EV & YAŞAM

Güneş Girmeyen Eve Doktor Girer: Doğal Işıklandırmanın Önemi

Cailleach s
Güneş Girmeyen Eve Doktor Girer: Doğal Işıklandırmanın Önemi

Bir fotoğrafçının en iyi arkadaşı, evler için satılırken aranan bir özellik, ofis çalışanları için motivasyon sebebi.

Çoğumuz hayatımızı floresan ampullerin sinir bozucu fısıltısı ve ışığı altında yaşarız. Yapılan araştırmalar ise doğal ışığın insan sağlığı için hem fiziksel hem de psikolojik olarak ne kadar önemli olduğunu ortaya koyar.

D vitamini deposudur

Güneş Girmeyen Eve Doktor Girer: Doğal Işıklandırmanın Önemi

Güneş ışığına maruz kalan cildimiz ileriki yaşlarda kemik kaybını önleyen, kalp hastalığı, kilo alımı ve çeşitli kanser risklerini azaltan kritik bir besin olan D vitamini emer. İster açık havada olun ister balkondan ya da camdan ufak bir güneş banyosu yapın sizin için faydaları sayısız olacaktır.

Mevsimsel depresyonu engeller

Güneş Girmeyen Eve Doktor Girer: Doğal Işıklandırmanın Önemi

Birçok insan için sonbahar, sararmış yaprakların romantik sahneler oluşturduğu bir mevsimdir ancak bir çok insan için sonbahar ve kış ayları depresyona girme mevsimidir. Mümkün olduğunca fazla doğal ışık almak, bu ruh hali değişikliklerini uzak tutmaya yardımcı olmaktadır. Dünya nüfusunun % 6'sı bu mevsimsel bozukluğu yaşamaktadır.

Uyku kalitenizi arttırır

Güneş Girmeyen Eve Doktor Girer: Doğal Işıklandırmanın Önemi

Zihinsel sağlık ve uyku kalitesi, çoğu zaman el ele gittiğinden, doğal ışığın her ikisini de etkiliyor olması elbette şaşırtıcı değildir. Kişilerin doğal ışık alma oranı ne kadar artarsa uyku kaliteleri o kadar fazlalaşmaktadır. Araştırmalar bunu doğrulamıştır.

Suni aydınlatmanın risklerini azaltır

Güneş Girmeyen Eve Doktor Girer: Doğal Işıklandırmanın Önemi

Güneş ışığında ne kadar çok zaman geçirirseniz bu yapay ışıklandırmanın zararlarını o kadar silmiş olursunuz. Özellikle floresan lamba altında zaman geçirenlerde stresli durumlara yüksek tepkiler verdikleri tespit edilmiştir. Ayrıca bu suni kaynaklar migren, göz yorgunluğu gibi fiziksel sorunlara da yol açmaktadırlar.

LED ışıklar, tasarruflu ampuller, floresan lambalar, tüm televizyon, bilgisayar, tablet ve telefon ekranları birer suni aydınlatma kaynağıdır

Nasıl daha fazla doğal ışık alırız?

Güneş Girmeyen Eve Doktor Girer: Doğal Işıklandırmanın Önemi

Tüm sağlık yararlarını göz önüne aldığımızda yapmamız gereken güneş ışığını daha fazla evimize davet etmek ancak nasıl?

Aynaları akıllıca kullanın

Güneş Girmeyen Eve Doktor Girer: Doğal Işıklandırmanın Önemi

Bir ya da bir kaç ayna ışığın odanıza daha fazla parlaklık katmasını sağlar. Pencereden giren güneş ışığı aynadan yansıyarak hem odayı daha büyük gösterir hem de daha aydınlık. Odanızın ebatları, ışığın geldiği yön, duvarlar, ayna seçiminde etkilidir. Önemli olan; yansımayı en iyi şekilde yakaladığınızdan emin olmaktır. Ayrıca gümüş ya da pirinç aksesuarlar (aplik, şamdan, çerçeve gibi) ekleyerek efekte katkıda bulunabilirsiniz.

Perdelerden kurtulun

Güneş Girmeyen Eve Doktor Girer: Doğal Işıklandırmanın Önemi

Kurtulun derken çıkartın atın demiyorum ancak kalın perdelerinizi mutlaka gün içinde açın. Böylece daha fazla güneş ışığı evinize, ofisinize girer. Ayrıca gece yatarken kalın perdeleri kapatmazsanız güneş sizin için doğal bir alarm olacaktır. Bu uykuyu düzenlemek için yararlı olacaktır.

Renklerden yararlanın

Güneş Girmeyen Eve Doktor Girer: Doğal Işıklandırmanın Önemi

Ev ya da ofislerdeki duvarları akıllıca renklendirmek, ışığı yansıtmak için oldukça yararlı olacaktır. Beyaz bu konuda en başarılı renk olsa da evi hastane gibi gösterecektir. Açık pastel renkler, beyaza en yakın tonlar bu konuda işinizi görecektir. Ayrıca unutmayın, bir odadaki en büyük karanlık zeminden kaynaklanır. Halı, parke vb seçerken tercihinizi mutlaka açık renklerden yana kullanın.

