PATİ DİLİNDE BAKIM

Scottish Fold Irkının Doğuştan Hasta ve Bozuk Genetiğe Sahip Olduklarını Biliyor Muydunuz?

Uzman Veteriner Hekim , Hayvan Hastalıkları

Scottish kedilerin özellikleri nelerdir?

Scottish Fold Irkının Doğuştan Hasta ve Bozuk Genetiğe Sahip Olduklarını Biliyor Muydunuz?

Scottish Fold kedi ırkı çok tatlı bir ırk olup insanın ısırası, yanaklarını sıkası, kucağından hiç indirmeyesi geldiği ve kedi türleri arasında en fazla sahiplenilmek istenilen bir tür olup ücret bakımından çok da pahalı bir kedi türüdür.

Bu ırkın ne yazık ki meydana gelişini yazdığımda ilk bende okuduğumda çok şaşırıp içimi onun sevimliliğinden çok ona acıma, üzülme, kendime kızma, öfkenelenme duyguları kapladı.

Neden genetik bozukluk yaşıyorlar?

Scottish Fold Irkının Doğuştan Hasta ve Bozuk Genetiğe Sahip Olduklarını Biliyor Muydunuz?

Nedenini açıklayayım; Scottish kedi ırkı, İskoçya'da genetik bozuk olarak dünyaya gelmiş bir kedi ırkının çoğaltılması sonucu oluşmuştur. Genetiği bozuk olarak dünyaya gelmiş ve bu kedi ırkının fiziksel olarak kulak görüntüsü bir kırık kulak gibi görünüm oluşturmaktadır. Yani bu sevimli görüntünün altında aslında bir rahatsızlık bulunmaktadır. Genetiği bozuk olsa bile biz insanlara o kadar sevimli göründüğü ve biz insanlar bunu onlara yakıştırdığımız için hiç vakit kaybetmeden, genetiği bozuk olan kediyi British Shorthair kedi ırkı ile çiftleştirip biz insanlara sevimli görünen ama genetiği bozuk bir ırk oluşturduk.

Scottish Fold kedi ırkı , genetik bozukluk nedeniyle kulaktaki kıkırdak dokular tam gelişmediği ve bu kediler kulağını tam olarak kaldıramamasına bu sebep ile kulaklarını kırık, bükülmüş gibi bir görüntü oluşturmaktadır.

Gerçekten acı çekiyorlar

Scottish Fold Irkının Doğuştan Hasta ve Bozuk Genetiğe Sahip Olduklarını Biliyor Muydunuz?

Maalesef sadece kulaklarında oluşan bir anamali değil, incelemeler sonucu bu kedi ırkında genetik bozukluk vücudundaki eklem kıkırdaklarında da gözlenmiştir. Bunun ne demek olduğunu tahmin etmediniz ama size şöyle açıklayayım, bu kedi ırkının yürürken bile canlarını yanacağı ve ilerideki yıllarda osteoartiritin adı verilen "eklem kireçlenmesi" hastalığına yakalanıp ayak kemiklerinde anormal gelişmelerin oluşabileceği bilimsel olarak kanıtlar kanıtlanmıştır. Düşünsenize kendinizi, her yürüdüğünüzde acı çektiğinizi ve bu acıyı sadece sevimli göründüğünüz için çektiğinizi?

Buna nasıl dur diyebiliriz?

Scottish Fold Irkının Doğuştan Hasta ve Bozuk Genetiğe Sahip Olduklarını Biliyor Muydunuz?

Sevimli bir kedi ırkı olduğu belli olan bu ırkın aslında bir genetik bozukluğu ile doğduğunu ve ilerdeki yıllarda bu sorun başka rahatsızlıklar oluşturacağını anlattım. Sizin bir genetik bozukluğunuz var, yürüdüğünüzde sizin canınızı yakan ve sonraki seneler yürümenizi engelleyecek bir genetik bozukluk. Siz çocuk doğurtup bu yaşadığınız acıyı çocuğunuzun yaşamasını ister miydiniz? Ticari olarak çok pahalı (5000 -10000 TL) olduğu halde çok fazla talep edildiği için, sırf insan oğluna sevimli görünüyor ve bu kedi ırkının üremesi devam ediliyor.

Satın almayın, sahiplenin

Scottish Fold Irkının Doğuştan Hasta ve Bozuk Genetiğe Sahip Olduklarını Biliyor Muydunuz?

Kedilerin tüm ırkları çok sevimlidir, oyuncudurlar. Sizler sokaktan ya da başka bir yerden de sahiplendiğinizde emin olun, sokak kedisi ile çok pahalıya satın alınan kedi arasında farkın olmadığını anlayacaksınız.

