Türk ve Dünya Tarihinin İlk Kadın Hükümdarı: Tomris Hatun

Türkündişikurdu
Türk ve Dünya Tarihinin İlk Kadın Hükümdarı: Tomris Hatun

Türk ve dünya tarihinde ilk kadın hükümdarı olan Tomris, ilk Türk topluluğu olan İskitlere (sakalar) hükümdarlık yapmıştır ve aynı zamanda da Alp Er Tunga'nın da torunudur. Tomris Hatun tahta oturduğun da Türklerin o zamanki düşmanı olan Pers hükümdarı zalim Kiros'la sıkıntı yaşıyorlardı. Pers imparatoru Tomris'in oğlunu öldürtmüş ve bu da yetmezmiş gibi Tomris Hatun'a izdivaç teklifinde bulunmuştu. Aksi halde teklifini kabul etmezse ordusuyla üzerine yürüyeceğini Türkleri yerle bir edeceğini haber olarak Tomris Hatun'a göndermişti. Ama Kiros'un asıl amacının Türkleri savaşçılığından dolayı ordusuna ve kendi milletine katmak istediğini anlayan Tomris savaşı tercih etti. Oğlunun intikamıyla yanıp tutuşan Tomris Kiros'a and içti:

"Ey zalim Kiros! Yaşarken kana doymadın güneşe yemin olsun ki seni kana doyuracağım" demiştir ve ordusunu hazırlamaya başlamıştır.

NOT: Ordunun büyük bir çoğunluğu savaş için yetiştirilen kadınlardan olduğu söylenir.

Ve savaş günü geldiğinde Pers ve İskit Türk ordusu MÖ 529 yılında Oxus bölgesinde sabaha karşı savaşa girmişlerdir.

Başlarda iki ordu da birbirine üstünlük pek gösterememiştir. Ama bir zaman geçtikten sonra Tomris'in önceden çevreye yerleştirdiği yardımcı birlikler Pers ordusunun etrafını sarmıştır. Böylece savaşta üstünlüğü Tomris üstüne almıştır. Tomris önceden planladığı ordu taktiklerini uygulamaya devam ettikçe Pers ordusu artık yeniliyordu. Bundan sonra galibiyet artık Tomris'indi. Persleri ağır bir yenilgiye uğratmıştı ve savaş meydanın da Kiros'un kellesini Tomris Hatun'un aldığı söylenir. Sonra kellesini bir kan dolu fıçının içine atarak yeminin de olduğu gibi Kiros artık kana doymuştu. Ve İskitler zamanında Tomris bu zaferinden sonra artık o dönemin en güçlü hükümdarı olarak tarihe geçti.

"Umarım size bir şeyler katabilmişimdir. Bu güçlü hükümdar üzerinden asıl konuma geleyim. Bizim kadın olmamız bedenimizin erkeklere göre narin olması bizim bir şeyleri başaramayacağımız anlamına gelmiyor. Biz istersek dağda asker de oluruz, tamirci de oluruz, şoför de oluruz biz istediğimizi oluruz ama sırf bir erkek gelip de bu erkek baban da olsa, eşin de olsa, en yakının da olsa, her kim olursa hiç fark etmez! Ama çıkıp da sana sen kızsın, o sana göre değil? bu sana göre değil? sen mi başaracaksın? demesi sizi kısıtlamasın erkekte yürek varsa bizde de aynı yürek var! Biz yıllardır neden hep gerideyiz? Ben söyleyeyim biz kısıtlanıyoruz her zaman birileri bizi kısıtladı hâlâ da var bu doğuya bir bakın kadın kocasının gölgesine, arkasına sığınıyor. Sadede gelecek olursak izin vermeyelim kısıtlanmayalım bakın ne yiğitlik yapmış kadınlar var öyle şeyler başarmış kadınlar var ki anlatılmıyor, bilinmiyor ve biz bundan çok rahatsızız ama duyuramıyoruz sesimizi neden peki? Kadın kendini bilmiyor tanımıyor gücünün farkında değil!

"Bir iş yürekten yapılırsa güç sadece kelem da kalır bunu unutmayalım hiçbir zaman!"

Bana vakit ayırdığınız için teşekkürler ❤️

Türk ve Dünya Tarihinin İlk Kadın Hükümdarı: Tomris Hatun
15 Cevap