Diyanetin Bitcoin açıklaması hakkında ne düşünüyorsunuz?

Diyanet İşleri Bitcoin hakkında açıklama yaptı. Hızla yükselen kripto para birimi Bitcoin sürekli yükseliş hareketiyle gündeme gelirken bu sefer dini bir konuyla gündeme geldi. Diyanet'e sorulan "Bitcoin caiz mi?" sorusunun cevabı "hayır" oldu...
Diyanetin Bitcoin açıklaması hakkında ne düşünüyorsunuz?“Para devletçe bastırılan ve ülke içinde mübadele aracı olarak kullanılan, üzerinde rakamsal değeri yazılı, kağıt ya da metal nesnedir. Sanal para ise arkasında herhangi merkezi bir finansal kurum bulunmaksızın kullanıcılar arasında doğrudan ticari alışverişe imkan tanıyan ve her kullanıcı için özel kriptolanmış/şifrelenmiş para birimidir. Bir para biriminin para hükmünde olabilmesi için ya değerini devlet otoritesinden almalı ya da altın gibi zati bir değere sahip olmalıdır. Sanal paralar her ne kadar bazı kesimler tarafından mübadele aracı olarak kullanılmakta ise de devletin sağladığı itibari değere ve güce sahip olmaması, arkasında merkezi bir finansal kurumun bulunmayışı ve devlet teminatı altında olmaması sebebi ile para olarak değerlendirilemez.

Ayrıca değer kazanıp kaybetme hususunda speklülasyona açık olmaları spekülasyona açık olmaları, daha çok kara para aklama amacı gibi meşru olmayan iş ve işlemlerde kolaylıkla kullanılabilmesi ve devletin denetim ve gözetiminden uzak olması gibi sebeplerle sanal paraların alım satımını yapmak şu aşamada dinen uygun değildir”

Diye bir açıklama yaptı. Sizin bu konudaki fikirleriniz nedir?

1|1
629

En İyi Kız Görüşü

• Bende diyanete şunu sormak istiyorum 6 küsür milyarlık bütçe neyinize yetmiyor? yediğiniz o milyarlar caiz midir?

3|4
    0|1

En İyi Erkek Görüşü

• Dolar da euro da caiz degil o zaman ayni mantikla bakarsak

0|1
    0|0

Senin görüşün var mı?

Kızlar Ne Diyor 5

• Diyanet bitcoine haram der, mp dan cikan para ile hacca gitmeye haram der, alkol kullanimina haram der ama catir catir vergisini alir, bu vergi ile de turlar duzenleyip kurâ cekerek vatandasini hacca götürür... Garip :/

2|2
    0|0
  • Bu açıklamanın bir etkisi olmaz bence kullananlar kullanmaya, uzak duranlar da uzak durmaya devam eder.
    Faize de haram diyorlar da noluyo?

0|1
    0|0
  • Sevaptir gunahtir bilemem de, onlar önce milyar dollarlari neyime harciyorlar onun hesabini versinler! diyanet isleriymis.. peh

1|4
    0|1
  • Acaba onlar yatirim yapmiyor mu?

0|1
    0|0
  • biri bana bitcoin nedir anlatirmi özet leyin lütfen

0|0
    0|0

Erkekler Ne Diyor 28

• Kuran'da açıkça yasaklanmayan hiçbir şeye haram denemez. bu delilsiz haram kılmalar Kuran'da Allah'a iftira olarak olarak nitelenir. Bitcoin bir fayda sağlıyor mu, bir mal değeri var mı? evet var. karşı tarafa bir bilgi ulaştırıyor, onun hanesine alacak senin hanene borç kaydediyor muhasebe diliyle konusursak. bu işlemi de kriptolayarak hacker saldırılarından uzak, güvenli bir şekilde gerçekleştiriyor. Ha değeri spekülatif olabilir, balon olabilir o ayrı. O da piyasada konsensüsle belirlenir zaman içinde, din adına kimsenin karışacağı bir şey de değildir. "Ona karışana kadar İstanbul'daki ev fiyatlarına neden karışmıyorsun, onlar da balon", "borsadaki şu hisse senedinin fiyatı da spekülatif" derse birisi ne dersin? Ekonomistler bile tespİt edemiyorken ne balon ne değil, bu diyanetin işi mi? Oyle birilerinde gerçek fiyat belirleme gibi bir yetenek olsaydı piyasa olmazdı, verirdik kalemi liste liste çıkarırdı her şeyin olması gereken fiyatını. Hem şu aşamada caiz değil ne demek? Haramın helalin aşaması mı olur? Allah bir şeyi yasaklamıssa yasaktır. Bu bana matbanın 400 yıl gec kullanılmaya baslanmasını hatırlattı. Osmanlı'nın geri kalma ve çöküşünün temel sebebi budur. Blockchain yani bitcoinin ardındaki teknoloji eğer anlayabilirseniz müthiş bir teknoloji. Gelen süper bilgisayarların finansal hacklerinden ancak bunlarla korunabilir medeniyet. Yani balon malon ama füze gibi yıllarca yukselmesi boşuna değil, ardında çoğunluk tarafından hatta bitcoin alanların çoğu tarafından bile pek anlaşılamayan bir hakikat var. Fiyatlarında çöküş olacaksa bile ya daha iyi alternatifleriyle ya daha da iyileştirilerek çıkacaklar bu kripto-paralar. Senin yapman gereken işte bu daha iyilerini yapmayı teşvik olabilir ancak. Onu da Kuran'dan açık bir delil bile göstermeden dinen uygun değil diyerek yapamazsın, bu zarar verir, müslümanları geri bırakır.

