız kazanç sağladıkları bu duruma kendilerinin ve sevenlerinin üzüldüğünü belirten sanatçının ailesi düzenledikleri basın toplantısında, oğlu Ali Sunal ve kızı Ezo Sunal, Kemal Sunal'ın "icracı sanatçı" sıfatıyla oynadığı Yeşilçam filmlerinin sinema gösterimi dışında, kendisinden izin alınmadan, televizyonda veya farklı platformlarda piyasaya sürülmesinden doğan kanuna ve adalete aykırı alınan kararlar hakkında bilgi verdi.

Gül Sunal, 1990 yılından itibaren özel TV'lerin yayın hayatına başlamasıyla beraber sinema seyircisinin azaldığını ve bu durumun yeni filmler çekilememesine sebep olduğunu belirtirken eşi Kemal Sunal'ın 1970'li ve 1980'li yıllarda çektiği filmlerin sözleşmelerinin sinema gösterimi için yapıldığını ancak yapımcıların, TV kanalları ile anlaşarak sözleşme şartlarını ihlal ettiklerini kaydetti.

Bu durumun rahmetli eşini çok üzdüğünü ifade eden Gül Sunal, sözlerini şöyle sürdürdü:

Yıllar önce 25-30 bin liraya oynadığı filmler milyonlarla anılıyordu. Çoğu filmde sözleşme yoktu. Bir gün özel televizyonlar olacağı, filmlerin DVD veya dijital ortamda oynayacağı eğer o zaman öngörülebilseydi Kemal Sunal'la film yapmak isteyen yapımcılar bütün hakları ona verirdi. Çünkü yılda sadece 2-3 filmde oynuyordu ve yapımcılar bu filmler için ne isterse vermeye razıydı.

Kendisi telif için bir iki teşebbüste bulundu ama başarısız oldu. Bir yandan filmler, sinema tarihinde görülmemiş halde halen birçok ulusal kanal yanında, yasal olan olmayan kanallarda da oynamaya devam ediyor. Bu durum Kemal'in yeni nesiller tarafından tanınması açısından mutluluk verse de büyük bir haksızlık olduğu da bizi ve sevenlerini yaralıyor. Kemal ile iş yapan ve arkadaşı olan yapımcılara bizzat gidip konuşarak, bu haksız durumun cüzi de olsa bir anlaşma ile çözülmesini istedik, maalesef olumlu cevap alamadık. Son çare olarak adalete başvurmak zorunda kaldık. Bu haksızlığa karşı Anayasa Mahkemesine başvuracağız.

Kaynak: AA


0|2
1756
Serap Aksu KizlarSoruyor'da Editör
Editör kimdir?

En İyi Erkek Görüşleri

 • yargıtay olmaz demiş, daha neyi anayasa mahkemesine taşıyacaklar? o film'lerde sadece kemal sunal'mı oynamış'da telif için mahkeme'ye veriyorlar. madem öyle millete bir iyilik yapsınlar bu beş para etmez filmleri yasaklatsınlar. tamamen canım insanların izleyeceği filmler ve topluma verdiği hiç olumlu mesaj yok çoğunda...

  0|0
  0|0
 • Kendisi göremedi çocuğu eşi görsün bari emeğinin karşılığını. Şimdiki beceriksiz yeteneksiz sanatçı musveddeleri milyonları götürüyor büyük haksızlık gerçekten

  0|0
  0|0

En İyi Kız Görüşleri

 • Kendisi göremedi çocuğu eşi görsün bari emeğinin karşılığını. Şimdiki beceriksiz yeteneksiz sanatçı musveddeleri milyonları götürüyor büyük haksızlık gerçekten

  0|1
  0|0
 • Filmin diğer oyuncuları da hak talep etmeye kalkarsa işler iyice çığrından çıkabilir.

  0|0
  0|0

Benzer Benceler

Senin görüşün nedir?

Kızlar & Erkekler Ne Diyor

1554
Daha Fazla
19
Yükleniyor...