Eğitim Radarı: Erasmus vs Turing

CieloStellato a

Hello çiklatlarrr!

İngiltere, 31 Ocak 2020'de AB'den resmi olarak ayrılmasıyla birlikte; Erasmus'un da dışında kaldı. Tabii durdu mu hınzırlar? Tabii ki hayır, hemen kendi öğrenci değişim programları Turing'i başlattılar.

Sizler için gözlüklerimi taktım, alıcılarımı açtım ve programı güzelce araştırdım. Kahveler hazırsa başlıyoruuuuz. :D

Nedir bu Turing?

Eğitim Radarı: Erasmus vs Turing

Turing'in isim babası, biz yazılımcıların aşina olduğu bir isim. Evet, tahminlerinizi duyar gibiyim! Program adını; algoritma tanımı ile modern bilgisayarların kavramsal temelini atan ünlü matematikçi Alan Mathison Turing'ten almış.

Programın ana amacı; İngiltere kuruluşlarına yurt dışından gelen öğrencilerin, global deneyimler ve beceriler kazanmaları için fon sağlamak diyebiliriz. Program için tam 116 milyon Euro bütçe ayrılmış.

Erasmus'ta 2021-2027 yılları için tüm Avrupa'ya 26 Milyar Euro gibi oldukça yüksek bir bütçe ayrılsa da, Turing tek ülke için güzel bir fon bütçesi ayarlamış gibi görünüyor.

Turing'in avantajları neler?

Eğitim Radarı: Erasmus vs Turing

Program;

  • Öğrencilerin yeni beceriler geliştirmesi
  • Globalleşme deneyimi kazanma şansı
  • Uluslararası meslektaşlar ile etkileşim kurma ve yeni fikirler üretme şansı
  • Öğrencilerin istihdam edilme potansiyellerini arttırma
  • Sosyal yeteneklerin geliştirilmesi gibi avantajlar vadediyor.

Ayrıca Erasmus'ta olduğu gibi not ortalaması, dil yeterliliği vb. gibi zorlayıcı ön koşullar istenmiyor. Yarı zamanlı ve tam zamanlı tüm öğrenciler Turing'e başvurabiliyor.

İyi de, Turing'e katılmak için İngiltere'de okumak şart mı?

Eğitim Radarı: Erasmus vs Turing

Evet, şimdilik Turing'e katılmak için İngiltere'de lisans / yüksek lisans vb. eğitim alıyor olmanız gerekiyor. Eğer İngiltere'de eğitim alma planlarınız varsa kesinlikle değerlendirmenizi öneririm.

Tabii Turing şu an için Erasmus ile rekabet edebilir seviyede değil. 2014 yılından beri Erasmus+ adıyla anılan Erasmus programı, sadece üniversiteliler için öğrenci hareketliliği değil; gönüllülük faaliyetleri, gençlik değişimleri, eğitim ve ağ kurma, yapılandırılmış diyalog gibi birçok faaliyeti kapsıyor. Tabiri caizse Turing'in, Erasmus seviyesine gelmesi için 40 fırın ekmek yemesi lazım. :D

Erasmus vs Turing

Eğitim Radarı: Erasmus vs Turing

Erasmus genele hitap eden, geniş alan portföyü olan bir program. Turing, evet güzel bir başlangıç yaptı ancak İngiltere dışındaki öğrencilere hibe desteği vermeye başlasa ve öğrenci değişim hareketliliği olarak kalmasa dahi Erasmus+ ile rekabet edebilmesi için daha çok yol kat etmesi gerekiyor.

Eğitim Radarı: Erasmus vs Turing

Benimle birlikte eğitim gündeminin nabzını tuttunuz, sizlerin de bu konudaki görüşlerini bekliyorum.

Öğrencilerin donanım kazanmasını sağlayan gelişmelerin ivme kazanması ve hep konuşmamız dileğiyle, sevgiler. <3

Eğitim Radarı: Erasmus vs Turing
75 Görüş