Kelime Ezberleyerek Dil Öğrenemeyiz!

Kelime Ezberleyerek Dil Öğrenemeyiz!

Ezberleme, bilgiyi anlamaya gerek kalmadan olduğu gibi bellekte tutma işlemidir. Ezbere öğrenmenin karşıt anlamı, anlayarak öğrenmedir. Ezberlenen bilgiler herhangi bir içerik veya bağlamla görsel, işitsel ya da taktiksel olarak ilişkilendirilebilirse akılda kalır, yoksa kısa sürede unutulur.

Ezberlenmiş bilgi o kadar hızlı unutulur ki, hatırlamak için bir de anımsatıcılara ihtiyaç duyulur. Örneğin, aşağıdaki İngilizce 8 sözcüğün her birinin harf sayısı, π sayısının ondalıklarını anımsamaya yardımcı olur (3,1415926): May I have a large container of coffee.

Yabancı dilde bilmediğimiz sözcükleri rastgele ezberlemek yerine, bir konuşma ya da metinde geçen sözcüklerin anlamını bağlam içinde öğrenmeye çalışmak daha etkilidir.

Öte yandan, binlerce sözcüğün birden çok anlamı var ve hangi sözü hangi anlamda ne zaman kullanacağımızı tek tek ezberlememiz olanaklı değildir. Örneğin, "açıklama" sözünün İngilizcede 20 karşılığı varken, İngilizce "to set" fiilinin Türkçede 35 farklı karşılığı bulunuyor. Bunların tümünü ezberleyerek işin içinden çıkamayız.

Yabancı dili etkin öğrenmenin 3 temel ön koşulu şunlardır:

1. O dilin konuşulduğu ortamla çok yönlü etkileşime girerek pratik yapmak

2. Dil öğrenmekte olduğumuzu unutarak akışa bırakmak

3. Öğrenmeyi planladığımız dile ilgi duymak, sevmek

Pandemi veya ekonomik nedenlerle yurt dışına dil öğrenmeye gitme olanağını bulamayabiliriz. Gerçek ortamda olunamıyorsa, biz de çevrimiçi TV ve uygulamalar üzerinden evimizin konforunda film izleyerek dilimizi geliştirebiliriz. Filmi ilgiyle ve coşkuyla izlerken, orada geçen olay ve kişilerin bağlamsal ilişkilerini yakalamaya çalışmak, kalıcı öğrenme açısından mutlaka yararlı olacaktır.

Severek yapılan işler insana kolay gelir ve motivasyonu yüksek tutar. Bu gerçek yabancı dil öğrenim süreci için de geçerlidir. Sevdiğimiz bir dile yönelmek, öğrenme sürecine coşku ve eğlence katar, öğrenme performansımızı geliştirir.

Sınavlar yaklaştığında birçok materyali ezberleyerek beyni doldurmak, bunaltıcı bir yöntemdir. Oysa sevgi, coşku ve eğlence bize öğrenme sürecinde olduğumuzu unutturur, kendimizi yabancı dildeki iletişimin akışına bırakmamıza yardımcı olur.

İnsanın dil edinim ve konuşma mekanizması, sezgisel öğrenme içgüdüsü üzerine kurguludur. Dil öğrenmenin gen ayarlarına işlenmiş olması, insan evriminin en büyük başarılarından biridir. Tıpkı bebekken ana dilimizin söz varlığını ve gramerini öğrendiğimiz gibi, yabancı dilleri de farkında olmadan doğal olarak edinebiliriz.

Bebekliğimizde zamir, zarf, edat, fiil, isim, sıfat ve bağlaç gibi gramer unsurlarını bilmeden dilimizi öğrendik. Tüm bunlardan ve dilbilgisi kurallarından daha sonra ilkokulda haberimiz oldu. Esasen dilbilimci, filolog ya da çevirmen olmayı düşünmeyen kişinin ayrıntılı dil bilgisi öğrenmesine zaten gerek yoktur.

