3. Havalimanı Kamp Bölgesine Sabaha Karşı Operasyon Yapıldı: Yüzlerce İşçi Gözaltında

Yapımı devam eden İstanbul 3. Havalimanı inşaatında çalışan işçilerin, koşulları protesto etmek adına iş bırakma eylemi düzenlemesi sonrası başlayan gerilim devam ediyor.

3. Havalimanı Kamp Bölgesine Sabaha Karşı Operasyon Yapıldı: Yüzlerce İşçi Gözaltında

Cuma günü eylem yapan işçilere biber gazı ile müdahale edilmesinin ardından Cumartesi günü sabaha karşı yapılan operasyonla çok sayıda işçi gözaltına alındı.

15 bine yakın işçinin kaldığı kamp bölgesine yapılan baskınla ilgili konuşan İnşaat ve Yapı İşçileri Sendikası Başkanı Ali Öztutan, gözaltıların "saat 02:30 sıralarında gerçekleştiğini" söyledi.

Reuters haber ajansına konuşan Dev Yapı-İş Sendikası Başkanı Özgür Karabulut ise 500 civarında işçinin gözaltında olduğunu açıkladı.

Cuma günü yapılan polis ve jandarma mücadahelesinden kaçmaya çalışan bazı işçiler düşerek yaralanmış bazıları da gazdan etkilenmişti.

İstanbul Yeni Havalimanı adına yapılan açıklamada, "gerekli tedbirlerin en kısa sürede alınacağı" ifade edilmişti

Sosyal medyadan işçilere destek

Cuma günü başlayan eylemlere Türkiye'deki sosyal medya kullanıcılarından da destek geldi.

#KöleDeğiliz etiketiyle paylaşımlarda havalimanı işçilerine destek mesajları veriliyor. Bu etiket Cumartesi günü Türkiye trend topic listesinin en üst sırasında yer aldı.

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı, Şubat 2018'de yaptığı açıklama ile inşaat sırasında 27 işçinin hayatını kaybettiğini duyurmuş, yaşanan ölümlerle ilgili "sağlık sorunları ve trafik kazası vakalarının da yer aldığı olaylarda 27 emekçimiz hayatını kaybetmiştir." bilgisini paylaşmıştı.

Açıklama, inşaat sırasında 400 işçinin hayatını kaybettiği ve işçilerin ailelerine para verilerek bu ölümlerin gizlendiği iddiası sonrası yapılmıştı.

Kaynak: BBC

3. Havalimanı Kamp Bölgesine Sabaha Karşı Operasyon Yapıldı: Yüzlerce İşçi Gözaltında
20
55
Görüşünü yaz

En İyi Erkek Görüşleri

 • Serkan_yyk

  Orada çalışmış biri olarak söyleyebilirim ki gerek kamp gerek güvenlik ve gerek yemekhanleri düzenli tedbirli. Yani oyle bir bir projenin lekelenmesini isteyecekler sanirim. turk düşmanlaridir. Orada ne işleri var demeyin. Biz ülkece darbeyi bile hep. guvendigimiz guclerden yedik.

  Bu proje Türkiye'nin namidir iftiharidir bu okaya siyasi değilde bu acidan bakılırsa destek gerekir köstek değil. Orada çalışan arkadaslara sordum.. iceri adam. sizdirmislae kargaşa ve olay cikariyorlar diyor. Anlayacağınız bir kezdaha darbe hazırlığı var bu itlerde yine ortaligi karistiriyorlar..

 • greenprofessor

  Emeğine sağlık, haberleri sayenizde takip ediyoruz, televizyonda yok yazdığınız haberler, tebrik ediyorum.

En İyi Kız Görüşleri

 • louqoum

  bu durum ilk defa olmuyor o havaalanında. daha inşaat başlamadan önce çalışacak işçi bulamamışlardı. şartları zor, tehlikeli, maaşları az diye kimse yanaşmadı.
  ardından barınaklar falan yapıldı. yeni tırlar araçlar verildi. göz boyadılar. tabi bir yere kadar.. garibanın hakkını yemek bunların kültürü haline gelmiş.
  böyle olacağı en başından belliydi zaten. şaşırtmadı.

