Kariyer Planlaması Geleceğin İçin Neden Önemli?

Çoğumuz genç yaşlarda ve okul çağlarında bir gelecekte ne olacağım kaygısına düşeriz. Bu kaygı o kadar da kötü bir şey değil aslında çünkü ilerde ne olacağımızı ve ya ne iş/meslek ile uğraşacağımıza önceden karar verirsek bir plan program yaparak kararlar alarak o hedefe doğru ilerleriz. Kariyer planlaması dediğimiz olay bu konuda bize yardımcı olacaktır bakıyoruz.

Kariyer planlaması nedir?

Kariyer(iş) planlaması, mesleğimizi yaparken meslek ile kendimizi geliştirme, meslekte yükselmek, kendimizi de kişisel anlamda geliştirmek bu doğrultuda konulan hedeflere ulaşma süreci olarak belirlenir.

Kariyer planlamasının önemi

Kariyer planlaması yaparak kendinizi meslek hayatınızda yükseltirken saygınlık kazanıp daha üst mevkilere ulaşabilirsiniz.kariyer planlaması olmadan belirli hedeflere ulaşmanız biraz daha zorlaşır.

Kariyer planlaması ne zaman yapılmalıdır?

Kariyer planlaması,sadece mesleğini eline almış meslek hayatında yükselmek isteyen kişiler için değil öğrencilik yıllarından başlayarak konulan hedeflere ulaşmak içinde yapılmalıdır.Yani kariyer planlamasına okul hayatında başlamak daha doğru olur. Gelecekte ne yapacağını bilerek ona göre adım atmak için.

Kariyer planlaması nasıl yapılır?

Kariyer planlaması yapmak için kendinizi iyi tanımalı? Neleri yapabilirim? Neleri yapamam? Hangi alanlarda uzmanlaşabilirim? Kısacası özünüzü - kendinizi fark edin. Kendinize bir hedef koyun mesela ilerde şu mesleği yapacağım... Sonra bu meslek ile ilgili araştırmalar yapın. Çevrenizde bu meslek ile ilgili başarılı bulduğunuz insanlar ile mutlaka konuşun. Topladığınız bilgiler ve araştırmalarla kendinizi karşılaştırın.Seçtiğiniz hedef / meslek hakkında bilgi edinin kendinizi daha önceden geliştirin ve bilgi sahibi olun. O alanda kendinizi geliştirin.

Aslında burada farklı olarak kariyer planlamasının küçük yaşlarda yani öğrencilik yıllarında yapılması gerektiğini hedefler koyup o doğrultuda ilerlemenin önemli olacağından bahsetmek istedim. Siz de hala bir iş/meslek seçmekte zorlanıyorsanız kararsızsanız yetenekli olduğunuz kendinizin yapabileceği bir bir meslek seçimi yapın. İlerde daha rahat adımlar için plan şart diyerek benceyi noktalıyorum saygılarımla. :)

#Subarusti


2|1
13
Subarusti KizlarSoruyor'da Editör
Editör kimdir?

En İyi Kız Görüşü

En İyi Erkek Görüşü

 • artık devlet kurumlarıyla öyle oynuyorlarki idareciler, kariyer bırakmadılar bize :)
  Baksana kardeş benim sonumda o kravat giyen, g... tünü sandalyeden kaldırmayan, çok yiyen göbekli adamlar gibi olmasın :D

  0|1
  0|0
  • kendini öyle tarif etmesen iyiydi abi sende yakında fit olacaksın ;)

Senin görüşün nedir?

Kızlar Ne Diyor 0

Kızlardan En İyi Görüş seçilmiş, ancak hala görüşünü paylaşarak katkıda bulunabilirsin.

Erkekler Ne Diyor 2

 • ben ne bılem :)

  0|0
  0|0
 • Evet öğrenciler şu an ne yapacağını bilemiyorlar :(

  0|0
  0|0
Yükleniyor... ;