40 Zengin Renk Seçeneğinden Biri Mutlaka #İstediğinRenk
Kapat

Öğrendiğiniz Konuları Unutmamaya Yönelik Ders Çalışma Teknikleri!

AtlGun m

Öğrendiğiniz bilgileri unutmamak için çeşitli tüyolar

Öğrendiğiniz Konuları Unutmamaya Yönelik Ders Çalışma Teknikleri!

İster bir test çözecek olun, ister bir dil öğrenmeye çalışın ya da sadece okul derslerinizde öğrendiklerinizi korumayı umuyor olun, ne okuduğunuzu hatırlamakta çoğu zaman zorluk yaşayabilirsiniz. Beyniniz, uzun süre boyunca öğrendiğiniz şeyleri hatırlamanızda şaşırtıcı derecede iyi olsa da, bu bilgiye ihtiyacınız olduğunda ulaşmak, her zaman kolay değildir. Bilgileri geri çağırmayı sağlayabilmek için birkaç bellek hilesi kullanın. Zihninize dikkat ederek ve iyi bir ortamda çalışarak beyninizi, yeni bilgileri emmeye daha açık hale getirin.

Bellek güçlendirme tekniklerini kullanmayı öğrenin.

Öğrendiğiniz Konuları Unutmamaya Yönelik Ders Çalışma Teknikleri!

Öğreneceğiniz bilgileri küçük parçalara ayırın. Parçalara böldüğünüz bu bilgileri işlemek ve hatırlamak daha kolaydır. Ders kitabınızın bir bölümünü ezberlemeye çalışmak yerine, bir kerede kısa bir bölüme veya önemli bilgilere odaklanın.

 • Örneğin, bir dil sınıfı için kelime bilgisini hatırlamaya çalışıyorsanız, bir seferde 10'dan fazla kelimeyi ezberlemeye çalışmayın.
 • Bir ders kitabından çalışıyorsanız, kitabın yapısıyla paralel gitmek yararlı olabilir. Ders kitapları genellikle, her bölümü farklı bilgiler içeren daha kısa bölümlere ayrılır. Bir sonrakine geçmeden önce, bir bölümü tam anlamıyla anlamaya ve hatırlamaya odaklanın.

Farklı konular arasında geçiş yapın.

Öğrendiğiniz Konuları Unutmamaya Yönelik Ders Çalışma Teknikleri!

Farklı konuları incelemek ve bunların arasında geçiş yapmak yararlı olabilir. Bu şekilde beyniniz bilgiyi, daha etkili bir şekilde bölümlere ayırır. Birbirinden çok farklı konular arasında geçiş yapmak, çok fazla şey hatırlamayı zorunlu kılarak, beyninizin erişilebilir olmasını sağlamaya yardımcı olabilir.

 • Her bir detayı çok olan konuda yaklaşık 30 dakikadan fazla zaman harcamamaya çalışın, ardından bir sonrakine geçmeden önce yaklaşık 15 dakika ara verin. Mola vermek, verimliliğinizi artıracak ve konsantre olmanıza yardımcı olacaktır.

Not almaya özen gösterin.

Öğrendiğiniz Konuları Unutmamaya Yönelik Ders Çalışma Teknikleri!

Sınıfta ders dinlerken veya metninizi okurken, önemli bilgileri mutlaka not alın. Duyduğunuz veya okuduğunuz her kelimeyi yazmayın. Bunun yerine, anahtar kavramları özetleyin. Bu, beyninizi bilgileri işlemeye ve en önemli olanlarına yoğunlaştırmaya zorlayacaktır.

 • Eğer mümkünse notlarınızı bir kağıda almaya çalışın. El ile not yazmak beyninizi, klavyede yazmaktan farklı bir şekilde kullanmanızı ve ne yazdığınızı düşünmek için biraz daha zaman ayırmanızı sağlar.

Kendinizi test edin.

Öğrendiğiniz Konuları Unutmamaya Yönelik Ders Çalışma Teknikleri!

Konularınızın her bir bölümünü incelerken, kendinizi test etmek için mola verin. Bunu, kendiniz için çalışma soruları hazırlayarak, ders kitabınızda yerleşik olan alıştırmaları veya bilgi kontrollerini yaparak sağlayabilirsiniz. Bir arkadaşınızla çalışıyorsanız, birbirinizi test edebilirsiniz.

 • Kendi kendinizi test etmek, sadece konuları ne kadar iyi anladığınız hakkında daha iyi bir fikir edinmenize yardımcı olmakla kalmaz, aynı zamanda beyninizi, öğrendiklerinizi hatırlamak için daha fazla çalışmaya zorlar.

Tekrar etmeye önem verin ve bellek ipuçları oluşturun.

Öğrendiğiniz Konuları Unutmamaya Yönelik Ders Çalışma Teknikleri!

Bir şeyi hatırlamaya çalışırken, bilgileri tekrar etmek önemlidir. Çalıştığınız şeyi unutmaya başladığınız anlarda kendinize yeterince zaman verirseniz, bu yöntem en iyi sonucu verir. Kısa bir süre sonra öğrendiklerinizi gözden geçirmek, hafızanızın güçlenmesine ve konuları daha derin bir seviyede öğrenmenize yardımcı olur.

Aklınızdaki bilgilere erişmenin en kolay yollarından biri, bu bilgileri tetikleyen ilişkilendirmeler oluşturmaktır. Bu yöntem, bilgileri hatırlamak için bir kısaltma kullanmak anlamına da gelebilir. Görsel ilişkilendirmelere de başvurmak, öğrenilen bilgilerin akılda kalması için oldukça faydalıdır. Bu yöntemi uygulayabilmek de, tamamen sizin hayal gücünüzle alakalıdır.

