Türkiye'deki Gençlerin En Büyük Sorunu: Gelecek Kaygısı

Arkadaşlar sahiden ne yapıyoruz biz? Neden oluyor bunlar? Gelin biraz dertleşelim istedim. Maddeler halinde beraber sohbet edelim istedim. Kötü etmedim değil mi, buyrun :)

Artık sadece tek başına üniversite okumak asla yetmiyor.

Türkiyedeki Gençlerin En Büyük Sorunu: Gelecek Kaygısı

Eskiden lise mezunu olanların bile büyük saygı görüp, her türlü memuriyete rahatlıkla yerleştiği günler artık geride kaldı. Artık diploma sadece bir kağıt parçasından ibaret. Artık diplomanın gücü diye bir şey kalmadı.

Her şehre üniversite açılması bir felakettir.

Türkiyedeki Gençlerin En Büyük Sorunu: Gelecek Kaygısı

Böylelikle alanda 50 kişiye ihtiyaç var ise her sene 5000 kişi o alandan mezun ediliyor. İhtiyaç artığı mezunlar ise hem giden yıllarının üzüntüsünü hem de mesleklerini yapamamanın üzüntüsünü her geçen gün daha fazla yaşamakta...

Sırf okuyorum demek için okumak kişinin kendine yaptığı bir eziyetten başka bir şey değildir.

Türkiyedeki Gençlerin En Büyük Sorunu: Gelecek Kaygısı

Üstte de belirttiğim üzere geleceğe dair planlamalar arasında bulunmayan meslek gruplarını seçmek sizi üzmekten ve emeklerinizi hiç etmekten başka bir şey değildir. Çok büyük bir hayaliniz yoksa o bölüme dair, gelecekte bir karşılığı olmayacaksa yazmayın. Sonra üzülürsünüz.

İnternet ortamında hiç hak etmeden ve çok basit şekillerde para kazanan insanlar gençlerimizin bütün ümidini yerle bir ediyor.

Türkiyedeki Gençlerin En Büyük Sorunu: Gelecek Kaygısı

Ne kadar yazıp çizsek az gerçekten. Her şeye saygımız var ancak sosyal medya platformlarında hiç ama hiç hak etmeden kazanılan paralar ve yaşanılan lüks hayatlar gençleri kesinlikle olumsuz etkiliyor.

Peki ne yapmalı?

 • Okulun yanında kendimizi geliştirmemiz şart. Sürekli diplomanın yanına artılar koymak zorundayız.
 • Seçeceğimiz bölümün şu anki şartlarını değil 5 yıl sonraki imkanlarını ön görerek bir tercihte bulunmalıyız.
 • Yüksek maaş beklentisi olmalı ancak öncelikli olarak o işi sevdiğinizden emin olmalıyız.
 • Eğer kafamızda istediğimiz bölümler yoksa zorla okumak yerine başka alanlarda kendimizi geliştirmeliyiz.

Unutmayın ki herkes doktor, herkes öğretmen, herkes avukat olmak zorunda değil!

Kısaca herkes bir "diploma" sahibi olmak zorunda değil. Kişi hangi mesleği yaparsa yapsın kendini o alanda da geliştirebilir. Kuaför olur, terzi olur, kasap olur hiç fark etmez.

Türkiyedeki Gençlerin En Büyük Sorunu: Gelecek Kaygısı

Önceden aileler bak okumazsan seni sanayiye veririm derdi. O zaman orada çalışan insanlar şimdi usta olmuş vaziyetteler ve üniversite okuyanların patronu halindeler. O halde sadece okul sıraları diye ısrar etmek yerine kendinizi ayakta tutabilecek bir meslek sahibi olmak çok daha önemli imiş.

Türkiyedeki Gençlerin En Büyük Sorunu: Gelecek Kaygısı

Buradan hareketle uzaktan eğitim aldığınız şu günlerde bir kez daha kendinize "yahu ben okuyorum ama bitince ne olacak işler?" diye bir daha düşünüp ona göre hayatınıza yön verin. Belki bir ihtimal daha mutlu olursunuz.

