Daha Temiz Bir Ev İçin Neye İhtiyacın Olduğunu Biliyor musun?
Kapat

3. Havalimanı Kamp Bölgesine Sabaha Karşı Operasyon Yapıldı: Yüzlerce İşçi Gözaltında

Tugrul Turcan r

Yapımı devam eden İstanbul 3. Havalimanı inşaatında çalışan işçilerin, koşulları protesto etmek adına iş bırakma eylemi düzenlemesi sonrası başlayan gerilim devam ediyor.

3. Havalimanı Kamp Bölgesine Sabaha Karşı Operasyon Yapıldı: Yüzlerce İşçi Gözaltında

Cuma günü eylem yapan işçilere biber gazı ile müdahale edilmesinin ardından Cumartesi günü sabaha karşı yapılan operasyonla çok sayıda işçi gözaltına alındı.

15 bine yakın işçinin kaldığı kamp bölgesine yapılan baskınla ilgili konuşan İnşaat ve Yapı İşçileri Sendikası Başkanı Ali Öztutan, gözaltıların "saat 02:30 sıralarında gerçekleştiğini" söyledi.

Reuters haber ajansına konuşan Dev Yapı-İş Sendikası Başkanı Özgür Karabulut ise 500 civarında işçinin gözaltında olduğunu açıkladı.

Cuma günü yapılan polis ve jandarma mücadahelesinden kaçmaya çalışan bazı işçiler düşerek yaralanmış bazıları da gazdan etkilenmişti.

İstanbul Yeni Havalimanı adına yapılan açıklamada, "gerekli tedbirlerin en kısa sürede alınacağı" ifade edilmişti

Sosyal medyadan işçilere destek

Cuma günü başlayan eylemlere Türkiye'deki sosyal medya kullanıcılarından da destek geldi.

#KöleDeğiliz etiketiyle paylaşımlarda havalimanı işçilerine destek mesajları veriliyor. Bu etiket Cumartesi günü Türkiye trend topic listesinin en üst sırasında yer aldı.

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı, Şubat 2018'de yaptığı açıklama ile inşaat sırasında 27 işçinin hayatını kaybettiğini duyurmuş, yaşanan ölümlerle ilgili "sağlık sorunları ve trafik kazası vakalarının da yer aldığı olaylarda 27 emekçimiz hayatını kaybetmiştir." bilgisini paylaşmıştı.

Açıklama, inşaat sırasında 400 işçinin hayatını kaybettiği ve işçilerin ailelerine para verilerek bu ölümlerin gizlendiği iddiası sonrası yapılmıştı.

Kaynak: BBC

Son Güncelleme: 26 Şub 2019 / 03:02
3. Havalimanı Kamp Bölgesine Sabaha Karşı Operasyon Yapıldı: Yüzlerce İşçi Gözaltında
20
55
Görüşünü yaz

En İyi Erkek Görüşleri

 • Serkan_yyk
  Orada çalışmış biri olarak söyleyebilirim ki gerek kamp gerek güvenlik ve gerek yemekhanleri düzenli tedbirli. Yani oyle bir bir projenin lekelenmesini isteyecekler sanirim. turk düşmanlaridir. Orada ne işleri var demeyin. Biz ülkece darbeyi bile hep. guvendigimiz guclerden yedik.

  Bu proje Türkiye'nin namidir iftiharidir bu okaya siyasi değilde bu acidan bakılırsa destek gerekir köstek değil. Orada çalışan arkadaslara sordum.. iceri adam. sizdirmislae kargaşa ve olay cikariyorlar diyor. Anlayacağınız bir kezdaha darbe hazırlığı var bu itlerde yine ortaligi karistiriyorlar..
  Görüş hala geçerli mi?
 • greenprofessor
  Emeğine sağlık, haberleri sayenizde takip ediyoruz, televizyonda yok yazdığınız haberler, tebrik ediyorum.

  Görüş hala geçerli mi?

