İş Değişikliği Zamanınız Gelmiş Olabilir mi?

Arag0rn

Herkese merhabalar. İş bulduk da değiştirmesi mi kaldı ya da bu zamanda ne değişikliği otur oturduğun yerde dediğinizi duyar gibiyim. Haklısınız öyle malesef durumlar, umarım daha fazla uzamadan bu olumsuz günleri geride bırakırız. Genelde yazılarımı yazarken dönemsel değil de her zaman geçerliliğini koruyacak ve okuyanlara birşeyler katacak konularda yazmaya çalışıyorum.

Şimdi dönelim konumuza... İş değişikliği zamanını kestirmek zor olabilir ancak bazı durumlar varsa o zaman şöyle bir etrafa bakmanın ya da özgeçmişizi güncellemenin zamanı geldi diye düşünebilirsiniz.

1. Patron ya da yöneticilerle yaşanan sorunlar

İş Değişikliği Zamanınız Gelmiş Olabilir mi?

Evet işi işkenceye çeviren durumlar bunlar. Çünkü her gün ailenizden çok onları görüyorsunuz. Gün boyu yaşadığınız bu olumsuz ve karamsar hava sizin mesai dışındaki hayatınıza da yansımaya başlıyor. Çoğunlukla da yoneticinizi ya da patronunuzu değiştirme şansınız olmuyor. Fikirleriniz onlarınkilerle çelişiyorsa ve artık onları ikna edemiyorsanız işinizi değiştirmeyi düşünebilirsiniz. Ben zaten patronum ya da yöneticiyim diyorsanız şu anda, o zaman çalışanınızla sorun olabileceği ihtimalini düşünüp bir yoklayın en azından sorun varsa çözmeye çalışın. Sonra iş değiştirmek zorunda kalmasınlar:)

2. İş arkadaşları ile yaşanan sorunlar

İş Değişikliği Zamanınız Gelmiş Olabilir mi?

Her zaman patron ya da yöneticilerinizle sorun yaşamazsınız. Bazen en çok anlaşamadığınız kişililerle aynı ekipte çalışmak zorunda kalabiliyorsunuz. Zaten dışarıda bile katlanamıyorsunuz bir de gün boyu aynı ortamda çalışmak sizi fazlasıyla mutsuz edecektir. Ben neden işten çıkayım o gitsin dediğinizi de duyuyorum ama bazen o ihtimal de olmayabiliyor. Eger tüm çözüm yollarını da tükettiyseniz işte bu durumlarda iş değişikliği akla gelen bir çözüm olabiliyor.

3. Maaş ve zamlar

İş Değişikliği Zamanınız Gelmiş Olabilir mi?

Kimisi ben mutluyum zam olmasa da olur gibi de düşünebilir ama gerçekçi olalım. Hepimiz belli bir kazanç için çalışıyoruz. Ama sürekli aynı maaşa da çalışılmaz. Neticesinde belli bir tecrübe ve bilgi birikimimiz var. Her yıl yapılan zam zaten bir artış değil enflasyon düzeltmesi. Hatta çoğunlukla o bile yetersiz kalıyor. Laf aramızda bu sene çoğu kurumun pandemiyi bahane ederek zam yapmamayı ya da az oranda zam yapmayı tercih edeceğini de düşünüyorum. Tabi inşallah yanılırım. Maaşınız artık istediğiniz düzeyde değilse ya da zam yapılacak deyip sürekli oyalanıyorsanız(özellikle bazı patronlar yapar bunu) iş değiştirme zamanınız gelmiş olabilir.

4. Terfi sorunları

İş Değişikliği Zamanınız Gelmiş Olabilir mi?

Özellikle kurumsal yerlerdeki en büyük sorunlardan birisi de terfiler. Klasik poziyonlar vardır genellikle uzman yardımcısı, uzman, kıdemli uzman, yönetici, müdür diye gider. İşe başlarsınız ilk gunden bazı planlar ya da hayaller kurarsanız.. Ama zaman geçer bir bakarsınız yanınızdaki ekip arkadaşınıza terfi gelmiş size gelmemiş. Somut bir nedeni olsa tamam diyeceksiniz ama yoğun mesailer, çalışmalara rağmen terfiniz gelmiyor. Aslında görevinizi de en iyi şekilde yapıyorsunuz hatta ağzınızla kuş tutmanız gerekse onu da yapıyorsunuz ama olmuyor. Üst yöneticinizle görüşürsünüz bir sorun mu var diye. Yoo çalışmanızdan memnunuz der hatta insan kaynaklarına atar topu ama zaman geçer terfiniz gelmez. Işte o durumlarda da malesef başka kurumlara bakma zamanınız gelmiş demektir.

5. Yeni şeyler öğrenme isteği

İş Değişikliği Zamanınız Gelmiş Olabilir mi?

Yukarıdaki sorunların hiç biri yoktur ama bir noktadan sonra kendinizi tekrar ettiginiz hissine kapılabilirsiniz. Bir çok konu öğrenmişsinizdir ama yeniliğe açık ve kendinize geliştirme yönünde istekli bir yapınız varsa tatmin olamadığınızı düşünmeye başlarsınız. Işte bu zamanlarda yapılacak şey ya aynı kurum içerisinde birim değiştirmek ya da farklı bir kuruma geçiş yapmaya çalışmak.

6. Kurumun kötüye giden durumu

İş Değişikliği Zamanınız Gelmiş Olabilir mi?