İnsan için ancak çalıştığı vardır. (Necm/39) Selamlarla...

Türkiye'deki Gençlerin En Büyük Sorunu: Gelecek Kaygısı
21
26
Görüşünü yaz
Kapat

Diğer Görüşler İçin Aşağı Kaydır

Kızlar & Erkekler Ne Diyor

2126
 • Pesimizm
  Evet gelecek en büyük kaygım. Ben dünya malına çok düşkünüm. Hatta şöyle söyliyim, ibadeti felan boşverin sadece dünya için çalışın, ölsek bile bu dünyadaki mallarımız bizimle öbür dünyaya gelir tabi varsa var mıydı ya onu da bilmiyorum, ama tek kaygım gelecek, yeter ki ekmek param olsun başka bir şey istemem, hem ölüm diye bir şey de yokmuş bu yüzden sadece iyi bir ev araba iş ve karı istiyorum tek kaygım gelecek.
 • biradetmehmet
  İnsan kendini geliştirecek ve çalışmaktan yorumlayacak çalışan asla yorulmaz zaten
  Devamlılık çok önemli betonu delen suyun kuvveti değil devamlılığıdir
  Hic bir mazaret başarının yerini tutmaz bahanelere sığınmak doğru değil inanan insan gelecekten kaygilanmaz
 • Auxerre
  oncelikle kimsenin zengin olmak gibi mecburiyeti yok dunyadaki lanet metalara sahip olunca nirvanaya ulasmis arap muhammedin anlattigi cennete gibi yasamaz insanlar.. insanlari mutlu ve huzur yapacak cok basit ve parasal olmayan milyonlrca sey var ama bu isin romantik tarafi ve dunyaya bakisiyla alakali vizyon meselesi.. Turkiyenin en buyuk sorunu egitim degildir aksine Şu an fransadan daha cok universitede sayisina ve akadeik kadroya sahip Turkiye ama kisi basi gelir 9 bin dolar Turkiye de fransa da 35 bin dolar bunun nedeni produktivite yani verimliligin dusuk olmasindan kaynakli.. zaten Turkiye cumhuriyetin hicbir doneminde global ve ogunun endustriyel teknolojiye yatirim yapmamis hukumetler taraindan yonetilmis dunyadaki endusriyel teknolojiye yaklayamama sebebidir.. konu nominal deger degildir konu verimlilik sorunudur..1930larda turboprop motor unitesi uretilirken sizin metaruji ve malzeme muhendislik daliniz 1957 de acildigi icin nasil bir teknoloji oldugunu bilemez ve uretemezseniz.. uretemezseniz dis ticaret dengesini saglayamazsiniz.. ornek Turkiye de cok konusulan f35 ucak dan vereyim 1 birim satis fiyati 90 milyon dolar...100 adet sattigi zaman 9 milyar dolar eder... bu abd ye Turkiyenin butun birimleriyle sattigi ihracati abdye 7 milyar dolar yani sadece f35 gbi yuksek teknoloji arge endustri 4.0 urunuyle Turkiyeye cari fazla veriyor... Turkiye de endustriyel teknoloji yatirimlari hicbir donem olmadigi icin bugunun dolayli doviz kurunu yasayip piyasada kazandigi ucreti enflasyona veriyor refah hep dusuyor... Turkiyenin ve genclerinin gunumuzune endustri 4.0 web 3.0 standartlarinda akademik kadrosu ve ara elamani bu nitelikli isgucune arge tesisleri.. uretim tesisleri ve global olarak ihracatini yapabilecegigi diplomatik kanallari ve pazarlari olmasi gerekir.. yoksa herkese diploma verip istihdam edemecegi bir ekonomiyle 97 yildri bu kafayla 1970lerden sonra almanya isci kabul etti diye kurban kesen almanin çöpünü temizlemek icin havalara ucan bir nesil yetistirirsiniz... en basta ozgun anayasasini yapmali hukukun ustun oldugu... uretilen gelirin gini katsayisina gore adaletli paylasilmasi ve kisileri ve orgutleri prodüktivite verimli bir ekonomi politige sevk etmeli.. ama Turkiye de aydin gecinen balon kesim hicbir akademik basarisi hicbir patentli mal uretemeyen jakoben kesim gibi andlar mars okumasi disinda icraat etmesi lazim.. cern gibi bir bilim kurulunuz teknoloji ussunuz olmali..97 yildir yaplamayan bundan sonra yapilir mi o cok zor iste... zaten bilincli rasyonel bir tuketici de yok Turkiye de... hanehalki ve ozel sektorun 80 milyr euro bankalara borcu olmasi bunu kantiliyor yani basinizdaki bulgaristanin milli geliri 100 milyar dolar devlet kadar borclanan bir millet nasil olurda tasarruf alternatif maliyet yapabilir yarina dair verimli bir sosyoekonomik yapi kurabilir o da pa nin labirenti gibi icinden cikilmasi zor bir durum...
 • Baştan sona haklı ve çok güzel yerlere değinmişsin, gerçekten emeğine sağlık.
  • 8matador1180

