Ögretmenlik mi akademisyenlik mi sizce?

Gizli Üye
Ingilizce ögretmenligi okuyorum. Bir donem bircok ogrenci okurken akademisyen olmayi hayal etmistir. Bende hayal ediyorum. Hatta alese falan çalışmaya başladım ama ailem olsun, cevrem, arkadaşlarım akademisyenlik zor. Kadro bulma sıkıntısı var. Belki de yillarca ayni konumda yani arastirma gorevliliginde falan kalacaksın. Okumasi zor, zahmetli, bir sürü onun bunun agiz kokusunu cekeceksin, doktora yapacaksin, tez yazacaksin. Senin oldugun konuma hatta daha iyisine baska biri elini kolunu sallayarak, torpille girecek vb seyler diyorlar.

Kpss çalış bolumun iyi, atamasi yuksek olan branşlardan. Bence soyle guzel bir okulda ogretmen hanım ol diyorlar. Akademisyenlik konusunda haklilar mi evet hakli tarafları var. Ama bilmiyorum. Annem babam cok istiyorsan atandiktan sonra devam edersin, o zaman sinavlara girersin. Elinde meslegin, aldigin maasin olsun. Simdi direk bu alana girersen yillarca parasizda kalabilirsin dediler.

Ben kendimi biliyorum. Atandiktan, maasa baglandiktan o rahatliga alistiktan sonra daha akademik kariyer falan dusunecegimi sanmıyorum. Zaten kpss beni yormus olacak. Sizce ne yapsam? Bir sınava calismaya baslamak istiyorum artik. Bu ales mi olsun, kpss mi emin degilim. Akademisyenlik, üniversiteye girmek, kadro bulmak falan gercekten zor mu? Kpssden atanmak daha mi mantıklı?
Ögretmenlik mi akademisyenlik mi sizce?
4 Görüş