5 Adımda Derslere Adapte Olmanın Tüyolarını Açıklıyorum!

Bakımlıkızçehanım

Herkese merhaba 🥰

Her öğrencinin ve öğrencilik yıllarını atlatan her bireyin, ortak sorunlarından biri olduğunun farkındayım. Son birkaç gündür derslere nasıl adapte olabilirim? Soruları oldukça karşıma çıkmakta. Bende öğrencilik zamanlarımda nasıl adapte oldum? Neler yaptım? Sizler için faydalı olacağını düşündüğüm, bir konu üzerinde değinmek istiyorum. O halde başlıyoruz.

Sağlıklı ders çalışmak, adapte olmak ile başlar!
Sağlıklı ders çalışmak, adapte olmak ile başlar!

1. Güzel dinlenmek her zaman fayda sağlar!

Uyumak, dinlenmenin önemi çok büyük!
Uyumak, dinlenmenin önemi çok büyük!

Derse adapte olmak deyince, birçoğumuz "uyku ne alaka" diyor. Ama bir tek ders anında yapmamız gereken adımlar yoktur. Ders öncesi, ders anı, ders sonrası bile adapte olmak için, dikkat etmemiz gereken noktalar çok fazla. Adapte olmak her şeyden önce, rahat ve sakin bir zihin istemektedir. Uyku düzenimiz, 2-3 saat değil. En sağlıklısı 7-8 saat olmalıdır. Bu konuda dikkat etmezsek, gün içinde ki rutinlerimizi yapmakta bile zorlanırız. Bu yüzden uyku düzeni adapte olabilmek için çok dikkat etmemiz gereken nokta olduğunu unutmayalım.

2. Ders sürecinde iyi bir adapte plan, program ile başlar!

Plan ve program adapte olmanın bir parçası!
Plan ve program adapte olmanın bir parçası!

Hepimiz bir tek ders değil, sınavlara çalışırken bile hep bir hedef doğrultusunda ilerlemeye özen gösteririz. Ders sürecinde iyi bir adapte plan, program yapmak ile başlar. Eğer düzenli bir program ile ilerlersen, ders çalışırken bir diğer günün yapılacaklarını düşünmek yerine hazırladığın programdan yararlanabilirsin. Eğer program yapma konusunda zorlanıyorsan, öğrenci koçluğu ve eğitim danışmanından da yardım almak seni en iyi sonuca götürecektir.

3. Rahat çalışabileceğin ortamı iyi belirle!

Hepimizin adapte olabileceği en iyi ortam!
Hepimizin adapte olabileceği en iyi ortam!

Belki bazı soruların cevaplarında denk gelmiş olabilirsiniz. Ben hangi ortam olursa olsun, müzik dinleyerek ders çalışanlardandım. Adapte olmakta zorlanırken, klasik müzik dinlemek bana çok iyi gelirdi. Çevrede ki sesler veya sessizlik yerine o yavaş ritimde ilerleyen müzik sesi, bana çok fayda sağlamıştır.

Tabi herkes aynı değildir. Kimi sessiz ortamda çalışmak ister, mesela kütüphane gibi. Kütüphane; çalışma ve hızlı adapte olma konusunda en yardımcı olacak ortamdır. Herkes ders çalışır, sessizdir ve aradığın kaynak kitapları rahatça bulabileceğin yerdir. Kendini ister kütüphane, evde veya doğada çimenlere oturarak, kafede, arkadaşlarınla bir araya gelerek nasıl rahat ve adapte olabileceksen, yerini iyi belirlemelisin.

4. Kendine mola vermeyi sakın unutma!

Kendini, bedenini, ruhuna biraz müsaade vermelisin!
Kendini, bedenini, ruhuna biraz müsaade vermelisin!

Sabahtan akşama kadar 7/24 çalışmak zorunda değilsin. Sende müzik dinleyecek, yemek yiyecek, dışarıda gezip, arkadaşlarınla buluşacaksın. Bu senin hakkın değil mi? Elbette hakkın. Senin de nefes almaya ve biraz kendi ruhunu, bedenini rahat ettirmeye ihtiyacın var. 1 saat ders çalışıyorsan, en az 1 saat kendine müsaade vermelisin. Yoksa saatlerce durmadan çalışmak, bir süre sonra seni hem yorar, hem de adapte sorunu yaşamış olursun. Kendimizi bu konuda ödüllendirelim.

5. Daima hedeflerin olsun!

Hedefler güzel sonuçlara götürecektir!
Hedefler güzel sonuçlara götürecektir!

Geldik son maddemize. Evet ders çalışmak, adapte olmak, sınavlardan sınava girmek biliyorum çok zor. Ve sizi bu konuda çok iyi anlıyorum. Ama unutmayalım şu an zorluk çekebilirsiniz. Sonucunda emeğinizin karşılığını kat kat alacaksınız. Adapte olmadan önce muhakkak hedeflerinizi düşünün ve kendinizi bu konuda motive edin.

Bu yöntemi çok uyguladım. Her zaman ders çalıştığım zamanlar, yapmak istediğim mesleği, hedeflerimi ve hedef doğrultusunda kurduğum hayalleri düşünerek hareket ettim. Başlarda zorlansam bile başardım. Adapte sorununu ben çözdüysem, emin olun sizlerde bu yöntemler ile rahatlıkla çözeceksiniz. Yazmış olduğum bilgiler, umarım sizler için faydalı olur.

Sevgiler❤

#Bakımlıkızçehanım

5 Adımda Derslere Adapte Olmanın Tüyolarını Açıklıyorum!
30 Görüş