Kedilerde ölümcül hastalıklar nelerdir?

bybilge89
En ölümcül 5 hastalık 👇
Kedilerde ölümcül hastalıklar nelerdir?
1- Gençlik hastalığı (Feline panleukopenia)
Kedi gençlik hastalığı en ölümcül kedi hastalıkları içinde ilk sırada yer alıyor ve ülkemizde de her yıl çok sayıda aşısız ev kedisi ve sokak kedisi bu hastalık nedeni ile hayatını kaybediyor. Etkeni Panleukopenia virüsü olan hastalık kediye bir kez bulaştıktan sonra tedavisi çok zordur ve çoğu kez başarısızlıkla sonuçlanır. Özellikle yavru kedilerde görülen gençlik hastalığının belirtileri arasında halsizlik, kusma, ishal vardır.
Kedilerde ölümcül hastalıklar nelerdir?
2-Kedi lösemisi (Feline leukemia)
Kedi lösemisi de aşısız kedilerde görülen ölümcül bir viral hastalık.
Çok bulaşıcı bir hastalık olan kedi lösemisi Feline leukemia virus nedeni ile ortaya çıkar. Kedi lösemisi son derece ölümcül bir hastalıktır ve sadece yavru değil yetişkin kedilerde de görülebilir. Belirtileri arasında lenf yumrularında şişlikler, iştahsızlık, zayıflama sayılabilir. Kedileri bu hastalıktan da korumanın tek yolu düzenli aşılamadır.
Kedilerde ölümcül hastalıklar nelerdir?
3. Kedi aidsi
Kedi aidsi de ölümcül bir kedi hastalığı.
Kedilerde görülen bu hastalığın en yaygın bulaşma yolu başka bir kedi tarafından ısırılmaktır. Kedi aidsi de ölümcül seyreden bir viral hastalıktır ve belirtileri arasında diş eti iltihapları, sürekli ishal ve aşırı kilo kaybı sayılabilir. Kedi aidsi için de tek koruma yöntemi düzenli aşılamadır.
Kedilerde ölümcül hastalıklar nelerdir?
4-FIP (Feline infectious peritonitis)
Fip belirtilerinden biri kedilerin karnındaki şişlik.
İşte yine çok ölümcül bir viral hastalık; FIP. Kedilerde görülen bu viral hastalığın etkeni corona virüsün mutasyona uğramış halidir. Hem yavru hem de yetişkin kedilerde görülebilen fip hastalığının belirtileri arasında en tipik olanı kedinin karnındaki aşırı şişmedir. Bu belirti çoğu kez kedi sahipleri tarafından kedinin kilo alması olarak yorumlanır oysaki ölümcül hastalığa işaret eder. Bunun yanı sıra nezle, soluma zorluğu ve iştahsızlık da bu hastalığın belirtileri arasında sayılabilir. Bu hastalığı diğerlerinden ayıran en önemli özelliklerden biri ne yazık ki henüz kesin koruma sağlayan bir aşının var olmayışıdır. Ancak bir ilaç firması tarafından üretilen ve 16 haftalıktan büyük kedilerde uygulanılabilen bir aşı olsa da bu aşının kesin koruma sağladığına ilişkin bir bilgi yoktur.
Kedilerde ölümcül hastalıklar nelerdir?
5-Viral solunum yolu iltihabı (Feline calici virus)
Viral solunum yolu iltihabı ani ölümlere yol açabiliyor.
Adından da anlaşılacağı üzere kedilerin solunum yollarını etkileyen bir viral enfeksiyon olan bu hastalık özellikle ani ölümlere sebep olabilmesi ile en tehlikeli kedi hastalıklarından biridir. Yavru kedilerde bu hastalıktan ölüm oranı %30’lar civarındadır. Hastalığın belirtileri arasında iştahsızlık, ağızda ülserler, gözyaşı ve burun akıntısı sayılabilir. Bu hastalığın aşısı vardır ve kedileri düzenli olarak aşılatmak bu hastalıktan korumanın en etkin yoludur.
Kedilerde ölümcül hastalıklar nelerdir?