Harita üzerinde başkent adlarını ya da meclis albümü üzerinden milletvekili adlarını ezbere öğrenebiliriz ancak sözlükten kelime ezberleyerek yabancı dil öğrenemeyiz. Yalnız siz ya da ben değil, hiç kimse öğrenemez.

Kelime ezberleme sıkıcı, gereksiz ve verimsiz bir dil öğrenme yöntemidir, öğrenciyi yabancı dilden soğutur. Beyin jimnastiği yapmak için işe yarayabilir ancak dilimizi geliştirmeye yardımcı olmaz.

Kelime Ezberleyerek Dil Öğrenemeyiz!
15
37
Görüşünü yaz

En İyi Kız Görüşü

 • GözdeÖA
  Dil öğrenebilmek için öncelikle kişinin ön yargıyı bırakıp, kararlı ve kendine güvenmesi gerekiyor. Eğer öğrenme imkanı varsa yurt dışında eğitim almak en iyisidir. Eğer kendi imkanlarımızla öğrenmeye çalışıyorsak yabancı arkadaşlarla konuşarak, dizi ve filmlerin dilini değiştirerek, müzik dinleyerek, basit dilli dergi, kitap okuyarak ve uygulamalı sitelerden yardım alınarak geliştirilebilir. Ama en önemlisi pratik yapmak olduğu düşünüyorum. Sözcük ezberleyerek sadece dil öğrenilmez size katılıyorum. Verdiğiniz bilgiler için teşekkürler. Emeğinize sağlık 🌸
  Görüş hala geçerli mi?

En İyi Erkek Görüşü

 • imsabbah
  Bence dediğiniz gibi en iyi çözüm ya o ülkeye gitmek ya da diziler, filmler vesaire.
  Fakat en başta sevmek lazım. Çoğu kişi sırf kariyer olsun diye çince öğren veyahut ispanyolca öğreneyim diyor.
  Oysa ki ben sırf sevdiğim için Farsça öğrendim ve mesleğim edebiyat ile alakalı olduğu için yararını da gördüm.
  Diyeceğim o'dur ki sevin, ödül zaten gelecektir.
  Görüş hala geçerli mi?

Diğer Görüşler İçin Aşağı Kaydır

Kızlar & Erkekler Ne Diyor?

1436
 • No1Princess
  Bence en iyi öğrenme şekli kelimeleri cümle içinde kullanabilmektir. Eğer o kelimeyi kullanabiliyorsak öğrenmişiz demektir. Yine de saygı duyuyorum herkesin öğrenme biçimi farklıdır. Ezbere karşıyım ama cümle içinde kullanmak akılda kalmasını sağlıyor.
 • O kadar kelime ezberi yapmışımdır ama hepsi hafızamdan uçup gitmiştir. Bir cümlenin ingilizceye çevirisini yapmaya çalışırdım. Kelime anlamlarını sözlükten bakar, bulurdum. Fakat bir türlü yabancı dilde o kelimeleri cümleye dökemezdim. Kuramazdım o cümleyi...
  Bence kelime öğrenmek, dil öğrenmek için yeterli değil. Fakat öğrenmek için güzel, doğru bir adım.
 • UDixon
  Doğru ilk önce günlük konuşma dilini bilelim de gramere sonra bakarız milyon tane kelime var her bir kelimenin en az 4 5 anlamı var hangi birini aklında tutabilirsin ki? telefonda İngilizce pratik yapma programı var canlı canlı konuşabiliyorduk programı unuttum ama ilk önce günlük dili bilelim geri kalanını sonra öğreniriz.
 • En guzeli pratik, bodoslama girin elinizin altinda bir sozluk olsun.

  Bizim egitim sistemimizin klasik dandikligi. Her halti ezber.