Bu ırk sırf bize çok sevimli göründüğü için üretilmektedir ve buna lütfen dur diyelim. Nasıl ki sizin sağlıklı bir hayat yaşamaya hakkınız var ise bu canlarında olmalı, bu yüzden sadece ticari olarak genetiği bozuk olarak üretilen bu ırkın üretilmesine sessiz kalmayalım.

Scottish Fold Irkının Doğuştan Hasta ve Bozuk Genetiğe Sahip Olduklarını Biliyor Muydunuz?
15
10
Görüşünü yaz
15Kız Görüşü
10Erkek Görüşü

Bi’Bot Seçimi

Çok Süper Görüş

En İyi Erkek Görüşü

 • GiZLiZEVKLi
  Scottish ufak kulaklı sahibinden başka kimseyle muhatap olmayan canı isterse sevebileceginiz bir kedidir genetik bozukluğu olduğunu sonradan öğrendim çok güzel uysal küçük tüylü güzel gözlü kedidirhttps://photos.app.goo.gl/Js64sCKmyf6b3BoE7
  Görüş hala geçerli mi?

Diğer Görüşler İçin Aşağı Kaydır

Kızlar & Erkekler Ne Diyor?

149
 • pufku
  Bence paylaşımınız için teşekkürler ama Scottish Fold kedi ırkının genetiğinden daha bozuk bir anlatım biçimine sahipsiniz. Çok fazla devrik, yanlış, anlamsız cümle kurup metin boyunca baştan sona aynı şeyi tekrarlamışsınız.
  Kendinizi geliştirmenize yönelik fikirsel bir beyanda bulunmak istedim.
  Katılmıyorum 3 Kişi
  • Devrik cümle kurma konusunda haklısınız. Devrik cümle kurmayı çok sevirim ve bunun yanlış bir anlatım biçimi olmadığını düşünüyorum. Scottish Fold Irkının genetiğinin bozuk olduğunu ve üremesinin önüne geçilmesini anlattım. Elbette bir yandan makaleleri harmanlayıp kendi yorumumu katınca bazen cümlelerde anlaşılmazlık olabilir.
   NOT: Birde yazıyı paylaşıldıktan sonra gördüğüm hataları düzeltme yetkisini ne yazık ki sistem vermiyor.

  • pufku

   "Ticari olarak çok pahalı olduğu halde, çok fazla talep edildiği için, sırf insan oğluna sevimli görünüyor kedi ırkının üremesi devam ediliyor."

   "Scottish Fold kedi ırkı, genetik bozukluk nedeniyle, kulaktaki kıkırdak dokular tam gelişmediği ve bu kediler kulağını tam olarak kaldıramamasına, bu sebep ile kulaklarını kırık, bükülmüş gibi bir görüntü oluşurmaktadır."

   "Anormal gelişmelerin olabipeceği bilimsel olarak kanıtlar kanıtlanmıştır."

   "Düşüncenize kendinizi, her yürüdüğünüzde acı cektiğinizi ve bu acıyı sadece sevimli göründüğünüz için çektiğinizi?"

   Devrik cümleden ziyade anlamsız, hata dolu, bozuk anlatımlı cümleler kurmuşsunuz. Bencenizi sonuna kadar okudum. Bence siz de bir kez daha okuyun. Mesele "Düşünsenize" yazmak yerine yanlış tuşa basip "Düşüncenize" yazmak değil.
   İyi günler.

  • @pufku adam hayvanların hayatına dokunacak mevkiye gelmiş, sen devrik cümle kurmaktan bahsediyorsun. Milletin kurduğu cümleleri eleştireceginize tıp, veteriner hekimlik gibi bölümleri kazanmayi deneyin bakalım ne kadar başarılı olabiliyorsunuz:D Adam sayisalci, sağlıkçı cümlenin egirisiyle, doğrusuyla mi uğraşacak bir de. Sen ne yaptın canlılar için simdiye kadar onu söyle bakalım.

