Geleceğini Önemseyen Gençler İçin Verimli Ders Çalışmanın Altın Kuralları

Geleceğini Önemseyen Gençler İçin Verimli Ders Çalışmanın Altın Kuralları
Geleceğini Önemseyen Gençler İçin Verimli Ders Çalışmanın Altın Kuralları

Selam gencecik KScan'lar :)

Hayatımızın sınavlardan ibaret olduğunu düşündüğümüz okul yıllarında, ders çalışmanın önemini ve geleceğimize direkt etki edebileceğini anlamamız gerekiyor. "Ne ekersen onu biçersin" diye boşuna dememiş atalarımız, değil mi?

Sınavlarda alacağınız iyi notlar, sadece sayılardan ibaret değildir. Sizi disipline sokmaya yarayan ders çalışma eylemi, esasen hayatınızın her alanında kullanabileceğiniz bir alışkanlığa dönüşecek ve hedeflerinize ulaşmayı oldukça kolaylaştıracaktır.

Sizlerin de yararını mutlaka göreceğiniz verimli ders çalışmanın altın kurallarını hadi birlikte inceleyelim. :)

1- Sosyal medyadan soyutlanın.

Geleceğini Önemseyen Gençler İçin Verimli Ders Çalışmanın Altın Kuralları

Sizin için hatta hepimiz için en zor olan maddeyi ilk sıraya yazmak istedim ki acısı çabuk geçsin diye. Peki neden? Çünkü sosyal medya hayatımızı resmen ele geçiriyor ve bizim için artık 1 değil 2 dünya var: yeryüzü ve internet.

Sosyal medya ile gerçek dünyamız arasındaki çizgiyi bazen aştığımız doğru. Kimin nerede ne yaptığını merak etmekten kendi hayatımıza odaklanmayı es geçebiliyoruz ki bu oldukça yanlıştır. Çünkü zaman, dünyamızın mevcut düzenine göre lineerdir ve geçip gittiğinde geri dönemezsiniz. Genç yaşlarınızın kıymetini bilerek emin adımlar attığınız takdirde hayallerinizin işine ve olanaklara sahip olabilecek, çalışmanın meyvelerini toplayacaksınız.

Ders çalışma planı çıkarmanız gerektiğini zaten biliyorsunuz, çünkü okulunuzdaki ders programları buna referans olur. Bununla birlikte molalarınıza sosyal medyaya yer verebilirsiniz tabi, eğer isterseniz.

Ben de düzenli çalışmaya başladığım ilk aylarda molalarımı sosyal medya ile veriyordum. Zamanla bu araları meditasyon ve müzik dinlemek gibi diğer alışkanlıklarımla değiştirdim. Sınavımı verip neticemi aldıktan sonra ise sosyal medyaya ket vurdum, var olan hesaplarımı kapattım ve rahatladım. Bu benim tercihim tabi ki.

2- Işık kaynağı kullanın.

Geleceğini Önemseyen Gençler İçin Verimli Ders Çalışmanın Altın Kuralları

Derslerinizi masanızda çalışmanız çok önemlidir. Hem verimli okuma yapabilme hem de duruşunuzu düzeltme imkanı bulabilirsiniz.

Masanızda size özel bir aydınlatma olmalı. Büyük ledler kadar olmasa da yumuşak ve aydınlık tonları yakalayan bir masa lambanız mutlaka olsun. Özellikle önünüzdeki kitabı aydınlatmalı ki okuduklarınızı rahatça anlayabilin.

Masa lambanız sadece okuma kolaylığı değil aynı zamanda konstrasyonu da destekleyen bir unsurdur. Okumanız gereken metinleri daha iyi gördüğünüzde, konsantrasyonu daha iyi toparlayacak ve verimli ders çalışma olanağına sahip olacaksınız.

3- Çalışma masanızı sade tutun.