0|2
    0|0
  • Diyanet İşleri Başkanlığı işçilerini Asgari Ücretle çalıştırdığı halde Hacca - Umre' ye gitmenin caiz olup olmadı konusunu da açıklasın.

Yasal çalışma saati haftalık 45 saat, Asgari Ücret 1404 TL iken insanlar 1404 TL' ye neden 45 saatten fazla çalıştırılıyor, Diyanet İşler Başkanlığı buna bir cevap versin.

Böyle suya sabuna dokunmayan konularda çok açıklama yapıyor ama toplumun gerçek sorunları hakkında " fıss... " .

0|1
    0|0
  • 15 gün önce okumuştum bunu. Büyüklerimden birisi gönderdi. Verdiğim cevap şu oldu.

Diyanet hükümetin işine geldiği gibi dine yön veriyor yani?
    Şimdi bu para birini devlet tarafından onaylansa ve yasal olsa dini açıdan serbest olacak ve caiz olacak. Ama devlet tarafından hoş görülmediği için caiz değildir fetvası veriliyor? Çok komik bence 😄

0|1
    0|0
  • Doğru bir açıklama olmuş bu. Bitcoin içerdiği sakınca ve riskler itibariyle kumardan farksız.

0|3
    0|0
  • Sadece gülüp geçiyorum, kazancıma bakarım diyorum. İsteyen haram desin caiz desin fark etmez benim için onların ne düşündüğü.
    Aşağıda birisi amerikanın oyunu, dolandırıcılık falan demiş. BlockChain zinciri tek bir merkezde değil, dağıtık olarak tüm node lar üzerindedir. Bu yüzden bir merkezi yoktur. Ne amerikanın, ne satoshi nin elindedir. Manüpilasyonlar sadece yüksek hacimli alım - satımlar ile yapılabilir.

0|1
    0|0
  • Yasal olarak taninirsa biz de o zaman caiz olur 😀
    Buarada bitcoin yatirimimi yaptım bekliyorum 😀

0|1
    0|0
  • "Şu aşamada caiz değildir" ne demek ya :D
    Sonradan işler değişebilir :D

0|1
    0|0
  • Birde soralım kendi kurumları caiz mi her şeye atlayıp zıplıyorlar zat-ı muhteremler

0|1
    0|0
  • ne alakası var lan devletle caiz olup olmamasının.. kağıt parayı da aklamıyorlar mı sanki saçma salak şeyler.. şu aşamada uygun değilmiş ne aşamada uygun olacak allah aşkına mal mal açıklamalar

0|1
    0|0
  • Fetvalari dinlemiyorum sacmalik.
    .. dini konulara toplumum ahlakina yonelik kararlar alsinlar... din ekonomiye karismamali.

0|2
    0|0
  • Geçen fetva veriyorum bticoin günah falan ama nasıl

0|2
    0|0
  • Diyanet kısmını bilmem de bu sistem riskin ta kendisi

0|1
    0|0
  • onlar caiz dediği bir çok şey caiz değil..
    onlar gitsin kaş bıyık ağdayla uğraşsın..

0|2
    0|0
  • Umursamıyorum

0|1
    0|0
  • Daha iyi ne zaman kotu haber olsa bitcoin artiyor

0|1
    0|0
  • Tabii bitcoini harcayamiyor diyanet...

0|1
    0|0
  • Devlet vergi kesemiyor yaaa 😂😂😂

0|2
    0|0
  • Alsam mı ki diye düşünüyorum da, zaten tam ben alırım düşer diye korkuyorum 😂😂

0|1
    0|0
  • Enteresan bir yaklaşım

0|1
    0|0
  • BİTCOİN BİRZAMANLAR BANKERLER DÖNEMİ VARDI BANKER KASTELLİLER GİBİ MİLLETİ DOLANDIRMANIN TEZGAHLARI KURULUYOR DÜNYADA 13 TİRİLİYON BORCU OLAN ABD BİTMİŞ TÜKENMİŞ HARAÇ CİZYE VE FAİZLE EKONOMİSİNİ DÜZELTMEK İÇİN BU TÜR YOLLARA TEŞVİK EDİYOR LAR İNSANLARI DERİM ACISI BÜYÜK OLUR DİYORUM.

0|0
    0|0
  • Erkekler Devam
    8
Yükleniyor... ;