ÜNİVERSİTE TERCİHLERİ & KARİYER

Kitap Yazarlığı Hakkında Bilinmesi Gerekenler!

Yazmadan önce okumak!

Kitap Yazarlığı Hakkında Bilinmesi Gerekenler!

Yazar olmak için iki şey yapmak gerekir. Bunlardan birincisi okumak, ikincisi ise yazmaktır. Nasıl ki yazmadan yazar olunamazsa, okumadan da yazar olunamaz. Çünkü okumak yazmanın besin kaynağıdır. Okuduğunuz her nitelikli kitap yazarlığınıza yaptığınız bir yatırımdır. Çoğu yazarın hayat hikayeleri incelendiğinde hepsinin çok okuyan kişiler olduğu görülür. Okumak, yazım tekniğinin gelişmesi için gerekli olduğu gibi aynı zamanda yazılan konuda bilgili olmak için de gereklidir. Mesela tarihi bir roman yazacak bir kişi kitapta yer vereceği olaylara ve döneme ilişkin tarihi bilgiye sahip olmalıdır. Ayrıca yazarlık sadece edebi roman yazımından ibaret değildir. Edebi roman yazarlığı güçlü bir hayal gücü ve yetenek gerektirir. Bunun yanında benim de dahil olduğum bilimsel araştırma-inceleme konulu kitap yazarlığı vardır. Bu kitaplar belirli bir konuda yazılmış yayınların incelenmesiyle ve çeşitli kaynaklardan toplanmış bilgilerin derlenmesiyle yazılır. Roman yanında anı, biyografi, deneme türündeki taslaklar da genç yazar adayları tarafından yayın evlerine incelenmesi için gönderilmektedir.

Kitap yazma tutkusu

Kitap Yazarlığı Hakkında Bilinmesi Gerekenler!

Bu tutku basit ve sıradan bir tutku değildir çünkü herkesin başkalarına anlatmak istediği bir hikayesi vardır. Lakin bu hikayeyi başkalarına anlatabilecek bir donanıma sahip olmak denildiği anda yazar olmak önem kazanır. Kalemine güvenen, hayal gücü olan, kafasındakileri başkalarıyla paylaşmak isteyen herkes yazar olmak ister. Kimi orijinal fikirlere sahiptir, kimiyse sadece hayran olduğu yazara yakın eserler vermek ister. Son yıllarda internetin yaygınlaşması hikayelerinizi paylaşıp binlerce kişiye ulaştırabileceğiniz platformları beraberinde getirmiştir. Bu uygulamalardan wattpad yazdıklarınızı internette yayınlayarak bir okur kitlesiyle paylaşabileceğiniz, yazdığınız öykü ile ilgili okuyuculardan geri dönüş alabileceğiniz bir internet sitesidir. Yazarlık öyle bir anda olan bir şey değildir, emek ve zaman gerektirir. Bir yazar olmak istiyorsanız çevrenizde olan şeyleri çok iyi bir şekilde incelemeniz, hem sürekli okumanız hem de sürekli yazmanız gerekir. Ünlü yazarların iyi bir kitap nedir sorusuna verdikleri yanıt; okuyucunun hayat görüşüne bir şeyler katabilen bir kitap iyi bir kitaptır, şeklindedir.

Yayınevi aşaması

Kitap Yazarlığı Hakkında Bilinmesi Gerekenler!

İlk kitabınızı yazdınız, son kontrollerini yaptınız ve yayınevlerine başvurma aşamasına geldiniz. Bu aşamada yapılan en büyük hatalardan biri, kitabı boş bir email ile hiçbir şey yazmadan göndermektir. Email ile gönderecekseniz kısa süre sonra yüz yüze görüşmeye geleceğinizi yazmanız, bir öz geçmiş ve kitabın konusuyla ilgili bir özet yazmanız faydalı olacaktır. Yazımı biten kitabı yayınlatmak için bir yayın evi ile anlaşmak gereklidir. Yayın evlerine incelenmesi için yazdıklarınızı email ile kolayca gönderebilirsiniz ancak kağıt ve basım maliyetinin sürekli arttığı koşullarda yayın evinin kitabınızı basmaya karar vermesi kolay olmamaktadır. Neredeyse tüm yayınevleri basacakları kitabın satışıyla basım maliyetini kurtarmak isterler. Eğer az çok tanınmış bir yazar değilseniz eseriniz yayınevi tarafından beğenilse bile kitabın basımı konusunda acele etmeyeceklerdir. Üstelik kitap basılmadan önce yayın evi ve yazar arasında bir sözleşme imzalanması gerekmektedir. Bu sözleşmede ilk kitabını yazan bir yazardan muhtemelen bir ücret talep etmediğini kabul etmesi istenecektir. İlk etapta para kazanmak gibi bir düşüncesi olmayan ve sadece isminin yazılı olduğu bir kitabı yayınlatmak hayalinde olan genç yazar adayları kitaplarının tüm telif haklarını yayınevine devreden bu sözleşmeyi imzalayarak kitaplarını bastırabilmektedir. Benim tavsiyem eğer ilk kitabınızı yayınlamak istiyorsanız bunu para kazanma düşüncesiyle yapmayın. Yayınlanacak bu kitap belki size para kazandırmaz ama başka imkanları açabilir. İmzalayacağınız sözleşme ile kitabın telif haklarını yayınevine devredeceksiniz ama bunu yapmak istemiyorsanız kitap basma yetkisi olan bir matbaayla anlaşarak kendi paranızla da kitabınızı basmanız mümkün.

