Matematik Çalışanların Sıklıkla Karşılaştığı Sorunlar

Acılıkoala

1-)Benim kafam matematiğe basmıyor

Herkes balığı ağaca çıkma yeteneğine göre yargılayamazsınız deyip duruyor, kendilerince moral vermeye çalışıyor olsalar da bu cümle senin bu derse yeteneğin yok çalışsan da yapamazsın fikrini beyninize yerleştiriyor.

Arkadaşlar biz balık değiliz tek bir konuda iyi olup diğer konularda tamamen 0 olamayız. Evet eğilimler farklı olabilir, farklı konularda daha yetenekli olabilirsiniz ama bu matematik yapamayacağınız anlamına gelmez. Herkes matematik yapabilir.

Küçük bir çocukken kazandığınız önyargıların yolunuza taş koymasına izin vermeyin, ben yapamam demeyin yapabileceğinize inanın.

Matematik Çalışanların Sıklıkla Karşılaştığı Sorunlar

2-) Dershaneye gitmeden yapamam

Günümüzde dershane fiyatları herkesin bildiği üzere aldı başını gitti, herkesin dershaneye gitme imkanı olmuyor. Pek çok kişi de dershanesiz olmaz evde kendin öğrenemezsin diyerek zaten çoğu kişinin önyargılı yaklaştığı bu derse olan önyargıları iyice güçlendiriyor.

Ben bunun tam tersini savunuyorum, hiçbir temeli olmayan bir öğrenci için dershane sadece zaman kaybıdır. Dersler çok hızlı işlenir 1 konu ortalama 2-3 ders içinde biter. Konuya dair önceden hiçbir şey bilmiyorsanız dersleri takip etmek sizin için çok zor olur, herkes her konuyu aynı sürede oturtamaz ama dershane oturtmanızı beklemeden yeni konuya geçer bu da motivasyonunuzu iyice bozar. Bunun yerine evde kendiniz çalışmanız daha iyidir bu yüzden dershaneye gidemiyorum diye üzülmeyin.

Matematik Çalışanların Sıklıkla Karşılaştığı Sorunlar

3-) Nereden başlayacağımı bilmiyorum

Önyargılarını bırakıp başlamaya karar verenleri nereden başlayacağım sorusu bekliyor.

Gerçekten hiçbir şey bilmiyorsanız antrenmanlarla matematik kitabından başlamanız gerekir. Bu kitabı çözüp net çıkartmayı beklemeyin, daha matematiğin okuma yazmasını öğreniyorsunuz sabırlı olun.

Az çok temel şeylere hakimseniz karekök 0 veya hocalara geldik YouTube kanalının çıkarttığı öğreten soru bankası gibi kaynaklar kullanabilirsiniz.

Kendi seviyenize uygun kaynak seçimi çok önemlidir. Aşama aşama gideceğiz kolay bir kitabı bitirdikten sonra öğrendiğinizi düşünüp zor bir kitabı da çözebileceğinizi düşünebilirsiniz ama bu çoğu zaman sizin için hayal kırıklığı olur.

YouTube kanallarına gelirsek bu konuda tavsiye veremem her hoca her öğrenciye hitap etmiyor. Atıyorum herkes Şenol Hoca diyor, siz izleyip anlamıyorsunuz sonra tekrar benim kafam basmıyor aşamasına dönüyorsunuz. Hocayı kendiniz seçin, herkes bu iyi dedi şu iyi dedi diye o kişilerin size iyi öğreteceğinin bir garantisi yok. Deneme yanılma yoluyla en iyi anladığınız hocayı bulabilirsiniz.

Matematik Çalışanların Sıklıkla Karşılaştığı Sorunlar

4-) Konuyu anlıyorum ama soru çözemiyorum

Matematikte sorun yaşayan hemen hemen herkesin pes etmesine sebep olan kısma geldik. Hoca konuyu anlatıyor, üstüne sorusunu çözüyor gayet iyi anlıyorsunuz ama kendiniz soru çözmeye gelince ne yapacağınızı bilemiyorsunuz.

