Milli Mücadele ve Cumhuriyetin İlanı Dönemini Anlatan 8 Etkileyici Film

Cumhuriyetimizin 100. yılı heyecanı, coşkusu sardı içimizi! 🇹🇷

Bugünlere kolay gelmediğimizi hepimiz biliyoruz, ancak ne kadar biliyoruz?
O günleri daha iyi anlamak, biraz da olsa hissedebilmek için birbirinden güzel yapımlar önereceğiz. 🎬

Ateşten Gömlek (1923)

Ateşten Gömlek
Ateşten Gömlek

Halide Edib Adıvar’ın aynı adlı romanından sinemaya uyarlanmış olan filmin yönetmenliğini, duayen tiyatro sanatçısı Muhsin Ertuğrul yapmış. Türk kadınlarının rol aldığı ilk sinema filmi ve Türk sinema tarihinde Kurtuluş Savaşı'nı konu alan ilk uzun metraj film olan Ateşten Gömlek, İzmir'in işgali sırasında eşi ve çocuğu öldürüldükten sonra İstanbul’da işgali protesto mitinglerine katılan, ardından Anadolu’da hastabakıcılık yapan Ayşe ile aşık olduğu Binbaşı İhsan'ın hikayesini konu ediniyor. Bedia Muvahhit, Neyyire Neyir, Muhsin Ertuğrul, Behzat Butak, Hakkı Necip filmde rol alan oyunculardan sadece birkaçı.

Kurtuluş (1994)

Kurtuluş
Kurtuluş

Kurtuluş Savaşı'nı en kapsamlı şekilde anlatan 6 bölümlük bir dizidir. Yayınlandığı dönemde sinemalarda gösterilmiş, sonrasında televizyonda çok kez yayınlanmış. 2. İnönü Muharebesi'nin sonundan (1 Nisan 1921), Mudanya Mütarekesi'ne (11 Ekim 1922) kadar uzanan kurtuluş mücadelesinin konu edildiği yapımın senaryosunu duayen tarihçi Turgut Özakman yazmış. Yapımda Mustafa Kemal Paşa'yı Rutkay Aziz, İsmet Paşa'yı ise Savaş Dinçel canlandırmıştır. Ayrıca filmde Müşfik Kenter, Kenan Işık, Ayda Aksel, Altan Erkekli, Mahmut Cevher, Menderes Samancılar, Cezmi Baskın, Altan Gördüm gibi usta isimlerle birlikte 1 milyondan fazla kişi rol almış.

Cumhuriyet (1998)

Cumhuriyet
Cumhuriyet

Kurtuluş filminin devamı olarak çekilmiş. Kurtuluş Savaşı'nı sona erdiren Mudanya Mütarekesi'nden başlayarak 1930'lu yılların ortalarına kadar geçen olayları konu ediniyor. Bağımsızlığını kazanan genç Cumhuriyet'in çağdaşlaşma yolunda yaşanan sancılara tanık olacaksınız bu yapımda. Kurtuluş filminde olduğu gibi Mustafa Kemal Paşa'yı Rutkay Aziz, İsmet İnönü'yü Savaş Dinçel canlandırmış. Oyuncu kadrosu Kurtuluş filmine benzese de Hülya Aksular, Dolunay Soysert, Yeşim Alıç gibi isimler de dahil olmuş yapıma. Bu filmi de duayen tarihçimiz Turgut Özakman kalem almış.

Son Osmanlı Yandım Ali (2007)

Son Osmanlı Yandım Ali
Son Osmanlı Yandım Ali

Suat Yalaz’ın aynı adlı çizgi romanından uyarlanan Son Osmanlı Yandım Ali, İstanbul’un işgal altında olduğu yıllarda Osmanlı külhanbeyi Yandım Ali’nin, Mustafa Kemal Paşa’yla yolunun kesişmesiyle başlayan Kurtuluş Savaşı macerasını konu ediniyor. Yapımda Mustafa Kemal Paşa'yı Alican Yücesoy canlandırıyor. Yönetmenliğini Mustafa Şevki Doğan’ın yaptığı filmde Kenan İmirzalıoğlu, Cansu Dere, Engin Şenkan, Anna Babkova, İstemi Betil, Emin Boztepe, Öner Erkan rol alıyor.

Mustafa (2008)

Mustafa
Mustafa

Can Dündar'ın yazıp yönettiği, belgesel türündeki Mustafa filmi, Mustafa Kemal Atatürk'ün çocukluk yıllarından başlayıp ölümüne kadar geçen süreci anlatıyor. Filmin çekimleri Yunanistan, Makedonya ve Türkiye'de yapılmış. Onur Aymergen Mustafa Kemal'in çocukluğunu canlandırırken; Ediz Mehmedali, Burak Onaran, Bahadır Yazıcı, Gökhan Akyüz yine Mustafa Kemal'in çeşitli yaş dönemlerini canlandırmış. Ayrıca Goran Bregoviç de filmin etkileyici müziklerini yapmış.

Dersimiz: Atatürk (2010)

Dersimiz Atatürk
Dersimiz Atatürk

Duayen tarihçimiz Turgut Özakman'ın kaleme aldığı bir başka film olan Dersimiz: Atatürk, Hamdi Alkan'ın yönetmenliğiyle izleyiciye sunulmuş. İlkokul 5. sınıfta okuyan bir grup çocuğun, Atatürk'ü daha iyi anlamaları için verilen ödevle başlayan film, çocuklardan birinin ödüllü tarihçi dedesinden Mustafa Kemal Atatürk'ü ve Kurtuluş Savaşı'nı dinlemeleriyle devam eder. Filmde Mustafa Kemal Atatürk'ü Halit Ergenç canlandırmış. Yapımda, Çetin Tekindor, Doğa Rutkay, Münire Apaydın, Canan Hoşgör, Batuhan Karacakaya, Yıldız Kenter, Müjdat Gezen, Muzaffer İzgü gibi isimler rol almış.

Veda (2010)

Veda
Veda

Zülfü Livaneli'nin yazıp yönettiği Veda, Mustafa Kemal Atatürk'ün çocukluk arkadaşı ve yaveri Salih Bozok'un gözünden bize; Mustafa Kemal'in hayatını, anılarını, başarılarını, savaşlarını, inkılapları ve özel hayatından kesitleri anlatıyor. Filmde Mustafa Kemal'i Sinan Tuzcu canlandırırken Salih Bozok'u Serhat Kılıç canlandırıyor. Sunay Akın, Dolunay Soysert, Özge Özpirinçci, Ezgi Mola gibi ünlü isimler de filmde rol alıyor.

BONUS: Atatürk (2023)

Cumhuriyetimizin 100. yılında gösterime girmesi planlanan Atatürk filmi Mehmet Ada Öztekin tarafından yazılıp yönetilmiş. 2 film olarak kurgulanan yapım, Mustafa Kemal'in çocukluğundan başlayarak yaşantısını anlatıyor. İlk film 1881-1919 yılları arasını kapsıyor. Yapımda Mustafa Kemal'i Aras Bulut İynemli canlandırıyor. Ayrıca Songül Öden, Mehmet Günsür, Sarp Akkaya, Berk Cankat filmde göreceğimiz oyunculardan sadece birkaçı.

Her bir filmi izlerken, bol bol gururlanacağınızdan, hüzünleneceğinizden eminiz.
Şimdiden iyi seyirler! 😇

Milli Mücadele ve Cumhuriyetin İlanı Dönemini Anlatan 8 Etkileyici Film
Cevapla