Ev Sohbetleri 8 gü

Uzaktan Çalışma Yönetimi ile Gelir Elde Edebileceğiniz 3 Şirket!

Daddy_dom_izmir

Merhabalar;

Bu platformda özellikle Ek iş / Girişimcilik bölümünde hemen hemen her gün sorulan bir soruya cevap vereceğim bugün.

Evden para kazanabilir miyim?

İnternetten para kazabilir miyim?

Oturduğum yerden para kazanabilir miyim?

Cevap evet kazanabilirsiniz.

Ama tabi ki bununda belli başlı koşulları var, olmazsa olmaz gereksinimleri var. Bu arada bu yazı biraz uzun olabilir klasik yurdum kafası hemen sayfada kazanç ve işlerin olduğu satırları arayacaksın ve atlaya zıplaya okuyacaksın, yapma güzel kardeşim işe yaramaz eksik bilgi kötü bilgidir:)

1. KS'ye Google muamelesi yapmamanız gerekiyor, konu hakkındaki araştırmalarınızı doğru yerde doğru şekilde yapmanız gerekiyor. Neyse ki ben sizlere bugün burada 2 iş modeli ve detayları hakkında bilgi vereceğim artık gerisi size ve daha detaylı yapacağınız araştırmalara kalıyor.

2. İnternetin kullanım amacını, web sayfalarının amacını, internet kullanıcılarının niyetini ve davranış şekillerini çok iyi idrak etmeniz gerekiyor.

3. Vakit ayırmanız gerekiyor, Emek göstermeniz gerekiyor, çalışmanız gerekiyor, oturarak üretime katkıda bulunan canı türü tavuktur. O yüzden öyle oturarak para kazanayım diye bir dünya yok.

4. İyi düzeyde İngilizce bilmeniz gerekiyor. Sizlere bahsedeceğim 2 web sitesi de dahil olmak üzere bu tarz işler sunan bütün şirketler global şirketlerdir ve dünyada evrensel dil İngilizcedir

Ne kadar kazanırım:

İlk etapta, bir ile iki ay sadece harçlık düzeyinde ortalama 50-100 USD civarı bir kazanç elde edersiniz fakat daha sonra çalışma mantığını kavradıkça, benzer fırsatları buldukça ve birazda şansınız yaver gidip güzel bir iki projeye denk gelip seçilirseniz o zaman işte Türkiye şartlarına göre çok daha az çalışarak asgari ücretten çok daha fazla kazanabilirsiniz buda yaptığınız işlere bağlı olarak yıl genelinde aylık ortalamanız 400 ile 1500 USD arasında değişir.

Ne tür bir iştir bu acep:

Mikro projeler ve Makro projeler olmak üzere sizlere 2 iş türünden bahsedeceğim bu iki işinde ortak özelliği ikisinin de uzun vadeli ve sürekliliği olması.

Micro işler “UHRS” :

Adında da belli olduğu gibi bunlar her gün belirli sayıda yüklenen çıtır çerezlik işler işler yüklenir bu işlere Hit denir her işin yani Hit’in zorluk derecesine göre bir birim ücreti vardır , kazançlar dolar cinsinden yapılan Hit başına yapılır, bu birim ücretler çok düşük görünür ama hızlı bir iş olduğu için bu küçük ücretler ay sonu toplamında verdiğiniz emeği ve çabayı karşılıyor. Suratını ekşitme hemen baba oğlula/kıza veremiyor ayda 100-200 dolar ama bu işlerde kazanabilirsin. Ks’de her gün onlarca başlık açılıyor, acil paraya ihtiyacım var internetten nasıl kazanırım bla bla şeklinde yakarıştansa en azından bir yerden başlamış olursun.

UHRS ne ola ki?

uhrs platformu
uhrs platformu

Universal Human Relevance System , Microsot tarafından geliştirilen bir mikro iş platformudur. Microsoft’un arama motoru olan Bing üzerinden kullanıcılar tarafından yapılan arama sonuçlarının iyileştirilmesi, kullanıcılara gösterilen reklam sonuçlarının kişiselleştirilmesi, iyileştirilmesi, web içeriklerinin iyileştirilmesi, sınıflandırılması, filtrelendirilmesi gibi görevler/işler sunulur. Her işin kendine özel yönergesi ve işi yapmadan önce sınav niteliğinde yönergeleri anladığınızı kanıtlayan test vardır, bu testleri geçmeden işi yapamazsınız. Her iş için dediğim gibi testleri bir kere geçmek yeterlidir daha sonra bu iş yüklendiği sürece yönergeler değişmediği sürece aynı işten tekrar test alınmaz. Yapılan ya da yapılacak işler direk Microsoft’un UHRS platformunda yapılır. Bu platforma katılmaz için bir tane Hotmail, Outlook mail hesabınız yoksa açmanız zorunludur. Yani kabana Microsoft’un işlerini yapıyoruz derseniz karnınız ağrımaz kısmen doğru bir cümle olur:) Platforma nasıl ve nerden kaydolabileceğinizi aşağıda yazacağım.

UHRS de görev yapmak için güvenilir şirketler hangileri ve nasıl kaydolacağım:

Microsoft uhrs görevleri için partner şirketler kullanır ve bunların tamamına yakını güvenilirdir ve profesyoneldir. Ama ben size geçmiş tecrübelerim ışığında bir aralar iş yaptığım ve son derece güvenilir olan 2 şirketi önereceğim.

1. Clickworker : Yanlış hatırlamıyorsam Almanya merkezli bir AI şirketi olması lazım son derece güvenilir ve profesyonel bir şirkettir. Ödemeleri ayda bir yapar ve iş yaptığım yaklaşık 1 yıl boyunca hiç aksama olduğunu görmedim.

