5 Adımda Geometri Yapma Yolları

Herkesin dediği klişe laflar gibi ''Geometri Görmek İşi'' demeyeceğim sadece sizden aşağıdaki gibi yaparsanız 0'dan zirveye çıkabilirsin. Bununla ilgili ilk yapman gereken şey kendine şunu demen lazım ''Ben bunu yaparım abi yapanlar benden daha mı üstün? Değil o zaman bu işi bitirelim :) '' Lise ve üniversitede(bölümden bölüme fark edebilir) bilgiyi ve pratikliği işlemek lazım geometri çözerken, peki hadi bakalım bu işi nasıl halledebiliriz bunu açıklayalım :)

1) Yazarak çalış

Formülleri bir deftere yazmakla başla, bence diğer bir yolda soruyu yazıp altına çözümü nasıl yapılıyor onların hepsini yazmak. Böylece nasıl bu işler olduğunu kavrayabilirsin. Şekiller sana yol gösterecektir. Defterin düzenli ve ayrıntılı olmasına da dikkat etmelisin. Ama benim bunları yapacak zamanım yok ya da istemiyorum dersen sadece formül ve özellikleri yazmanda yardımcı olacaktır :)

2) Geometriyi hayatınla bağdaştır

Geometri ihtiyaçtan çıkmıştır peki nereden geliyor ya, bunu kim buldu da başımıza dert etti diyebilirsin.

Eski Mısır'da görülen geometri bilgileri, yüzey ve hacim hesapları olarak karşımıza çıkmaktadır. Mısırlılar, kare ve dikdörtgen alanlarını, doğru bir şekilde hesaplayabiliyorlardı. Düzgün olmayan bir yüzeyin planını ise, dörtgenleştirme yoluyla elde ediyorlardı. Üçgen alanı bilgisinden hareket ederek de, yamuğun alanını elde ediyorlardı.

Yukarıdaki bilgiden anlayabilirsin, hayatımızda hemen hemen her madde geometriye girer belki düzgün olmayan cisimler olabilir ona da integral bakıyordu. :D

3)Her gün soru çöz

Pratiklik kazanman için önemlidir ve şunu unutma çözmediğin günler gerçekten paslanıyorsun ve daha yavaş ya da aklına gelmiyor acı ama gerçek :) Bir iki soru çözsen de yeterli.

4) Asla pes etme

Pes edersen yapamazsın artık o yüzden kararlı çalışman lazım, belki bazılarını çözemeyebilirsin bu senin suçun değil en iyi matematikçinin bile yapamadığı geometri soruları var bu normal bir şey ;)

5) Ve zafer!

Yukarıdakileri yapmaya çalıştıysan eskisinden daha iyi oldun demektir artık hemen hemen bütün soruları çözebilirsin, ama dediğim gibi illa yapamadığın soru olacak belki o an yapamadın daha sonra dene yine olmuyorsa birinden yardım alabilirsin. Akıl akıldan üstündür :)))

Benceme uğradığın için teşekkürler :D


1|0
31

En İyi Erkek Görüşü

  • Bu yollar ile geometri yapmak mümkündür, emeğine sağlık.

    0|1
    0|0

Senin görüşün nedir?

Kızlar Ne Diyor 3

Erkekler Ne Diyor 0

Erkeklerden En İyi Görüş seçilmiş, ancak hala görüşünü paylaşarak katkıda bulunabilirsin.

Yükleniyor... ;