En İyi Kız Görüşleri

 • louqoum
  bu durum ilk defa olmuyor o havaalanında. daha inşaat başlamadan önce çalışacak işçi bulamamışlardı. şartları zor, tehlikeli, maaşları az diye kimse yanaşmadı.
  ardından barınaklar falan yapıldı. yeni tırlar araçlar verildi. göz boyadılar. tabi bir yere kadar.. garibanın hakkını yemek bunların kültürü haline gelmiş.
  böyle olacağı en başından belliydi zaten. şaşırtmadı.
  Görüş hala geçerli mi?
 • Emekçinin hakkı verilmeli.

  Ve çalışma şartları ve koşulları değerlendirilmeli.
  Görüş hala geçerli mi?

Diğer Görüşler İçin Aşağı Kaydır

Kızlar & Erkekler Ne Diyor

1853
 • yamanyıldırım
  türkiyede işçi hakkı mı var dı? havalanını geçin ona gelene kadar en az 20 milyon çalışanın hakları var daha, asgari ücret adaletsizliği, sigorta adaletsizliği vs diye aşlar bir liste yaparım aklınız çıkar gasp edilen haklarınızı öğrendiğinizde.

  ben kendi şirketlerimde kim ne maaş alıyorsa primini gerçek olarak beyan edip ödediğim için bir dostum bana canım demişti gülerek, ben naçizane bir atesit olarak insanların haklarını gerçek bedelden devlete bildirerek vergi kaçırmamak sureti ile senden daha hakkaniyete sahibim o zaman, şimdi sen sabahtan akşama kadar bana islamı öv müslümanları öv, ben nasıl inanacağım sana demiştim. bu arkadaşda sözde müslüman hemde öyle böyle değil tutucu vede yandaş kesimde. herifin şirketinde tepe yönetimindeki bir genel müdür ssk da 2.000,00 tl maaş la çalışıyor görünüyor, realitede ise 12.000 tl alıyor, e hani müslümandınız? nerede kaldı kul hakkı dediğiniz şey vs , bunun gibi 20 milyon insan insan var ülkede, daha neler neler sayarım. işçiler ellerine maaşları geçmeden vergileri peşinen ödeniyor, iş adamlarının ise sonra bakarız der gibi olıyor , tr de her *ok afedersinizde gider gösterilebiliyor, herif evine 30 kg et alıyor fişini muhasebeye veriyor al sana masraf adı altında gider, vatandaşın öyle şansı yok , sözde yazarkasa fişinde sınır var suistimal edilmesin diye, sanki fatura kestiremiyor şirketlerde :D bizde fiyatların %90 tax free yazar market etiketlerinde, kısacası vergisiz fiyatlar olur genelde reyonlarda altındada oranı vs yazar, buradaki amaç vergi toplamak değil sadece, toplum bilinci oluşturmakdır, her şey bunun üzerine kurulur, bana türkiye göstersenize toplum bilinci adına çıkar gütmeden yapılan bir şey? sonra avrupa bizi kıskanıyor amerika bizi kıskanıyor :D he anam kıskanıyoruz sizi he :D
  • g er ze k yazdım canım yazdı site, o bile sansür e uğruyor , sansür ruhunuza işlemiş ey türk milleti silkelenin ve kendinize gelin :) DÜNYA SİZ BEKLEMİYOR BİLESİNİZ :)

 • Sonsofanarcy
  Kaynağın İngiltere'ye ait bir haber kanalı olması bir hayli manidar. Beyefendiler işçi ölümlerinden şikayetçilermiş. Lütfen https://www.youtube.com/watch?v=Rfd0rq9wcNQ bu video'ya göz atılmasını rica ediyorum. İSG 'çalışanı tabiri caizse çıldırmanın eşiğine gelerek kendilerini korumalarını önlem almaları gerektiğini bağırıyor. Ayrıca para'nı vermiyorlarsa kişileri darp edemeyeceğine göre hukuki haklarını kullansınlar. Paralarını aldıktan sonrada orada çalışmasınlar. Yemeklerden şikayetçiler dünyada kaç tane projede 40 bin kişiye aynı gün yemek hazırlanıyor. Kaldı ki bunuda beğenmedin. İşi bırak. Şimdi bazı arkadaşlar işi nasıl bıraksın çoluğu çocugu var diyecekler. Eğer yemekten zehirlenip veyahut ihmali yüzünden öldüğünde çoluğu çocuğu ne yapacak. Kesinlikle eylem yapmak rahatsızlığı dile getirmek bir haktır. Uygun bulunan bir bölgede uygun bir saatte kişilerin özgürlük alanlarına müdahale edilmiyorsa görüntüleri izledim işçiyiz haklıyız si. e si. e alırız sloganları atılıyor. Bu mu anayasal hak. Ayrıca Pkk haber kanalı Rudaw'ın orada ne işi var. Buda ayrı bir merak konusu. Yaklaşık 4 yıldır devam eden bir proje madem rahatsızsın paran verilmiyor. Yemeklerden rahatsızsın birader o firma seni orda zorlamı tutuyor. Bu kadar gözaltı fazla denilmiş. 40 bin saha çalışanının olduğu bir yerde 500 kişinin göz altına alınması çokta astronomik değil. Ölümlerin gizlendiği söylenilmiş. Kişileri İGA Yetkililerimi öldürmüş. Buda ayrı bir merak konusu.
 • experienced16
  .