Öğrendiklerinizi, bir başkasına anlatın.

Öğrendiğiniz Konuları Unutmamaya Yönelik Ders Çalışma Teknikleri!

Bilgi öğretmek veya karşınızdaki insanla bu bilgileri paylaşmak, öğrenmenin en iyi yollarından birisidir. Bir şeyi açıklayabilmek için öncelikle, o konuyu kendiniz anlayabilmelisiniz. Konuyu, başka bir kişi için anlaşılır bir şekilde özetlemeniz ve ifade etmeniz gerekir; bunu yapmak da çalıştığınız konuyu daha iyi hatırlamanıza ve anlamanıza yardımcı olacaktır.

Sağlıklı beslenmeye özen gösterin.

Öğrendiğiniz Konuları Unutmamaya Yönelik Ders Çalışma Teknikleri!

Sağlıklı bir yemek programı, size konsantrasyon gücünüzü arttırmak ve bilgileri zihninizde tutmak için ihtiyacınız olan enerjiyi vermenize yardımcı olabilir. Yeterli miktarda balık, yağsız et, yeşillik, kepekli tahıllar, meyve ve sebzeler, sağlıklı yağ içeren yiyecekler tüketin. Gün boyunca bol su içmeyi de unutmayın.

Çalıştığınız ortamın, yeterli ışık gördüğünden emin olun.

Öğrendiğiniz Konuları Unutmamaya Yönelik Ders Çalışma Teknikleri!

Loş veya zayıf ışıklar sizi rahatsız edebilir ve ne okuduğunuzu görmenizi zorlaştırabilir. Gün boyunca ders çalışmayı planlıyorsanız, bol miktarda doğal ışık alan bir yer seçin. Gece veya güneş göremeyen bir ortamda çalışmanız gereken durumlarda da, ışık seçiminizi iyi yapmanız gerekir.

Umarım yazımı beğenmişsinizdir. Sizlere önerim, yazdığım bu “Bence” yazısındaki teknikleri uygulamada yardımcı olması adına, önceden yazdığım diğer yazılarımı da incelemeniz.

“Konsantrasyonu Maksimum Seviyeye Çıkarmak İçin Tüyolar!” ve “Kısıtlı Zamanda, Verimli Ders Çalışma Yöntemleri!” adlı yazılarıma da göz gezdirerek, tüm bu tüyoları ortak noktada birleştirebilir, daha da etkili olmalarını sağlayabilirsiniz.

Herkese sevgiler, saygılar…

Öğrendiğiniz Konuları Unutmamaya Yönelik Ders Çalışma Teknikleri!
9
12
Görüşünü yaz

En İyi Kız Görüşü

 • Gizli Üye
  Ellerine sağlık. Evde boş boş oturmayayım dedim ve ben de bir yandan İngilizce'mi geliştireceğim bir de Almanca'ya başlayacağım.
  Ingilizce'm B2 hatta C seviyesinde fakat Almanca biraz sıkıntısı, hayırlısı bakalım.
  Görüş hala geçerli mi?
  • Gizli Üye

   Teşekkür ederim ^^

  • AtlGun

   Rica ederim..

En İyi Erkek Görüşü

 • StromAnqel
  Öğrendiklerinizi, bir başkasına anlatma ve not alma kesinlikle bilgi tazeliği için guzel yöntemler emeğinize sağlık 👏
  Görüş hala geçerli mi?

Diğer Görüşler İçin Aşağı Kaydır

Kızlar & Erkekler Ne Diyor

811
 • OjeliKadın
  Yazarak ders çalışırdım hep. O zaman yazdığım hiçbir şeyi unutmam. Hatta kopya hazırlarken bile ezberleyip kopyadan vazgeçtiğim çok olmuştur 🤭
 • Ozgenur_yldz
  şu an ders çalışıyorum ve kafama takılan şeyde buydu çok teşekkürler umarım unutmayacağım çalıştığım konuları 😅
 • ozlemdulluc
  Ben o gun ne öğrendiysem dört kez günün farklı zamanlarında tekrar ediyoruediyorum sizce ise yararmi
 • hijyenikcilek
  Guzel bir paylaşım teşekkürler 🌼
 • Reoxy
  Sürekli tekrar ede ede ezber yapardım hey gidi hey
 • Elazığlı-1995
  Doğru tespit
 • 3KANKİTOLAR
  Harika olmuş. Böyle devam...
 • KabusGeriDöndü
  Gercekten inan ve iste !
 • Hawkeye01
  Sık sık tekrar etmek lazım.
 • işteburada
  Bunlar baya faydalı olur
 • Ceydacımsus
  Harika bir paylaşım
 • zupperzonick
  Derslerle aram yok çalışmıyorum yani
 • bugencyazar
  çok doğru bu teknikler
 • metinganmete
  tskler guzell
 • yumeko_jabami
  Çok güzel bir paylaşım ve yararlı olmuş.💖
 • CRAZY_TÜRK53
  Çok güzel olmuş. Emeğine sağlık. 👍👍😉
 • Gizli Üye
  okurum bir ara eyv
 • Gizli Üye
  Ezber kabiliyeti çok önemli.
 • Gizli Üye
  Her şeyden önemlisi, öğrenilen bilgiler sürekli tekrar edilmelidir.
YÜKLENİYOR...