2 ay

Kontrolü Kaybetme Aşamasına Geleceğiniz İnanılmaz Bir Oyun: Control!

Alysys

Bu oyunu oynamaya başladığım andan itibaren, oyunu anlatmam gerektiğini biliyordum. İlk andan itibaren atmosferi ile beni büyüleyen bir oyun oldu Control.

Control'a Genel Bir Bakış

Control
Control

Oyuna, baş kahramanımız Jesse Faden'ın "En Eski Ev" (The Oldest House) denilen Federal Büroya adım atmasıyla başlıyoruz, fakat içeri girer girmez, binanın bir tür dünya dışı varlık tarafından ele geçirildiğini fark ediyor ve çatışmaya anında başlıyoruz. Sonradan öğreniyoruz ki bu dünya dışı varlığın adı "Tıslama" imiş. (The Hiss) Bu kırmızı renkli varlık, zayıf güçte olan bireyleri ele geçirerek birer savaş makinesine dönüştürüyor. Aynı zamanda cansız varlıkları da kontrol ederek Jesse'ye fırlatma olasılığı da var. Kaos yaratan, dünya dışı bir varlık yani.

Jesse Faden
Jesse Faden
The Hiss
"The Hiss"

Sır perdesi aralanıyor

Bu çatışmanın ardından, Jesse'nin bu binaya gerçekten gelme nedenini öğreniyoruz. Jesse'nin asıl amacı, seneler önce koparıldığı erkek kardeşi Dylan'ı bulmak. Dylan ve Jesse, küçüklüklerini Ordinary denilen bir yerde geçirmişler ve gerçekten de birbirlerine çok yakınlarmış.

Dylan Faden
Dylan Faden

Dylan ve Jesse'nin, Ordinary adlı bu kasabada bir gün Slayt Projektörü'nü keşfetmesi (The Slide Projector) ve onunla yapabileceklerini öğrenmelerinin ardından, bu durumu öğrenen Federal Büro duruma el atıyor. Jesse, onların elinden kaçmayı başarırken Dylan, Federal Büro tarafından alıkonuluyor ve onların deneği hâline geliyor.

Tabii durumlar biraz daha karışık ve detaylı ama Jesse ve Dylan'ın birbirinden kopuşunu, kabaca bu şekilde özetleyebilirim. Jesse, bu en ilk çatışmanın ardından konuşabileceği birilerini aramak için binanın derinliklerine daldığında bir hademe ile karşılaşıyor.

The Oldest House / Federal Büro
The Oldest House / Federal Büro

Gizemli hademe: Ahti

Bu hademe (Janitor), ilk başta önemsiz gibi görünse de aslında Jesse'ye çok yardımcı olacak, biraz garip, uçuk kaçık bir karakter. Bu kişinin adı Ahti. Ahti, ilginç bir şekilde, bu "Tıslama" denilen güçten hiçbir şekilde etkilenmiyor hatta Ahti, onun varlığını önemli bile bulmuyor. Ahti, gerçekten de eğlenceli bir karakter ve oyunda ilerledikçe, onun aslında oldukça güçlü bir karakter olduğunu keşfetmek de çok keyif verici.

Ahti
Ahti

Derinlerden gelen güç

Dediğim gibi, Jesse'nin asıl amacı kardeşini bulmak, fakat bu sandığı kadar kolay olmuyor çünkü denk geldiği her insan ona önce bir görevi bitirmesi gerektiğini söylüyor ve daha sonra ona kardeşi ile ilgili bilgiler, azar azar veriliyor. Aynı zamanda öğreniyoruz ki Jesse, bu Federal Büronun yeni Direktör adayıymış, bu yüzden adını söylediği her çalışan ona bir anda daha saygılı davranmaya başlıyor.

Jesse aynı zamanda sizin, yani oyuncunun farkında çünkü arada bir oyuncu ile konuşuyor. Mesela görevlilerden biri olan Emily Pope ile konuşması sırasında "Merak etme, ona senden bahsetmeyeceğim, henüz değil." diyor. Bu bakımdan Jesse'nin Dördüncü Duvarı yıktığını da söyleyebiliriz. Daha sonra sizin varlığınıza bir isim taktığını da öğreniyoruz; Polaris. Polaris de aslında Jesse'yi bu Tıslama'nın onu ele geçirmesinden koruyan güç.

Polaris
Polaris

Uzun soluklu bir hikâye

Oyunda gerçekten çok fazla detay, çok fazla ara hikâye, çok fazla karakter var. Mesela, bürodaki bütün bu deneysel uygulamaları yürüten Dr. Casper Darling var. Tıslama'ya dair araştırmaları yapan, ve iyi bir şeyler yapmaya çalışan bir karakter kendisi, fakat onu sadece oyunda bulunduğumuz mekanlarda, denk geldiğimiz multimedya eşyaları üzerinden görebiliyoruz. Bu video kliplerde gerçek görüntüler kullanılmış. Dolayısıyla bir önceki an oyun grafiklerini izlerken, bir sonraki an YouTube'dan bir video açmışsınız gibi hissedebilirsiniz. İlk başta garip gelse de bu video kliplere o kadar sık denk geleceksiniz ki gözleriniz alışacak bu duruma.

