1-7 Mart Deprem Haftası'nda Deprem Hakkında Bilmeniz Gereken 5 Şey

Nükleerteori

Son zaman olan depremlerle deprem hakkında bir sürü yanlış doğru bilgi dolaşmakta. Deprem hakkında bildiklerimi size aktaracağım, bu bilgileri üniversitede öğrendiğimi belirteyim.

1-7 Mart Deprem Haftasında Deprem Hakkında Bilmeniz Gereken 5 Şey

1. Deprem nedir?

Deprem yer levhalarının devamlı sürüklenmesi sonucu oluşan tektonik sallanmadır. Deprem Richter ölçeği ile ölçülüyor ve maksimum gücü 12'dir. Şimdiye kadar karada olan en güçlü deprem 1960 yılında oluşan Şili depremidir. 9.5 gücüyle. En çok ölümlü deprem ise 1556 yılında Çin'de oldu. Deprem sonucu 850 bin kişi hayatını kaybetti.

2. Deprem dünyanın her yerinde olmaz.

Dünya belirli levhalara ayrılır ve bu levhaların sınırlarında başka değişle fay hatlarında deprem oluşur. Resimde gösterilen kırmızı çizgiler deprem fay hatlarıdır ve kırmızı çizgiden uzak bölgelerde deprem meydana gelmez.

1-7 Mart Deprem Haftasında Deprem Hakkında Bilmeniz Gereken 5 Şey

3. Kara'da 3 büyük, denizde ise 1 büyük fay hattı vardır.

Karada en büyük tektonik fay hattı Rocky-And dağları fay hattıdır. Alaska'dan başlayan bu hat, Antarktida'ya kadar uzanır. Çok sayıda volkan ve şiddetli depremler görülür. Buna örnek 1960 Şili depremidir. 2'ci fay hattı, Alp-Himalaya hattıdır.


İspanya'dan başlayan hat Endonezya'ya kadar ilerler ve Pasific Ateş Çemberiyle birleşir. Bu yüzden Endonezya adaları dünyanın sismolojik bölgesidir. Pasific Ateş Çemberi Kuzey Kutbundan başlar ve Endonezya adalarına kadar devam ederek Alp-Himalaya hattı ile birleşir. Denizdeki en büyük hat, Orta Atlantik hattıdır. Bu hattın diğerlerinden farkı levhaların çarpışması sonucu değil ayrılması sonucu meydana gelmesidir. Bu hatta Su altında çoğu sayıda volkan mevcuttur.

1-7 Mart Deprem Haftasında Deprem Hakkında Bilmeniz Gereken 5 Şey

4. Depremin diğer oluşma sebebi yeraltı basınçtır.

Özellikle levha sınırlarında çok güçlü yeraltı basınç toplanır. Bunlar bazen Volkanlardan lav şeklinde dışarı püskürdüğü halde Volkan mevcut olmayan bölgelerde şiddetli deprem oluşturabilmektedir. Türkiye de Alp-Himalaya fay hattının içerisinde yer almaktadır ve Avrupa levhasıyla Arabistan levhasının çarpışma noktasındadır.


Ancak bu fay hattı Akdeniz'den girerek Orta Anadolu sonra Doğu Anadolu'nun güneyinden Ermenistan ve Azerbaycan'dan devam ederek Türkmenistan'ın Kopetdağı'ndan devam ederek Himalaya, Pamir ve Hindikuş dağlarına doğru sürer. Çok tartışılan İstanbul depremi aslında yardımcı fay hattının üzerinde yerleşmekte ve bu ana fay hattının titremesi İstanbul'dan geçen fay hattını da etkilemekte.

1-7 Mart Deprem Haftasında Deprem Hakkında Bilmeniz Gereken 5 Şey

5. Şu an ki Dünyada deprem sadece 4-5 saniye önceden öngörülebilmekte.

Depremler hakkında birkaç ay önceden "şu tarihte" olacak diye öngörülme kesinlikle doğru değildir. Böyle iddialara da inanmamanızı öneririm. Sadece Jeoloji araştırmalar ile yeraltı basınç hesaplanarak gelecekte görülüp görülmeyeceğini iddia etmek mümkündür. Şu an maalesef ki, Jeoloji cihazlar depremden sadece 4-5 saniye önce tahmin verebilmekte ve bu bilginin iletilmesi için çok kısa süredir. İlerleyen yıllarda geliştirildiği halde birkaç dakika önceden haber verilmesi mümkün olabilir.


Lütfen medyanın yanlış bilgilendirmesinden kaçının...Allah hepimizi korusun...Beğenmenizi umarım...

1-7 Mart Deprem Haftası'nda Deprem Hakkında Bilmeniz Gereken 5 Şey
29 Görüş