Geleceğini Önemseyen Gençler İçin Verimli Ders Çalışmanın Altın Kuralları

Ders çalışma isteği ile masanızın başına geçtiniz ve elinize bir kitap alıp sayfaları aralamaya başladınız. Fakat aynı cümleyi tekrar tekrar okumanıza rağmen bir türlü anlayamıyor ve gözünüze başka şeyler ilişirken buluyorsunuz kendinizi. Peki neden? Çünkü masanız kalabalık da ondan.

Verimli ders çalışmanın en önemli unsuru, doğru hazırlık yapmaktır. Size en uygun ders çalışma planı, kullanımı rahat olan defter ve kalemleriniz, çalışmanız gereken derslerin kaynakları gibi nesnelerin bulunacağı masanızda, ders çalışmanıza engel olacak başka nesnelerin bulunması, odaklanmanızı ciddi bir şekilde etkileyecektir. Çünkü sadece baktığımız yeri gördüğümüzü sanıyoruz. Fakat beynimiz, bakış açımıza giren her şeyi görür. Siz odaklanmasanız da o nesneleri algılayan beyniniz, gördükleri ile kafanızın karışmasına sebep olur. Nesnelerin fazla olması odağımızı negatif etkiliyor.

Odaklanamama problemlerinizden birini elediğinize göre artık masanızda sadece işinize yarayacak eşyaları bulundurmaya ve verimli ders çalışmaya başlayacaksınız.

4- Pomodoro tekniğini uygulayın.

Geleceğini Önemseyen Gençler İçin Verimli Ders Çalışmanın Altın Kuralları

Pomodoro Tekniği nedir?

1980’li yıllarda Francesco Cirillo adlı bir öğrenci zamanını verimli geçirmediğinin farkına varır ve bir çözüm aramak için düşünür ve o vakitte mutfakta olduğu için mutfak zamanlayıcısı ile yapacağı işleri bölüm bölüm zamanlamayı aklına getirir. Bu temel mantık üzerine oturtulan tekniğini geliştirir ve her 25 dakikada 5 dakika dinlenmen şeklinde periyotlar oluşturur ve her 30 dakikalık periyota bir "Pomodoro" der. Bu yöntemden verim alınca da herkesle bu yöntemini paylaşır ve günümüze kadar gelir. Ayrıca mutfakta kullandığı kronometre domatese benzediği için, İtalyanca "dometes" anlamına gelen Pomodora ismini kullanır.

Gelelim bunu nasıl uygulayacağınıza.

Öncelikle çalışmanız gereken konuyu biliyor olmanız gerekir. Mesela; coğrafyada Türkiye'nin yeryüzü şekillerine çalışmanız gerekiyor. Ünitedeki konuları kaç dakikada çalışabileceğinizi ortalama olarak hesaplayın. Gerekirse bu tekniği uygulamadan önce bir kez konuyu okuyun. Daha sonra üniteyi 30'ar dakikalık periyotlara ayırın. Her periyotta ortalama 1 konu çalışmak üzere tekniği uygulamaya başlayın.

Zamanlama işlemlerini manuel mutfak sayacı veya telefonunuzdaki sayaç ile yapabilirsiniz. Dakikaları şaşırırım diye düşünüyorsanız da mobil cihazlar için Pomodoro Tekniği için yapılmış uygulamalar var, onları rahatlıkla kullanabilirsiniz.

5- Çevresel gürültüyü tolere edin.

Geleceğini Önemseyen Gençler İçin Verimli Ders Çalışmanın Altın Kuralları

Benim sınava hazırlandığım dönemde bu madde ile ciddi bir savaş verdim. Neredeyse her gün mahalle düğünlerinden asker uğurlamalarına, sokak kavgalarından sebze satıcılarına ve hatta sabaha kadar televizyon izlemeye and içmiş komşulara varıncaya dek yani aklınıza gelebilecek her türlü büyük şehir gürültüsüne maruz kalarak ders çalışmaya devam ettim. Evet, mucizevi gelmiş olabilir. Fakat işin sırrı; tolerasyondur.