  Olayları bilmeden yazmak;

  İnsanları yanılış yönlendirmek değil mi?

  Sosyal medya çok sayıda çalışanın kendi çektikleri videolara bakınca (Yani olayların asıl aktörlerine) olayların hiçte böyle olmadığını anlıyoruz,

  Neden yargı bir ülkeyi bölünmeye kadar götürebilecek bu tür yalanları söyleyenler hakkında adım atmıyor?

  Örneğin; "Dev Yapı-İş Sendikasının" haberleri.

  .
 • GeleceğeDönüş
  İşçiye en olgun koşulların sağlamak lazım evet belki çalışmaların süresi uzayabilir lakin en sağlıklısı işçininde mutlu bir şekilde çalışabileceği bir iş ortamından geçer işçinin verimini kısa sürede onu ezmek yerine mutlu ederek koşulları yeterli seviyeye çıkararak işçiyi kazanmak ve işçinin motivasyonunun yüksek olması şart ki işçilerde yüreğini ortaya koyarak çalışsın işçi deyip geçmeyin onların sanatı bu belki de on yıllarca kullanılacak olan bu eserin sahipleri olan işçiler #EmeğeSaygı
 • KötülüğüNYükselişi
  İki uçu p. kluk değnek hem iş veren konusu hem işçi konusu orada ki şartları bilmiyorum belki de bilinçli iş yavaşlatma yapılıyor
  Belki de işçilerin hakkı yeniliyor ama şu gerçektir işçiye yüz verirsen bazıları tepene çıkar burada kim haklı kim haksız bilmiyorum ve sosyal medya ile gerçekleri anlamak biraz zor
 • Kaslıfilozof
  Burda ki çoğu kişi beni kınayacak ancak gerçeği söyleyeceğim. Hepsi birden işi bıraksın ama yemez dimi :)
 • ersnkrcn
  Arkadaşım bu havalimanında mühendis bugün herhangi bir sorun olmadığını belirtti kendisi ile konuştum.
 • Wycombe
  Türkiye, polis devleti olmaya doğru koşar adım gidiyor. Grev, anayasal bir haktır...
 • Ramm穗
  yazık zaten o işi yapan bütün taşeron işçiler zarara uğradı
 • Rüzgar_94
  teröre operasyon 5 yıl sonra. işçiye operasyon 3 gün içinde.
 • Çalışma koşullarını protesto ediyorlarmış sanırım eee sendikada var bu kadar gözaltı çok fazla..
 • güneyjdm
  Haklarını yiyen insanlar dışarıda özgürce dolaşıyor.
  Hakkını alamayanlar göz altında.
  Adalet yerlerde.
 • korkmaz88
  4 yıl boyunca Sesi solukları çıkmayan işçilerin 29 ekime Gün kala sesi çıkıyor
  İlginç
  Ayrıca hdp iyi ve CHP işçilerin haklarını aramak için oraya gitmiş
  İlginç
  Hdp ve işçi hakkı?
  Doğuya yol köprü yapmaya giden mühendis, eğitim için tayin olan öğretmenler doktorlar Birer birer öldürülürken PKK tarafından
  Gerçekten çok inandırıcı işçiyi dahi katledenler işçi hakları için orda hee
  Yersen
  CHP ve işçi hakkı he?
  CHP işçi haklarını savunuyor olaya gel😂
  CHP mezar taslarini yola döşeyen bir teşkilat
  Ne hakkı la
  Yersen
  İyi parti için bir şey diyemem Onu pek bilmiyorum
  • korkmaz88

   3. hava limanında tahta kurusu yok
   Ama yavVVşak var...

