1 ay

Nedir Bu Filistin’i Bu Kadar Önemli Yapan?

FelFire

Bugünlerde her yerde gördüğümüz haberler var. Katledilen çocuklar, yağmur gibi yağan roketler, bas bas bağıran savaş çığırtkanları ve fanatizm.

Bendeniz de hazır eve kapanmış durumda iken, bu hususta içimi dökmek istedim. Birçok soru, bir çok paylaşım gördüm. Bir çoğunda da, bizi ilgilendirmediğine ilişkin beyanlara rastladım. Her ne kadar zulme karşı isek de, bu Türkiye'nin müdahil olmasını gerektiren bir durum değil şeklinde yazılar okudum.

Şunu gönül rahatlığı ile söyleyebilirim ki, şu an asıl önem arz eden Filistin’in toprak bütünlüğü değil. Konu Kudüs.

Mescid-i Aksa
Mescid-i Aksa

Peki asıl can alıcı soruya gelirsek, Kudüs neden önemli?

Üç büyük semavi din için ayrı ayrı ele alacak olursak;

 • Museviler için önemli. Çünkü inançlarına göre, İsrail’in Kralı Davud, Kudüs'ü Birleşik İsrail Krallığı'nın başkenti olarak inşa etti, oğlu Kral Süleyman ise ilk tapınağı bu şehrin içine kurdu. Ayrıca ağlama duvarı adı verilen ve Mescid-I Aksa’nın yanında yer alan yapı da bu tapınağa ait olduğu kabul edildiğinden Yahudilerin en kutsal mekanı sayılabilecek nitelikte.
 • Hristiyanlar için önemli. Zira yine burada bulunan Kutsal Kabir Kilisesi, Hristiyanların gözünde İsa peygamberin çarmıha gerildiği yer. Bu kilise de Hristiyanlığın farklı mezheplerine mensup din adamlarınca yönetiliyor.
 • Gel gelelim İslam dini için önemine. Bu önem İsra ve Mirac mucizelerinden gelir. İsra, Hz. Muhammed’in Mekke'den Kudüs'e Burak isimli bir bineğin sırtında gitmesi, Miraç ise, Kudüs’ten Cebrail isimli melek ile birlikte göğe yükselmesidir.

Ancak Anadolu'da devletler kurmuş, yüzlerce yıl çevresini de boyunduruğu altında tutmuş tarihi ile milletimiz için dünyanın geri kalanına nazaran, çok daha büyük bir öneme sahiptir.

Zira, Hz. Muhammed zamanında dahi İslam'ı seçen Türk bir aile olduğu bilinir. Yüzyıllarca Türklerin Haçlılara karşı tampon bölge oluşturduğu bir gerçektir. Türkler, yani biz, bu kutsal mekanları yüzyıllarca canımız kanımız pahasına korumuş bir milletiz.

Dönemin padişahı Yavuz Sultan Selim, 1517 tarihinde Kudüs’ü Osmanlı Toprağı haline getirmiş ve sonraki 400 sene boyunca da Kudüs, Türk sancağının heybeti altında muhafaza edilmiş, korunmuştur.

İlber Ortaylı’nın çok güzel bir sözü vardır buna ilişkin olarak. Şöyle der; “Kudüs’ten Türk bayrağı 400 sene sonra indirildi. O günden beri hiç kimsenin Ortadoğu’ya daha iyi bir düzen getirdiğini söylemek mümkün değil.”

Nedir Bu Filistin’i Bu Kadar Önemli Yapan?

Öylesine haklıdır ki. 400 sene boyunca huzurun ne olduğunu gösterdiğimiz topraklar, kan gölüne dönmüş haldedir artık.

Nedir Bu Filistin’i Bu Kadar Önemli Yapan?

Zaten tam da burası, işlerin karıştığı yer aslında. 400 sene sonra ne oldu? Bunu hepiniz biliyorsunuz. 1. Dünya Savaşı. Güneyimizde baş gösteren ihanet hastalığı. İsyanlar.

