İstikamet Hedeflere Doğru! Mesleğinizi Belirlemeniz Konusunda Sizlere Tüyolar Veriyorum!

Bakımlıkızçehanım
İstikamet Hedeflere Doğru! Mesleğinizi Belirlemeniz Konusunda Sizlere Tüyolar Veriyorum!

Herkese merhaba :)

Başlıktan da anlaşıldığı üzere, şimdiki durak meslek tercihleri. Bu süreçte kendi düşüncelerimiz, hedeflerimiz, kararlarımız, yanlışlarımızla ve doğrularımızla biz belirlemek zorundayız değil mi? Çoğu öğrencinin sorduğu sorulara denk geldim.

Ben hangi mesleği yapacağım? İnsanlar şu mesleği yapma, iş bulamazsın dedi motivem yok, neden?

Bu soruları gördükçe, sizler de motive kaybı olması, adapte sorunları, ders çalışmaya karşı isteksizlik, hedefe yön verememek ve karar verememek gibi birçok problem ile maalesef baş başa kalmak zorunda kalıyorsunuz. Sizlere fayda sağlayacağını düşündüğüm maddeler halinde birkaç açıklama ile içinize şu serpmek istiyorum. :) Bakalım neler yapmanız gerekiyor bence ilk maddemizden başlayalım:

1. Sözel, sayısal, eşit ağırlık misin bundan emin ol meslek tercihine yön ver!

İstikamet Hedeflere Doğru! Mesleğinizi Belirlemeniz Konusunda Sizlere Tüyolar Veriyorum!

Sözelçiyim, sayısal yapamadığım için iyi bir yer tutar mı?

Sorusu ile çok yoğun karşılaşıyorum. Arkadaşlar, sözelçi olabilirsiniz. Herkes sayısalcı veya eşit ağırlık bir arada götürmek zorunda değil. Hepimiz farklıyız. Hepimizin algısı, yeteneği, becerisi, düşüncesi, okuyup, yazması hatta test çözme şekline kadar farklı. Bizler öncelikle hangi kısma daha yatkınız bunun bilincinde olup, meslek seçimi yaparken bu durumu da göz önünde bulundurmamız gerekiyor.

Eee peki sayısalçıyım, sadece sayısal yapsam istediğim yeri kazanır mıyım?

Böyle düşüncede olan arkadaşlarımız da elbette eminim var. Sayısal alana yatkın olabilirsiniz bunun bilincinde olmanız harika! Ama biliyorsunuz ki sayısala odaklanırken, sözele de odaklanmak gerekiyor. Bizim bir hedefimiz varsa, her iki alanda bizim için önemli.

2. Meslek tercihini insanların düşüncelerine göre belirleme!

İstikamet Hedeflere Doğru! Mesleğinizi Belirlemeniz Konusunda Sizlere Tüyolar Veriyorum!

O an ışın içinden çıkamıyorsunuz değil mi?

-"Öğretmen olmak istiyorum."

- "Hayır olma atanamazsın aman aman boşuna okuyorsun."

-"Polis olmak istiyorum."

- Yok sen o mesleği yapamazsın. Hayati tehlikesi çok.

-"Mühendis olmak istiyorum."

- Yıllarca oku oku ne yapacaksın. İş imkanı hiç yok.

Bu cevaplar size tanıdık geliyor mu arkadaşlar? Geliyor değil mi? Hepiniz meslek tercihi kısmına gelince dışarıdan gelen yorumlardan sonra, bir labirentin içinde kaybolmuş ve yolunu bulmak için, çaba gösteren biri olduğunuzun farkındayım. Ama size bir tavsiye, mesleğinizi her ne olursa olsun seçimini siz yapın. Mesleği yapacak, ilerletip bir konuma getirecek sizlersiniz. İleri de istemediğiniz bir alanda mesleğinizi yaparken, "keşke" demeyin. "İyi ki" deyin.

Sizler gibi ben de mesleğimi tercih ederken, dışarıdan gelen eleştirileri çok yaşadım. Kendim hiçbir zaman hedefimden vazgeçmedim. Küçüklük hayalim olan bir mesleği, okudum. Başarı ile tamamladım ve şu an güzel bir konumda mesleğimi yakın zamanda, icra edeceğim. Sizi bu konuda en iyi anlayan kişilerden biri benim. Yılmayın, pes etmeyin, kimsenin kararlarını benimsemeyin. Siz kendi kararlarınızı verebilecek bireylere sahipsiniz!❤️

3. İlgi ve yeteneğinizi bilin, seçimlerinizi şekillendirin!

