1 ay

Oyun Sektöründe Kriz Getiren ve En Kötü Oyun Unvanı Alan Oyun: E. T. The Extra-Terrestrial

kafkefsago m

Merhabalar oyun severler ve sevmeyenler, bugüne kadar neredeyse herkes bir kere olsa bile mobil, konsol ya da bilgisayar oyunu oynamıştır. Kimisi bize çok eğlenceli olarak görünür resmen bir bağımlısı haline getirtir, kimisi ise oynamaya başladıktan sonra ne biçim oyun bu tepkisi verdirterek daha oyunun başlarında bize oyunu bıraktırır.
Bugün sizler ile oyun sektöründe olan en kötü oyun olarak kabul edilecek tarzda olan ve döneminde oyun sektörünü gerçek bir şekilde krize sokan oyundan kısaca bahsedeceğim. Bilenler olabilir veya tahmin edenler olabilir, o oyun: E.T. the Extra-Terrestrial. Peki neyin nesidir bu oyun gelin beraber öğrenelim.

Oyun Sektöründe Kriz Getiren ve En Kötü Oyun Unvanı Alan Oyun: E. T. The Extra-Terrestrial

Atari şirketini neredeyse herkes bilir, 80-90'lı yıllarda baya baya ünlü olan, genel olarak herkesin oynadığı hatta Türkiye'de reklam bile yapan oyun şirketidir.

Bu şirket 80'li zamanlarda bir oyun çıkartmak istiyor ama oyun yine o zamanlarda ünlü olan E.T. filmi ile alakalı olacak şekilde bir oyun olmasını istiyor. Böylece daha çok satış yapılabileceğini düşünüyor. Filmin yapımcısı ile anlaştıktan sonra şirket o zamanın ünlü oyun tasarımcılarından olan Howard Scatt Warshaw ile de anlaşıyor ama Scatt'a Atari şirketi oyunu 5 hafta gibi kısa bir sürede çıkarmasını söylüyor. Scatt da bunu kabul ediyor ve hemen oyun yapımı için projeyi kafasında oluşturuyor. Atari şirketine projeyi anlatıyor ama Atari şirketi, yine o zamanların ünlü olan Pac-man oyunu gibi bir oyun olmasının daha iyi olabileceğini söylüyor. Scatt bir şekilde aklındaki projeyi şirkete kabul ettiriyor ve hemen oyun yapımına başlıyor.

Howard Scatt Warshaw
Howard Scatt Warshaw

Oyun istenilen süre zarfında tamamlanıyor ve 5 milyon tane basılıyor. Buraya kadar her şey normal gidiyor gibi görünüyor ama asıl patlak oyun satılmaya başlandıktan sonra başlıyor.

Oyun ilk başta fazla satılmıyor. Hatta o elindeki 5 milyon tane olan oyundan başka basılmayacak şekilde satılmıyor. Sonrasında ise oyun o kadar kötü ki o alan kişiler de oyunu iade etmeye başlıyorlar ve Atari şirketinin elinde o bütün oyunlar kalıyor. Bu oyundan önce bir kriz patlamak üzere olan oyun sektörü, bu oyun ile öyle bir patlıyor ki insanlar oyunların yüzüne bakmaz hâle geliyor. Tüm şirketlerin satışları düşüyor, oyunlar şirketlerin ellerinde kalıyor. Tabi Atari şirketinin elinde kalan oyunlar da vardı zaten.

Peki bu E.T. oyunlarına ne oldu diyeceksiniz, bu oyunlar bir efsane ile yok oldu. Kriz zamanında bir söylenti dolanmaya başladı. Söylenti ise şöyle idi: Atari elinde kalan tüm E.T. oyunlarını boş bir araziye gömdü. Bu söylenti neredeyse zamanımıza kadar dillerden dile dolandı, Atariye sorulduğunda ise böyle bir şey olmadığını söyledi hep. Bir araştırmacı yaklaşık 30 yıl sonra o söylentinin gerçekliğini öğrenmek için Atariden izin aldı ve o söylentiye göre gömülen yeri kazmaya başladılar. Kazı söylentilerin doğruluğunu ispatlayacak şekilde sonuçlandı. Atari söylentideki gibi tüm o oyunları gömmüştü.

Bu arada soracak olursanız da oyunun tasarımcısına ne olduğunu, Scatt böyle bir durum yaşandığı için büyük bir bunalıma girdi çünkü başta da dediğim gibi gerçekten güzel oyunlar yapıp ünlü olan bir adam bir oyun yüzünden resmen kariyeri mahvoldu. Bu bunalımdan sonra ise kendisi psikolog oldu ve hâlâ devam ediyor.

