Saçınız Gerçekten Sağlıklı Mı? Gelin, Evde Saçınızın Sağlık Durumunu Birlikte Test Edelim!

MiranaiNikki

Merhaha sevgili KizlarSoruyor ailesi bu yazımda evde kendi kendinize saçınızın sağlık durumunu nasıl test edebileceğinizi anlatacağım.

Kendi kendimize bir kaç basit yöntem ile saç sağlığımızı test edelim eğer sağlıksız bir durum varsa hemen müdahale edelim. Bu sayede saç, saç derisi ve saç telinizin sağlığına bakabilirsiniz. Saç sağlığımızı nasıl test ederiz?

Sağlıklı Saç
Sağlıklı Saç

1. Esnetme testi yapın

Saçınız Gerçekten Sağlıklı Mı? Gelin, Evde Saçınızın Sağlık Durumunu Birlikte Test Edelim!

Arkadaşlar öncelikle bu işlemi yapabilmemiz için saçımızın ıslak olması lazım. Saçımızı ıslatıyoruz ve bir tel saç kopartıyoruz. Koparttığımız saç telini iki ucundan tutup geriyoruz. Bu esnettiğimiz saç eğer biraz esneyerek kopuyorsa saçımız sağlıklı demektir. Arkadaşlar saçımızın esnemesi iyi haber çünkü saçımız elastik olduğunu ve en önemlisi saçımızın kuru olmadığını öğrenmiş oluyoruz. Arkadaşlar unutmayın saçımızın hemen kopma nedeni olarak çok fazla işlem gördüğü zaman ve en önemlisi kurutma makinesi ile çok fön çekilmesi sonucu saçımız maalesef hemen kopmaya başlar. Saçlarımız uzun vadede esnekliğinde kaybetmiş oluyor.

2. Aşama Su Testi Uyguluyoruz

Saçınız Gerçekten Sağlıklı Mı? Gelin, Evde Saçınızın Sağlık Durumunu Birlikte Test Edelim!


Arkadaşlar bu aşamayı yapmak için ihtiyacımız olan sadece saçımızdan birkaç tel koparmaktır. Kopardığımız saçımızı ne yapacağız elbette 250 ml. kadar doldurduğumuz bir su kabına saçlarımızı bırakıyoruz. Bıraktıktan sonra hemen gözlemlemeye başlıyoruz. Gözlerimiz eğer saç tellerimizi suyun üzerinde görüyorsa derin bir nefes alıyoruz çünkü saçımız sağlıklı demektir.

Arkadaşlar peki aksi sonuç olursa ne olur. Yani eğer saçımız suyun dibine batarsa bizim için kırmızı alarm var diyebiliriz. Saçımızda sorun var demektir. Arkadaşlar peki saçımız neden suyun dibine batıyor bunun cevabına hep birlikte bakalım. Arkadaşlar saçlarımız sağlıksız ise saçta yırtık gibi bir gözenek oluyor ve sünger gibi saçımız bütün suyu emiyor. Buda bize üzülerek söylüyorum ki saçımızın kuru, donuk ve yoluk bir görünümde olmasına yol açar. Buda bizi hem sağlık hemde psikolojik olarak etkiler. Aslında arkadaşlar bunun en büyük nedeni saçımızın doğal yapısında bozukluk, aksaklık ya da çok fazla kimyasal kullanmak olabilir. Hemen örnek verelim arkadaşlar daha açıklayıcı olsun. Örneğin ; Saçımızı çok fazla boyatmak ve perma kullanımı olduğu zaman bize güzellik ve keyif katar ama uzun vadede saçımızın sağlığını bozduğunu unutmayalım.

3. Saç Derisi Testi Uygulaması Yapıyoruz

Saçınız Gerçekten Sağlıklı Mı? Gelin, Evde Saçınızın Sağlık Durumunu Birlikte Test Edelim!

