Sen Hangi Mesleğin İnsanısın?

Meslek seçmek zor bir şey aslında. Özellikle üniversite sınavına yaklaşırken kimileri seçimini çoktan yapmışken kimileri henüz karar vermiş değil. Ben de zamanında çok fazla fikir değiştirmiştim. Karar veremiyordum çünkü hepsinin ayrı ayrı caziplikleri ve zorlukları vardı. Bu Bencemde sizin kişiliğinize göre hangi mesleğe daha uygun olduğunuzu anlatacağım.

DOKTORLUK

Sen Hangi Mesleğin İnsanısın?

Yardımsever, enerjik, sosyal etkileşimi iyi biriysen sana göre olabilir. Ayrıca girdi çıktıları iyi anlıyorsan, sebep sonucu güzel kuruyorsun ve çabuk tahmin yürütebiliyorsan sen bir doktor adayısın. Eğer çok sorumluluk almak istemeyen biriysen hemşirelik de uygun olabilir.

MÜHENDİSLİK

Sen Hangi Mesleğin İnsanısın?

Eğer bu alanı seçeceksen sorunlara çabuk çözüm üreten biri olman lazım. Daha doğrusu sorunu herkesten önce görüp o soruna maddi olarak en uygun, kullanışlı, herkese hitap eden bir çözüm üretebiliyorsan yeni bir mühendis doğuyor demektir. Araştırmayı da sevmen lazım bunların yanında. Ayrıca motivasyonun da yüksek olması şart. Hangi alanda seçim yapacağına ise hobilerinle göre seçebilirsin. Mesela uçakları seviyorsan uçak mühendisliği, canlılarla çalışmak istiyorsan biyomühendislik, birşeyleri karıştırmayı seviyorsan kimya mühendisliği vs. uygun olabilir. Seçimini iyi yap ama!

HUKUK

Sen Hangi Mesleğin İnsanısın?

Bu alanda aslında adalet ve eşitlik kavramlarını çok iyi bilmen gerekir. Anayasamızı ezberleyip iyi kavramak ve bunu getirilen davalarda iyi uygulaman gerekir. Aslında bunlar hakim/savcı için geçerli. Ayrıca bunların yanında torpil/kayırmayı asla düşünmemen gerekir. Aslında bu bütün mesleklerde kötü bir şey ama bunlar hukukta çok hassas kavramlardır. Eğer avukatlık istiyorsan zeki, ağzı iyi laf yapan, yalan söylemeden karşı tarafı inandıran biri olmanız gerekir. Bir de yeri geldiği zaman kötü tarafı da savunmanız gerekebilir. Yani psikolojinizi ona göre hazırlayın. Bunların yanında özellikle avukatlıkta cesur olmanız şart.

FEN

Sen Hangi Mesleğin İnsanısın?

Ülkemizde bilimseverlerin sayısı gözlemlerime göre artıyor. Bu çok iyi bişey. Fizik, kimya, biyoloji, astronomi ana dallar. Matematik de bu alanda ama bunu sonraki maddede yazdim. Sebebini ise orada belirttim. Eğer bu dört alanda araştırmayı, yeni keşifler yapmayı seviyorsan bu tam sana göre. Ayrıca enerjik ve sabırlı biri de olman lazım çünkü sürekli gözlem ve araştırma yapacaksın ve bu gözlem ve araştırmalar her zaman sonuç vermeyebilir. O yüzden beklemeyi de bilmelisin. Bunun yanında eğer benim gibi hobi olarak yapmaya devam ediyorsanız sakın bırakmayın çünkü mesleğinizde dahil her yerde işinize yarayacaktır.

MATEMATİK

Sen Hangi Mesleğin İnsanısın?

Bunu fen kategorisine eklemememin sebebi matematiğin diğerlerinin aksine mühendislik ve fen bölümündeki bütün alanlarda kullanılması. Yani mühendislik ve fen evi temsil ediyorsa matematik bunların çatısıdır. Bu alanı seçmeyi tercih edeceksen yazı yazmayı çok sevmen gerekir. Ayrıca fiziksel olarak değil de mental olarak çok yorulacaksın. Sürekli soru gelicek ve bunu bütün araçları kullanarak çözmeyi bilmen gerekecek. Ayrıca hafızanın çok iyi olması gerekir. Matematik seçmek her yiğidin harcı değil dikkat et!

ÖĞRETMENLİK

Sen Hangi Mesleğin İnsanısın?

Geldik en kutsal mesleğe. Arkadaşlar lütfen öğretmenliği sadece tahtaya çıkıp ders anlatan biri olarak görmeyin. Bireyler ve kişilikler ilk olarak ailede oluşur. İkinci oluşan yer ise okuldur ve öğretmenler burada çok fazla kilit rol oynuyor. Öğretmen öğrencilerin idolüdür. Onlara öğretimin dışında eğitim de verir. Eğer sen de birey yetiştirmek istiyorsan, sevecen, güler yüzlü, anlatmayı seven biriysen sana göre olabilir ama çocukları da sevmen ve onun davranışlarına, ne yapması gerektiğini, gelen şikayetlere göre nasıl karşılık vermen gerektiğini iyi bilmen gerekir. Ayrıca gelecek okullarda yetişiyor. Öğretmenlik en kritik meslektir, seçim yaparken çok dikkat et!

Bunların dışında şunu belirtmek istiyorum. Hobiyle mesleği karıştırmamak gerekir. Mesela fiziği çok seviyorsundur ve bunun hakkında araştırmayı, okumayı seviyorsundur ama bu demek değildir ki sen fizikçi olabilirsin. Belki de sen onu okuyup bırakmayı seviyorsun sadece ama meslekte sen onu 7/24 okuyacaksın. İç içe olacaksın. Bunun ayrımını çok iyi yap yoksa ilerde gerçekten pişman olursun.

Ayrıca şunu da belirtmek gerekir ki kolay hiçbir meslek yok. Seçtiğin mesleğin illaki zor hatta çok zor yanları da olacaktır. Sen alanını seçerken bunları göze alman gerekir. Hatta şunu belirtiyim eğer gerçekten seversen mesleğini o zorluklar senin hoşuna bile gider çünkü mesleğini asıl o zor yerlerde kullanacaksın. O yüzden lütfen mücadeleci, pes etmeyen biri olun. Çabalarsan yapamayacağın hiçbir şey yok!

Bu bencede genel meslek gruplarını anlattım. Elbette ki daha çok fazla alan var ama hepsini anlatmam bu benceye sığmaz. Umarım birilerine faydam dokunur. Eklemek istediğiniz ya da sorunuz olursa görüşlerde belirtin lütfen. Buraya kadar okuduysan teşekkür ederim. Sağlıklı ve mutlu günler diliyorum.

Sen Hangi Mesleğin İnsanısın?
Cevapla