LGS'ye Girecek Öğrencilerimiz İçin Bilgilendirme

Aşkın_Sonu u

Liselere Geçiş Sistemi (LGS) sınavı 19 Haziran 2020 tarihinde yapılacak. Sınav ile ilgili kısa bilgilendirmeler yapmak istiyorum.

1-Sınav Öncesi Hazırlıklar

LGSye Girecek Öğrencilerimiz İçin Bilgilendirme

Bu konuda Milli Eğtim Müdürlüğü gerekli hazırlıklarını tamamladı. Tüm okullardaki sınav merkezleri dezenfekte edildi.Sıralar arasına 1 metre mesafe konuldu.

2-Sınav Yerine Ulaşım

LGSye Girecek Öğrencilerimiz İçin Bilgilendirme

20 Haziran 2020 Cumartesi günü yapılacak olan Liselere Geçiş Sınavı (LGS), saat 09.00 ile 15.00 saatleri arasında istisnalar hariç olmak üzere 81 ilde vatandaşların sokağa çıkmaları kısıtlanacak. Özel aracı ile sınav yerine ulaşacak öğrenciler sadece bir kişi yanında bulunabilecek,taksi ile ulaşacak olanlar ise taksi şoföru ve bir kişi ile sınav yerine gidecek.Kendi aracı olmayanlar ise Belediye ulaşım vasıtaları ile sınav yerlerine gidecek. Belediyeler gerekirse ek sefer düzenleyecek ve ulaşım ücretsiz olacak.Burada da yine aileden bir kişi bulunma zorunluluğu var.

3-Sınav Merkezlerine Alım

LGSye Girecek Öğrencilerimiz İçin Bilgilendirme

Sınav yerine ulaştınız içeri nasıl alınacaksınız? Sınav merkeziniz bu yıl herkesin kendi okulu oldu.Bu yüzden okul bulma kaygınız olmayacak.İçeri aileleriniz giremiyor okulun dışında bekleyecekler.Yine daha önce olduğu gibi tüm güvenlik önlemleri geçerli.İçeri maskelerinizle alınacaksınız.Birinci oturum 09.30'da, ikinci oturum 11.30'da başlayacaktır. Yanınızda kimlik belgeniz olsun.Kimlikte 15 yaş üzerine COVİD 19 nedeni ile fotoğraf zorunluluğu uygulanmayacak,sınav giriş belgeside sıranızda olacağı açıklandı.Bu konuyu size bırakıyorum.Bu sınavda rehber öğretmenleri bahçede görebilirsiniz,yanınıza suyunuzu ve peçetenizi alabiliyorsunuz.Girişte sizleri güzel mis kokulu dezenfektanlar ile karşılayacaklar :D

4-Sınav Esnasında Neler Olacak

LGSye Girecek Öğrencilerimiz İçin Bilgilendirme

Sınav salonuna girdiniz. Yerinize oturdunuz. Kitapçıklar dağıtıldı. Bu sene 8.sınıflara müfredatın birinci döneminden soru sorulmayacak.Onun dışındaki durum bildiğiniz gibi ben yine soru ve süre durumunu ekleyim:Sözel alanda 50 sorudan oluşan birinci oturum 75 dakika, sayısal alanda 40 sorudan oluşan ikinci oturum 80 dakika olarak uygulanacaktır. İki oturum arasında 45 dakikalık bir süreniz olacak.Tekrarlıyorum sınav esnasında isteyen maskesini çıkarabiliyor.

5-Sınav bitti. Şimdi Ne olacak?

Sınav bittikten sonra kitapçıklıkarınız size verilmeyecek pazartesi günü veliniz gidip okuldan alabilir.Sınav sonuçları 16 temmuzda açıklanması planlanmaktadır.

MEB tarafından hazırlanan tüm bu anlattıklarımı içeren özet bir videoyu buraya bırakıyorum

İkinci açıklayıcı video

Bilimsel olmayan önerilerim:Heyecan yapma,kaydırmaya dikkat et,zor soruyla inatlaşma,süreyi kontrol altında tut,ilk aklına gelen cevabı işaretle,A ile D arasında kaldıysan D yi işaretle, hiç bir fikrin yoksa soru ile ilgili boş bırak,yarıya indirdiysen şansını dene :D. Dua et.

Hepinize canı gönülden başarılar diliyorum.Umarım hepiniz hak ettiğiniz yerlerde olursunuz.Sizler geleceğimizsiniz .Şunuda unutmayın toplamda 155 dakika ile kimse sizi tam olarak değerlendiremez. Sonuç iyi de olsa kötüde olsa siz, bizler için çok değerlisiniz.Elinizden geleni yapın ve sonrasında güzel bir insan olmak için çaba gösterin.

Tekrardan başarılar. Bilgilerde oluşabilecek hatalar için hakkınızı helal edin, uyarırsanız görüşlerde düzeltirim.

Bol şanslar diliyorum.

LGS'ye Girecek Öğrencilerimiz İçin Bilgilendirme
8 Görüş