 • Hayat-Güneşi

  Emekçinin hakkı verilmeli.

  Ve çalışma şartları ve koşulları değerlendirilmeli.

Senin görüşün nedir?

Senin görüşün nedir?

Kızlar & Erkekler Ne Diyor

1853
 • yamanyıldırım

  türkiyede işçi hakkı mı var dı? havalanını geçin ona gelene kadar en az 20 milyon çalışanın hakları var daha, asgari ücret adaletsizliği, sigorta adaletsizliği vs diye aşlar bir liste yaparım aklınız çıkar gasp edilen haklarınızı öğrendiğinizde.

  ben kendi şirketlerimde kim ne maaş alıyorsa primini gerçek olarak beyan edip ödediğim için bir dostum bana canım demişti gülerek, ben naçizane bir atesit olarak insanların haklarını gerçek bedelden devlete bildirerek vergi kaçırmamak sureti ile senden daha hakkaniyete sahibim o zaman, şimdi sen sabahtan akşama kadar bana islamı öv müslümanları öv, ben nasıl inanacağım sana demiştim. bu arkadaşda sözde müslüman hemde öyle böyle değil tutucu vede yandaş kesimde. herifin şirketinde tepe yönetimindeki bir genel müdür ssk da 2.000,00 tl maaş la çalışıyor görünüyor, realitede ise 12.000 tl alıyor, e hani müslümandınız? nerede kaldı kul hakkı dediğiniz şey vs , bunun gibi 20 milyon insan insan var ülkede, daha neler neler sayarım. işçiler ellerine maaşları geçmeden vergileri peşinen ödeniyor, iş adamlarının ise sonra bakarız der gibi olıyor , tr de her *ok afedersinizde gider gösterilebiliyor, herif evine 30 kg et alıyor fişini muhasebeye veriyor al sana masraf adı altında gider, vatandaşın öyle şansı yok , sözde yazarkasa fişinde sınır var suistimal edilmesin diye, sanki fatura kestiremiyor şirketlerde :D bizde fiyatların %90 tax free yazar market etiketlerinde, kısacası vergisiz fiyatlar olur genelde reyonlarda altındada oranı vs yazar, buradaki amaç vergi toplamak değil sadece, toplum bilinci oluşturmakdır, her şey bunun üzerine kurulur, bana türkiye göstersenize toplum bilinci adına çıkar gütmeden yapılan bir şey? sonra avrupa bizi kıskanıyor amerika bizi kıskanıyor :D he anam kıskanıyoruz sizi he :D

  • g er ze k yazdım canım yazdı site, o bile sansür e uğruyor , sansür ruhunuza işlemiş ey türk milleti silkelenin ve kendinize gelin :) DÜNYA SİZ BEKLEMİYOR BİLESİNİZ :)