Yüzyıllarca beraber yaşadığı, koruması altında hayatını idame ettirdiği devlete başkaldıran, Avrupalılar ile el ele askerimize kıyan bir Arap nüfusu.

Ve evet, Filistin de bunlardan biri. Suriye bir diğeri. Irak bir diğeri. Çok da saymaya gerek yok. Bilinen mevzular.

Bu sebeple benim için çok özel bir devlettir Osmanlı. Sahip olduğum sınırlı tarih bilgisi ile şunu diyebilirim ki, tarihine en çok ihaneti sığdıran devlettir.

Şu anki tablo da bunun bir meyvesidir zaten.

Yine ülkemizin tarih duayeni İlber Ortaylı’nın 2004 yılında sarf etmiş olduğu bir söz ile pekiştireyim: “Osmanlı’ya başkaldırıp ihanet eden Filistin, bugün bu ihanetini canıyla ve malıyla ödemektedir.”

Durum budur.

800.000 sterlin maddi destek ve krallık sözüne karşılık tabi olduğu halifeye isyan sözü veren bir Şerif Hüseyin’den bahsediyoruz.

Ancak belirtmeye çalıştığım gibi, İslamiyet sadece Arapların değildir, Türk dünyasının da büyük bir bölümü dini değerler sebebi ile bu topraklara bağlıdır. Bunun yanında, bu topraklar bize Ata mirasıdır ki herkesin göreceği üzere, Arap dünyasının büyük çoğunluğu, özellikle siyasilerinden bağımsız olarak, Arap halkları bu ihanetlerin sebep olduğu her şeyi bilmektedir.

Geçmişin ne anlama geldiğini anlamaya başladıkları aşikardır. Şu da bir gerçektir ki, komşu komşunun külüne muhtaçtır ve biz tarihe adını en hayırlı komşu olarak yazdırmış bir milletiz, buna itiraz edebilecek biri olduğunu sanmıyorum.

Bu husus yakın tarihimizde de görülmektedir. İslam dünyası ufak tefek ayrılıklar yaşayabilir ancak temelde bir ayrılık bu dünyanın sonunu getirecektir. Geçmişte sancağı altında birleştirip hükmettiği bu topraklara el uzatmak Türkiye'nin boynunun borcudur.

Büyük çoğunluk, işine gelmese de farkındadır bunun, yalnız kalma lüksü olmayan, bir şekilde elini güçlendirmek zorunda olan bir ülkedir Türkiye.

Ve artık şartlar geçmişe sünger çekmek gerektiğini gösterir hale gelmiştir. Kırgınlıkları, öfkeyi, belki de nefreti bir kenara bırakmak, hiç değilse içinde yaşamakla yetinmek ve bir olmak vaktidir. Bizi ilgilendirmez denilecek bir konu asla ve asla değildir.

Libya buna güzel bir örnektir, Ayşe’yi tatile çıkarırken, deyim yerinde ise Ayşe’nin bilet masraflarını karşılayan Libya’da bugün Türk askeri bulunmasından daha doğal ne olabilir?

Kıbrıs Barış Harekatına ilişkin bir gazete manşeti.
Kıbrıs Barış Harekatına ilişkin bir gazete manşeti.

Yanlış anlaşılmasın, sadece bir örnekti, kesinlikle Filistin’e Türk askeri gönderilmesi taraftarı değilim, sadece ağırlığın konularak bu olayların bir an evvel sonlandırılması ve Arap halklarının yanımıza dönmelerinin sağlanması gerektiği kanaatindeyim.

Hepiniz bilirsiniz ki, Kudüs bu kadar fevri hareket edilemeyecek, son derece hassas bir bölgedir.

Postal seslerinin akabinde nükleer patlamalar duyulmasına sebebiyet verecek niteliktedir Kudüs.

Özetle toparlamak gerekir ise, tüm bu saydıklarımız ile önemini açıkça ortaya koyduğumuz Kudüs, herhangi bir din mensubunun kutsalına sahip çıkmak adına kan dökebileceği bir yer değildir. Bu ne insan nazarında, ne de Allah katında kabul göreceğine asla ve asla inanmadığım bir durumdur.

