KScanlar Her Gün Pürüzsüz Bir Cildin Sırrını Çözdü!
Kapat

2019 Yerel Seçimleri Analizi ve Öngörüleri

31 Mart 2019'da ilk defa ittifak halinde girilen bir yerel seçim sonucu göreceğiz. Ben de kendimce öngörülerimi burada belirtmeye çalışacağım. Ne de olsa seçimden sonra konuşan çok olur!

2014 yerel seçimleri
2014 yerel seçimleri

Pek çok anket firmasına ve siyasetçiye göre partiler büyük oranda son seçimlerdeki oy oranlarını koruyacaklar. Yani Akp; %40, Chp;%25, Mhp;%11, İYİ Parti; %10 Hdp;%10 oy alacak.

Cumhur İttifakı-Millet İttifakı

Akp ve Mhp'nin Cumhur ittifakı ve Chp-İYİ partinin oluşturduğu Millet ittifakı Türkiye'nin pek çok bölgesine yayılmış durumda. Peki bu ittifakın avantajları ve dezavantajları nelerdir?

Cumhur İttifakı avantajları

Daha önce Akp 2014 yerel seçimlerinde %42 oy almıştı. Ancak bu sefer pek çok bölgede Mhp ile ittifaka gideceği ve artı %10 civarında bir ekstra oy alacağı için avantaj elde edecektir. Akp'nin bazı bölgelerde aday çıkarmaması ve bu bölgeleri Mhp'ye vermesi ise beklenen bir durumdu. Kazanamayacağı Edirne, Kars, Iğdır gibi yerlerde aday çıkarmak yerine ittifak ortağına destek olmayı seçtiler. Ben Akp'nin büyük oranda kayıp yaşayacağını düşünmüyorum. Genel olarak kayıpları Mhp yaşayacaktır.

Cumhur ittifakının avantajına örnek
Cumhur ittifakının avantajına örnek

Millet ittifakı avantajları

Millet ittifakının avantajına örnek
Millet ittifakının avantajına örnek

Bundan önceki seçimlerde Akp'nin karşısındaki muhalif partiler ittifaksız seçime giriyorlardı. Şimdi ilk defa oyları blok şeklinde çıkaracaklar. Her ne kadar herkes Mhp ve İYİ partinin oylarının %10 olarak aynı olduğunu ve bir şey değişmeyeceğini söyleseler de yanılıyorlar. Çünkü Mhp genel olarak muhafazakar illerde (Konya, Kayseri, Yozgat) İYİ partinin iki katı oy alırken, daha modern şehirlerde (İzmir, Aydın Muğla) İYİ parti Mhp'den 2 kat daha fazla oy alıyor. Bu durum pek çok yerde seçim sonuçlarını etkileyecektir.

Öngörülerim

2019 Yerel Seçimleri Analizi ve Öngörüleri

Bu durum bize gösteriyor ki, Chp'nin Konya, Erzurum gibi muhafazakar illerde aldıkları tek tük belediyelerin büyük çoğunluğunu Cumhur ittifakına kaybedecek. Ancak bu illerde zaten Akp'nin Mhp'nin yardımına ihtiyacı yok. Akp Konya belediyesini Mhp bırakın desteği karşı olsa bile rahat kazanır. Akp için asıl kritik yerler büyükşehirlerde.

Tam tersine modern ve şehirleşmiş illerde ise Akp ve Mhp ellerindeki belediyeleri kaybedecekler. Gelin size İzmir'den örnek vereyim.

Gördüğünüz üzere Akp'nin İzmir'de 6 tane ilçesi var. Ancak Akp Menderes'i %0.5, Torbalı'yı %1, Ödemiş'i %1.5 oyla kazanmış. Bu ilçelerde artık İYİ parti Chp'ye daha fazla oy getireceği için Akp'nin ellerinden çıkacaktır.

Yani sonuç olarak muhafazakar illerde muhalefet güç kaybederken, modern illerde ise Cumhur ittifakı güç kaybedecektir.

Her ne kadar bazı illerin sonuçları belli olsa da ben çok çelişmeli geçecek ve seçim günü özellikle bakmanızı tavsiye ettiğim illeri size yazayım.

Balıkesir, Bursa, Antalya, Mersin, Adana, Hatay, Ankara , Denizli, Tunceli, Zonguldak, Yalova...

2019 Yerel Seçimleri Analizi ve Öngörüleri
2
1
Görüşünü yaz

Diğer Görüşler İçin Aşağı Kaydır

Kızlar & Erkekler Ne Diyor

21
 • tttter
  Bu secimde de sonuc degismeyecekk buraya yaziyorum !
  • bence de. ben zaten akp büyük kayıplar yaşamayacak yazdım. sadece bölgeler el değiştirecek.

  • tttter

   hatta oylarını arttirabilir de akp tüm samimiyetimle söylüyorum

 • KızlarOynakMı
  akepe'nin işi zor bu seçimde..
 • Gizli Üye
  Mersindeki oranlar Türkiyenin geneliyle yakın oluyor zaten
YÜKLENİYOR...