 • Ata-kule06
  Zafer direnen emekçinin olacak. Şimdiye kadar 300’den fazla işçi hayatını kaybetmiş 3. havaalanı inşaatında. Birde dayak atıyorlar yobazlar.
 • Pyytaht
  Bu güne kadar nerdeler di. İs bitmek üzere eylem yap provakasyon kokuyor.
 • bon-vivant
  İlginç.. İşçiler haklı mı? Evet öyle yazılanlara göre. Yaklaşık 1 ay sonra açılış vardı, bu işçi arkadaşların da 4 yıldır ''şuan'' ifade etmeyi seçtikleri zamanlama hayli ilginç. Hani dese ki arkadaşlar: ''Açılış yakınlaştıkça bizi fazla çalıştırmaya başladılar, çok yorulmaya başladık, işçi haklarına aykırı yük veriliyor vs. vs.'' tamam doğru çok haklılar.
  Dikkat edin, şikayet edilen şey barınma ve yemek, yani 4 yıldır kötü yemek yiyordun kardeş, niye sustunuz o kadar. Hayır tecrübesiz toy çocuk da değilsiniz, çoluk çocuk torun torba sahibi ev geçindiren koca insanlar. Hayır bu güne kadar susmuşsan tam 4 YIL, 1 ay kala böyle olması insanı sorgulatıyor.
 • Fkusnahuy
  Şerefsizler
 • Heyitsmeagain
  Emekçinin hakları ihmal ediliyor
 • Agresifsaman
  Şimdi orda geri kalan canla başla çalışır
 • ballbustingg
  Güzel
 • nickbulamadimsa
  şaşırdık mı
 • mimariçem
  Eline sağlık
 • FundaKoc1
  ayan amcalar aha ordalar yat yere yat yat
 • turkmen99
  Iyimi olmus acaba
 • SimaS
  Eline sağlık..
 • xunixx
  Eline sağlık
 • tutankamun13
  Biz iş bulamıyoz bunlar protesto ediyor
 • BENPOZİTİFADAMIM
  keşke olmasaymış
 • SP0ILERMAN
  Ellerine sağlık.

 • Aşkım0707
  Bosuna seslerini duyurmaya calismiyorlar
 • gizem_355
  Garip
 • babanizgomis
  Hak isteyemez olduk memlekette
 • Mafiya30
  Eline saglik.
 • izmirlicansu
  hayırlısı
 • gelinherkes
  Tuhaf haber
 • bluecloudSR
  Tuhaf
 • Greeneyess1903
  Güzel olmuş 😊
 • MaviSiyahF
  Eline sağlık
 • Aallyy
  neden oluyor böyle şeyler acaba?
 • Ks_Terapisti
  Yok artık ya
 • Uğurböceğix
  Emeğine sağlık
 • ferhat0376
  Eline saglik
 • Highlader
  Provakasyon bu...
 • Deryaadaa
  Eline saglık
 • berni
  Eline sağlık
 • romantic_88
  Allah’a nasıl hesap verecekler
 • MagRipOgLu
  Emeğine sağlık
 • Güngor_
  tırla f16 uçakları taşıycaklar 3. havalimanına
 • badozzy_
  İşçi hakları denen birşey yok bu ülkede
 • kadircan22
  işçiler herzaman haklı
 • onYeni
  ilginç.
 • eline sağlık
 • Mami719
  salla yalanı... inananı
 • Aliust
  Hayırdır şnşaallah
 • The_Serkan2
  yazık günah bence
 • Sennkimsin
  Tesekkurler
 • EnterpriseMann
  eline sağlık
 • Gizli Üye
  Hayırlısı olsun
 • Gizli Üye
  iyi yapmişlar
 • Gizli Üye
  Havalimanının açılışı için sabote edilmeye çalışılıyor
 • Daha Fazla (11)
YÜKLENİYOR...