 • Sonsofanarcy

  Kaynağın İngiltere'ye ait bir haber kanalı olması bir hayli manidar. Beyefendiler işçi ölümlerinden şikayetçilermiş. Lütfen https://www.youtube.com/watch?v=Rfd0rq9wcNQ bu video'ya göz atılmasını rica ediyorum. İSG 'çalışanı tabiri caizse çıldırmanın eşiğine gelerek kendilerini korumalarını önlem almaları gerektiğini bağırıyor. Ayrıca para'nı vermiyorlarsa kişileri darp edemeyeceğine göre hukuki haklarını kullansınlar. Paralarını aldıktan sonrada orada çalışmasınlar. Yemeklerden şikayetçiler dünyada kaç tane projede 40 bin kişiye aynı gün yemek hazırlanıyor. Kaldı ki bunuda beğenmedin. İşi bırak. Şimdi bazı arkadaşlar işi nasıl bıraksın çoluğu çocugu var diyecekler. Eğer yemekten zehirlenip veyahut ihmali yüzünden öldüğünde çoluğu çocuğu ne yapacak. Kesinlikle eylem yapmak rahatsızlığı dile getirmek bir haktır. Uygun bulunan bir bölgede uygun bir saatte kişilerin özgürlük alanlarına müdahale edilmiyorsa görüntüleri izledim işçiyiz haklıyız si. e si. e alırız sloganları atılıyor. Bu mu anayasal hak. Ayrıca Pkk haber kanalı Rudaw'ın orada ne işi var. Buda ayrı bir merak konusu. Yaklaşık 4 yıldır devam eden bir proje madem rahatsızsın paran verilmiyor. Yemeklerden rahatsızsın birader o firma seni orda zorlamı tutuyor. Bu kadar gözaltı fazla denilmiş. 40 bin saha çalışanının olduğu bir yerde 500 kişinin göz altına alınması çokta astronomik değil. Ölümlerin gizlendiği söylenilmiş. Kişileri İGA Yetkililerimi öldürmüş. Buda ayrı bir merak konusu.

 • experienced16

  .

  Olayları bilmeden yazmak;

  İnsanları yanılış yönlendirmek değil mi?

  Sosyal medya çok sayıda çalışanın kendi çektikleri videolara bakınca (Yani olayların asıl aktörlerine) olayların hiçte böyle olmadığını anlıyoruz,

  Neden yargı bir ülkeyi bölünmeye kadar götürebilecek bu tür yalanları söyleyenler hakkında adım atmıyor?

  Örneğin; "Dev Yapı-İş Sendikasının" haberleri.

  .

 • GeleceğeDönüş

  İşçiye en olgun koşulların sağlamak lazım evet belki çalışmaların süresi uzayabilir lakin en sağlıklısı işçininde mutlu bir şekilde çalışabileceği bir iş ortamından geçer işçinin verimini kısa sürede onu ezmek yerine mutlu ederek koşulları yeterli seviyeye çıkararak işçiyi kazanmak ve işçinin motivasyonunun yüksek olması şart ki işçilerde yüreğini ortaya koyarak çalışsın işçi deyip geçmeyin onların sanatı bu belki de on yıllarca kullanılacak olan bu eserin sahipleri olan işçiler #EmeğeSaygı

 • İki uçu p. kluk değnek hem iş veren konusu hem işçi konusu orada ki şartları bilmiyorum belki de bilinçli iş yavaşlatma yapılıyor
  Belki de işçilerin hakkı yeniliyor ama şu gerçektir işçiye yüz verirsen bazıları tepene çıkar burada kim haklı kim haksız bilmiyorum ve sosyal medya ile gerçekleri anlamak biraz zor

 • Kaslıfilozof

  Burda ki çoğu kişi beni kınayacak ancak gerçeği söyleyeceğim. Hepsi birden işi bıraksın ama yemez dimi :)

 • ersnkrcn

  Arkadaşım bu havalimanında mühendis bugün herhangi bir sorun olmadığını belirtti kendisi ile konuştum.

 • Wycombe

  Türkiye, polis devleti olmaya doğru koşar adım gidiyor. Grev, anayasal bir haktır...

 • Ramm穗

  yazık zaten o işi yapan bütün taşeron işçiler zarara uğradı

 • Rüzgar_94

  teröre operasyon 5 yıl sonra. işçiye operasyon 3 gün içinde.

 • güneyjdm

  Haklarını yiyen insanlar dışarıda özgürce dolaşıyor.
  Hakkını alamayanlar göz altında.
  Adalet yerlerde.

 • Ata-kule06

  Zafer direnen emekçinin olacak. Şimdiye kadar 300’den fazla işçi hayatını kaybetmiş 3. havaalanı inşaatında. Birde dayak atıyorlar yobazlar.

 • joeblack18

  Çalışma koşullarını protesto ediyorlarmış sanırım eee sendikada var bu kadar gözaltı çok fazla..