İstikamet Hedeflere Doğru! Mesleğinizi Belirlemeniz Konusunda Sizlere Tüyolar Veriyorum!

Çok iyi bir öğreticidir. "Öğretmen"

Eli lezzetlidir. "Aşçı"

Anlar hayvanlarımızın dilinden. "Veteriner"

Gibi daha birçok yazmadığım ama, birbirinden değerli, kıymetli mesleklerimizi siz ilgi ve yeteneklerinizi de göz önünde bulundurarak seçebilirsiniz. Sen nasıl seçtin mesleğini peki, diyorsanız, kısa bir açıklama yapayım o halde :)

Ben küçük yaşlarımdan itibaren, arkadaşlarımla oyun oynarken bile öğretmen rolüne girerdim. Çocukluk dönemimde okul öncesi eğitimi alırken, kendi öğretmenimi idolüm olarak belirledim hep. Ortaokul dönemlerimde, lise dönemimde çocuklara karşı sevgim kat kat arttı. Onları çok daha iyi anladığımı fark ettim. Bu yüzden seçimim çocuk gelişimi eğitimi ve öğretmenliği oldu. Kısaca ben bu maddeyi kullanarak, hayatıma yön verdim. Kimsenin zihnime girip, isteklerimi ve hayallerime müdahale ettirmeden karar verdiğim için, başardım. Bence sizde bu maddeyi dikkate alın derim.

4. Meslek tanıtım günlerine katılmayı dene!

İstikamet Hedeflere Doğru! Mesleğinizi Belirlemeniz Konusunda Sizlere Tüyolar Veriyorum!

Birçoğunuz farklı meslek gruplarının nasıl olduğunu, hangi alanlarda iş imkanının olduğunu öğrenmek istiyorsunuz. Bunun için, belediyenin, birçok eğitim kurumlarının, farklı üniversitelerin düzenlediği meslek tanıtım günleri var. Her meslek dalından, uzmanlar bir araya geliyor ve siz üniversite öğrenci adaylarına bilgilendirmelerde bulunuyor. Bu sayede sizler seçimlerinizi yaparken, iş olanaklarını ve hangi alanda ilerlemeniz gerektiğini belirlemiş oluyorsunuz.

Peki sen gittin mi ? Diyeceksiniz. Ben elbette gittim. Fakat, tercih konusunda kararsız olmadım. Çünkü ben her zaman, hedefimde ilerlemeye çalıştım başardım. Benim gitme sebebim, sizler gibi üniversite sınavına hazırlanan, daha detaylı meslek hakkında bilgi sahibi olmak isteyen erkek kardeşim için gittim. Seçimleri, kararı konusunda onunda aklında bir fikir oluştu. Umarım bu tanıtım günlerine katılır, sizler de faydalanmış olursunuz. Kaçırmayın bu fırsatı!

5. Meslek danışmanından yardım al!

Gorselini en iyi ifade eden kısa notunu buraya ekleyebilirsin...
Gorselini en iyi ifade eden kısa notunu buraya ekleyebilirsin...

Meslek tanıtım günlerine gittin. Aklında birçok meslek yer edindi fakat, seçmekte zorlanıyorsun. O zaman imdadına meslek danışmanları yetişebilir. Birebir, yüz yüze yapılan görüşme sonucu eminim size katkı sağlayacaktır. Aklınızda yer edinen soruları, kararsız olduğunuzu, seçim yapmak için destek almak istediğinizi dile getirirseniz emin olun, size çok yardımcı olacaklardır. Siz o kapıdan çıkarken, aklınızda ki karmaşık düşünceler yerine, beyninizde yer edinen bir meslek tercihi ile evinize gideceksiniz.

Arkadaşlar umarım kararsızlıktan kurtulmanız için bir nebze olsun size bu konuda yardımım dokunmuştur. Ben eminim sizler kendiniz için, yetenekleriniz, hayalleriniz doğrultusunda ilerleyip ileri de " keşke" yerine " İyi ki" diyeceğiniz meslekler seçeceksiniz. Umarım hepiniz istediğiniz yönde ilerler, büyük başarılara da imza atarsınız. Şimdiden hepinize bol şans:)

Sevgiler ❤️

#Bakımlikizcehanım

İstikamet Hedeflere Doğru! Mesleğinizi Belirlemeniz Konusunda Sizlere Tüyolar Veriyorum!
23 Görüş