Bu konuda diyeceklerim bunlardan ibaret. Elimden geldiğinde basite indirgeyerek paylaşmak istedim duygularımı. Aslında güney komşumuz olması muhtemel İsrail Devleti konusuna da değinmek isterdim lakin bu kadar uzun bir bence sanırım beyin yoracak ve amacından sapacaktır.

Saygılarımla. :)

#filistin

Nedir Bu Filistin’i Bu Kadar Önemli Yapan?
13
29
Görüşünü yaz
13Kız Görüşü
29Erkek Görüşü

En İyi Kız Görüşü

 • Alaçatı_mavisi
  Şimdi bazıları dediğin gibi sanıyorki derdimiz Filistin'in toprak bütünlüğü. Onlar için orda ölen çocukların ilk kıblemizin hiç bir önemi yok umurlarında değiller. Dostuna yardım etmekte duyarsız olursan yarın bir gün düşmanın darbesiyle uyanırsın...
  Konu sapkın a başka birsey olsaydı misal lgbt sokağa fellik fellik akın ederlerdi. Ama konu islam olunca herkes kaplumbaga misali kabuguna çekiliyor. Milletin derdi islamla
  Görüş hala geçerli mi?
  • FelFire

   Demin çok güzel bir şey söyledi bir arkadaşım. Hitler Avrupayı yangın yerine çevirdi, sonra AB kuruldu, şimdi birlikte dünyaya hükmediyorlar, biz hala 3-5 bin Arap bize ihanet etti hesaplarıyla uğraşıyoruz, okullarda bunu okutuyoruz, zaten yalnızız, daha da yalnızlaşıyoruz..

En İyi Erkek Görüşü

 • Gizli Üye
  Filistin'den Kudüs'ten bahsedip, Selahaddin Eyyubi'den bahsetmemek büyük eksiklik.
  Görüş hala geçerli mi?
  • FelFire

   Selahaddin Eyyubi'ye de değinmiş olsam, bu bence bitmezdi ama :) Bir paragraf yer ayırılacak insan değil Selahaddin, onu bir başka bencede ayrıca ele almak lazım :)

  • Gizli Üye

   Doğru :)

  • FelFire

   Suçlu hissettim, hiç değilse böyle bir nebze değinmiş olayım Selahaddin'e :)

  • Hepsini Göster

Diğer Görüşler İçin Aşağı Kaydır

Kızlar & Erkekler Ne Diyor?

1228
 • RuuDy_RuuD
  Çok güzel tarihi bilgiler, eline sağlık...

  Osmanlı'nın o topraklardaki kaybı çok büyüktü, asla azımsanmayacak rakamlardır.15 bin asker kuyularda kör edilmiş, 70 bin asker şehit edilmiş, hatta hastanelerdeki gaziler bile kılıçtan geçirilmiştir. İhanet büyüktür, çok büyüktür... Yorumlarda belirttiğin 5-6 bin arap söylemi de yanlıştır ayrıca. İngilizler ile iş birliği yapan araplar o topraklarda her köşede Osmanlı askerini kılıçtan geçirip katletmiştir ve kelimenin tam anlamı ile tekme tokat ve arap baharında yaşanılan gibi linç kültürü ile Osmanlıyı o topraklarda sırtından vurmuştur!

  Asıl konuya gelirsek de evet mesele Filistin değildir, mesele kutsal Kudüs'tür...
  Zaten Filistin için ben şahsen kılımı kıpırdatmam, bu sonu da hazırlayan yine aynı ahmak araplardır biliyorsun. İsrail'i o topraklara davet eden, toprakları satarak ev sahibi yapan yine bu araplar. Şimdi ev sahibi geldi ve evi boşalt diyor, araplar da mağduru oynuyor. Hain ve adi oldukları kadar da salaklar maalesef...