 • korkmaz88

  4 yıl boyunca Sesi solukları çıkmayan işçilerin 29 ekime Gün kala sesi çıkıyor
  İlginç
  Ayrıca hdp iyi ve CHP işçilerin haklarını aramak için oraya gitmiş
  İlginç
  Hdp ve işçi hakkı?
  Doğuya yol köprü yapmaya giden mühendis, eğitim için tayin olan öğretmenler doktorlar Birer birer öldürülürken PKK tarafından
  Gerçekten çok inandırıcı işçiyi dahi katledenler işçi hakları için orda hee
  Yersen
  CHP ve işçi hakkı he?
  CHP işçi haklarını savunuyor olaya gel😂
  CHP mezar taslarini yola döşeyen bir teşkilat
  Ne hakkı la
  Yersen
  İyi parti için bir şey diyemem Onu pek bilmiyorum

  • korkmaz88

   3. hava limanında tahta kurusu yok
   Ama yavVVşak var...

 • bon-vivant

  İlginç.. İşçiler haklı mı? Evet öyle yazılanlara göre. Yaklaşık 1 ay sonra açılış vardı, bu işçi arkadaşların da 4 yıldır ''şuan'' ifade etmeyi seçtikleri zamanlama hayli ilginç. Hani dese ki arkadaşlar: ''Açılış yakınlaştıkça bizi fazla çalıştırmaya başladılar, çok yorulmaya başladık, işçi haklarına aykırı yük veriliyor vs. vs.'' tamam doğru çok haklılar.
  Dikkat edin, şikayet edilen şey barınma ve yemek, yani 4 yıldır kötü yemek yiyordun kardeş, niye sustunuz o kadar. Hayır tecrübesiz toy çocuk da değilsiniz, çoluk çocuk torun torba sahibi ev geçindiren koca insanlar. Hayır bu güne kadar susmuşsan tam 4 YIL, 1 ay kala böyle olması insanı sorgulatıyor.

 • Pyytaht

  Bu güne kadar nerdeler di. İs bitmek üzere eylem yap provakasyon kokuyor.

 • nickbulamadimsa

  şaşırdık mı

 • mimariçem

  Eline sağlık

 • Fkusnahuy

  Şerefsizler

 • FundaKoc1

  ayan amcalar aha ordalar yat yere yat yat

 • Heyitsmeagain

  Emekçinin hakları ihmal ediliyor

 • Agresifsaman

  Şimdi orda geri kalan canla başla çalışır

 • ballbustingg

  Güzel

 • babanizgomis

  Hak isteyemez olduk memlekette

 • tutankamun13

  Biz iş bulamıyoz bunlar protesto ediyor

 • SP0ILERMAN

  Ellerine sağlık.

 • turkmen99

  Iyimi olmus acaba

 • SimaS

  Eline sağlık..

 • xunixx

  Eline sağlık

 • izmirlicansu

  hayırlısı

 • BENPOZİTİFADAMIM

  keşke olmasaymış

 • Aşkım0707

  Bosuna seslerini duyurmaya calismiyorlar

 • Ks_Terapisti

  Yok artık ya

 • gelinherkes

  Tuhaf haber

 • bluecloudSR

  Tuhaf

 • Deryaadaa

  Eline saglık

 • gizem_355

  Garip

 • Greeneyess1903

  Güzel olmuş 😊

 • MaviSiyahF

  Eline sağlık

 • Mafiya30

  Eline saglik.

 • romantic_88

  Allah’a nasıl hesap verecekler

 • MagRipOgLu

  Emeğine sağlık

 • Güngor_

  tırla f16 uçakları taşıycaklar 3. havalimanına

 • badozzy_

  İşçi hakları denen birşey yok bu ülkede

 • kadircan22

  işçiler herzaman haklı

 • onYeni

  ilginç.

 • Uğurböceğix

  Emeğine sağlık

 • Eziremsem

  eline sağlık

 • ferhat0376

  Eline saglik

 • Highlader

  Provakasyon bu...

Yükleniyor...