İki Yıkım Makinası Karşı Karşıya! Freddy Jason’a Karşı

Kravat_takan_adam m
İki Yıkım Makinası Karşı Karşıya! Freddy Jason’a Karşı

Hepinize merhabalar... Amerikan korku sinemasının iki efsanevi karakteri olan Freddy Krueger ve Jason Voorhees’i duymuşsunuzdur. İkiside kurbanlarına amansız acılar çektirerek öldürmeyi seven iki farklı seri karakter. Birisi kurbanlarını rüyalarında öldürürken diğeri ise gerçek hayatta onlara dehşet saçıyor. Peki bu iki korkunç karakter bir filmde karşı karşıya gelseydi ne mi olurdu? O halde gelin inceleyelim.

Önce karakterleri tanıyalım

Jason Voorhees

İki Yıkım Makinası Karşı Karşıya! Freddy Jason’a Karşı

13. Cuma film serisinin ana karakteri olan Jason Voorhees’in aslında acıklı bir hikayesi vardır. 13 Haziran 1946 yılında Crystal göl kasabasında doğmuştur. 11 yıl sonra annesinin çalıştığı bir yaz kampında çevresindeki diğer çocuklar tarafından türlü küfür ve hakarete maruz kalmış ve en sonunda Jason’u Crystal gölüne atmışlardır. Başka işlerle meşgul olan cankurtaran tarafından ilgilenilmediği için boğularak ölür ve cesedi gölde kaybolur. Bunun üzerine annesi sorumlu tuttuğu bazı kişileri öldürür ve kamp bunun üstüne kapatılır. Aradan zaman geçtikten sonra Jason’un annesi öldürülür ve Jason annesinin intikamını almak için çocuk olarak girdiği gölden yetişkin olarak çıkar.

Özelliklerine gelirsek

Jason Voorhees 1.90 boyunda ve 115 kilodur. Konuşmayı sevmez ve sevişen kişilere asla merhamet etmez. Kılıç uzunluğunda keskin bir pala kullanır. Kurbanlarının peşinden koşmaz. Hayatta tek değer verdiği şey annesidir.

Freddy Krueger

İki Yıkım Makinası Karşı Karşıya! Freddy Jason’a Karşı

Amanda Krueger tarafından dünyaya gelen Freddy, yıllar boyu alkolik, mazoşist ve cani bir üvey babanın himayesi altında büyür. Freddy büyüyene kadar aklınıza gelebilecek gerek mental gerek fiziksel türlü türlü işkencelere maruz kalır. Bunun sonucunda Freddy yıllar sonra üvey babasını bulur ve öldürür. Daha sonra evine yani Springwood kasabasına döndüğü zaman gördüğü mutlu aile tabloları onu çok kızdırır. Ayrıca Freddy’nin efsanevi eldiveni yani Springwood Slasher’ı burada üretilir. Daha sonra Freddy bu eldiven ile 23 çocuğu katleder. Günün birinde karısı eldivenleri keşfeder ve gazetede ki kayıp çocukların haber küpürleriyle birleştirir. Freddy 23 çocuğa karşı işlediği cinayetten tutuklanır ama delil yetersizliği sebebiyle bırakılır. Daha sonra öfkeli ebeveynler bu seri katili kendi cezalandırmaya karar verip, Freddy’i bir kazan dairesinde diri diri yakmışlardır. Fakat daha sonra Freddy intikam için geri gelmiştir.

Özelliklerine gelirsek

Zeki ve kıvraktır. Kurbanlarıyla konuşmayı sever, en önemlisi onları rüyaları aracılığıyla öldürür. Ayrıca parmaklarında keskin bıçaklar olan bir eldiven kullanır.

Filmin konusu

İki Yıkım Makinası Karşı Karşıya! Freddy Jason’a Karşı

Elm sokağında ki Freddy kabusunun üzerinden belirli bir zaman geçmiş olup buna ek olarak polis yardımıyla gençlerin arasında ki Freddy korkusu unutulmaya başlanmıştır. Fakat Freddy’nin eski gücüne kavuşabilmesi gerekiyordur ama bunun içinde tek bir yol vardır; tekrardan etrafa korku salacak şekilde ortaya çıkmasıdır. Freddy Elm sokağında tekrar gündem olabilmek için küçük bir katliam yaptırmaya karar verir. Katliamı yaptıracağı kişiyse Jason Voorhees’in ta kendisi olacaktır. Jason’un işlediği cinayetleri duyan herkes Freddy’nin geri döndüğünü sanacak ve “Freddy Korkusu” tekrardan alevlenecektir. Jason tek tek herkesi yok etmeye başlar ve Freddy eski gücünü kazanır ancak Jason’da artık kontrolden çıkmıştır. Freddy’nin kurbanlarını öldürmeye başlayan Jason’ı Freddy durdurmaya karar verir. Artık birbirine meydan okuyan bu iki seri katil yaşanacak büyük düelloda kozlarını paylaşacaktır.

İki Yıkım Makinası Karşı Karşıya! Freddy Jason’a Karşı
6
9
Görüşünü yaz

Bi’Bot Seçimi

Çok Süper Görüş
 • eist1980
  Amerikan sineması ne zaman senaryo sıkıntısına düşse; aynı tarz karakterleri bir filmde kurgulayıp ya dünyayı kurtarır ya da dünyada dehşet saçar. Son dönem çektikleri filmlerde bu yönde hep.
  Görüş hala geçerli mi?

Diğer Görüşler İçin Aşağı Kaydır

Kızlar & Erkekler Ne Diyor

68
 • Ozan_Saral
  jason her türlü freddy i yer hemde çiğnemeden yutar
 • MrMyopıc
  Korku filmlerine hiç alışamadım ama jason bir havalı duruyor
 • Benimolsadecebenim
  İzlemedim ama en kısa zamanda seyredeceğim. :)
 • Güzel paylaşım olmuş
 • MagRipOgLu
  İzlemedim
 • girlsspowerr
  İnsanın içi ürperiyor korkunç
 • 1963B
  Freddy klasiktir ama bilemiyorum 😂😂
 • pasifcocukkk
  Tatilde teknoloji olmazsa çıldırır millet
 • justonegirl
  Cok guzellllll
 • Caramelitoo
  Jason Voorhees 🤩
 • Metehn25
  İkisinde sevmem
 • Gizli Üye
  Güzelmiş.
 • Gizli Üye
  İzlemedim ama bakacağım thanksss 🥰
 • Gizli Üye
  İzlediğim bir filmdi, eline sağlık
YÜKLENİYOR...