  Mescid-i Aksa konusunda her müslüman dik duruş göstermelidir, gerisi iç savaş bence. Katil İsrail'in özellikle Mescid-i Aksa'ya dokunmaması konusunda sert uyarı ve gerekirse yaptırımlar ile dikta edilmeli. Gerisinde de orası İsrail'in değildir söylemi hikaye olur bu saatten sonra...
  Nasıl Ayasofya'yı camii yaptık sevindik, şimdi İsrail de burası benim diyorsa iyi irdelemek gerekiyor...
 • UDixon
  Yanlışsınız.
  عَنْ أَبِى هُرَيْرَةَ قَالَ: قَالَ رَسُولُ اللَّهِ (صَلَّى اللَّهُ عَلَيْهِ وَ سَلَّمْ) :

  “لاَ تَدْخُلُونَ الْجَنَّةَ حَتَّى تُؤْمِنُوا، وَلاَ تُؤْمِنُوا حَتَّى تَحَابُّوا، أَوَلاَ أَدُلُّكُمْ عَلَى شَيْءٍ إِذَا فَعَلْتُمُوهُ تَحَابَبْتُمْ؟ أَفْشُوا السَّلاَمَ بَيْنَكُمْ.”

  Ebû Hüreyre"nin naklettiğine göre, Resûlullah (sav) şöyle buyurmuştur: “İman etmedikçe cennete giremezsiniz, birbirinizi sevmedikçe de iman etmiş olmazsınız. Size, yaptığınız takdirde birbirinizi seveceğiniz bir iş göstereyim mi? Aranızda selâmı yayın.”
  (M194 Müslim, Îmân, 93)


  “Kul, din kardeşine yardımcı olduğu sürece Allah da onun yardımcısı olur.”
  (Ahmed b. Hanbel, II. 252)

  “Müslüman, Müslümanın kardeşidir. Ona zulmetmez, onu (zalimlere de) teslim etmez.
  Kim din kardeşinin bir ihtiyacını giderirse, Allah da onun ihtiyacını giderir.
  Kim bir Müslümanın bir sıkıntısını giderirse, Allah da onun kıyamet sıkıntılarından birini
  giderir. Kim bir Müslümanın (kusurunu) örterse Allah da kıyamet günü onu örter.”
  (Müslim, “Birr” 58; Tirmizî, “Hudûd” 3)

  Peygamber (s. a. s.) bize şu yedi şeyi emretti: Hastayı ziyaret etmek, cenazeyi (kabre kadar)
  takip etmek, aksırana Allah’tan rahmet dilemek, zayıfa yardım etmek, mazluma yardım
  etmek, selâmı yaymak ve yemin edenin yeminini tasdik etmek.”
  (Buhârî, İsti’zân, 8)

  “Kim din kardeşinin onurunu korursa Allah da kıyamet gününde onun yüzünü
  cehennem ateşinden korur.”
  (Tirmizî, “Birr ve sıla” 20 )

  “Mümin cana yakındır. (İnsanlarla) yakınlık kurmayan ve kendisiyle yakınlık kurulamayan
  kimsede hayır yoktur.”
  (İbn Hanbel, 2/40)

  “Allah Teâlâ (kıyamet günü) şöyle buyurur: ‘Nerede benim rızam için birbirlerini
  sevenler! Gölgem dışında hiçbir gölgenin olmadığı böyle bir günde onları kendi gölgemde
  gölgelendireceğim. (Benim himayemden başka hiçbir himayenin olmadığı böyle bir günde
  onları, özel himayeme alacağım).”
  (İbn Hanbel, II, 338)

  “Allah için size sığınan kimseye sığınak olun. Allah için isteyen kimseye verin.
  Sizi davet edene icabet edin, size bir iyilik yapana karşılığını verin.
  Eğer onun karşılığını verecek bir şey bulamazsanız,
  karşılıkta bulunduğunuza kanaat getirinceye kadar ona dua edin.”
  (Ebû Dâvûd, Zekât, 38)