Arkadaşlar adım adım saç sağlımızı test etmeye devam ediyoruz. Bu aşamada saçımızın derisini test edelim hep birlikte.

Arkadaşlar öncelikle bunun için baş ve işaret parmaklarımızı kullanacağız. Baş ve işaret parmağımızın yardımı ile saç derimizi sıkıştırıp bırakacağız. Arkadaşlar öncelikle kulak üstümüzden başlıyoruz, sonra kafamızın üstünü, daha sonra alnımıza yakın yerleri ve en son ense bitimindeki derimize uyguluyoruz. Arkadaşlar sıktıktan sonra bize lazım olan sonuç eğer sıktığımız her bölgede saç derimizi aynı yumuşaklık ve rahatlıkla sıktıysak derin bir nefes alıyoruz ve gülümsüyoruz çünkü müjde saç derimiz sağlıklı demek.

Arkadaşlar peki derimizi söylediğimiz bölgelerde sıktık ama aynı yumuşaklıkta ve rahatlıkta sıkamadık ne olcak ? Derimiz üzülerek söylüyorum ki sağlıksız. Biraz daha derine inelim. Unutmayalım kan dolaşımı düzgün olan ve her bölgede eşit olan insanlarda saç derisi sağlıklı olur. Yani eğer saç derimizi sıkamıyor ve rahatça yapamıyorsak demektir ki kan dolaşımımız düzgün değil. Ama üzülmüyoruz bununda elbet çözümü var. Hemen sizlere çözümü anlatmak istiyorum eğer saçlarımızı düzenli olarak tararsak kan dolaşımımızı arttırabiliriz. En önemlisi saçımızı yıkarken saç hafif bir masaj ve çok bastırmadan yaparak kan dolaşımımızı arttırabiliriz. Gördüğümüz gibi arkadaşlar üzülecek bir durum yok bakın çözüm basit.

4. At kuyruğu testi yapıyoruz

Saçınız Gerçekten Sağlıklı Mı? Gelin, Evde Saçınızın Sağlık Durumunu Birlikte Test Edelim!

Arkadaşlar şimdi ki aşama at kuyruğu testi bir çoğunuzun at kuyruğu ne alaka dediğini duyurum.
Arkadaşlar bu aşama için ihtiyacımız olan tek şey her zaman kullandığımız lastik bir bant. Lastik bantla ne mi yapacağız ? Hemen açıklıyorum sabırlı olun. Saçımızı at kuyruğu şeklinde topluyoruz. Bantı saçımıza geçiriyoruz ve döndürüyoruz. Eğer bantı üç veya dört kez döndürebilirsek kırmızı alarm bizim için tehlike çanları çalıyor demek. Neden mi ? Saçlarımız dökülüyor demek maalesef. Arkadaşlar normalde biz insanlarda günde seksen ve yüz tel dökülmesi normaldir. Ama biz bandı fazla döndürebildik yani saçımız söylediğim miktardan çok daha fazla dökülüyor demektir.

Arkadaşlar peki kıymetli saçlarımız dökülürken biz ne yapabiliriz ? Sevgili KizlarSoruyor ailesi unutmayın saç dökülmesinin en büyük nedenleri arasında üzüntülerimiz ve uzun süre devam eden streslerimiz. Bu yüzden sakin yaşamalı ve stres ve üzüntüden olabildiğince uzak durmalıyız. Biliyorum söylemesi kolay gibi yapması zor ama başarabiliriz. Arkadaşlar bu söylediğimi de unutmayın protein yönünden zayıf beslenmemiz durumunda saçlarımız daha fazla dökülebilir.

5. Saç uzaması testi ile bitiriyoruz

Saçınız Gerçekten Sağlıklı Mı? Gelin, Evde Saçınızın Sağlık Durumunu Birlikte Test Edelim!