Oyun Sektöründe Kriz Getiren ve En Kötü Oyun Unvanı Alan Oyun: E. T. The Extra-Terrestrial

Bence'mizin sonuna gelmiş olarak bulunmaktayız, okuyan herkese teşekkürlerimi sunarım ve bir diğer Bence'me kadar sağlıklı, mutlu, güzel bir hayat dilerim😇. Gamer olanlara iyi eğlenceler, iyi oyunlar dilerimmm.

Oyun Sektöründe Kriz Getiren ve En Kötü Oyun Unvanı Alan Oyun: E. T. The Extra-Terrestrial
4
2
Görüşünü yaz
4Kız Görüşü
2Erkek Görüşü

Bi’Bot Seçimi

Çok Süper Görüş
 • KIZILİNKA
  Yaklaşık 60 dakika süren belgeseli var, döneme ucundan da yetişmiş olan herkesin izlemesini tavsiye ederim. bugünün kod yazıcıları, bilgisayar oyunu meraklısı nesillerin ise o ilklerin telaşına tanık olmalarını ayrıca isterim.
  Sevdim 1 Kişi
  Görüş hala geçerli mi?

Diğer Görüşler İçin Aşağı Kaydır

Kızlar & Erkekler Ne Diyor?

32
 • SkrErd37
  Öncelikle ellerine sağlık, ben tam bir 'gamer' kadar oyunlara çok hakim olmasam da en berbat oyunlara dair araştırma yaptım ve bir bence paylaşımım da 1 numarada bu oyuna da yer vermiştim.

  https://www. kizlarsoruyor. com/diziler-filmler/a159596-filmlerin-en-rezalet-5-video-oyunu? utm_source=dynamic&utm_medium=androidapp&utm_campaign=question&utm_content=q159596
  Sevdim 1 Kişi
  • kafkefsago

   Çok teşekkür ederim, benceniz güzel olmuş bu arada ellerinize sağlık, birinci sırada yer aldırmanız gerçekten güzel olmuş cidden büyük bir şeye sebep olmuş, aslında direkt de bu oyundan dolayı da denmez krizin yaşanmasına çünkü o zamanlarda insanlar genel olarak hep aynı oyun tarzı ile karşılaşıyordu insanlar oyun konusunda doyuma ulaşmışlardı denir yani bu oyun da böyle kötü çıkınca ve bir de gömülme söylentisi de ortaya çıkınca sektör baya bı geriledi. Aslında suyu taşıran son damla bu oyun demek doğru olur.

 • MayaNull
  Yuh kaliteli post. Şaka maka şu an da 83 çöküşü gibi bir olaya yaklaşıyor olabiliriz oyun sektöründe, ve dürüst olmak gerekirse olmasını da istiyorum. Zamanının shovelware oyunlarından bıkan insanları nasıl E. T. patlama noktasına getirdiyse şimdi de AAA oyunlarının sömürücülüğüne ve sektörde olan iğrenç olaylarına da bir patlama noktası gelmesini istiyorum.
  Sevdim 1 Kişi
 • bengünaz16
  Bunu bilmiyordum
  Sevdim 1 Kişi
 • PonytaO
  İyi ki psikolog olmuş yoksa bunu aşamayabilirdi😄
  Sevdim 1 Kişi
  • kafkefsago

   Aslında psikolog dediğim de böyle bu adam durumunda olan oyun tasarımcıları için bir psikolog türü varmış, adam da kendisi yani birebir o sıkıntıları, depresyonu yaşadığı için ondan dolayı psikolog olmayı seçmiş. Adam da cidden düşününce çok zor zamanlar geçirmiştir, bi an zirvedeyken düşüyorsun ve hatta üstüne üstlük bir krize neden oluyorsun böyle düşününce zor zamanlar geçirmiştir cidden.

  • PonytaO

   E tabi canım çok zor bir durum yani, oyun videolarına baktım gerçekten berbat ama 😶 Atlatabildiyse ne mutlu

  • kafkefsago

   Evet dönemine göre cidden baya bı kötü oyun, o kadar kısa bir sürede böyle bir oyun yapması da aslında takdir edilesi bir durum, belki daha çok zaman verselerdi oyunu yetiştirmesi için o zaman daha güzel bir oyun yapabilirdi.

  • Hepsini Göster
 • ugly72
  Ellerine sağlık güzel paylaşım olmuş
  Sevdim 1 Kişi
YÜKLENİYOR...