Erkekte Kaslı Vücudun Tarihin Her Döneminde Önemli Olması

Ütü-Masası m

Gerek arkadaş ortamında, gerek çeşitli röportajlarda, gerekse KizlarSoruyor gibi platformlarda çokça erkeğin kaslı vücutlu olmasının bir avantaj olduğunu hatta bunun da ötesinde bazı kadınların seçim kriterlerinin önemli bir kısmını ihtiva ettiğini gözlemlemek mümkün. Kimileri, erkekteki kas kütlesinin abartı olmamasını tavsiye ederken, kimileri de büyük vücut hacmi üzerindeki belirgin kas hatlarını daha çekici bulmaktadır. Ancak bu yazımda, nesnellikten uzak görsel zevkler üzerinde konuşup hangisinin ideal olup olmadığını tartışmaktan ziyade, erkekteki kas kütlesinin sadece günümüzde bir kriter olmadığını sizlerle paylaşacağım.

Eski Zamanlarda Kol ve Göğüs Kası Önemliydi

Erkekte Kaslı Vücudun Tarihin Her Döneminde Önemli Olması

Tarihte tasvir edilen şövalye ve mitolojik karakterler hep kaslı vücutla figür edilmiştir. Herkül'ün, Zeus'un, Poseidon'un, Spartacus'un hatta yakın tarihte denizden çıkarılan binlerce yıllık Riace Warriors heykellerinin kaslı vücutlarla tasvir edildiğini görebilirsiniz. Eski zamanlarda kol ve göğüs kası, gücü simgeliyordu. Karın ve bacak kısmının nasıl olduğunun pek bir önemi yoktu. Peki bütün bunlar için, kas eşittir güç diyebilir miyiz? Bu soruyu biraz örneklerle açalım:

Gladyatör Savaşçıları

Erkekte Kaslı Vücudun Tarihin Her Döneminde Önemli Olması

Gladyatör savaşçıları ya da gladyatörler, Eski Roma döneminde köle insan veya esir askerlerden oluşan ve halkı eğlendirmek için ölümüne dövüşenlere denirdi. Hatta bu dövüş, o kadar zorlayıcı ve ölümcüldü ki, savaşçıların bazen aslan ve kaplan gibi yırtıcı hayvanlarla mücadele etmesi bile beklenirdi. Elbette bu ölüm kalım maçlarında herkesi dövüşmek için almazlardı. Daha çok sağlıklı, sağlam ve kaslı vücudu olan hastalıksız güçlü insanları tercih ederlerdi. Dövüşen kişinin zekâsına ve bilgeliğine bakılmazdı. Bu seçimlerin yanı sıra, Eski Roma döneminden günümüze intikal eden gladyatör heykellerinde gladyatörlerin kaslı ve güçlü bir vücuda sahip olduklarını görebilirsiniz.

Hac İbadetinde Giyilen Kol ve Göğüs Kısmı Açık Kıyafet

Erkekte Kaslı Vücudun Tarihin Her Döneminde Önemli Olması

İslam'ın farzlarından olan Hac ibadetinde erkeklerin giymek zorunda oldukları kıyafetin neden kol ve göğüs kısmının açık olduğunu hiç merak ettiniz mi? 7'nci yüzyılda İslam'ın Mekke ve Medine'de yayılmaya başlamasından sonra, İslam'ı kabul etmeyen müşrikler, Müslümanlara baskıcı ve şiddete yönelik eylemlerde bulunuyorlardı. Hac'da tavaf sırasında erkeklerin kol ve göğüs kısmı açık kıyafet giymeleri de kol ve göğüs pazularını gösterip güçlü olduklarının mesajını müşriklere somut yolla göstermekti. Bu uygulama, artık amacını yitirmiş olsa da günümüze kadar intikal edip uygulanmaya devam etmektedir.

Osmanlı'daki Azaplar, Deliler ve Lağımcılar

Erkekte Kaslı Vücudun Tarihin Her Döneminde Önemli Olması

''Osmanlı tokadı'' tabirini duymuşsunuzdur değil mi? Osmanlı ordusunda ön saflarda yer alan ve kefenle savaşa gittikleri söylenen, düşman askerine tüm beden gücüyle tokat atıp çenesini kıran Osmanlı askerleri, yani Azaplar. Mübalağa da olsa Azapların bir atı tokatla devirebilecek kadar güçlü oldukları zikredilir. Küçük yaşta yağlı mermeri tokatlayarak gelişen elleri ve kol pazuları sahip oldukları en güçlü ve tek silahtı. Düşman askerlere korku salan Deliler de çeşitli tüy ve kanat takarak endamlı vücutları ile düşman askerlerine korku salar ve morallerini bozarlardı. Özellikle kale kuşatmalarında yer altından tüneller açıp bomba yerleştiren Lağımcıların, seri bir şekilde tünel açabilmeleri için güçlü kollarının olması gerekirdi. Bu yöndeki tevatür ve tasvirler, kaslı ve güçlü bedenden müteşekkil oldukları yönündedir.

