Wolverine - Logan Karakteri Üzerine

YourName333 s

Aslında '' mutluluk '' basit bir ölçek değil ama bir nebze olsun tebessüm etmeme sebebiyet veren bir şey gördüm dün gece. Dün gece gördüğüm ise bir film üzerineydi...

Konumuzun kaynağı aslında X-Men ama bu bir çıkış noktası. Şimdi izah edeceğim...

X-Men isminde, mutant insanların farklı farklı özel güçlerle toplum içerisinde yaşaması gerektiğini, toplumda karşılaştıkları zorlukları, daha farklı mutant yahut farklı organizmaların da onların düşmanı olduğu, bu doğrultuda farklı zaman dilimlerinde bu kahramanların kendilerini ve dünyayı kurtarma çabalarını izlediğimiz, bir film var. Bu film içerisinde de, aslında orijinalinden alınıp farklı detayların da eklendiği bir çizgi roman uyarlaması kahramanı olan, Logan, diğer ismiyle Wolverine olarak bildiğimiz çok farklı bir karakter var.

Wolverine - Logan Karakteri Üzerine

Bu Wolverine karakteri X-Men filmi içerisinden sıyrılıp, kendine has bir seyirci kitlesine de sahip olunca, yapımcı şirket zaten bu kahramanın olduğu, sadece onunla geçen ve onun yaşadıklarını anlatan '' Logan '' serilerini yaptı. Hugh Jackman ismindeki aktör de 2000'lerden beri bu rolde oynuyor. X-Men ve Logan serileri kronolojide kısaca şöyle gidiyor :

 • X-Men - 2000
 • X-Men United - 2003
 • X-Men The Last Stand - 2006
 • X-Men 4 Başlangıç Wolverine - 2009
 • X-Men First Class - 2011
 • The Wolverine - 2013
 • X-Men Days of Future Past - 2014
 • X-Men Apocalypse (Kıyamet) - 2016
 • Logan - 2017
 • X-Men Dark Phoenix - 2019

Deadpool karakterini de ilk kez yukarıdaki listeden 2009 yapımı olan '' Başlangıç '' filminde tanımıştık, ağzı tamamen kapalı bir karakterdi. O film zaten Wolverine'in adamantium elementiyle birleştiği filmdi de, keşke hiç birleşmese idi...

Başlangıçtan bir kare.
Başlangıç'tan bir kare.

Adamantium nedir peki?

Adamantium, Marvel Comics'te yer alan bir metal alaşımdır. Afrika'da bulunan vibranyum ve çeşitli metalik maddelerin eritilmesiyle oluşur.

Logan (Wolverine), Victor Creed'i (Sabretooth) yenmek için iskeletine bu alaşımı kaynaştırmıştır. Victor, Stryker'a bu uygulamayı kendisi üzerinde denemesini istemiş, ancak Stryker, rejenerasyon yeteneğinin Logan kadar güçlü olmadığından bu fikri uygulamaya koymamıştır. Adamantium vibranyumu kesebilir. Kaptan Amerika'nın kalkanı olarak bilinen (Order the Fire #24)'te kalkandan ufak bir parça bu alaşım ile kesilmiştir.

Adamantium ilk olarak Avengers'ın 66. sayısında görülmüştür. Ayrıca adamantium dan yapılan kurşunlar Logan'ın hafızasını silmiştir. Bu yüzden Logan yaşadıgı şeyleri (geçmişini)hatırlamaz.[1] Marvel serisinde Adamantium'un ilk kullanıldığı karakter Ultron'dur.Adamantium, evrende gerçek bir element olarak yoktur, sadece çizgi romanlar için kurgulanmış yok edilemeyen bir alaşımdır.

Wolverine : Zaman da ne çabuk akıyor ya hu, neyse ki hatırlamıyorum.
Wolverine : '' Zaman da ne çabuk akıyor ya hu, neyse ki hatırlamıyorum. ''

X-Men'i severim, ama Wolverin'i hiçbir kahramana değişmem, belki Hulk onunla yarışır. İkisinin de ortak özelliği saf aşkı aramaları (bence).

Neyse, derken Logan filminin sonuncusunda, 2017 yılında son Logan filmi çekildi, çünkü karakteri öldürme kararı aldılar. Normalde X-Men ve Logan filmlerinde sinemaya gidip ilk girenlerden olan ben, gitmedim. Gitmediğim gibi 2 sene sonra '' izleyeyim artık '' diye izledim. Çok acıklı 20 yıla yakın bir karakterin yok olduğunu izlemek :)) Şöyle de kesitleri anlatmışlar :

Ben filmdeki, videoda da göreceğiniz üzere, küçük Wolverine Kızı çok beğendim oyunculuk olarak. İnanılmaz öfkeli, karakter oyuncusu, sanırım onunla devam edecekler. Ama Logan öldüyse bir daha izlemem dedim. Dün geceye dek...

DeadPool isminde, benim hiç sevmediğim , bir film var. Bilen bilir, baş roldeki kişiyi severim ama film çok basit, yüzeysel, pek hoş değil bana göre senaryosu, işlenişi. Dün o başrol bir video yayınladı, yarım saat sonra sosyal medyanın birinde videoda kişinin '' Hey Hugh, Wolverine'i tekrar oynamak ister misin?'' kesitiyle görünce, '' yok ya, alakası yok, olamaz, insanı heyecanlandırmayın Logan öldü!'' dedim kendi kendime. Ama öldüğü tarihten daha evvel bir tarihte geçen bir hikayede, Deadpool 3 filminin kadrosunda Wolverine olarak oynayacakmış, çok sevindim.

Bu videonun ortasında '' sadece '' derkenki yüz ifadesine bakın, iyi aktör gerçekten, şaşı rolü yapmıyor ama bence orijinali öyle gözlerinin :))) Neyse. Sonra kameraya birlikte geçtiler ve :

Her şeye açıklık getirdiler...

Hugh Jackman bugün 53 yaşında, inanılmaz keyifli bir karakter. Yaşlanmış olmasına rağmen oyunculuk ve fiziğini inanılmaz beğenirim.

2009daki filmden, pençeler henüz kemikten
2009'daki filmden, pençeler henüz kemikten

Burada Wolverine serilerinin birinde ve çok genç. Ama hala Wolverine karakteri için bence biçilmiş bir kaftan. Tekrar müthiş bir performans sergileyeceğini düşlüyorum. Deadpool'u sevmesem de, Hugh Jackman'ı izlemek güzel olacaktır inşaAllah. Umarım geleceğe bir dokunuş olur da şu adamantium zehrine de bir çözüm bulurlar, bu karakter asla yaşlanmaz...

Okuduğunuz için teşekkür ederim, Wolverine karakteri üzerine böylesine bir gelişme varken düşüncelerimi ve olanları, olacakları kısaca merak edenler için derledim ^^

Wolverine - Logan Karakteri Üzerine
22 Görüş