Sınav geldi! Son gün kala ne yapmalı? Ertesi gün yapılacaklar...

Saglamkoc

Değerli Öğrenci Arkadaşlarım Herkese Merhaba!

Bu Bence' m de sizlere son gün ne yapılmalı ve sınav günü ne yapmalısınız?

Bu konular hakkında bilgilendirici içerikler ile sizleri desteklemek istiyorum. Size bir söz vermiştim. Bu Bence ile sözümü tutmuş olacağım. Önceki Bence' mi okuyanlar daha şanslı, bu Benceyi zorlanmadan anlayacaklardır.

Sınav günü
Sınav günü

1-) Sınav öncesi akşam ne yapılacak?

Kıymetli Öğrenci! Lütfen artık sakin ol ve heyecanı bir kenara bırak.

Zira yapman gereken her şeyi yaptın ve sona yaklaştın. Son ama son nasıl bir son? Elbette mutlu bir son. :) Çalıştın, çabaladın ve mutlu sona yaklaştın. Akşam ailen ile birlikte ve sevdiklerin ile akşam yemeğini ye, mideyi fazla şişirmeden ye. Hafif ye ve öz ye. Aile büyükleri ile sohbet et, onların içinde varsa tecrübe sahibi kimseler, sınav hakkında başından geçenleri konuşun ve bu konuşmalar ile birlikte siz de artık tamamen gevşeyin. Hoş sohbetler de bittikten sonra, erkenden uyumaya bakın.

2-) Sınav Öncesi Uyku

Uyku üzerine araştırmalar yapan klinik psikologlar ve psikiyatristlerin araştırma sonuçlarına göre saat 23:00 ile 02:00 arası uyku, beyinin ihtiyacı olan uykunun alındığı saatler olarak belirlenmiştir. Bu saatler arasında uyumuş olun. Yani 22' de yatağa girmiş olun. Uykunuzu almanız önemli. İyi bir uyku, berrak bir zihin demektir. Berrak bir zihin ile gayet iyi sonuçlar elde edilebilecektir.

3-) Sınav Sabahı ve Kahvaltı

Sabah erken kalkmaya özen gösterin, 6:30 gibi uyanmış olun, saat 07:00' ye kadar toparlanma ve zihnin açılması için çeşitli egzersizler yapılabilir. Hiç olmazdan esneme hareketleri ile bir gevşeme sağlanabilir. Bu sayede güne zinde başlayacaksınız. Bu zindelik size gün boyu yardımcı olacaktır. Kahvaltı masasına oturdunuz. Her şeyden eşit yemeye özen gösterin ve çay kahve içmeyi lütfen abartmayınız. Şekerli gıdaları yeterli ölçüde ve fazla olmayacak şekilde tüketiniz lütfen. Tansiyon problemleriniz varsa, veya aşırı heyecan için her hangi kullandığınız ilaç yoksa, limondan ve limon suyundan yardım alabilirsiniz. Hafif ama dengeli bir kahvaltı size yeterli olan verecektir.

4-) Sınav Yerine Geldiniz

Sınavda
Sınavda

Sınav yerine erken gelmeniz sizin için büyük bir avantaj sağlar. Ortama adaptasyon olursunuz ve aceleye gelmeden, sakin kafa ile sınava aklı başında ve heyecansız girersiniz. Bundan dolayı evden 2 veya 2 buçuk saat önce çıkmalısınız. Örneğin sınav 10:00' da siz ise evden 07:50 - 08:00 gibi çıkmalısınız. Ancak bu şekilde sorun yaşamazsınız, bu şekilde ümit ediyorum. Sınav yerine geldiğiniz de bir şeyler yiyip, içmenizi tavsiye etmem. Çay ve kahve artık sınavdan sonra içilecek içeceklerdir sizin için, bundan dolayı bu hususa dikkat edin derim.

5-) Sınavdasınız!

Sınav
Sınav

Sınava girdiğiniz yeri ve salonu bulamayacağım diye endişe etmeyin, görevliler size tarif edecektir. Sınava girdiğinizde, artık daha rahat olun. Kontrol sizde olsun. Yarım litre pet şişe de suyunuz yanınızda bulunsun. İlk önce Türkçe Paragrafları çözmenizi tavsiye ederim. Bunun yanı sıra Türkçe' yi tamamen çözdükten sonra ağır ağır su içmeye başlayabilirsiniz. Çünkü otur otur lavabo ihtiyacı sizi zorlasın istemem. Türkçe' yi çözdükten sonra Sosyal ve Matematik sonrasında ise en son fen çözebilirsiniz. Ben bu şekilde ilerlemiştim sınava girdiğimde.

6-) Sınav bitti!

Gülücük
Gülücük

Sınav bitti! Artık rahatlayabilirsiniz. İlk oturum sona erdi. :)

Önemli Notlar:

* Sınav günü maske, kimlik, sınava giriş belgesi ve lüzumlu olan şeyleri lütfen unutmayınız!

* Kendinize olunuz, bu bir son değildir.

* Rahatça gidin, başarılı bir şekilde eve gelin.

YKS' ye Girecek Tüm Öğrenci Dostlarıma Sınavlarda Başarılar Dilerim...

Yazar: @Saglamkoc

Okuduğunuz için teşekkür ederim.

Saygılarımla...

Sınav geldi! Son gün kala ne yapmalı? Ertesi gün yapılacaklar...
9 Cevap