Kas Eşittir Güç

Erkekte Kaslı Vücudun Tarihin Her Döneminde Önemli Olması

Yukarıda sıraladığım yüzlerce örnekten üçü, kaslı iri bir vücudun güce karşılık geldiğini açıkça göstermektedir. Peki ama eskiden kılıçla, mızrakla ve kalkanlarla savaşlar vardı, günümüz için de kas eşittir güç diyebilir miyiz? Bu tamamen sizin bakış açınıza bağlı. Güçlü olmak deyince kiminin aklına sağlam psikoloji, kiminin aklına gelişmiş bir beyin, kiminin aklına ise kaslı bir vücut gelir. Günümüzde hayatımızı idame etmek için kaslı bir vücuda ihtiyacımız yok. Ancak nasıl ki eskiden kol ve göğüs kasları önemliyse artık günümüzde karın kaslarına da ayrıca önem verilmektedir. Çünkü kaslı omuz ve kollar gücü simgelese de yağsız, düz ve kaslı bir karın da sağlıklı beslenmeyi ve bakımlı olmayı simgelemektedir.

Sağlam Kafa Sağlam Vücutta Olmalıdır

Erkekte Kaslı Vücudun Tarihin Her Döneminde Önemli Olması

Vücut geliştiren bir erkeğin tek başarısı bu olmamalıdır. Geçmişte, kaslı ve güçlü bir bedenin çok daha fazla önem arz ettiğini belirtmiş olsak da gerçek şu ki, gerek geçmişte gerekse günümüzde beyin gücü her halükârda daha üstündür. Kaslı ve güçlü beden, belki de geçmişte birçok yerde bir gereksinim iken artık günümüzde çoğunlukla estetik olarak ele alınıp tartılmaktadır. Fakat akıl ve zekâ klasiktir, devrin her döneminde önemli olmuştur. Geçmişten günümüze insan hakları ve yararına atılan her adım, akıl ve zekânın bir ürünü olmuş olup bunları uygulayanlar da sağlam bedenler olmuştur.

Erkekte Kaslı Vücudun Tarihin Her Döneminde Önemli Olması
13
8
Görüşünü yaz

Bi’Bot Seçimi

Çok Süper Görüş
 • Sağlıklı olmak iyidir, ama bunun için kas şart değildir. Kaslı olması, gücünü ya da kuvvetini de göstermez bana göre. Sanırım o yüzden hiçbir çekici gelen yönü yok.
  Görüş hala geçerli mi?

En İyi Kız Görüşü

 • justimagineittx
  Emeğine sağlık güzel bir bence olmuş... :)
  Görüş hala geçerli mi?

Diğer Görüşler İçin Aşağı Kaydır

Kızlar & Erkekler Ne Diyor

118
 • eceeeoz
  Güzel içerik 👌🏻
 • Pelinsugibisu
  gladyatörler korkunc
 • Denizdibindeinciiii
  Kaslı olmak tercihtir. Herkeste olmaz ama güzel duruyor
 • Gizli Üye
  Ben nefret ederim kaslı erkeklerden
 • özlemülkü
  Ellerine sağlık.. gözümüz de bayram etti ayrıca 😂
 • Gizli Üye
  Bana çekici gelmiyor itici geliyor nedense
 • matemist
  Kas pek sevmem. Ama yakışma oranı kişiden kişiye değişir tabi.
 • suntotheworld
  Yani kişiye göre
 • jennylee
  Kas aşığı bir insan değilim ama olursa neden olmasın...
 • ukBeste-one
  benim sevgilimde kaslı beğeniyorum onu birde sakallı olursa daha iyi duruyor
 • 48kumsal48
  Teşekkürler :)
 • Dinazortreni
  Baslariz artik
 • biradetmehmet
  güç olarak önemli tabiki
 • yusufurkantekinimben
  Kaslarım yok ve bu önemli değil. Seven olduğum gibi sevsin.
 • Gizli Üye
  Güzel olmuş
 • Pikacuuuuuuuup
  Is aş kas 😂
 • OkanTas34
  Kimse için değil aynadaki gördüğümle mutlu oluyorum
 • Gizli Üye
  Güzel olmuş teşekkürler ellerinize sağlık
 • Fitbody
  güçlü bir erkegın yuruyusu bıle farklıdır spor kas bunlar ekstra özguven verir. Kas olusturmak acılı sabırlı zahmetli bir süreçtir dayanıklılıgı arttırır ve motivasyon sağlar yazıya sonuna kadar katılıyorum
YÜKLENİYOR...