  “Birbirinizden nefret etmeyin, birbirinize haset etmeyin, birbirinize sırt çevirmeyin.
  Ey Allah’ın kulları, kardeş olun. Bir Müslümanın din kardeşiyle üç günden fazla
  küs durması helâl olmaz!”
  (Buhârî, Edeb, 62)

  “Mümin, müminin aynasıdır ve mümin, müminin kardeşidir. Onun geçimini muhafaza eder
  ve onu arkadan çepeçevre sarıp (tehlike ve zararlardan) korur.”
  (Ebû Dâvûd, Edeb, 49)

  “İnsanlara merhamet etmeyene Allah da merhamet etmez.”
  (Buhârî, Tevhîd, 2; Müslim, Fedâil, 66)

  “Her canlıya yapılan iyilikte bir sevap vardır.”
  (Buhârî, Müsâkât, 9; Müslim, Selam, 153)
 • bensherlock
  Filistin önemli değil önemli olan kudüs. Kudüs sizin için önemli değilse de orada öldürülen çocuklar için insanlar için karşı çıkmalısınız.
  • FelFire

   Aslında yazımın üçüncü paragrafında yazdığım cümle şu : "Şunu gönül rahatlığı ile söyleyebilirim ki, şu an asıl önem arz eden Filistin’in toprak bütünlüğü değil. Konu Kudüs."

   Yani aslında yazım boyunca vurguladığım nokta da bu.

  • Biliyorum ben de bir kez daha söyledim🖤

  • FelFire

   Tamam o halde, ben yorumun tek muhatabının ben olduğumu düşünmüştüm :) İyi günler diliyorum :)

 • ZynpEylül
  İlk defa böyle bir benceye denk geliyorum. Eline sağlık ✅
 • EkruPudra
  İnsanları birbirne düşürmek için inşa etmişler gibi koca dünyada yer kalmamış sanki..
  • FelFire

   Kudüs'ün suçu yok ki, insanlar insan değil..

  • EkruPudra

   Toprağın ne suçu olcak ki zaten 🙂

 • caydakidem
  Aslinda sorun Mescidi Aksa (ki bizim ilk kiblemiz Efendimizin Mirac'a çıktığı yerdir de) değilinançlara saygı.. Modern topluluk görünümlu devletin terörist olması. Hindu birinin yanında inek eti de yenmemeli mesela.. Saygı , hoşgörü heleki çocuk öldürmek... Aman aman
 • 1Firstlady
  Sadece Müslümanların ilk kıblesi olarak
  (kulaktan dolma olarak bildiğim) Mescidi Aksa'yı bu benceyle daha yakından tanımak beni çok mutlu etti ☺️Filistin'deki müslümanlara yapılan haksızlıklar dünya kamuoyu çapında insan haklarına şikayet edilmeli ve topyekün bir tepkiyle vampir İsrail'in durdurulması gerekiyor. Aksi halde bu felaketler durmayacaktır..
 • Deniznurrr23
  Bizim için önemli olan Kudüs, her şeyin planlandığı çok belli.. Mescidi Aksa'yı yıkmak istiyorlar çünkü yahudi bir topluluk olarak kendi tapınaklarını kuracak israiller.. Ne kadar canice ki günahsız çocuklar öldürülüyor :(
 • SwordOfDemocles
  Benim için ne yemen, ne arabistan, ne suriye, ne filistin ne kudüs zerrece önem de değer de taşımıyor.
  Sadece komşu ülkelerdeki Türk nufusun yaşadığı topraklar benim için önem taşır.
 • INewMomI
  Çoğu kişi bilmez ama Filistinliler zamanında bize yardım etmek için yağmalamak için diğer ülkeler ile birlikte oldu
 • Peugeot90
  Amaç sadece politika güç gövde gösterisi yapmak. Kim sahip benim derse o güçlüdür. Beni ilgilendirmez Filistin İsrail savaşı. Hiç umrumda degil.
 • carlito44
  cevabı çok zor değil, tüm dinlerin kutsal mekanları var.
  • FelFire