Dr. Casper Darling
Dr. Casper Darling

Ben ana oyunun hikâyesini bitirdikten sonra, oyunun iki eklenti paketini de alıp oradaki görevleri de tamamladım, hâlâ da tamamlamaya çalışıyorum. Ana oyunda 10 tane hikâye görevi, 19 tane de yan görev var. Eklenti paketleri de üçer ana görevden ve üç ila yedi arasında değişen yan görevlerden oluşuyor.

Ben oyunu hâlâ oynuyorum, eklenti paketlerinde bitirmediğim yan görevler ve keşfetmediğim alanlar var. Bu yüzden oyunu, altını üstüne getirene dek oynamaya devam edeceğim, fakat ana oyunda da eklenti paketlerinde de inanılmaz derecede zor görevler olduğunu belirtmeliyim.

Oyunun belki de tek can sıkıcı kısmı da bu zaten. Bazı görevler gereksiz yere, aşırı derecede zor. Ana oyundaki "A Good Defense" adlı yan görevi hâlâ geçemedim. İzlemediğim oyun videosu kalmadı, defalarca kez denedim, buna rağmen hâlâ başarabilmiş değilim. Bazı yan görevlerde birçok kez görevi bırakmayı düşündüm ama bir göreve giriştiğinizde, eğer Astral Plane denilen yerdeyseniz görevi bırakamıyorsunuz. Oyuna devam edebilmenin tek yolu o görevi bitirmek.

Birçok kez sinirden çığlık atmayı isteyecek kadar başarısız oldum. Bu yüzden gerçekten sabırlı olmanız gerekiyor.

A Good Defense Görevinin ilk kısmı
"A Good Defense" Görevinin ilk kısmı
En zor görevlerden biri - Canyon Rim
En zor görevlerden biri - "Canyon Rim"

Çarpıcı ve detaylı bir evren

Oyunun mekanları, görevler, keşfettiğiniz yerler gerçekten çok güzel. Atmosferi, detayları da öyle. Bir sürü Sektör, bir sürü yan karakter var. Bu oyunun ikincisinin de ön yapımda olduğunu okudum ama doğru mu bilemiyorum. Doğru olsa bile, muhtemelen 2025'ten önce oynayamayız ama ben ikincisinin çıkmasını çok isterim.

Oyundaki tek dış varlık "Tıslama" değil. Küf (Mold), Gücün Objeleri (Objects of Power) ve Değiştirilmiş Parça (Altered Item) gibi bir sürü düzeltilmesi gereken şey daha var. Dediğim gibi, oyun gerçekten de çok detaylı. Farkında olmadan saatlerinizi harcayabileceğiniz tarzda bir oyun.

Küf (Mold)
Küf (Mold)

Birkaç ufak ipucu:

 • Ahti'nin verdiği görevleri, sıkıcı da olsa yapmanızı tavsiye ederim, çünkü bu sayede Ahti'yle daha fazla bağ kurmuş olursunuz ve o gerçekten de tanınması gereken bir karakter.
 • Oyunda girdiğiniz odalarda, sektörlerde çok fazla belgeye, ses veya video kaydına denk geleceksiniz. Üşenmeden onları toplamanızı tavsiye ederim. Bütün bu varlıklarla ilgili farklı, değişik bilgilere denk gelebiliyorsunuz. Göz atmaya değer.
 • Bazı yan görevleri açmak için sizin özel olarak birileri ile konuşmanız gerekebiliyor. Yani oyun sizi yönlendirmiyor, sizin direkt olarak o kişiyle görev açılana dek konuşmanız gerekebilir. Bu yüzden oyun rehberlerine göz atmanızı öneririm.
 • Oyunda bazı yerleri aşmanız için internetten araştırma yapacaksınız muhtemelen. Bu yüzden, telefonunuz hep bir köşede bulunsun.
 • Oyun içinde bir beceri şeması var. Görevleri tamamladıkça puan kazanıyor ve bu puanlarla becerilerin kilidini açıp, bu becerileri geliştirebiliyorsunuz. Silah kilitlerini ve yükseltmelerini de yine puan ve parça toplayarak yapabiliyorsunuz. Bu yüzden bu puanları hesaplı kullanmanızı tavsiye ederim.
 • Oyuna ilk başladığınızda, etrafın çok bulanık olduğunu fark edebilirsiniz. Ayarlardan "Motion Blur" seçeneğini kapatmanız bunu çözecektir. Aynı zamanda "Assist Modunu" aktif ederek, oyunu kolaylaştırabilirsiniz. Bunun yanı sıra gerçekten iyi donanımda bir bilgisayarınızın olması, oyunu daha keyifli hale getirecektir. Ben orta ayarlarda oynamama rağmen ara sahnelerde takılmalar oldu ve bu da biraz rahatsız ediciydi.