"Biz bu gürültüleri çekmek zorunda mıyız?" sorusu her seferinde aklınıza geliyor olabilir, benim de geldi. Cevabını maalesef "evet" olarak verdiğim bu soruyu artık sormamam ve bununla başedebilmem gerektiğini anladığımda, çalışmalarımdan daha çok verim almaya başladım.

Gelelim gürültüyü nasıl tolere edeceğimize.

Öncelikle bu gürültüleri normal karşılamalıyız. Çünkü dışarıda bizim dışımızda da yaşayan insanlar var ve ne kadar saygı göstermelerini beklesek de bunu herkesten isteyemeyiz.

Kulaklık veya pamuk gibi kulağınıza yerleştirmeyi denediğiniz ses engelleyici unsurlar, esasen odaklanmanıza da engel oluyor. Çünkü kulağınızdaki yabancı cismin farkında olan beyniniz, onları çıkarmanız için sizi yönlendirmeye çalışarak kendini korumak istiyor doğal haliyle. Ses engelleyici tıkaçlar kullanmayın.

Bazen sesli bir şekilde çalışmak isteyebilir ve buna gereksinim duyabilirsiniz. Gürültülü ortamları kendi lehinize çevirebilmeniz için siz de yüksek sesle çalışın. Kendi sesinize odaklanmanız çok daha kolay olacağından rahat bir şekilde ders çalışabileceksiniz. Yeter ki bu gürültülerin normal olduğunu hep hatırlayın ve kendinizi tamamen sessiz bir ortamda çalışmaya şartlamayın.

6- Ünite olarak değil konu-konu çalışın.

Geleceğini Önemseyen Gençler İçin Verimli Ders Çalışmanın Altın Kuralları

Okul konularının oldukça fazla olduğunu biliyorum. Buna rağmen sizlere ünite odaklı değil konu-konu olarak çalışmanızı öneriyorum. Çünkü bir ünite bazen o kadar uzun oluyor ki, 24 saati ayırsanız bile hepsini aynı gün çalışamıyorsunuz. Detaylar ve uzun terimlerin anlatımı ile daha da uzuyor ve işin içinden çıkamadığınız oluyor, anlıyorum.

İşte bu kalabalık ve karmaşayı önlemek adına, bir gün içerisinde farklı derslere de çalışma imkanı sağlayan konu-konu gidişatını denemekte fayda var.

Bir gün içinde hem matematik hem de tarih çalışabilecek ve kısa çalışmalar yaptığınız için kafanız asla karışmayacaktır. Zaten Pomodoro Tekniği ile bir ünitedeki konuları 30 dakikalık periyotlara ayıracağınız için bu çalışma şeklini de rahatça benimseyeceksiniz bence.

7- Okuma sırasında yanınızda not defteri bulundurun.

Geleceğini Önemseyen Gençler İçin Verimli Ders Çalışmanın Altın Kuralları

Bu maddeyi "yazarak çalışma"dan ayrı tutuyorum. Çünkü birbirlerinden oldukça farklıdır. Hadi gelin de bu farkları anlayalım.

Ders kitabı veya istediğiniz herhangi bir kitabı okurken yanınızda ufak da olsa bir not defteri ve kalem bulundurun. Okuduğunuz metinlerde ilginizi çeken bir sözü veya bilmediğiniz bir kelimeyi kenara not ederek o bilgilere erişimi kolay hale getireceksiniz.

Ders kitapları bile size ilham verebilir. Evet, bunu bizzat yaşamış biri olarak söyleyebilirim ki ders kitapları, aklıma yeni fikirler getirdi ve onları hayata geçirmeme vesile oldu. İlhamın ne zaman geleceği değil nerelerden geleceğinin önemli olduğunu anlamış oldum.

