EV & YAŞAM

Dyson

Yatak Odası Düzeni Nasıl Olmalı, Nasıl Dekore Edilmeli?

hoşgezeninhoşkalfası

Evlerin en çok ve en kolay dağılan odası hangisidir, biliyor musun? İlginçtir ama uyanık olduğumuz anlarda en az zaman geçirdiğimiz oda olan yatak odası. İçinden "İyi bari, bende bir sorun yokmuş, herkes böyleymiş" dediğini duyar gibiyim. Evet bu birçok kişi için geçerli. Neden mi? Birincisi hemen hemen birçok kişi uyanık olduğu zamanlarda bu odada çok fazla zaman geçirmiyor. Bu nedenle toparlanması için daha esnek davranılabiliyor. Ayrıca bir de mesaili çalışan ve erken saatlerde evden çıkmak zorunda olan biriysen giyinme telaşıyla kıyafetlerini ve aksesuarlarını biraz dağıtıp öylece bırakıp evden çıkabilmen mümkün. Akşam da yorgun argın eve dönüp toplamak istememen çok normal. Ama odanın haline her bakışında "Bir şeyler yapmak lazım" diye düşünmen de... İşte bunun için en iyi çözüm akıllıca ve işlevsel bir yatak odası dekorasyonu yapmak. Bu sayede odanı daha derli toplu tutabilir ve biraz dağılsa dahi kolaylıkla toparlayabilirsin.

Genel dekorasyonun nasıl olmalı?

Yatak Odası Düzeni Nasıl Olmalı, Nasıl Dekore Edilmeli?

Öncelikle şunu unutmamakta fayda var. Yatak odaları dinlenmek ve uyumak için önemli alanlardır. Bu nedenle bu alanda olabildiğince dinlendirici ve sade bir dekorasyon tercih etmek gerekir. Duvarların rengi, eşyaların birbiri ile uyumu, yatak ve mobilyaların yerleşimi, odada kalan alanın yeterliliği gibi birçok konuya dikkat etmelisin. Örneğin "Nasıl bir dolap alınmalı, mobilyalar ne renk olmalı ya da yatak odası perdesi nasıl olmalı?" gibi birçok soru karşısında odanın büyüklüğüne göre hareket etmek gerekir. Ayrıca tüm eşya, mobilya ve tekstil ürünleri kesinlikle birbirleri ile renk uyumu içinde olmalılar. Aksi takdirde ortaya çıkan renk ve görüntü karmaşası odanın dinlendirici etkisini ortadan kaldıracak ve odaya daha uyumsuz, daha dağınık bir görünüm katacaktır.

Dolapların seçimi önemli!

Yatak Odası Düzeni Nasıl Olmalı, Nasıl Dekore Edilmeli?
 • Uyku ve dinlenme alanı olan yatak odaları kişisel eşyaların, çantaların, çeşitli aksesuarların ve kıyafetlerin bulunduğu, evin en özel bölgesidir. Kişisel eşyaların düzenli bir şekilde yerleştirilmesi konusundaki en büyük yardımcılarından birisi ise yatak odası dolabıdır. Bu nedenle dolap seçimi konusunda oldukça titiz bir şekilde düşünmeli ve karar vermelisin.
 • Günümüzde yatak odası dolapları tasarımları gerçekten son derece yaratıcı ve geniş bir yelpazeden oluşuyor. Dolayısıyla bu konuda karar verirken öncelikle odanın büyüklüğünü dikkate almalısın.
 • Büyüklüğünün dışında kapılarının nasıl olacağı da önemlidir.
 • Eğer geniş bir yatak odan varsa kapılar ve dolabın büyüklüğü konusunda özgürce karar verebilirsin.
 • Ancak özellikle küçük bir yatak odasına sahipsen sürgülü kapılar senin için hayat kurtarıcı olacaktır.
 • Ayrıca çekmece ve raflı sisteme sahip olan bir dolapla daha işlevsel bir düzenleme yapabileceğini de aklından çıkarma. Bu konuda neyse ki tasarım açısından oldukça çok sayıda yatak odası takımı örnekleri ile karşı karşıyasın.


Daha düzenli bir dolap yalnızca bir hayal midir?

Yatak Odası Düzeni Nasıl Olmalı, Nasıl Dekore Edilmeli?

Peki dolap ve gardırop düzenleme konusunda nelere dikkat etmelisin? Gerçekten bu hayatta derli toplu ve düzenli bir dolap mümkün mü? Elbette mümkün.

Öncelikle büyük eşyalardan başlayalım. Eğer yatak yorgan koymak için dolap seçeneğin varsa harika. Ama yoksa da üzülmene gerek yok. Bu konuda çok fazla yer kaplayan eşyalar için vakumlu poşetlerden yardım alarak sandık ya da bazalarında daha az yer kaplamalarını sağlayabilirsin.

Bunun dışında elbise dolabı iç dizaynı içinse dolap içi düzenleyiciler çok ideal. Özellikle iç çamaşırları, çoraplar, fularlar ya da en çok dağılan şeylerden biri olan aksesuarlar için kullanabileceğin dolap içi düzenleyiciler sayesinde her şey yerli yerinde olabilir.

İşte tüm bu uyumlu dekorasyon, birbirleri ve odanın büyüklüğü ile uyumlu eşyalar ve dolap düzenleyiciler sayesinde yatak odanın daha derli toplu kalmasını sağlayabilirsin. Dyson V11 ile yapacağın pratik bir süpürme işlemi ile de her daim temiz ve güzel bir odaya sahip olabilirsin.

Peki, sana göre yatak odası düzeni nasıl olmalı? Sen de bu konuda uyguladığın pratik yöntemleri bizimle paylaşmak istemez misin?

Yatak Odası Düzeni Nasıl Olmalı, Nasıl Dekore Edilmeli?
1
3
Görüşünü yaz

Diğer Görüşler İçin Aşağı Kaydır

Kızlar & Erkekler Ne Diyor

31
 • eexx0101
  Biz mimarlara bırakın bunu, en iyi seçimi ve tercihi yaparız.
 • gurbetci85
  en sevdigim odam, prenses odasi
 • Hayanasınıya
  Eşimle birlikte yaparım. ilerde
 • Gizli Üye
  Dekorasyonu güzel olmalıdır.
YÜKLENİYOR...