Güneş Girmeyen Eve Doktor Girer: Doğal Işıklandırmanın Önemi
18
2
Görüşünü yaz

Bi’Bot Seçimi

Çok Süper Görüş
 • Kışın gelmesi ile birlikte güneşin yüzüne hasret kaldığımız şu günlerde d vitamini eksikliğini kahvaltilarimda eksik etmediğim devit-3 damlayla gidermeye çalışıyorum ayrıca hersabah düzenli bir şekilde evin her tarafı havalandirilip gün ışığının her odaya eşit dağılmasına özen gösterilir bizim evde buna istinaden gri ve beyaza karşı aşırı düşkünlüğüm her odanın farklı açık tonlarda olmasına dikkat ettiğim bir detay buda sanırım evin daha çok ışık almasını sağlıyor özlediğimiz güneşin biran önce artık içimizi ve evlerimizi ısırması dileğiyle bol güneşli sağlıklı günler dilerim
  Görüş hala geçerli mi?

Diğer Görüşler İçin Aşağı Kaydır

Kızlar & Erkekler Ne Diyor

217
 • BuraksS1
  Senin paylaştigin benceleri begeniyorum tesekkurler
 • Bir de yapılan hatalardan birisi oturma alanlarımızdaki eşyaların konumlandırılmasıdır. Mevcut evimde yemek masam pencere önündedir ve yemek dahil birçok işimi pencerenin kenarında bolca doğal ışığa maruz kalarak yapıyorum. Evimize giren ışıktan eşyalarımız değil, biz faydalanmak istiyorsak yatağımızı,çok vakit geçirdiğimiz koltuk ve sandalyelerimizi ışığı en iyi alacak yerlerde konumlandırmalıyız.
 • MahmutUcar
  Çok guzel bir yazı olmuş yine, teşekkürler.

  Ayrıca depresyon için mevsimlere vurgu da süper olmuş, deniz kenarının neden insanlara daha iyi geldiği anlaşılıyor.

  Emeklilik hayali bir sahil kasabası 😊
 • PapatyaTaaneleri
  Açık renkleri seviyorum. Doğal ışıklandırma, açık renkler enerjimizi artırır ve perdeler açık olmalı kesinlikle eve ışık girmeli. Güzel bir bence olmuş
 • Affedilmeyen
  Bizde perdeler açılır her gün
  sonracığıma pencere açılır temiz hava girmeli eve...
  Güneş ışığını de iyi alan bir evde oturuyoruz şu anda faydasını görüyoruz :)
 • Özlem_1998
  Çok güzel bir yazı olmuş teşekkürler. Ayrıca depresyon için de önem arz etmektedir. Güneş ışığı D vitamini demektir.
 • johnyx
  Özellikle çocuklar için çok önemli. Bedensel gelişimleri.
  İyi geceler efenim 😃
 • Her pazar mutlaka güneşten faydalanır, güneşin vurduğu yerde bulunurum..
  Gerçekten çok faydalı bu mevsimde özellikle..
 • Psikologman
  D vitamini vucutta gunes isigi yardimiyla sentezlenir. Gunes isigi D vitaminini direkt tasima kapasitesine haiz olarak yaratilmamistir.
  • Cailleach

   Sizin her yorumunuzda acaba yanlış mı yazdım tedirginliği yaşıyorum.

  • Ozur dilerim. Yorum ve goruslerinizin ilgilendigim konularda takipcisiyim. Cok dolu, gercek ve hayata dair konular. Dikkatlice okuyorum. Gayri ihtiyari fikirlerimi sunuyorum. Lutfen tavır ve davranislarimda eksik ve yanlisim varsa belirtin. Kendime ceki duzen vereyim.

  • Cailleach

   Fark ettiğim genelde direkt düzeltme yapma gereği duymanız. Cümleleriniz dikte eder gibi. Nadiren teşekkür ediyor, elinize sağlık diyorsunzu. Eksik yanlış değil sanırım genel tavrınız bu yönde

  • Hepsini Göster
 • MuradSky
  o yüzden ara katlardan ev alın, tutun - ve inşaat sektürunde giriş kat altına daire yapılmasına izin verilmemeli.
 • 44asi44
  Evim iyi güneş az alıyor maalesef ama köydeki evimiz iyi gayet eline sağlık
 • ykp35
  Öğleye kadar açarım perdeyi güneş depolarım
 • her zaman en doğalından güneşi almak lazım
 • Vede kendinize iyi bakın.
 • v0lkn
  Bu konuda evin güneş alması için özen gösteririm
 • ferit1997
  Şahane bir paylaşım burda yazanları uygulayacağım.
 • alimkral
  Her zaman evi havalandırırım ben
 • gorkemm48
  Doğru evet
 • Egeliefeben
  Kitap yazmalısın kesinlikle
YÜKLENİYOR...