  Bir oyunda ogrendigimin binde birini okulda ogrenmedim ben.
 • 06romeo
  Yıllarca bize kelime ezberlettiler. Boşa geçen zaman. Umutların kırılması. Lütfen şu işe ciddi eğilin eyyy yetki sahibi otoriteler. Bunca heves bunca emek bunca zaman bunca para boşa gitmesin, doğru yönlendirin lütfen. 😎
 • PresentVictoria
  doğru ko ko taktiği var mesela korkmadan konuş oda iyi kullanacağın kelimeleri ezberlemek önemli olan kullanmadıklarını ezberlesen ne işe yarar Kullanmadıktan sonra
 • WarLander
  You’re so right. If you wanna learn english or another language, you must live with it. Only that way will teach you very well. * I right my teacher?
 • aerolite
  Herkesin öğrenme şekli farklıdır.. Oyunla karışık kelime öğrenilip, sonrasında gramere geçmek benim için uygun olan öğrenme şeklidir.
  Yani bu konuda size katılamayacağım.
 • helloo96
  Üniversitede ingilizce alanında öğretim üyesi olarak söylyorum ben kelimeleri 10 ar kez yazarak öğrendim ama bunu öğrencilerime önermiyorum. kelime ezberleyecekseniz kelime kartı hazırlayın, kelimelerin olduğu hikaye yazın , onların resimlerini çizin
 • _Heracles35_
  Bencede hocam.. dil dediğimiz şey konuşa konuşa ve zamanla gelişir.
 • fafur
  Hocam, kelime ezberlemek dediğiniz gibi zor ancak kelime bilmeyince de metnin büyük bölümünün anlaşılmasını engelliyor.
 • sonradankadın
  Evet günlük hayatta sık kullanılan kelimelerden başlanmalı.
 • Gizliüyee234
  Ben çoğunlukla kelime ezberlemeye çalışırım İngilizce almanca gibi derslerde ama eskiden biyoloji tarih gibi derslerde bütün konuyu ezberledim tabiki bütün konu değil ama önemli olan metinleri ezberlerdim
 • biradetmehmet
  yabancı dil öğrenmek için en güzel yol sanırım mecbur kalmak kendini yabancı dil konusanların içine atıp mecburen konusacaksın
 • emrah_k
  Kelimelerden cümle kurabiliriz
  Ve pratiklik yaparak aklımızda kalabilir
 • 000000007
  Kelime ezberlemek yerine cümle ve kalıpları ezberlemek daha kolay ve akılda kalıcı olacaktır.
 • tastycock
  Kelime ezberlemek katkı sağlar ama konuşmadan dil öğrenilmez.
 • EmirAdakul
  Kuralları öğrendikten sonra evet işe yarar ama sadece kelime öğrenmekle bitmiyor.
 • BryanHawk
  Hocam selamlar. küçüklüğümden beridir altyazılı dizi izlediğimden igilizcede duyduğumu az çok anlıyorum.
  Fakat kendimi ifade etmeye gelince , türkçe de olduğum gibi kendimi rahat ifade edemiyorum. örnek vermem gerekirse şu yazmış olduklarımı ingilizce de ifade edemem. çünkü o kadar basit seviye bir ingilizce ile bu seviyedeki bir anlatımı birleştiremiyorum. neye çalışmam gerektiğini de bilmiyorum. anlayacağınız kaldım böyle xD okuduğum teknik ingilizce ile kendimi kandırıyorum biliyorum diye. bunun artık icraate dönüşmesini istiyorum
 • Hocam merhaba! Gayet güzel noktalara değinmişsiniz ve yerinde tespitler yapmışsınız. Ben 2000'li yılların başında lise döneminde olan biri olarak; o zamanlar çok yaygın olan süper liseye gitme ve İngilizcemi geliştirme fırsatı bulmuştum. Hocamız Avustralyalı idi ve hiç Türkçe bilmiyordu. şu an aradan o kadar yıl geçmiş olmasına rağmen çok iyi hatırlıyorum, dersleri verirken kullandığı metotlar gerçekten dili öğrenmeye azami katkı sağlayacak yöntemlerdi. Mesela İngilizce bir cümle kurardı ve bu cümleyi aynı anlama gelebilecek şekilde farklı kelimeler kullanarak en az 4 veya 5 cümle kombinasyonu oluşturmamızı isterdi. O eğitim çok işe yaradı ve ben sadece 1 yılda ingilizcemi upper intermediate seviyesine kadar getirdim. Şimdi de filmleri dizileri orijinal dilinde izleyerek kalıpları oturtma konusunda kendimi geliştirmeye çalışıyorum. Bu faydalı paylaşım için teşekkürler..
 • chayang
  Benimde var bir platonik askim Lee Minho.. Belki gileceksiniz ama onu oyle seviyorumki e tabi o unlu oldugundan imkansiz ayri ulkeler ayri hayatlar falan filan
 • nisamaykık
  Dil örenmeyi gerçekten çok istiyorum başlıyorum bir süre sonra bırakıyorum ilgimi kaybediyorum inşAllah bir gün tam bir şeklide öğrenirim
 • Günlük konuşma kelimeler ini ezberlemek bilmek önemli dil için diğerleri Zaten bi şekilde oturuyor bnece
 • furio
  Kelime haznesi olmadan dil öğrenmek ne işe yarar ki?
  • Kelime tabii önemli ama kelimeleri metinlerle, film izleyerek, dinleyerek daha iyi aklında tutabilirsin. Yoksa sadece kelime ezberlersen kısa zamanda unutursun. Iyi aklında kalması için cümlelerde kullanmalıyız. Ben de öyle yapiyorum.