   Sorun çıkaran da bu zaten, tüm dinlerin ortak paydası olması 😊

 • Hhislerinsonnu
  Kudüs yani Mescidi Aksa bizim ilk kabemiz Peygamber Efendimiz Miraca oradan yükseldi
  O yüzden korunması gereken kutsal bir yer
 • Cannisar
  Ben asker de gönderilmesi taraftarıyım. Yalnız Türk askeri değil, birden fazla müslüman ülkenin askeri birlikte bulunmalı. Hatta geç kalınmış bir hamledir. Filistin devletinin davetlisi olarak orada bulunmalıdır. Bunun için gönüllü birlikler tesis edilebilir. Aksi halde İsrail bugün ara verse de yarın zulmüne tekrardan devam edecektir. Asker gönderilmesine karşı olanlar Uygur bölgesindeki soydaşlarımız için böyle bir şey mümkün olsa yine karşı mı duracaklar? Zulme uğrayanın Türk olup olmadığına mı bakılacak? Bu durumda insanlıktan söz edilebilir mi?
 • _Heracles35_
  Yazdığın şeyin bir çoğu Türkiye ve İslam Dünyası ile alakalı, şu unutulmamalıdır ki bu ülkede herkes müslüman değil heleki %99 u gibi komik bir rakamla hiç değil. Bu kadar elin Arabıyla, ne olduğu belirsiz Orta Doğu toprağıyla ilişkisi olmayan ve olmasınıda istemeyen bir çok insan var bu ülkede, oraları korumak Türkiyenin görevi değil, şahsen ben kılımı kıpırdatmam.. zamanında Türk askerinin hain Araplar tarafından şehit edildiği bir coğrafyaya gidip kahramanlık yapmaya çalışmak umrumda değil. Mustafa Kemal Atatürkünde vasiyetidir bir daha Orta Doğu pisliğine bulaşmamak, bu Birleşmiş Milletlerin işidir.. Türkiyenin değil.

  Ordaki ölen masum sivil halka üzülüyorum ve yardım edilmesi gerekilir evet, fakat bunu tüm dünya bir araya gelipte yapmalıdır.
 • AsabiÖküz
  İlber Ortaylı bilgilidir
  Lakin sizofren...
  Hakikati eksik bilgi vererek çarpıtiyor.
  Araplarin içinden Şerif Hüseyin isimli soysuzun ihaneti vardir bu
  Doğru fakat;
  1-Bütün araplar ihanet etmedi...
  2-1917'de Filistin Cephesinde yanlış kararlar verip geri çekilerek ihanet eden komutan/lar vardi.
  Bunu niye açıklamıyor medya soytarisi Ortaylı?
  İlmi var tarih sahasında
  Buna itirazım yok
  Ama asil ihanetin kimden geldiğini çok iyi bilmesine rağmen...
  Gereklu bilgileri açıklamayarak
  Hakikati carpitiyor...
  Bunu da bilelim...

  Gelelim Kudüs meselesine
  Müslümanım
  Dinimin mukaddesidir
  Korumak zorundayız orayi müslümanlar olarak.

  Yukarda senin de belirttiğin gibi...
  İsevilik ve Musevilik için de kutsal oralar...

  Gelelim nihai olarak burada lakirti yapanlara...
  İslam düşmanlıklari ortada...
  Öbür taraftan diğer iki dine de inanmıyorlar...
  Neye inandiklarini kendileri de bilmiyor...
  • FelFire

   "Ama asil ihanetin kimden geldiğini çok iyi bilmesine rağmen...
   Gereklu bilgileri açıklamayarak
   Hakikati carpitiyor...
   Bunu da bilelim..."

   Aman abi o konuya sakın burada girme :) Bu platformda bu konudan çıkamayız, özellikle temas etmeden geçmek istediğim konulardı onlar, aman diyeyim, sadece konuya sadece Arap ihaneti açısından bakıldığı için bu kadarla yetindim, o konu burda çorbaya döner :)

  • Hay ağzına sağlık
   Ben de bugün asagidaki soruya şunu yazdım...

