İş Değişikliği Zamanınız Gelmiş Olabilir mi?

Arag0rn m

Herkese merhabalar. İş bulduk da değiştirmesi mi kaldı ya da bu zamanda ne değişikliği otur oturduğun yerde dediğinizi duyar gibiyim. Haklısınız öyle malesef durumlar, umarım daha fazla uzamadan bu olumsuz günleri geride bırakırız. Genelde yazılarımı yazarken dönemsel değil de her zaman geçerliliğini koruyacak ve okuyanlara birşeyler katacak konularda yazmaya çalışıyorum.

Şimdi dönelim konumuza... İş değişikliği zamanını kestirmek zor olabilir ancak bazı durumlar varsa o zaman şöyle bir etrafa bakmanın ya da özgeçmişizi güncellemenin zamanı geldi diye düşünebilirsiniz.

1. Patron ya da yöneticilerle yaşanan sorunlar

İş Değişikliği Zamanınız Gelmiş Olabilir mi?

Evet işi işkenceye çeviren durumlar bunlar. Çünkü her gün ailenizden çok onları görüyorsunuz. Gün boyu yaşadığınız bu olumsuz ve karamsar hava sizin mesai dışındaki hayatınıza da yansımaya başlıyor. Çoğunlukla da yoneticinizi ya da patronunuzu değiştirme şansınız olmuyor. Fikirleriniz onlarınkilerle çelişiyorsa ve artık onları ikna edemiyorsanız işinizi değiştirmeyi düşünebilirsiniz. Ben zaten patronum ya da yöneticiyim diyorsanız şu anda, o zaman çalışanınızla sorun olabileceği ihtimalini düşünüp bir yoklayın en azından sorun varsa çözmeye çalışın. Sonra iş değiştirmek zorunda kalmasınlar:)

2. İş arkadaşları ile yaşanan sorunlar

İş Değişikliği Zamanınız Gelmiş Olabilir mi?

Her zaman patron ya da yöneticilerinizle sorun yaşamazsınız. Bazen en çok anlaşamadığınız kişililerle aynı ekipte çalışmak zorunda kalabiliyorsunuz. Zaten dışarıda bile katlanamıyorsunuz bir de gün boyu aynı ortamda çalışmak sizi fazlasıyla mutsuz edecektir. Ben neden işten çıkayım o gitsin dediğinizi de duyuyorum ama bazen o ihtimal de olmayabiliyor. Eger tüm çözüm yollarını da tükettiyseniz işte bu durumlarda iş değişikliği akla gelen bir çözüm olabiliyor.

3. Maaş ve zamlar

İş Değişikliği Zamanınız Gelmiş Olabilir mi?

Kimisi ben mutluyum zam olmasa da olur gibi de düşünebilir ama gerçekçi olalım. Hepimiz belli bir kazanç için çalışıyoruz. Ama sürekli aynı maaşa da çalışılmaz. Neticesinde belli bir tecrübe ve bilgi birikimimiz var. Her yıl yapılan zam zaten bir artış değil enflasyon düzeltmesi. Hatta çoğunlukla o bile yetersiz kalıyor. Laf aramızda bu sene çoğu kurumun pandemiyi bahane ederek zam yapmamayı ya da az oranda zam yapmayı tercih edeceğini de düşünüyorum. Tabi inşallah yanılırım. Maaşınız artık istediğiniz düzeyde değilse ya da zam yapılacak deyip sürekli oyalanıyorsanız(özellikle bazı patronlar yapar bunu) iş değiştirme zamanınız gelmiş olabilir.

4. Terfi sorunları

İş Değişikliği Zamanınız Gelmiş Olabilir mi?

Özellikle kurumsal yerlerdeki en büyük sorunlardan birisi de terfiler. Klasik poziyonlar vardır genellikle uzman yardımcısı, uzman, kıdemli uzman, yönetici, müdür diye gider. İşe başlarsınız ilk gunden bazı planlar ya da hayaller kurarsanız.. Ama zaman geçer bir bakarsınız yanınızdaki ekip arkadaşınıza terfi gelmiş size gelmemiş. Somut bir nedeni olsa tamam diyeceksiniz ama yoğun mesailer, çalışmalara rağmen terfiniz gelmiyor. Aslında görevinizi de en iyi şekilde yapıyorsunuz hatta ağzınızla kuş tutmanız gerekse onu da yapıyorsunuz ama olmuyor. Üst yöneticinizle görüşürsünüz bir sorun mu var diye. Yoo çalışmanızdan memnunuz der hatta insan kaynaklarına atar topu ama zaman geçer terfiniz gelmez. Işte o durumlarda da malesef başka kurumlara bakma zamanınız gelmiş demektir.

5. Yeni şeyler öğrenme isteği

İş Değişikliği Zamanınız Gelmiş Olabilir mi?

Yukarıdaki sorunların hiç biri yoktur ama bir noktadan sonra kendinizi tekrar ettiginiz hissine kapılabilirsiniz. Bir çok konu öğrenmişsinizdir ama yeniliğe açık ve kendinize geliştirme yönünde istekli bir yapınız varsa tatmin olamadığınızı düşünmeye başlarsınız. Işte bu zamanlarda yapılacak şey ya aynı kurum içerisinde birim değiştirmek ya da farklı bir kuruma geçiş yapmaya çalışmak.

6. Kurumun kötüye giden durumu

İş Değişikliği Zamanınız Gelmiş Olabilir mi?

Sorunlar her zaman yakın çevrenizle ilgili olmayabilir. Kurumun genelini ilgilendiren bir sorun varsa sizin de öncesinde tedbir olarak farklı kurumlara bakma zamanınız gelmiştir. Örneğin üst yönetimin başarısızlığı, finansal durumun kötüleşmesi, şirketin personel çıkarmaya başlaması gibi bazı durumlar meydana geldiyse sizlerin de kendi çözümlerinizi bulma zamanınız geldiğini düşünebilirsiniz.

Bildiğiniz koşullardan bilmediğiniz farklı koşullara geçiş yapmak tedirginlik ve korku yaratabilir. O nedenle iş değişikliklerinde biraz cesaret gerekiyor. Değişikliği engelleyen konulardan birisi de "tazminat" aslında 5 yıl üzeri bir kıdeminiz yoksa çok da büyük bir para kaybı olmuyor.. Çünkü 5 yıllık kıdem 5 aylık maaş demek. Hafif bir ücret farkı ile bu kaybı da kapatabiliyorsunuz.

İş Değişikliği Zamanınız Gelmiş Olabilir mi?

Son olarak, yazıyı okuduktan sonra gaza gelip istifa filan etmeyin sakın:) Böyle bir düşünceniz olursa da öncelikle yeni iş bulup teklif aldıktan sonra istifa edin. Çünkü elde olan her zaman kıymetlidir..

İş Değişikliği Zamanınız Gelmiş Olabilir mi?

İş arayışında olanların en kısa sürede hayallerindeki işe kavuşacağı; çalışanların da hiçbir sorun yaşamayacağı güzel günler diliyorum herkese...

İş Değişikliği Zamanınız Gelmiş Olabilir mi?
33 Görüş