Hemen ben anlamamışım konuyu deyip tekrar konu anlatımı çalışmaya dönmeyin. Burada sıkıntı konuyu anlamamanız değil sizi çözüme götürecek püf noktalarını görecek tecrübeye sahip olmamanızdır.

Hoca soruyu çözerken anlatıyor şimdi şunu buna eşitlemek için 5 ile çarpıyoruz diyor. Size bunu niye yaptı diye sorsalar şunu buna eşitlemek için dersiniz, söylediğiniz doğrudur ama eksiktir. Şunu buna eşitlemek için yaptı ama şunu buna eşitleyeceği aklına nereden geldi?

Soru çözümü izlerken sadece yaptığı işlemler doğru mu değil mi diye bakıyorsunuz ve hata görmediyseniz çözümü anladığınızı düşünüyorsunuz ama hata ediyorsunuz. Esas odaklanmanız gereken nokta yaptığı şeyi, yapma fikrinin aklına nereden geldiği olmalı.

Çözüm her zaman sorunun içindedir ama herkese görünmez. Bu yüzden soru çözüm videoları izlerken hocanın benzer şekilde çözdüğü sorular arasındaki ilişkiyi yakalamaya çalışın. Öyle üstün körü izlemeyin düşünün bu hoca bu soruyu çözmeye nereden başladı? Ne gördü de bu şekilde başladı?

Matematik puzzle gibidir, çözüme ulaşmak için ihtiyacınız olan her şey önünüzdedir ama karışık verilmiştir.

Matematik Çalışanların Sıklıkla Karşılaştığı Sorunlar

5-)Soru çözmem çok uzun sürüyor

Başlarda herkesin soru çözmesi çok uzun sürüyor. Matematiği çok iyi dediğiniz insanlar o seviyeye 1 günde gelmedi değil mi?

Çözemedim diye hemen çözüme bakmayın kısa sürede çözdüğünüz soru size bir şey kazandırmaz önemli olan çözdüğünüz soru sayısı değil. Bir soruyu çözebilmek için bir sürü şey düşünüyorsunuz; öyle yapıyorsunuz, böyle yapıyorsunuz bunların hiçbiri boşuna değil. Yaptığınız her işlem aklınıza gelen her fikir başka bir soruda işinize yarayacak.

O soruyu çözememiş olsanız bile işlem pratiği yaptınız, yeni bakış açıları kazandınız ve bunlar bir oturuşta 100 soru çözmekten bin kat daha değerli çünkü böyle böyle hangi soruda neye bakmanız gerektiğini öğreniyorsunuz.

İnsana bir şeyler öğretecek olan yaptığı yanlışlardır, hata yapmadan başarı olmaz.

Matematik Çalışanların Sıklıkla Karşılaştığı Sorunlar
Matematik Çalışanların Sıklıkla Karşılaştığı Sorunlar
2
2
Görüşünü yaz
2Kız Görüşü
2Erkek Görüşü

Bi’Bot Seçimi

Çok Süper Görüş
 • G35AMG

  Sadece matematik değil sevmediğiniz hiç bir konuda başarı gelmez. ancak hayatımızın tam merkezinden geçen matematik maalesef sevsekte sevmesekte var olmaya devam edecektir, ama işin sırrı matematikte inanın bana. biraz araştırınca ne kadar çok kolay olduğuna şahit olacaksınız

  Yorumla
  Görüş hala geçerli mi?

En İyi Erkek Görüşü

Diğer Görüşler İçin Aşağı Kaydır

Kızlar & Erkekler Ne Diyor?

20
 • persordinary

  Bu matematiği icat edenin zamanında ne derece canı sıkılmış acaba

  Sevdim 1 Kişi
  Yorumla
 • huzunlubirponcikella

  Doğruu

  Yorumla

Erkeklerden En İyi Görüş seçilmiş, ancak hala görüşünü paylaşarak katkıda bulunabilirsin.

YÜKLENİYOR...