   "16 Mayıs'ta İstanbul'dan yola çıkan gemi 17 Mayıs'ta Samsun'daydi.
   Daha fazlasına tahammülünüz yok
   Bari en azından bu kadarını bilin..."

 • Wlesya
  Eline sağlık güzel paylaşım.
 • _ElCapitan_
  3 dinin merkezi konumunda paylaşılamayan bölge
  • FelFire

   Paylaşmaya çalışmasalar ne güzel olacak oysa 😔

 • sadececengiz
  Güzel akış olmuş. Eline sağlık
 • LacivertGandalf
  👍🏻 İyi ve bilgilendirici
  • FelFire

   Teşekkürler sayın Gandalf, bir gün Istarinin ışığını da saflarımız da görmek isteriz 🙏 :)

 • EmirAdakul
  Kudüs 3 dinin de ana merkezi
  • FelFire

   Sırf bu yüzden cennet olması gerekirken, şu hali insanın içini burkuyor..

 • BeyazAtlıBirPrens
  Emeğine sağlık
  • FelFire

   Çok teşekkürler hocam 🙏

 • kdrogz34
  Kudüs canımızdır 🙋‍♂️
  • FelFire

   Kesinlikle öyledir. 🙏

 • Captainpricexx
  Mescidi aksa üç din için de önemlidir
 • Sine_
  Güzel olmuş eline sağlık
 • MuratBarlas55
  yahudi faşizmini Türk vicdanı yenecek
 • AyşeNurr35
  Dinî, tarihî ve sembolik değeri olan yer...
 • Ben_arıza
  ilk kıble
 • geceningölge
  Dinlerin başkenti kutsal Kudüs
  • FelFire

   Neredeyse tüm dünyanın kutsalı ve gördüğü muameleye bak 😔

 • MutsuzAdamxx
  güzel paylaşım..
 • Elspartacus
  Önemli olan filistin degilu, Kudüs
  • FelFire

   Ben de aynı fikirdeyim, muhtemelen bir çoğumuz da bu minvalde düşünüyor :)

 • ahmetsn65
  İlk kıblemiz
 • Gizli Üye
  Orası sadece müslümanlar için değil 3 din için kutsal bir yer ayrıca barış yanaşmayan filsitin ilk bombayı atan filistin ben israili destekliyorum
 • Gizli Üye
  3. dünya savaşı için zemin hazırlanıyor
  • FelFire

   Bakalım, bekleyip görelim sonu nereye varacak 😊

 • Gizli Üye
  Kuran da açık ayet var kudüs iman meselesidir
  • FelFire

   Tam da bu yüzden önemlidir işte 🙏

 • Gizli Üye
  Kudüs manevi acidan cok önemlilik arz etmektedir. Islam aleminin en az mekke ve medine kadar ehemmiyet vermesi, üzerine düsmesi gereken bir yerdir. Filistine yabanci bir yer gözüyle degil, isgal altindaki topraklarimiz gözüyla bakip daha fazla hassasiyet göstermemiz gerekmektedir. Islam alemi Şu an yapabilecegi, göstere bilecegi hassasiyetin cok altinda bir tavir sergilemekte. Umarim ilerleyen zaman da Şu an cok az olan bu birlik ve beraberlik katlanarak en üst seviyeye ulasir, ancak o zaman zulm edene gerekn cevabi en uygu sekil de verebiliriz.
  • FelFire

   Değerli görüşlerin için teşekkür ederim 🙏

 • Gizli Üye
  eskiler iyiydi ya vur vur
  • FelFire

   Vur vur devri bitti artık yahu :)

  • Gizli Üye

   aynen ama herkezin canı yanıcak

 • Gizli Üye
  Dünya sessiz kaldı insanlık öldü maalesef
  • FelFire

   İnsanlıktan benim de çok beklentim yok artık, maalesef..

 • Gizli Üye
  Güzel paylaşım eline sağlık
 • Gizli Üye
  Eline sağlık güzel paylaşım olmuş
  • FelFire

   Teşekkür ederim hocam :)

YÜKLENİYOR...