Bu oyuna puanım 10 üzerinden 9. Gereksiz yere zor olduğu için tam puan veremiyorum bu oyuna. Hikâyesi keyifli, oynaması eğlenceli, merak uyandırıcı bir oyundu. Biraz fazla detaylı olduğu için yer yer yorucu olabilir ama geçirdiğiniz zamana değecek oyunlardan bir tanesi.

Yorumumu, oyun içi müziklerinden biri olan "Sankarin Tango" ile sonlandırmak istiyorum. Oyunun müzikleri de bir harika, dinlemekten zevk alacağınıza eminim :)

Kontrolü Kaybetme Aşamasına Geleceğiniz İnanılmaz Bir Oyun: Control!
30
9
Görüşünü yaz
9Kız Görüşü
30Erkek Görüşü

Bi’Bot Seçimi

Çok Süper Görüş

Diğer Görüşler İçin Aşağı Kaydır

Kızlar & Erkekler Ne Diyor?

929
 • MinistryofDarkness
  Bu oyunu oynamaya fırsatım olmadı ama Remedy'nin işlerini severim. Bu arada bu oyunu sevenlere Alan Wake'i tavsiye ederim. Zamanında X360'da keyifle oynamıştım. Emeğin için sağ ol. Respect.
  Sevdim 1 Kişi
  • Alysys

   Teşekkür ederim ☺️

 • Sademsi
  Uzun zaman bekletip başladığım bir oyun aşırı güzeldi çapa boss ve ekstra görevdeki bir insan boss hariç beni zorlamadı fakat hikayesi güzeldi ortamı da öyle ^^
  Sevdim 1 Kişi
 • Yocto_Yotta
  Oyy anam anam ne yazmışsın öyle destan destan. Oyunu oynasam biterdi çoktan. Güzel oyundur inşallah, satın alabilirim belki. Oynamasamda kütüphanede dursun. :)
  Sevdim 1 Kişi
 • Teesir
  Oyunu PS5 için aldım ama oynanamıştım. Bu yazıdan sonra kesinlikle liste başı yapacağım. Eline emeğine sağlık güzel bir bence olmuş.
  Sevdim 1 Kişi
 • KırıKMerdane
  Oynadım bu oyunu bitirdim çok güzel bir oyun emin olabilirsiniz biraz mistik tarzda herkese hitap etmeyebilir ama bu tarzı sevenler mutlaka oynasın
  Sevdim 1 Kişi
 • suunmxv
  Çok güzel oyun eline sağlık harika bir paylaşım🌺💫💭👼
  Sevdim 1 Kişi
 • Ragnar_Lodbrok
  Bu tip oyunları oynayana kadar Witcher 2 ve Witcher 3'ü oynadıysanız bile yeniden oynayın, inanın daha fazla exploration hissi yaşarsınız
 • Kerimaygün1
  Bu oyunu oynamaya başladığım andan itibaren, oyunu anlatmam gerektiğini biliyordum. İlk andan itibaren atmosferi ile beni büyüleyen bir oyun oldu Control.
 • SilentMan999
  yarım bırakmıştım bunu ben
  bir ara tamamlamam gerekli
  Sevdim 1 Kişi
 • murtimurat
  Çok eğlenceli gözüküyor hep görüp unutuyordum bu sefer eve gidince bakıcam
  Sevdim 1 Kişi
 • TheTreme
  ben oynadım sizde oynayın bir gamerin tatması gereken bir oyun
  Sevdim 1 Kişi
 • muhammetAlbayrak
  Bu oyunun alıcısı var ama genele değil belirli bir kitleye hitap eden bir oyun
  Sevdim 1 Kişi
 • Eline emeğine sağlık
  Sevdim 1 Kişi
 • MaysaSu
  Denemek lazim
  Sevdim 1 Kişi
 • IAmarPresterAen
  Güzel oyun emeğine sağlık
  Sevdim 1 Kişi
 • ENDLESSLOVE11
  Paylaşım için teşekkürler hocam
  Sevdim 1 Kişi
 • orcanius
  Teşekkürler güzel bir yazı olmuş
  Sevdim 1 Kişi
 • KsKҽdisi
  Emeğine sağlık, ama oyunlarla aram yok pek.
  Sevdim 1 Kişi
 • Baranliveme
  Çok kaliteli bir yapım gibi duruyor.
  Sevdim 1 Kişi
 • isibala
  guzelmis tesekurler
  Sevdim 1 Kişi
 • Daha Fazla (18)
YÜKLENİYOR...