29 gü

Eski başbakanlardan Mesut Yılmaz vefat etti iddiası basında dolaşıyor. Eğer öldüyse Mesut Yılmaz'ı nasıl anmalıyız?

Eski başbakan Mesut Yılmaz Anavatan Partisi Grup toplantısında konuşurken
Eski başbakan Mesut Yılmaz Anavatan Partisi Grup toplantısında konuşurken
Ben çocukluk yıllarımda Mesut Yılmaz'ı Özal hükümetlerinin dışişleri bakanı olarak tanımıştım. Özal'ın vazgeçemediği birkaç siyasetçiden biriydi. Dışişleri bakanlığı, devlet bakanlığı, kültür bakanlığı görevlerinde bulundu. Özal'ın cumhurbaşkanı olmasının ardından "Emanetçi başbakan" Yıldırım Akbulut'u kongrede devirerek ANAP genel başkanlığı'na oturdu ve Başbakan oldu. Başbakanlığı döneminde zamanın enerji bakanı Cumhur Ersümer ile birlikte Türkiye'nin enerjide dışa bağımlılığını geri dönülmez hale getiren Başta Mavi akım olmak üzere bir dizi anlaşmaya imza attı. Rus doğal gazını Karadenizin zeminine döşenecek boru hattıyla Türkiye'ye ulaştıracak Mavi akım projesinin ilk tanıtımında artık halkımız doğal gazı %13 daha ucuza kullanacak derken anlaşmanın imzası esnasında kardeşi Turgut Yılmaz masanın Gazprom tarafında oturuyordu. Ve Mavi akım bittiğinde doğalgazı haklımız yine yüksek fiyattan kullandı. %13 değil %1 bile ucuzlatılmadı. Bu %13 kimin kasasına aktı sormak lazım.
Eski başbakanlardan Mesut Yılmaz vefat etti iddiası basında dolaşıyor. Eğer öldüyse Mesut Yılmazı nasıl anmalıyız?
Yine onun başbakanlığı döneminde enerji bakanı Cumhur Ersümer'e Türkmenistan ziyaretinde Türkmenistan cumhurbaşkanı Sapar Murat Türkmenbaşı Şöyle demişti: Doğalgaz anlaşmalarınızı Ruslarla değil bizimle yapın. Ruslar gazı bizden alıp size satacak. Gelin, onlardan alacağınız fiyatın yarısına biz verelim size demişti. 1998 yılında iş gereği gittiğim Tükmenistan'da olayın şahidi Türk iş adamları anlattı bunu bana. Ama buna rağmen Rusya ile "Al ya da öde" sistemiyle alım garantili doğalgaz anlaşmalarına imza atan başbakan Mesut Yılmaz'dı.
Şimdi ölüleri güzellikle anın diyen hadisi şerif olsa da Mesut Yılmaz'ı nasıl anmalıyız?
Eski başbakanlardan Mesut Yılmaz vefat etti iddiası basında dolaşıyor. Eğer öldüyse Mesut Yılmaz'ı nasıl anmalıyız?
2
9
Görüşünü yaz