   Teşekkür ederim beğenmen beni çok mutlu etti :)

  • Dkflgjdsk

   Şu aralar eğitim sistemi üzerinde çok kafa yoruyorum bu paylaşım çok açıklayıcı artı ülkemizde keşke buna bir el atılsa artık :/

  • 8matador1180

   el atmak bir yana her şehre ikinci üçüncü üniversite açıyorlar ısrarla. açsınlar da çıkınca istihdam sağlanmayacak bölümler açıp duruyorlar anca kişi birikiyor ahh ahh :)

 • hayalibirhis
  O kadar güzel yerlere değinmişsiniz ki.. Misal sosyal medyadan para kazanma olayı. Birçok fenomen çift sosyal medyadan başka hiçbir geliri olmadığı halde çok rahat bir şekilde yaşamını sürdürüyor, elbette buna en büyük sebep fanları.
  Bunun dışında sırf üniversite okuyabilmek için alakası olmayan bölümlere giden öğrenciler de azımsanmayacak derecede. Aynı hatayı ben de yaptım fakat çok geçmeden değiştirdim bölümü.
  Ayrıca sırf iş imkanı çok diye sağlık alanına yığılan öğrenciler.. Sonra hem kendilerine hem hastalara eziyet haline geliyor.
  Son olarak bir şey eklemek istiyorum.
  Bölümün kaç yıllık olduğu değil, iş imkanı önemlidir kesinlikle.
  • 8matador1180

   Evet kardeşim katılıyorum sana dört yıl su ürünleri okursak sonunda yine boşta kalırız. Mesele o alandaki istihdam olmalı dikkat etmek lazım. :) O fenomen çiftlere de bir şey demiyorum artık para dileniyorlar boyna :d

  • hayalibirhis

   Aynen öyle ha bire link koyuyorlar. 😀

 • reversengineer
  Şu an ki devir öyle bir devir ki. Sadece çalışmak değil aynı zamanda pasif geliriniz olmalı. Sizin elektrik, su faturanızı yattıgınız yerden çıkartabilecek bi yatırım. Aynı zamanda hem kadın hem erkek çalışmalı. İyi bir gelecek için
 • Teşekkürler doğru bir bence olmuş. bir not da ben eklemek istiyorum bu ülkede insan olmak mutlu olmak ve çoğu şey zor zaten :)
 • restinerest
  Bu ekonomik durumlarda nasil iyimser olabilirlerki Allah askina
 • Herşeyden önce söylüyorumki başlık ve konu çok iyi Tam isabet..
 • Blackmen3
  Eskiden lise mezunu olanların bile büyük saygı görüp, her türlü memuriyete rahatlıkla yerleştiği günler artık geride kaldı. Artık diploma sadece bir kağıt parçasından ibaret. Artık diplomanın gücü diye bir şey kalmadı.
 • Gelecek kaygısı her türlü var ve geçecek gibi değil.
 • Hislitimsahh
  Bunu artık yüzümüze vurup durmsanız sjsj
  iyice stres oluyoruz.
  • 8matador1180