Sorunlar her zaman yakın çevrenizle ilgili olmayabilir. Kurumun genelini ilgilendiren bir sorun varsa sizin de öncesinde tedbir olarak farklı kurumlara bakma zamanınız gelmiştir. Örneğin üst yönetimin başarısızlığı, finansal durumun kötüleşmesi, şirketin personel çıkarmaya başlaması gibi bazı durumlar meydana geldiyse sizlerin de kendi çözümlerinizi bulma zamanınız geldiğini düşünebilirsiniz.

Bildiğiniz koşullardan bilmediğiniz farklı koşullara geçiş yapmak tedirginlik ve korku yaratabilir. O nedenle iş değişikliklerinde biraz cesaret gerekiyor. Değişikliği engelleyen konulardan birisi de "tazminat" aslında 5 yıl üzeri bir kıdeminiz yoksa çok da büyük bir para kaybı olmuyor.. Çünkü 5 yıllık kıdem 5 aylık maaş demek. Hafif bir ücret farkı ile bu kaybı da kapatabiliyorsunuz.

İş Değişikliği Zamanınız Gelmiş Olabilir mi?

Son olarak, yazıyı okuduktan sonra gaza gelip istifa filan etmeyin sakın:) Böyle bir düşünceniz olursa da öncelikle yeni iş bulup teklif aldıktan sonra istifa edin. Çünkü elde olan her zaman kıymetlidir..

İş Değişikliği Zamanınız Gelmiş Olabilir mi?

İş arayışında olanların en kısa sürede hayallerindeki işe kavuşacağı; çalışanların da hiçbir sorun yaşamayacağı güzel günler diliyorum herkese...

İş Değişikliği Zamanınız Gelmiş Olabilir mi?
15
18
Görüşünü yaz
15Kız Görüşü
18Erkek Görüşü

Bi’Bot Seçimi

Çok Süper Görüş
 • AdanaLiii_ks
  Çalışmıyorum ama çalışmak istediğim dönemler oldu ona rağmen tecrübe mevzusu yüzünden işe girmek nasip olmadı. Şu an için olmasa da ileri ki zamanda kafam da bir şeyler var ki olma ihtimali de var bakalım nasip. Bu zamanda gerçekten her şey zorlaştı Allah yardımcımız olsun🤲
  Görüş hala geçerli mi?
  • Arag0rn

   Amin. Tüm planların gerçekleşmesi dileğiyle:)

  • AdanaLiii_ks

   İnşAllah teşekkür ederim 😊

Diğer Görüşler İçin Aşağı Kaydır

Kızlar & Erkekler Ne Diyor?

1418
 • bahadırçakarlı
  Ya benim işim çok güzel zor Rusya’da okudum uluslararası özel bölümü okudum şimdi uluslararası fabrikam var maaşım 25.000 abrupanın Afrika ülkeleri ve Avrupadan tırlar geliyor ha bazen kendi kendime diyorum bıraksammı olmaz az daha bırakçsktım eşim Rus doktor o araya girdi 😊
  Sevdim 1 Kişi
 • Meri0640
  Çok şükür ben işimden de işverenimde çok memnunum sağolsunlür iyi insanlar 3 yıl bitecek benim artık aile gibi olduk
  Sevdim 1 Kişi
 • mışgibihayatlar
  Benim için en geçerli madde:5
  Emeğinize sağlık okuyanlara kandil olur insallah.
  Sevdim 1 Kişi
 • antalya_beyi
  yönetici çalışanını baskıladığı zaman ve de para alamıyorsanız evet değişim zamanı gelmiştir
  Sevdim 1 Kişi
 • tastycock
  İşimi fazlasıyla seviyorum ve asla da işimi değiştirmeyi düşünmüyorum.
  Sevdim 1 Kişi
 • Secret_Woman
  Yine aynı sektördeyiz ama dal değiştirdik diyebilirim
  Sevdim 1 Kişi
 • MarisaRosa24
  Ben de istiyorum ama şimdilik olanaksız sanırım. Ama umutlarımı yıkmıyorum, erteliyorum
  Sevdim 1 Kişi
 • biradetmehmet
  BAsarili insanlar icin is degisikligi iyi bir zihinsel aktivitedir
  Sevdim 1 Kişi
 • LaStCaCa
  İşimden memnunum olmayanlara gelsin
  Sevdim 1 Kişi
  • Arag0rn

   Hep öyle devam eder :)

 • ɢɛʟinciӄ
  Paylaşım güzel eline sağlık.
  Sevdim 1 Kişi
  • Arag0rn

   Teşekkür ederim :)

 • BuraksS1
  bilgi icin tesekkurler.
  Sevdim 1 Kişi
 • Güzel paylaşım olmuş eline sağlık
  Sevdim 1 Kişi
 • benbendeğilimartık
  Evet, bu sorunlardan sonra yaşanabilecek durumlar.
  Sevdim 1 Kişi
 • Cemree06
  Okulum bitince yaşayacağım dramlardan biri
  Sevdim 1 Kişi
  • Arag0rn

   Dram vs olmaz insallah :)

 • aleyna_yaz
  Yok gelmiş olmamaz çünkü çalışmıyorum.
  Sevdim 1 Kişi
 • Owerlord
  Para konusunda yetersiz kalınabiliyor.
  Sevdim 1 Kişi
 • kkızıl
  işim yokki
  Sevdim 1 Kişi
 • suntotheworld
  Yeni iş bulursak değiştirmek kolay
  Sevdim 1 Kişi
 • v0lkn
  Geldi de geçti maalesef
  Sevdim 1 Kişi
 • Saw89
  işinizi bulmadan sakın çıkmayın
  Sevdim 1 Kişi
 • Daha Fazla (12)
YÜKLENİYOR...