Ayrıca, ders çalışırken ufak notlar almanız, okuduğunuz konuyu pekiştirmenizi ve tekrar okuyup iyice anlamanız için bir motivasyon kaynağı olur. Sizin o not defterine yazacağınız konu ile ilgili bir kelime bile, okuduğunuz metinleri hatırlamanızı sağlayacaktır.

8- Çalıştığınız konuyu birisine anlatmaya çalışın.

Bir konuya çalıştınız ve öğrenip öğrenmediğinizi merak ediyorsunuz. Evde kim varsa veya çevrenizde bulunan bir arkadaşınıza, çalıştığınız konuyu anlatmayı deneyin.

Konuyu bilmeyen birine anlatmaya çalıştığınızda, aslında ne kadar verimli çalışıp çalışmadığınızı ve öğrendiklerinizi ölçmeniz konusunda size fikir verecektir.

Eğer ki konuyu birisine gayet detaylı bir şekilde anlatabiliyor ve hatta örnekler bile verebiliyorsanız, siz o konuyu artık öğrenmişsinizdir.

Ayrıca okuduklarınızı anlatarak, öğrendiğiniz bilgileri kendi sesinizle pekiştirecek ve o bilgilerin kalıcı olmasını sağlayacaksınız.

9- Kaynak ve bilgilerin güncelliğinden emin olun.

Geleceğini Önemseyen Gençler İçin Verimli Ders Çalışmanın Altın Kuralları

Abla-abinizin veya bir tanıdığınızın 10 sene önceki kitaplarından ders çalışan biri iseniz, bu alışkanlığa son verin. Çünkü müfredat her sene ufak da olsa değişikliğe uğruyor ve elinizdeki kitapların buna uygun olup olmadığını bilemezsiniz.

Öncelikle son müfredata uygun kaynakları kullanmaya özen gösterin. Sınavlarınız son müfredata uygun şekilde hazırlanacağından, yanlış veya eksik bilgi kuranı olmayın.

Çalışma planınızı son müfredat konularına göre hazırlayın, kaynaklarınızı aynı şekilde buna göre seçin ve verimli çalışmaya niyetlenin.

Geleceğini Önemseyen Gençler İçin Verimli Ders Çalışmanın Altın Kuralları
9
4
Görüşünü yaz

En İyi Erkek Görüşü

 • KaraLastikliKaleci

  "Çalışmak için uygun zaman ve mekan aramayın. Çalışmak için en uygun zaman yaşadığınız an, en uygun mekan bulunduğunuz mekandır." Ordinaryüs Prof. Dr. Ali Fuat Başgil -Gençlerle Başbaşa

En İyi Kız Görüşü

 • yagmur2265

  bence herkes kendince doğru yolu biliyor. Ama uygulamak zor oluyor

Senin görüşün nedir?

Senin görüşün nedir?

Kızlar & Erkekler Ne Diyor

38
 • Şehzade81

  Teşekkür ederim faydalı ve yeterince aydınlatıcıydı

 • Hakan_xc

  Gelecek mi kalmış ki ne sınavı artık herkes paralı üniversiteye gitmeye çalışıyor ordanda direk iş olmadı yurtdışına.

 • Frannkenstein

  Teşekkürler benim için faydalı bilgileri aldım 😎👍

 • Notları okuyordum aklımda ne kadar kaldıysa onlarla

 • Haeso

  Emeğine sağlık

 • Amphitryon

  Vize - Finallere bu Taktikler sökmez 😂

  • Denedin mi peki?

  • Hepsini Göster
  • Amphitryon

   Çok faydalı bir yazı olmuş eline sağlık..😊

  • Teşekkür ederim :)

 • Yardım101

  Teşekkürler.

 • emrees26

  Düzenli çalış başar

 • MrsBlackBlood

  Uygulayana güzel tavsiyeler

 • rıfat012345

  Bence faydalı olmuş

 • Gizli Üye

  Faydalı olmuş

Yükleniyor...