   sakın ol ve o çiçekleri bana doğru uzat hemen sdfdg

 • captionmaster
  Maalesef Türkiye'de gelecek diye bir şey kalmadı...
 • Cagixx
  Çürütülen hayaller, kaygılı bir nesil endişe içinde ki insanlar, geçim sıkıntıları insanı 12 saat çalışmak, sigara icmek yıpratmaz aynı zamanda bu kaygılarda yıpratır. Sunduğun bence emek verilmiş sesimiz olmuş
 • 80 nesli bile kaygılı yeni nesile daha çok üzülüyorum
 • benbendeğilimartık
  Bence de çok haklısın. ülkemizin her insana ihtiyacı var.
 • Eline emeğine sağlık doğru söze ne denir ki. Yaşadığımız dönemde zaten ne kolay ki. Özellikle sosyal medya hayatımızı ele geçirdi resmen. İnsanlar orasını burasını göstererek ya da saçma sapan videolar çekerek bir yerlere gelip milyonluk arabalara binip milyonluk evlerde oturuyorlar haliyle diğer insanlarda bunun çare ve çıkış yolu olduğu yanılgısına düşüyor. Halbuki para sadece belki biraz daha iyi bir yaşam standardı sağlar. Daha iyi ve yararlı bir insan olmayı değil. Idol almamız gereken insanlar fenomenler değil. Hayallerimizin belirleyicisi bunlar olmamalı. Umarım herkes kalbinden geçenlere sahip olabilir. Keyifli geceler.
 • Gelecek kaygısı yaşamamızın büyük ölçüde sebebi biz değiliz devlet.
 • ByBrawo
  Tebrik ederim. Gerçekten Çok Güzel Bir Paylaşım olmuş 👍
 • Suhandan06
  Yaşam şartları zor işsizlik oranı yüksek biz gençler nasıl geleceğimizden kaygı duymayalım ki bizimde gerçekleştirmek istediğimiz bir sürü hayalimiz var ama imkan olanak yok
 • Şartları düşünerek moral bozmanın anlamı yok bir yerden başlamak lazım.
 • lolastar
  Türkiye'de her şey zor
 • cenk06cenk
  Ama haksizlar mi
 • Çok faydalı ve isabetli tesbit gibi tesbitler 🍓
 • Çok güzel tespitler
 • Ukala_
  Allah sonumuzu hayırlı etsin...
 • v0lkn
  Maalesef öyle
 • heygirl_35
  eline sağlık
 • denizkaradeniz
  gelecekte elbet birgün gelecek
 • ogn49
  Maalesef günümüzün gerçeği
 • Yusuffl
  türkiyede yaşanmaz aga
 • papagligocik
  Bu ekonomik durumlarda nasil iyimser olabilirlerki
 • Kalp__hirsizi
  Gelecek kesinlikle 😎👍
 • Hiç-bir beklentim yok ülkeden en ufak bile
 • Gelecek kaygısııı
 • Kesinlikle
 • luusi
  çok kaygılıyız çok
 • Gizli Üye
  gelecek kaygısı bizi bitiriyor valla
 • Gizli Üye
  Allahtan umut kesilmez
 • Gizli Üye
  Genç ya da yaşlı, hepsinin sorunu olmaya başladı gibi.
 • Gizli Üye
  Gençler gelecek kaygısı yaşamıyor artık hep oyun oynuyorlar bilgisayarda ana baba düşünsün anca onları.
 • Gizli Üye
  Çok başarılı olmuş, ne mutlu genç değilim...
 • Gizli Üye
  Ben de iyi bir üniversiteden mezun diplomalı bir işsizim.
 • Gizli Üye
  Yazık gençlere
 • Gizli Üye
  rızkından şüphe etmeyeceksin
 • Gizli Üye
  O kadar haksız, kolay para kazanan var ki
 • Gizli Üye
  Aileler laf anlamıyor ki mecburen evden uzaklaşmak için okumak zorunda kalıyoruz... Yazı için teşekkürler tek solukta okudum :)
YÜKLENİYOR...