  • Hepsini Göster
 • Şiirselbiri
  Mükemmel bi yazı olmuş gerçekten ama okurken içim kıyıldı.
  Burada o kadar çok soru görüyorum, o kadar denk geliyorum ki maalesef hayvan sevgisi ile uzaktan yakından alakası yok.
  Evine kedi değil de, bir süs ya da dilsiz biblo almak gibi düşünenler içimi acıtıyor.
  Satın almanın nerelerde bi kıyam oluşturduğu zaten kimsenin umrunda değil.
  2 candaşım var ikisi de bana sokağın hediyesi. Duyarlılık gösterilmesi gereken bi konu, umarım çok kişiye denk gelir bu yazı.
  Sevdim 1 Kişi
 • Princesslaura
  Ben scottish kedilerde bir anormallik olduğunu bu yazıyı okumadan öncede anlamıştım, belli yani.. Bu günde canavarlaşan insanın para için hangi aşağılık davranışları yapabildiğini öğrendik. Yazık gerçekten bu dilsiz meleklere...
  Sevdim 1 Kişi
 • GaraGuru
  Bu ırkın hastalıklarının giderildiği bilgisi sanırım size gelmedi:) derinlemesine bir araştırma
  SevdimKatılmıyorum 2 Kişi
  • Genetik bir hastalık girderilemiyor. Bu sene veteriner hekim Bahar Gün Akın'ın ile yapılmış bir röportaj;
   https://youtu.be/eUbAIDxOaM0

  • GaraGuru

   @I0IİmparatoriçeI0I kaynağı bulamadım ama bu ırkı araştırırken görmüştüm yabancı bir kaynakta bulursam atarım.. uzun bir süre bu ırk üretilmemis fakat daha sonrasında genetiği tekrar değiştirilmiş ve ırk daha sağlıklı olarak şu an piyasada benim bu ırktan ikinci kedim sıkıntısı olmadi ilkinde ikincide de sıkıntı yok

  • Ne yazık ki yanlış biliyorsunuz. Genetiği bozuk olan bir ırkın genleri düzeltilemez. Kulağındaki sorun düzeltilemez, ilerde eklemlerinde meydana gelecek sorunlar ilaçlar ile geciktirilir ama sorunu çözmez. Yazdığım her yazıyı derinlemesine araştırıp yazıyorum , mesleğim icabı.

 • UDixon2
  Zaten bilinenin aksine Cins hayvanlar melezlerden daha çok dayanıksızdır bizim akraba evliliği gibi düşünün. Melezler ise daha sağlıklıdır. Alacaksanız melez alın.
  Sevdim 1 Kişi
 • Ahsen12345
  Biliyorum ve bendede birtane var güzel kizim boncugum. Tanidigimdan aldim elindeki tek fold cins oydu ve daha fazla üretememesi icin onu sahiplendim bende kisirlastirip boncugun güzel yasamasi icin elimden geleni yapacagim, umarim hic bir zaman hastalanmaz 😔
  Sevdim 1 Kişi
 • Venss
  İyi güzelde ah bunu kim uygular sadece Türkiye değil yani üzücü . Kimse sahiplenme yapmıyor adama akıllı illa para
  Sevdim 1 Kişi
 • sedefburdaa1
  pis. likler ya insanları tatmin etmek için yapmayacakları şey yok
  Sevdim 2 Kişi
 • Rapunzel_01
  @pufku yaa işte verecek cevap bulamayinca, engeli basar, hesabı da gizliye alırsın 😂artistliğin lüzumu yok, insanlari eleştirirken saygısızlık yapmayın.
  • Güzelim yorumumu kaldırman da cabası 😏

 • focussbluee
  Bende vardı çok hasta oluyordu sürekli veterinere giderdik hep zor nefes alırdı çabuk yorulurdu
  Sevdim 1 Kişi
 • everkeğii
  Evet genel olarak hastalıklı bir ırk zaten ama çok güzeller
  Yardımcı 1 Kişi
 • neydiss111
  Kedi sahiplenmek istiyorum ve bu cinsten almak istiyordum hatta bugün bi tanesini baya alalım diye konuştuk ama henüz almadık
  Yazıyı görünce çok şaşırdım
  Almamalımıyım yani ☹
 • cüneytbeg
  İnsanoğlu çok vahşi bozuk cinslerin evcilleştirilip kısırlaştırılması gerek
  Sevdim 1 Kişi
 • Serein
  Nasıl yani acı mı çekiyor şimdi bu kedi?
  SevdimYardımcı 2 Kişi
 • gezer16
  evet biliyorum...
  Sevdim 1 Kişi
 • _GAYGünlükleri_
  Emeğine sağlık gerçekten inanılmaz güzel hayvanlar
  Sevdim 1 Kişi
 • movie_colic
  Evet biliyordum..
  Sevdim 1 Kişi
 • BiBusesin
  Bilmiyordum. Yazık
  Yardımcı 1 Kişi
 • MaysaSu
  😨😨bilmiyirdum
 • Redamancy-4
  Öğrenmiş olduk elinize sağlık
 • Daha Fazla (3)
YÜKLENİYOR...