Yeni üye kayıt sayfası : https://workplace.clickworker.com/en/users/new

Kayıt esnasında bazı kişisel bilgileri alması son derece normaldir çekinmenize gerek yok.

Uzaktan Çalışma Yönetimi ile Gelir Elde Edebileceğiniz 3 Şirket!

1. Teemwork ai : Amerika merkezli bir AI şirketi. Bu şirket ile de yaklaşık bir yıl uhrs görevleri yaptım. Aynı Clikworker gibi son derece güvenilir ve profesyonel bir yapıya sahip. Yanlış hatırlamıyorsam her ayın 20si gibi ödeme yapıyordu tarihler değişmiş olabilir güncel tarihi bilmiyorum ama bu şirketinde iş yaptığım dönemler boyunca ödemeleri aksattığını hiç görmedim.

Yeni üye kayıt sayfası : https://teemwork.ai/en-us/home.aspx

Uzaktan Çalışma Yönetimi ile Gelir Elde Edebileceğiniz 3 Şirket!

Bu arada yukarıdaki iki link dahil olmak üzere vereceğim linkler referanslı linkler değildir. Uhrs görevlerini 2 yıldır yapmıyorum çünkü makro projelerden yeterince kazanıyorum. Allah var bu iki şirketten de ilk zamanlar aylık toplamda güzel para kazanmıştım.

Klasik Anadolu kafası hemen soracağınız ilk soruyu cevaplıyayım. Normal şartlarda Uhrs platformuna bir şirket üzerinden ve tek bir hesapla katılabilirsiniz. Ama kim bilir belki de 2 tane Hotmail hesabınız vardır ve çaktırmadan yakalanmadan 2 farklı hesapla 2 farklı şirketi de kullanabilirsiniz dimi ama..

Makro işler:

Makro işler esasen yukarda bahsettiğimiz mikro işlerin çalışma şekline çok benze aradaki fark bu işi yaparken proje bir bütün haline getirilir, tutarlı bir iş yükü ve çalışma saati olur birim ücret yerine saatlik ücret ödenir. Kazançlar dolar ödenir proje özeline göre ve şirkete göre bu saatlik ücretler 3 USD ile 6 USD arasında değişir ve yine proje özeline göre haftalık 20 saat ile 30 saat arasında bir iş yükü sunulur. Bir yıl içerisinde hiçbir mikro projeye dahil olamayabilirsiniz öte yandan aynı anda birden fazla proje de de görev alabilirsiniz. Bu durum bulunduğunuz bölge , mesleki yeterlilikleriniz , dil ve özel becerileriniz ile yaş, cinsiyet, eğitim gibi statülerinize göre değişkenlik gösterir. Hemen ağzının suyu akıp telefonun hesap makinesini açıp ayda 2 proje saati şu kadar toplamda şu kadar dolar ohhh miss şeklinde hesap yapma bu da olacak ama yavaş yavaş olacak öyle hemen birden değil.

Hangi web siteleri/ Şirketleri tanıtacağım peki:

Makro işler için sadece APPEN’i tanıtacağım. Appen Avusturalya merkezli ve bu alanda dünyanın en bilinen veri şirketlerinden biridir. Avusturalya menkul kıymetler borsasına kayıtlı ve dünya üzerinde birçok yönetim ofisi vardır. Bir yıl öncesine kadar saatlik dolar ücretleri 6 USD ile 8 USD arasında değişirken ani bir kararla saatlik birim ücretleri proje bazında %40 kadar düşürse de hala en azından iş görür bir şirket. Hal ile bu kadar büyük bir şirket olunca da ödeme konusunda güvenilirliğini tartışmaya gerek yok diye düşünüyorum. Platforma kaydolurken ne kadar çok ve doğru bilgi girerseniz o kadar fazla proje alma şansınız olur. Mutlaka İngilizce bir cw eklemeyi de unutmayın. En başta dediğim gibi statünüz, kişisel bilgileriniz, yeterlilik belgeleriniz, sertifikalarınız ve kişisel becerileriniz bu makro projelere seçilmeniz için çok önemli. Bir not projelerin çoğunda hatta tamamına yakınında herhangi bir okuldan mezuniyet şartı aramıyor üniversite mezunu ya da öğrencisi ya da lise mezunu olmanız engel değil.

Yeni üye kayıt sayfası : https://client.appen.com/sessions/new

Uzaktan Çalışma Yönetimi ile Gelir Elde Edebileceğiniz 3 Şirket!

Sizler için bu konuda elimden gelen budur, bu ve benzer işler sunan şirketler yukarda verdiklerimle sınırlı değil, ben sadece sizlere bir yol gösterdim gerisi için kendi araştırmanızı yapmalısınız. Bu platformda sürekli çevrimiçi halde bulunmasam da çoğu zaman internet teknoloji, para, ekonomi bölümündeki sorulmuş sorulara bilgim dâhilinde cevaplar verip çıkıyorum. Ek iş/Girişimcilik bölümünde ve diğer bölümlerde çok sıklıkla gördüğüm bir soru olduğu için yardımcı olmaya çalıştım. Konu altındaki gerçekten yanıtlamaya değer benim atladığım bir husus konusunda sorulmuş sorulara seve seve cevap veririm ama basit, kolaycı, az bir zahmet edip araştırma ile bulunacak sorulara cevap vermeyeceğim çünkü ben Google değilim :). Ayrıca kişisel sorulara da sen hangi şirketlerde çalışıyorsun ne kadar kazanıyorsun vb. sorulara cevap vermem doğru olmaz.

Her şey gönlünüzce olsun.

Uzaktan Çalışma Yönetimi ile Gelir Elde Edebileceğiniz 3 Şirket!
26 Cevap