Arkadaşlar şimdiye kadar dört tane dolu dolu saç sağlığı testi yaptık. Yorulduk ama merak etmeyin son testimize geldik.
Saç uzaması testimizi nasıl mı yapacağız?
Arkadaşlar hepimizin saçı her ay bir cm. sağlıklı biçimde uzar. Bazılarımızda ama genetik yapımızdan dolayı daha fazla veya daha az uzuma ve kısalma söz konusu olabilir. Arkadaşlar saçımız eğer ki sağlıksız, cansız ise normalden daha fazla sürede uzar.
Testimizi yapmaya başlayalım. Arkadaşlar duşumuzu alıyoruz. Duştan çıktıktan sonra bir tutam saçımızı yukarıya doğru kaldırıyoruz ve elimize kurutma makinemizi alıyoruz. Saçımızı kurutmaya başlıyoruz. Elimizde ki bir tutam saç kurumaya başlıyor ve saçımızın bu bölgede kısa tellerini görmemeniz mümkün olacak. Bu kısa teller bize saçımızın ne kadar uzadığı hakkında fikir sahibi olmamızı sağlayacak. Bu teller sayesinde saçımızın bir ayda ne kadar uzadığını düzenli olarak kontrol edebileceğiz. Arkadaşlar hemen önemli bir bilgi daha söylemem gerekiyor o bir tutam saçımızın yoğunluğuna bakarak saçımızın sağlıklı şekilde yeniden çıkıp çıkmadığını anlayabiliriz.

Arkadaşlar saçlarımızı düzenli taramalı, saçlarımız açık şekilde uyumalı, saçlarımıza güzel bakmalıyız.

Bir bencemizin daha sonuna geldik başka bencelerde görüşmek üzere sağlıcakla kalın.

Herkese sağlıklı günler dilerim
Herkese sağlıklı günler dilerim
Saçınız Gerçekten Sağlıklı Mı? Gelin, Evde Saçınızın Sağlık Durumunu Birlikte Test Edelim!
8
4
Görüşünü yaz
8Kız Görüşü
4Erkek Görüşü

En İyi Kız Görüşleri

 • yasminnnnnnnnnnn
  Cok uzun arkadaşım.. ama sağlıklı bence.. bir kaçını okudum.. ve hepsi de uyuyor... güzel olmuş Saka bir tarafa.. 😊
  Sevdim 1 Kişi
  Görüş hala geçerli mi?
 • moonth
  Umarım bunları denedikten sonra kel kalmam
  Sevdim 1 Kişi
  Görüş hala geçerli mi?

Diğer Görüşler İçin Aşağı Kaydır

Kızlar & Erkekler Ne Diyor?

64
 • nirhamm
  Saçlarım kalmaz bunları yaparsam
  Sevdim 1 Kişi
 • bengünaz16
  Emeklerinize sağlık 👌
  Sevdim 1 Kişi
 • hayaletkiss
  Saglikli saclarim varmis bunu ogrendim sayende tesekkurler 😊
  Sevdim 1 Kişi
  • @hayaletkiss rica ederim hayalet kız sevindim sağlıklı olmasına 🤜🤛🥰🤗

 • Gizli Üye
  Harika bence emeğine sağlık saç konusunda çok titizim hassasım yararlı bilgiler için saol 😍
  Sevdim 1 Kişi
 • Gizli Üye
  Çok teşekkür ederim ya hemen deneyeceğim merak ettim ellerine parmaklarına sağlık 🥰❤️
  Sevdim 1 Kişi
 • selmma44
  Emeğine sağlık çok yararlı bi bence olmuş
  Sevdim 1 Kişi
 • IAmarPresterAen
  Güzel bence emeğine sağlık
  Sevdim 1 Kişi
 • Abdidmr
  Sağlıklı
  Sevdim 1 Kişi
 • Gizli Üye
  Emeğine sağlık harika bir bence olmuş
  Sevdim 1 Kişi
 • Gizli Üye
  Bende denemek istiyorum her madde benim için geçerli değil elbette emeğine sağlık
  Sevdim 1 Kişi
YÜKLENİYOR...