Son not

Kitap Yazarlığı Hakkında Bilinmesi Gerekenler!

Çoğu kişide bir kitap yazmak ve yayınlatmak arzusu bulunur. Gerek kitap yazmak, gerekse yayınlatmak büyük emek ve uğraş gerektirir ama hedeflerine ulaşıp kitaplarını yayınlatan genç yazarlar büyük bir sevinç yaşarlar.

Kitap Yazarlığı Hakkında Bilinmesi Gerekenler!
7
7
Görüşünü yaz

Senin görüşün nedir?

En İyi Kız Görüşü

 • ÜTOPYA-LI

  Gerçekten iyi bir serüvenin kılavuzunu kaleme almissiniz. Yazmak, gerçekten çok okumayı, çok gezip görmeyi, derinden yaşamayı, ve bütün bunları kelimeleri ahenkle dans ettirerek anlatmayı bilen kişiler için bir macera yolculugudur. Çoğu insan birşeyler karalamak ister, paylaşmak ve başkalarının onu taktir Edip beğenmesini ister. Bendeniz bu yolda gitmek isteyenlere ışık olacaktır. Kendime gelince, nekadar da yazmam için ısrar eden kişiler var ise hayatımda, ben tam tersini düşünüyorum. Bana ait olan alemin kapısının , tanımadığım kişiler tarafından asindirilmasi fikrini kendime kabullendiremiyorum. Emeğinize sağlık.

  Görüş hala geçerli mi?
  • Teşekkür ederim yorumunuz için, kendi serüvenim olduğu için kaleme alıverdim bir anda, kelebek etkisini yazacaktım halbuki ama imam bildiği duayı okur oldu😊 bencelerinizle yine de kapı araladığınız kanaatindeyim.

En İyi Erkek Görüşü

 • serHAN4554

  Kitap yazmak bir insanı sonsuza kadar yaşatacak bir eylem, her okunduğunda yazarın dünyasına girmek o anı yaşamak hayata onun gözünden bakmak insan hayatı için farklı bir bakış açısı getirecektir ve eklemek istediğim hayal gücü güçlü insanlar daha yaratıcı olur diye düşünüyorum 👍
  Saygılar güzel bir bence ellerinize sağlık...

  Görüş hala geçerli mi?
  • Çok teşekkür ederim yorumunuz için. Aynı düşüncedeyim.

Kızlar & Erkekler Ne Diyor

66
 • Çok güzel öneriler. Özellikle ilk cümleler. Çünkü günümüzde herkesin bir şeyler yazma olanağı var ve her karalama yapan kendini yazar sanıyor.
  Fakat ben bunun yazarlık sanatına büyük bir saygısızlık olduğunu düşünüyorum.
  Kendini geliştirmemiş bir insan mümkünse yazmasın.

  • Teşekkür ederim yorumunuz için evet aynı fikirdeyim, yazarlık birçok insanın içinde olan bir tutku ve birşeyler yazıp yazar unvanı almak cazip.

 • Yazar olmak donanım ve birikim isteyen bisey, bu da sizin dediğiniz gibi çok okumaktan geçiyor. Ben çok seyahat edip farklı yerler görmenin de yazmaya büyük katkısı olduğunu düşünüyorum. Vizyon ve prensip sahibi insanların daha kaliteli kitaplar çıkardığı na inanıyorum. Herkes amatörce karalliyor birşeyler ama herkes yazar olamiyor. Emek verip bizimke paylaştığınız icin tesekkur ederim.

  • Ben teşekkür ederim yorumunuz için, aynı fikirdeyim, seyahar edip farklı yerler görenlerin deneyimlerini anlattığı birçok ünlü kitap bulunmaktadır.

  • Seyahatname diyince akla gelenler belli Evliya çelebi ve ibn-i Battuta

 • Anesnur123

  Bence birde bir yazar kendi otobiyografisini yazıcaksa
  Hayatını dolu dolu geçirip farklı şeyler yapmalıki yazacağı güzel ve çok şey olsun.

 • mardinliiii3547

  Yaptığınız her paylaşımı çok başarılı ve güzel buluyorum eline sağlık 🤗

 • mars_meleği00345

  kitap yazması zor ama yazarlar çok güzel kitaplar yazıyorlar güzel bence olmuş

 • Ama herseyden once de Allah vergisi bir yetenek gerek
  Ellerinize saglik

 • Begüm_akrep

  Bu bilgiler için çok teşekkürler🙈

 • Teesir

  Başarılı bir yazı olmuş, tebrikler 👍

 • decided

  Merak eden ve yazacaklar için güzel bir ön fikir

 • geyikci2

  Bilgi için teşekkür ederim.

 • BenZero

  Çok güzel bilgiler

 • polat_mazlum

  tarih ve zihniyet

YÜKLENİYOR...