 • Uygunbiseylee
  Ünide hoca sürekli kelime ezberletme yapardı valla. Sürekli olarak kelime defteri tutardık ve bi süre sonra bıktığım için bıraktım
 • merru
  Bol kelime öğrenerek bol pratikle zamanla iyice gelişir.
 • Alive99
  Kelime ezberlemek sıkıcı olabilir ama zaman kaybı olduğunu düşünmüyorum
 • brkaltn23
  Ama o dildeki en çok kullanilan 100 kelimeyi öğrensek hiç te fena olmaz
 • Helen-deniz
  Beynim nerde gereksiz şey var topluyor ama bir kelimeyi tutamıyor ya.
 • reisoğlu67
  konusan birilerinin yaninda kendinde ezberledikce hata yapacagim. diye cekinmeden ögrenirsin
 • Abazaprens
  Bir lisan bir insan diye boşuna dememişler
 • namelessfairy
  Derdini anlatcak kadr öğrenrsn
 • MertCeylantepe
  Degerli olmuş bu bilgiler
 • 1habibe
  teşekkürler
 • SevgiİçinSavaş
  Teşekkür ederim Güzel bilgi.
 • BADLOWE1234
  Çok haklisin ama pratikte lazım
 • kyrat
  Bilgi için teşekkürler...
 • geenç1isi
  Yaşayarak öğrenmek daha iyi
 • KurdunOğlu
  Emeğine Sağlık
 • UniversalSoldier
  Paylaşım için teşekkürler
 • LiLi1453
  Bence özel bir ders lazım öğrenmek için
 • nirhamm
  Bu uygulamayı kullanıyorum
 • GelPcPcc
  Güzel bilgiler
 • Ararat344
  Bir dili ogrenmek ıstıyorsan yasayacaksn o dili
 • Gezegensizkız
  Teşekkürler
 • _BaşBelası_
  Dil öğrenmek istiyorsan ezberlemeyeceksin.
 • kimod0
  Beğendim güzel bilgiler vermişsiniz
 • durdurunbeniii
  Guzel anlatim tebrikler faydali olmus bence
 • mertooo034
  Bilgiler için teşekkürler.
 • Gizli Üye
  okulda boşuna ingilizce dersi veriyorlar. hiçbir işe yaramıyor. kendi hocamız bile söyledi.
  müfredat da uymak zorunda, eğitim sistemi b*ktan birşey. bilerek yapıyorlar zaten. koyun nesil yetişiyor (akp) ki kendilerine oy atsınlar.
  oy yüzden üniversite öğrencileri oldugu iller akp kazanamıyor. #AKP=KOYUN
YÜKLENİYOR...