İlahiyat okurken zorlanıyorum, ne yapmalıyım?

Zehra-Bal

Ben ilahiyat okuyorum ama derslerimiz çok yoğun, ders saatlerimiz çok uzun, sabahın 8'inden akşamın 4'üne kadar okulda duruyoruz, üstüne üstlük her gün yapmamız gereken yığınla ezber var ve bunları her hafta hocalara vermek zorundayız, okuldan gelince yorgunluktan ders çalışamıyorum, bütün bu sorunlar yetmezmiş gibi bir de şöyle bir sorun var. Bu bölümü ben kendi isteğimle seçtim ama tesettüre girmemeyi tercih ettim, Kur'an dersleri haricinde başımı örtmüyorum ama giyimime de dikkat ediyorum. Uzun etek giyiyorum, kısa kollu tişört giymiyoru. Zaten kısa etek ve kısa kollu tişört giymeyi sevmiyorum. Birçok arkadaşım bu düşünceme saygı duyuyor. Biz teneffüslerde arkadaşlarla toplanıp konuşuyoruz, konuştuğumuz arkadaşların arasında sadece 2 tane erkek var, geri kalan 11 kişinin hepsi kız. Fakat bize katılmayan bazı arkadaşlar var ve bana baskı yapıyorlar. Şöyle diyorlar: "Zehra, tesettüre gir, eteğin biraz kısa durmuş, bir daha bu eteği giyme, kolun biraz kısa durmuş, bu tişörtü giyme. Erkeklerle neden arkadaşlık kuruyorsun, onlarla sohbet edip haram işlemiş oluyorsun. Senin, benim çocuğumun öğretmeni olmanı istemem."

Ben zaten erkeklerle arama sınır koymayı biliyorum, hiçbir erkek benim yanıma yaklaşmaya cesaret edemez, bunlara karışmaya ne hakları var? Erkeklerle sohbet eden diğer kızlara söylemiyorlar, bir tek bana söylüyorlar. Onlar, sınıftaki diğer arkadaşlardan ayrı takılıyorlar zaten. Bizimkinden ayrı bir mezhebe inanıyorlar (yani hanifi değiller), önüne gelen her şeye (okulun yemekhanesinin yemeklerine bile) haram diyip kendi kafalarına göre kurallar koyuyorlar. Hocaların haram işlediğini söyleyip duruyorlar. Haram olmayan şeylere de haram diyip sağı solu eleştiriyorlar. Bu kadar ders yoğunluğunun arasında bir de bunlarla uğraşmak istemiyorum. Ailem bile benim tesettürüme karışmazken bunlara ne oluyor? Ne yapmam gerekiyor? (Bugünlerde tesettüre girmeyi düşünüyordum ama bunların yüzünden tesettürden soğudum, girmekten vazgeçtim.)

"Biraz uzun oldu ama okuyun lütfen."

İlahiyat okurken zorlanıyorum, ne yapmalıyım?
10 Görüş